Network kelimesini bağlantılar kurma ve bu bağlantıları aktif olarak kullanmaya olarak tanımlıyorum. İş hayatındaki en önemli faktörlerden biri olan networkingin önemi her geçen gün artmakta. Bu önem hem şirketler için hem de bireyler için geçerli. Network nedir sorusunu, anlamlı, güçlü  iletişim ağımızdır diye cevaplayabiliriz.

Network kavramı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlansa da aslında aktif olarak kullanıyoruz. Yaptığımız işlerde, sosyal ilişkilerimizde networking önemli bir yer tutuyor.

Bağlantılarımız kadar güçlüyüz

1967 yılında Stanley Milgram tarafından bir teorem ortaya atıldı. Bu teoreme göre herkes birbirine altı kişi uzaklıkta. 6 aşamadan sonra herkes birbirini tanıyor. Bu teoremin en fazla geçerlilik kazandığı günleri yaşıyoruz.

Sosyal medyanın etkisiyle aslında birbirimize ne kadar yakın olduğumuzu  görüyoruz. Bağlantılarımız, ağlarımızı, ortak tanıdıklarımızı daha net görüyoruz. Bu da networkingin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada önemli bir detayı da eklememiz gerekiyor. Bağlantılarımız hayatımızı ciddi oranda etkiliyor. Yani geçmiş başarı ve başarısızlıklarınızı incelediğinizde çevrenizdeki insanların etkisini net bir şekilde görüyorsunuz. İstesek de istemesek de çevremiz hem başarımızı hem de hayat kalitemizi etkiliyor. Bu yüzden kimi tanıdığımız, kimle bağ kurduğumuz hayati derecede önemli.

İnsanlardaki genel eğilim yaptıkları işlerde ilk başlarda en yakınlarına gitmektir. Bir iş yapacağınız zaman o işi yapabilecek insanları araştırırken ilk önce tanıdıklarınızdan başlarsınız. Bu hepimiz için geçerli. İşte bu yüzden bağlantılarımız kadar güçlüyüz. Sahip olduğumuz network hayatımızı kolaylaştırıyor. Daha fazla iş yapmamızı ve daha iyi yerlere gelmemizi sağlıyor. O yüzden bağlantılarımız hayatımız için çok önemli.

Network neden önemlidir?

Network güven verir

Sahip olduğunuz network karşı tarafa güven verir. İş hayatında ve sosyal hayattaki ilişkilerin temelinde güven faktörü yatar. İnsanlar ilk başta güven problemini aşmaya çalışırlar. Güvendikleri insanlarla daha rahat çalışırlar. Daha iyi sonuçlar elde ederler.

Network sayesinde güven sorununu aşarsınız. Tanıdığınız insanlar size başkalarına referans olarak gösterirler. Siz başkalarına referans olursunuz ve iletişiminiz daha güçlenir. Güven üzerine kurulan ilişkiler daha sağlam ve uzun soluklu olur.

Network vizyon katar

Çevremizdeki insanlar, iletişim içinde olduğumuz insanlar vizyonumuzun önemli bir kısmını oluşturur. Biz onlardan etkileniriz, onlar bizden etkilenir. Bu şekilde bir vizyon alışverişi yapmış oluruz.

Tavsiye :   Sosyal Medyayı Etkin Kullanarak Çevremizi Nasıl Genişletebiliriz?

Çevremizdeki insanlar sayesinde yeni şeyler öğrenir, yeni şeyler duyarız. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi sahibi oluruz. Bir işin nasıl daha kolay yapılacağını öğreniriz. Hayata bakış açımız ve vizyonumuz genişler. Tabii çevremizdeki insanlar donanımlı, kendi geliştirmiş insanlardan oluşuyorsa bu geçerlidir. Tersi durumda çevremizdeki insanlar bizi kötü etkiler. Belki de birçok hata yapmamıza neden olurlar. O yüzden çevremizdeki insanları iyi seçmeli ve doğru insanlara emek vermeliyiz.

Network nedir? Sizi geliştiren, ufkunuzu açan, size yeni şeyler katan bağlantılarınızdır. Vizyonunuz gelişir, bakış açınız berraklaşır ve düşünceleriniz daha güçlü hale gelir. ( Vizyon konusu ile bağlantılı inovasyon nedir? yazımıza göz atabilirsiniz)

Network güvende hissettirir

Network karşı tarafa güven vermesinin yanında insanı güvende de hissettirir. Bağlantılarınız güçlü ve doğru insanlarsa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bir projeye başladığınızda, bir karar verdiğinizde adımlarınızı güvenle atarsınız. Çünkü bir sorun yaşadığınızda size yardım edecek, destek olacak insanlar vardır.

