İnovasyon,  bir konu veya alanla ilgili katma değerli bir dönüşüm oluşturmaktır. İnovasyon nedir? Birden fazla noktayı, bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturabilmektir.

İnovasyon nedir? Çizginin dışına çıkabilme, kutunun dışında düşünebilme becerisinin sistemli bir çaba ile sonuç alınmış halidir. İnovasyon, sadece değişim değil, aynı zamanda dönüşüm oluşturmayı da içerir.

İnovasyon, ekip işidir. İnovasyon yapabilmek için genelde birden fazla insanın bir araya gelmesi ve aynı amaç için çaba sarf etmesi gerekir. Tek başınıza sonuç alamayacağınız birçok süreci, ekip çalışması ile daha kolay çözebilirsiniz. İnovatif ürün ve hizmetleri incelediğinizde arkasında odaklanmış ekipler görüyorsunuz.

İnovasyon, cesaret ister. Konfor alanı gelişimin önündeki en önemli engellerden biridir. İnovasyon yapabilmek, sürüden ayrılmak, farklı düşünebilmek ile mümkündür. Fakat bu sizi bazı risklerle de baş başa bırakır. Cesaret etmez, sınırların dışına çıkmazsanız, sonuç almanız, fark yaratmanız mümkün olmaz.

İnovasyon, vazgeçebilmenizi de içerir. Steve Jobs” Bizim başarılı olmamızı sağlayan, 1000 tane iyi fikre hayır diyebilmemizdir.” diyor. İnovasyon yapabilmek için, akla yatan, iyi fikirlere de hayır demeniz gerekebilir. İnovasyon yapabilmek için, ortalama fikirlerden fazlasına ihtiyaç vardır. Ortalama fikirlerden vazgeçemezseniz, daha iyilerini bulamazsınız. Vazgeçebilme becerisine sahip olmayan şirketler, sıradan ve etkisiz işlere mahkum oluyorlar.

İnovasyon, disiplin ister. İnovasyon yapabilmek için çoğu zaman uzun süre disiplinli bir faaliyet yürütme gerekmeniz gerekir Disiplinli olmaz ve gerekli odaklanmayı sağlamazsanız, kısa vadede sonuç alacak gibi görünürken, uzun vadede kaybeden olursunuz.

İnovasyon için  tutarlı olmanız gerekir. Yaratıcılık ile marjinallik arasında hassas bir çizgi vardır. Yaratıcı olup, inovatif bir fikri hayata geçirmeniz için, fikrinizi inşa ettiğiniz bir zemine ihtiyaç vardır. Bunu yapabilmek için tutarlı olmanız, fikirlerinizi sürekli test etmeniz gerekir. Ayakları yere basmayan fikirler, tutarlı bir bütünlüğe sahip olmayan konseptler, başarısızlığa mahkum olurlar.

İnovasyon, sadelik ister. İnovasyon yapabilmek için gereksiz detaylardan uzaklaşabilmeniz gerekir. İnovasyon, basitlik değil sadeliktir. Gereksiz tüm detaylardan arınmak, anlamlı her şeyi içermekle mümkündür.

İnovasyon Türleri Nelerdir?

1.Ürün inovasyonu:

Ürün inovasyonuna en güzel örneklerden biri, İphonedur. Apple, İphone ile ürün inovasyonu gerçekleştirmiş ve rakiplere fark atarak dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir

İphone, telefondan ötesidir. Jobs, İphone lansmanında ‘telefonu yeniden icat ettik’ sözünü kullanmıştır. İphone , akıllı telefon kavramını ortaya çıkarmıştır. Dokunmaktik ekranı, kullanıcı kolaylığı, uygulama servisleri ile müşterisinin beklentilerinin ötesine geçmiştir. İnternet kullanımını kolaylaştırmış, dünyanın değişmesine katkı sağlamıştır. Apple’ın reklamcısı Ken Seagal İphone için ” İphone bir telefon değildir, telefon özelliği olan bir bilgisayardır” diyor.

Apple,  İphone’u 2007’de piyasa sürmüştür. 2006 Telefon piyasasının hakimi %36 pazar payı ile Nokia idi. İphone inovatif bir ürünle, oyunun kurallarını değiştirdiğinde, Nokia, bir kaybedene dönüştü. Ve pazardan silindi. Daha ilginci, Apple, Nokia’nın rakipleri arasında görünmüyordu. Rakip olarak görünmeyen bir şirketin, sektörün dinamiklerini değiştirmesi ancak inovasyonla mümkündür.

2.Pazarlama İnovasyonu:

Pazarlama inovasyonu için Starbucks, önemli bir örnektir. Starbucks Ceo su Howard Schultz” Amacımız, insanların ev ve işlerinden sonra 3. Noktası olmak” diyor. Starbucks, kendinini kahve satan bir yer olarak sunmuyor.

Mesela, Starbucks duvarlarında, “Starbucks paylaşım gezegenidir. Siz ve Starbucks, kahveden fazlasıdır. “ yazar. Çünkü Starbucks’taki tüm süreçler, başarıyla kurgulanmış pazarlama harikalarıdır.

