Marka yönetimi her geçen gün daha zorlaşıyor. Marka ve pazarlama yöneticilerinin işleri de zorlaşıyor. Bu yazı ile bir nebze destek olmak için tavsiyelerimi iletmek istedim.

1. İlham Verin

Yöneticilik kelimesinin içinde yönet olsa da, asıl maharet yönetmemekte. Yani yönetmeye ihtiyaç duymamakta.

Bir yöneticinin başarısının göstergelerinden biri, ne kadar az yönettiğidir. Daha az yönetmek için ise, daha fazla ilham vermek zorundasınız. Siz yaptıklarınızla, değerlerinizle, geleceğe dair fikirlerinizle, çalışanlarınıza ilham verirseniz, yönetmeye ihtiyaç duymazsınız.

İlham vermenin yolu ise, yaptığınız işe kendinizi adamaktan geçiyor. Kendini adamak, çok çalışmak demek değildir. Yaptığınız işi anlamlı ve güçlü hale getirmektir.

Son dönemde ilham veren insanlardan biri, Elon Musk. Elon Musk ile ilgili yapılan bir röportajda ise, çalışanı şu yorumu yapmış: “Elon Musk, kendini işine adamış bir insan. Onun çalışma azmi ve isteğini görünce, siz de çalışmak istiyorsunuz.”

2. Vazgeçebilme Cesaretini Gösterin

“Asla pes etme”, cümlesi vazgeçmek ile karıştırılıyor. Vazgeçmek, pes etmek değildir. Yeni yollar keşfetmektir, yeni yollar aramaktır. Yeniyi bulabilmek için eskiden vazgeçebilmektir.

Vazgeçmediğinizde hayatınızda, işinizde, ruhunuzda yükler birikir. Dünya çapında bazı markaların, iflaslarının arkasınında vazgeçememek vardır. Egolarından, hırslarından, geçmiş başarı ve ihtişamlarından vazgeçemedikleri için kaybettiler. Vazgeçememek, onların imtihanı, kaybetme nedeni, kayıpları oldu.

Vazgeçmenin gücünü keşfettiğinizde, korkularınız ile yüzleşirsiniz. Tek seçim şansınız vardır. Ya korkularınıza teslim olursunuz, ya da yeni bir yolculuğa çıkar