Network nedir sorusuna verilebilecek en güzel yanıtlardan biri, güvenli bir limandır. Kendinizi iyi hissettiğiniz, sizi anlayan insanların olduğu ve kendinizi rahat bir şekilde ifade edebildiğiniz bir limandır.

Bir karar verirken kime danıştığımız o kararın kalitesini önemli oranda etkiler. Doğru insanlar doğru şekilde yönlendirirler. Ve genelde kararların sonuçları isabetli olur. Doğru kişilerle kurulmuş bağlantılar insanın elini güçlendiren geleceğe güvenle bakmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Network, süreçleri hızlandırır.

Bir işe,  projeye başladığınızda bağlantılarınızın gücü o projenin bitiş süreci için önemli bir göstergedir. Bağlantılarımız, tanıdığımız insanlar sayesinde birçok sorunu daha hızlı çözeriz. Kararlarımızı daha hızlı alırız. Bir konuda sorun yaşadığımızda çevremizde bize destek olabilecek insanları görürüz. Bu da sorunların daha hızlı şekilde çözülmesini sağlar.

Network nedir dediğimizde, süreçlerimizi hızlandıran ve daha kolay sonuç almanızı sağlayan anlamlı bağlantılarınızın toplamıdır.

Network, güncel tutar

Her insan ayrı bir dünyadır. Dinlemeyi bilen, farkındalık sahibi insanlar her tanıştıkları insandan yeni şeyler öğrenirler. İnsanlarla sürekli etkileşim içindeyiz. Bu etkileşim sayesinde sürekli yeni bilgiler duyuyoruz. Yeni konular öğreniyoruz. Bu da gelişmeleri daha yakından takip etmemizi sağlıyor.

Dünya hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Network nedir? Network, sizi güncelleyen önemli bir araçtır. Network, sayesinde gelişmeleri takip ediyoruz. Biz bir konuyu gözden  kaçırsak bile bir arkadaşımızın bilgi vermesi ile o konuda fikir sahibi olabiliyoruz. O yüzden doğru şekilde yapıldığında sahip olduğunuz network ile ilgili çalışmak insanı güncel ve canlı tutan, tazeleyen önemli bir faaliyettir.

Tavsiye :   İşveren Markası Nedir? İşveren Markası Örnekleri

İnsan sosyal bir varlık. Ve en önemli ihtiyaçlarından biri de sosyalleşme. Sosyalleşme sayesinde hayatını devam ettirip, işlerini gerçekleştirir. Tüm bu süreçlerde network kavramının önemi ortaya çıkıyor. Tanıdığımız insanlar bizi önemli oranda etkiliyor. O yüzden çevremizdeki insanların kalitesi hayatımızın kalitesini önemli oranda etkiliyor.

Network nedir? Çevrenizde, düzenli görüştüğünüz insan topluluğudur. Jim Rohn bu konuda ” En sık görüştüğünüz 5 insanın toplamısınız, diyor. Çevremizdeki insanlar bu kadar önemliyken network kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Başarılı  ve mutlu olmak istiyorsak çevremizdeki insanları özenle seçmeli. İlişkilerimizi güçlü tutmalıyız. Çevremize dikkatle baktığımızda başarılı insanların çevrelerinde başarılı insanların olduğunu görürüz. Başarısız insanların arkadaşları, çevrelerindeki insanların çoğu da başarısızdır. Ve bu durum tesadüf değildir.

Özünde, Network nedir? Sahip olduğunuz en önemli sermayelerden biridir. Hayatınız boyunca biriktirmiş olduğunuz iyi ilişkilerinizin toplamıdır.

Network İle İlgili Yapılan Hatalar Neler?

Network, iş hayatı için çok öneml bir konu. Birçok iş bağlantısını iş ağlarımız, tanıdıklarımız sayesinde kuruyoruz. Çevremiz bize yeni kapılar açıp, daha fazla insana ulaşmamızı sağlayabiliyor.

