Önce bir rüzgar başladı. Her yerde haberlerini görmeye başladık. Gazeteler onu haber yapıyordu. Televizyonlarda haber bültenlerini kaplıyordu. Dergiler sürekli onu anlatıyorlardı. İlk başta tam olarak ne olduğunu, etkilerini bilmesek de ondan bahsediyorduk.

Onu anlatmak ilgi çekiyordu. İnsanlar merak ediyordu. İlginç sonuçlar ortaya çıktıkça, etki gücünün artmasıyla, popülaritesi de artmış oluyordu. Hangi konudan mı bahsediyorum?

Son dönemdeki en önemli gündem başlıklarımızdan birinden, yani sosyal medyadan. Sosyal Medya’yı bölümlere ayırmak gerekiyorsa ilk bölümün geride kaldığını düşünüyorum. Yani giriş bölümü tamamlanmış oldu. Onunla tanışmış olduk. Bu süreçte neler mi oldu?

1. Sosyal medya nedir? En çok bu soru soruldu. Yeni bir şeyi keşfetmenin heyecanını yaşadık. Sosyal medya nedir diyerek;  onu anlamaya, tanımlamaya, cümlelerle ifade etmeye çalıştık.

2. Birçok yerde haber yapıldı. Hakkında bilen bilmeyen herkes,  konuştu, yorum yaptı. Bu da ilk aşamada bir bilgi kirliliği oluşturdu. Ama zamanla etkileri daha net görülmeye başlayınca,  insanların kafalarında netleşmeye başladı.

3. Markalar sosyal medya ile tanıştılar. Kimileri de sosyal medyada yer almaya başladı. Orada olan kitlenin çokluğu, kolay ulaşım imkanı, sayının her gün artması ilgi çekiciydi Bu fırsatı değerlendirmek için sosyal medyada yer almaya başladılar. Sosyal medya yararlı mı zararlı mı? Markaya zarar verir mi? Soruları sıkça telaffuz edilmeye başlandı. Bu durumda korunaklı markaların daha geç girmesine, hatta girmemek için direnmesi neden oldu.

4. Markalar için farklı bir deneyim yaşanıyordu. Daha önce ürünü satıp sonrası hakkında çok bilgisi olmayan markalar, müşterisiyle temas etmeye başladılar. Müşteriler kimi zaman olumlu şeyler söyledi. Kimi zaman eleştirdiler. Bir anlamda markaların imtihanıydı bu.

Dersini iyi çalışan ürünü, hizmeti iyi olanlar hızla yükseldiler, daha çok tanınmaya başladılar. Sosyal medya onlar için iyi bir yerdi. Ama ürünü yeterince iyi olmayanlar, hizmet noktasından eksik kalanlar büyük küçük denilmeden eleştirildiler. Müşteriler, sayfalarda binlerce kişi olmasına aldırmadan ağır eleştiriler yapıyorlardı. Kimisi bu süreci yönetebildi, eksiklerini öğrendi. Kimisi yapamadı. Daha da agresifleşti.