Sosyal medya geleneksel medya da fazlasıyla yer alıp, popüler  hale gelince; haliyle birçok genç arkadaş  sosyal medya uzmanı olmaya karar verdiler. Bu arkadaşların kendilerine uzman demeleri ya da böyle bir sıfat kullanmalarının nedeni  ise çok sayıda takipçiye sahip olmaları…

Şimdi ilk sorumuz: Çok sayıda takipçiniz olması sizi Sosyal Medya Uzmanı yapar mı? Bu sorunun cevabını verebilmek için, takipçilerin neden takip ettiğini bilmemiz gerekiyor.  Dönüp baktığımızda; sosyal medya uzmanıyım diyen birçok arkadaşın takipçileri, onların paylaştığı komik, ilginç, eğlenceli videolar ve resimler sayesinde oluşmuş.

Yani insanların ilgisini çekip eğlendirmişler. Bu sayede de takipçileri oluşmuş. Burada aklıma okuldaki durum aklıma geliyor. Sınıfın en çok merak edilen, takip edilen çocuğu genelde en komik çocuğu olurdu. Bu çocuk çalışkan olup derslerinde de başarılı olur muydu? Çok nadir.

Sosyal Medya Uzmanı’nın  sahip olması gereken özellikler nelerdir?

1)  Pazarlama bilgisi: Sosyal medya da yaptığınız şey  o markayı ve ürünlerini pazarlamak. Pazarlama konusunda gerekli birikiminiz yoksa bu konuda başarısız olma ihtimaliniz yüksek. Çünkü markanın seneler içinde oluşturduğu bir yapıyı pazarlıyorsunuz. Bunun için de bilgi birikimi çok önemli. Burada uzman kendisine sormalı, “ben bu şirketin pazarlama departmanında çalışabilecek kadar pazarlamayı biliyor muyum? “ Diye.

İlk aşamada markanın pazarlama departmanı ,sosyal medya konusuna uzak ise sizin yaptıklarınızı değerlendiremeyeceklerdir. Ama belirli bir aşamadan sonra artık onlarda sosyal medyanın özelliklerini fark edecekler. Eğer pazarlamayı bilmiyorsanız bu konuda zorlanabilirsiniz.

2) Pratik zeka: Sosyal Medyada çok etkili. Çünkü hem önemli bir tüketici kitlesine ulaşıyorsunuz, hem  de onlardan birebir reaksiyon alıyorsunuz. Yalnız burada bir nokta hassas: O reaksiyon olumlu da olabilir olumsuz da. Bu yüzden uzmanımızın pratik zekalı olması şart. Mesela bir ileti girdiniz, altına arka arkaya olumsuz yorumlar gelmeye başladı. Ne yapacaksınız? Eğer pratik zekalıysanız bu konuda bir çözüm bulur, doğru, mantıklı cevaplar verir ve sorunu çözersiniz. Değilseniz,  kitlenin tepkisi markaya doğru yönelmeye başlar. Bu da yeterince rahatsız edici bir durumdur.

Olumsuz durumların yaşandığı,  negatif yorumların çok olduğu  iletilerde, bazı insanlar sırf markaya zarar vermek,” bak cevap veremediler” diyebilmek için olumsuz yorum yazıp, garip bir ego tatmini yaşıyorlar. Bu yüzden uzmanımızın pratik zekası bu tür durumlarda çok önem kazanıyor.

3) Psikoloji ve sosyoloji bilgisi: Sosyal Medya aslında insanların toplandığı sınırları olmayan meydanlar. Siz de onların arasına karışıp markanızı tanıtıyorsunuz. Bunun içinde psikoloji ve sosyoloji bilgisi gerekiyor.

Psikoloji bilgisi gerekiyor. Çünkü karşınızdaki, insan. Duyguları, umutları, hayalleri, sevinçleri, tepkileri  var. Eğer psikoloji konusunda bilginiz yoksa gireceğiniz iletilerde yapacağınız kampanyalarda ona ulaşmanız zor olacak. Ayrıca o tepki verdiğinde neden tepki verdiğini anlamayacak, ne yapmanız konusunda k