İş hayatındaki kişiler ve şirketler çevreleri ve çevrelerine etkileri kadar güçlüler. Bu yüzden çevrenizi geliştirmek için, çaba sarf  etmek, networking yapmak çok önemli. Fakat böyle önemli bir konuda bazı insanlar başarılı olamıyorlar. Networking konusunda başarısız oluyorlar. İsterseniz gelin bu başarısızlık nedenlerine birlikte bakalım:

1) Acele etmek

Seminer, konferans gibi geniş katılımlı buluşmalar, network için çok önemli. Bu etkinliklere katılıp çok sayıda insanla tanışabilir, iş kapasitenizi arttırabilirsiniz. Fakat abartıya kaçmamak şartıyla. Bazı insanlar bu konuda dozu ayarlayamıyor.

Onları hemen tanıyabilirsiniz. Ellerinde kartvizitleri sizinle bir an önce kartvizit değişimi yapmak için beklerler. Bu konuyu kartvizit değiştirmek olarak görürler. Gün sonunda ellerinde birçok kartvizit olur. Ama somut bir adım atamamış olurlar.

Tavsiye :   İçgörü (insight ) nedir? İçgörü neden önemlidir?

Networking geliştirmek, uzun soluklu bir süreçtir. Emek vermek, zaman harcamak gerekir. Kısa yoldan sonuç almak mümkün değildir. Acele eder, bu süreci kısaltmaya çalışırsanız, bu süreçte başarısız olursunuz.

2) Çok kişiye ulaşmak

Sanıldığının aksine güçlü network, çok kişiye ulaşmak değildir. Doğru insanlarla bağlantılar kurmaktır. Size fayda sağlamayacak, sizin fayda sağlayamayacağınız çok sayıda kişiye ulaşmak sizi bir sonuca ulaştırmaz.

Networkingde önemli olan doğru insanlar, güçlü ve sağlıklı bağlantılar kurmak. O yüzden önemli olan nicelik değil, niteliktir. Çok kişiye ulaşmaya çalışır, nitelik kısmını ihmal ederseniz etki gücü zayıf bir çevreniz olur. Bu da size yeterince fayda sağlamaz.

3) Aşırı çıkarcılık

Yapılan diğer hata, aşırıcı cıkarcı bir yaklaşımdır. Çıkarlarınızı başka insanların çıkarlarının üzerinde tutarsanız, insanlar bunu hemen anlarlar. Ve sizi çevrelerinden uzaklaştırırlar.

Amaç karşılıklı fayda sağlamaktır. Sadece kendi çıkarlarınızı düşünür ve bunun için çaba sarf ederseniz başarısız olursunuz. Sadece kendi çıkarını düşünen bir kişi kısa zamanda tek kalmaya mahkumdur.

4) Güven vermemek

İnsanların ilişkilerinde ilk dikkat ettikleri faktör, güvendir. Karşılarındaki insana güven duymazlarsa ondan uzaklaşırlar. O yüzden network konusunda güven çok önemlidir. Karşınızdaki insana güveni hissettirmezseniz, sağlıklı bir bağlantı kuramazsınız. Karşı tarafa güveni hissettirmek için ise, tutarlı hareket etmek, davranışlarınız ve söylediklerinizin uyumlu olması şarttır.

5) Bağlantıları dışarı aktarmamak

Bağ kurmak,  uzun soluklu ve dinamik bir süreçtir. İnsanlarla bağlantı kurmak tek başına yeterli değildir. Çoğu insan pasif bağlantı sorunu yaşar. Çevrelerini genişletirler, birçok insanla tanışırlar. Fakat devamını getirmezler. Böyle olunca da yaptıkları çalışmalar yarıda kalmış olur.

Bu konuda başarılı olmak için bağlantıları dışarı aktarmak ve aktif olarak tazelemek gerekir. İnsanlarla birlikte işler yaptıkça, karşılıklı olarak fayda sağladıkça ilişkiler güçlenir. Dostluklar artar. Hem sizin başarınız hem de çevrenizdeki insanların başarısı ivme kazanır.

İyi değerlendirildiğinde iş hayatı için önemli bir güç. O yüzden networkingin temellerini iyi bilip, ilişkileri bu temeller üzerine inşa etmek gerekir. Bu sayede iş  ve özel hayatınızda daha başarılı olabilir. Birçok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz, Marka ve pazarlama yöneticileri için 16 tavsiye yazımızı da öneririz.