Son dönemde okuduğum en güzel yönetim kitaplardan biri, Google Nasıl Yönetiliyor? adını taşıyor.

Türkçesi Timaş Yayınlarından çıkan bu harika kitap, Google’ın yönetim sırlarını paylaşıyor. Kitabı yazanların, (Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg), Google’ın üst düzey yöneticileri olması kitabı daha anlamlı hale getiriyor.

Google, dünyanın en başarılı ve değerli şirketlerinden biri. Böyle önemli bir şirketin, yönetim yapısı ve şekli hepimize ışık tutacak çok önemli bir konudur. Bu yüzden kitapta aldığım notlar, sadece benimle kalsın istemedim. Yorumlarımı da ekleyip, sizinle paylaşmak istedim.

Not: Bu yazıda kitabı, özetlemeyi amaçlamıyorum. Kitapta aldığım notlara, yorumlarımı ekleyerek sizlere aktarmak istedim sadece.
1.“Doğru insanları işe alıp, yeterince büyük hayaller kurarsanız, nihayetinde hayaller gerçekleşir. “(Larry Page, Google Kurucu Ortağı)

İş hayatında belki de en önemli konu, doğru insanları işe almak. Çünkü parayı kazandıran sadece makinalar, fabrikalar, binalar değildir. Asıl değeri üreten, doğru insanlardır. Doğru insanları bulabilen ve onları tutabilen şirketler başarılı oluyorlar. Doğru insanlar vurgusu önemli, çünkü tek bir doğru insanla, bir şirket başarılı olamıyor. Sevdiğim sözlerden biri “ Ne kadar yetenekli olduğun önemli değil, takımın kadar güçlüsün”

Doğru insanları bulmak kadar, tutmak da zor. Büyük hayaller kurmak bu açıdan büyük önem taşıyor. Doğru insanları bir araya getirir, önlerini açar ve birlikte büyük hayaller kurarsanız, iz bırakırsınız.

2.“Google’ın kurucularının en önemli prensibi, kullanıcının faydasına çalışmaktı. Kaliteli hizmet verdikleri takdirde, para mevzusunun kendiliğinden hallolacağını düşünüyorlardı.”

Bir marka için en önemli konulardan biri, değer üretmektir. Müşterileriniz bunun için size para öder. Onların hayatlarına anlam kattığınız, hayatlarını kolaylaştırdığınız oranda değerlisiniz.

Google, hayatımızı kolaylaştırdığı, bize fayda sağladığı için değerli. İstediğimiz bilgilere kolay ulaşmasak, her aramada faydasını hissetmesek, hiçbir anlamı olmaz. O yüzden başarılı olmak için önce müşteriden başlamak gerekiyor. Onun kalbini fethede