Baristalar, kahve yapanları daha değerli ve uzman haline getirmiş. İnsanların kahve yapım sürecine ilgisini arttırmış, kahve sunumunu standardın dışına çıkarmıştır.

Bardağınızın üstüne adınızın yazılması, kişiselleştirme ve müşteriyi özel hissettirmeye ait, önemli bir ritüeldir. Rahat koltuklar, fondaki müzikler, duvarlardaki görsellerin hepsi, bir kültürün parçasıdır. Ve özünde Starbucks’ı rakiplerinden ayıran, onu farklı bir yere koymanızı sağlayan pazarlama unsurlarıdır. Pazarlama inovasyonu yaparak, markayı farklı bir yere taşımıştır.

3.Deneyim inovasyonu:

Deneyim inovasyonu için ilk örneğimiz, Disney olacak. Disney, çocukların deneyim yaşamaları için Disneylandlar inşa etmiştir. Bu yapı baştan aşağıya çocuklara deneyim yaşatmak üzerinedir. Her yıl milyonlarca insan ziyaret eder, keyifli vakit geçirirler. İnsanlara sunulan, Disneyland deneyimidir. Standardın ötesine geçerek, ciddi fark yaratmıştır.

Netflix, deneyim inovasyonu için başarılı örneklerden biridir. Netflix, üyelik sistemi ile çalışır. Belirli bir aylık ücret ödeyerek, filmler, diziler, belgeseller izleyebilirsiniz. Netflix, 50 milyar doların üstünde bir değere sahip, 150 milyondan fazla üyeye sahip bir şirkettir.

Özünde, insanların televizyon izleme deneyimini değiştirmiştir. Televizyon izliyorum sözü, yerini Netflix izliyoruma bırakmaktadır. Her yıl 10 milyardan fazla parayı kendi içerikleri için harcayan Netflix, sadece televizyon değil sinema endüstrisini de değiştiren önemli bir inovasyon örneğidir.

İş modeli İnovasyonu:

Uber, iş modeli inovasyonu için ilginç bir örnektir. Bir uygulama sayesinde, insanları ulaşım hizmeti veren bir yapıya dönüştürmüştür. Standart kalıpları yıkarak, taksicileri ve ulaşım sektörünü önemli ölçüde etkilemiştir.

Uber, standart ulaşım sistemine yenilik getirmiş. Aradan aracıları çıkarmış ve insanların hayatını kolaylaştıran bir yenilik sunmuştur. Mesela New york da Uber ‘den sonra taksi plaka ücretleri %50 ye yakın bir düşüş göstermiştir. Taksicilerin tekeli yıkılmaya başlanmıştır.

Uber, ulaşım için kendi araçlarını kullanmaz. Başkalarının araçlarının, ihtiyacı olan insanlara ulaşmasını sağlar. Ve yarattığı katma değer ile iş modeline yeni bir soluk getirir.

Airbnb, otellerin karşısındaki en önemli alternatiflerden biridir. İnsanların uygulama üzerinden başka insanlara evlerini kiralama imkanı sunar. Bu şekilde otel fiyatına veya daha azına farklı bir deneyim imkanı sağlar.

Airbnb, oda satmaz, konaklama hizmeti sunmaz. İhtiyacı karşılar, insanların sorunlarını çözerek fark yaratır. İş modelinde klasiğin dışına çıkar. Mekan ve zamandan uzaklaşarak, sektöre yeni bir dinamik getirmiştir.

İnovasyon neden önemlidir?

İnovasyon, oyunun şeklini değiştirir. Markalar aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar alamazlar. Burada inovasyon devreye girer. Oyunun şeklini değiştirir. Bazen birçok oyuncunun saf dışı kalmasını sağlar. İnovatif ürün veya hizmet geliştiren şirketler, önemli bir güç elde ederler. Hakimiyetleri artar.

İnovasyon, karlılığı arttırır. İnovasyonun özünde katma değer yaratmak vardır. Katma değer üretebilen şirketler rakiplerine göre daha vantajlı hale gelirler. İnsanlar inovatif ürünlere daha fazla parayı daha kolay öderler. O ürünün bunu hak ettiğine inanaırlar. Bu durum şirketin, inovatif olmayan rakiplerine oranla daha fazla kazanmasını sağlar. Şirketin kar miktarını arttırır.

İnovasyon, verimliliği arttırır. İnovasyon yapıp, değer ürettiğinizde daha az çabayla daha fazla sonuç üretirsiniz. Zaten insanlar size bunun için para öderler. İnovasyonun temelinde ‘kolaylaştırma’ vardır. Bu kolaylaştırma etkisi için şirketinizin verimliliğine pozitif katkı sağlar.

İnovasyon, saygınlık kazandırır. Bir şirket inovatif bir çalışma yaptığında rakiplerinin önüne geçen bir hamle yapmış olur. Bu onun yaratıcı ve yenilikçi olduğunu gösteren önemli bir göstergedir.  Bu durum bu şirketin başka insanlarca benimsenmesini kolaylaştırır. İnsanların o şirkete duyduğu saygı artar.