2020 geride kalırken insanlar 2021 dijital pazarlama trendlerini merak etmeye başladı.

2020, yıllar boyunca hatırlanacak zorlukları ve dönüşümleri ile insan yaşamını etkilerken dijital pazarlamak konusunda da çok ciddi değişimleri beraberinde getirdi. 2020 ile değişmeye başlayan dijital dünyanın 2021’de nasıl bir hal alacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı! Henüz COVID-19 etkisinden kurtulmamış olsak da yeni yılda dijital dünyayı bekleyen değişimleri sizler için ele aldık. 2021’in sağlıklı değişimlere ve güçlü adımlara ön ayak olması temennileri ile 2021 dijital pazarlama trendleri sizlerle!

Yapay Zekâ ve Arttırılmış Gerçeklik Çağı

Dijital dünyanın Yapay Zekâ ve Arttırılmış Gerçeklik ile değişmeye başladığını bilmeyen yok sanırım. Üstelik bu değişimin ortaya çıkışı da çok yeni bir durum değil. Zaman içerisinde gelişen ve en kaliteli hali ile sizlerle buluşmaya hazırlanan bu iki kavramın 2021’i derinden etkileyecek seçenekler olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Dijitalleşen dünyanın değişin ihtiyaçları doğrultusunda hareket eden markaların 2022 yılına kadar yapay zekaya 7,3 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. Bu yatırım dijital pazarlamanın varacağı boyutu açıklamak açısından oldukça etkileyici olduğu söylenebilir. Peki, bu yatırımlar markalar için nasıl bir dönüşüme kapı aralayacak?

Markaların pazarlama stratejilerinde en değerli dönüşüme kapı aralayacak yapay zekâ ve arttırılmış gerçeklik sayesinde müşterilerin evlerinden dahi çıkmadan ürünleri denemeleri ve satın almaları mümkün hale gelecek. Oyunlaştırma ve hikayeleştirme teknikleri ile ürünlerin niteliklerini daha başarılı bir şekilde yansıtmak markaların pazarlamada çok güçlü olmasını sağlayacak. Daha şimdiden bu teknolojileri denemeye koyulan markaların geleceği yakalamaya başladıklarını söyleyebiliriz.

YAZI: Pazarlamada Metafor Nedir?

Sosyal Medya Pazarlamada Daha Etkin Olacak

Sosyal medya araçlarının 2021 dijital pazarlama stratejilerinde çok daha etkin bir rol oynayacağı döneme giriyoruz. Özellikle 2020 yılında pandemiden en az etkilenmek amacı ile çalışmalar yürüten markalar sosyal medyayı etkili bir şekilde kullandı. Tüketiciler ile aralarında kusursuz bir bağ yaratan markaların yanı sıra sosyal medya platformları da salgını bir fırsata dönüştürmeyi bildi!
Instagram geçtiğimiz günlerde tanıttığı mağaza özelliği ile yeni trendlerin sosyal medya mağazacılığı üzerinden belirleneceğini kanıtladı. Böylelikle e-ticaret ile gelişen dijital pazarlama sosyal medya pazarlaması üzerinden dönüşmeye devam etti. Instagram ile başlayan dönüşümün 2021 yılında Facebook, WhatsApp ve diğer araçlarla devam edeceğini tahmin etmek zor değil! Marka deneyimini iyileştirme amaçlı bu seçeneklerin git gide kullanılacağının bilinci ile markaların şimdiden hazırlıklarını gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz

Fotoğraf: pixabay

Video İçerikler Daha da Değer Kazanacak!

Sosyal medyanın yükselişi ile birlikte en çok önemsenen konulardan biri de video içerikler oluyor. Özellikle Youtube’un yükselişi ve diğer sosyal medya platformlarının video içeriklere yönelik çalışmaları neticesinde video kullanımı daha da arttı. Twitter’ın Fleets ve diğer uygulamaların hikâye kullanımında videolara verilen önemin apaçık görüldüğü söylenmelidir.
Dijital dünyada reklamlara ayrılan bütçenin sadece 2021 yılında 435 milyar dolar olacağı ifade edilirken 435 milyar doların içerisinde 14,89 milyar dolar olarak gerçekleşecek! (Dunya.com) Dijital dünya için oldukça etkileyici bir detay olan bu denli büyük bir bütçe video reklamların da ne denli ciddi araçlar olarak dönüştüğünü kanıtlıyor.

Micro Influencerlar ile Dönüşen Pazarlama Anlayışı

Sosyal medyada ünlülerin Influencer niteliğini kazanması ile birlikte dijital pazarlamanın yeni bir yöne doğru ilerlediği bilinirken bu noktada bambaşka bir anlayışın da ön plana çıktığını ifade etmek gerekir, Micro Influencer!

Belli konulara odaklanan ve sadece o konular üzerinden kitleleri etkilemeye çalışan bu fenomenler için markaların gittikçe daha ciddi oranda yatırım yaptığı da söylenebilir. Daha az takipçisi olsa da belli bir konuya odaklanması ile takipçileri arasında güçlü bir bağa sahip olan micro Influencerlar üzerinden reklam ve pazarlama yapmak çok daha kolay oluyor.

Dijital pazarlamada Influencerlara daha ciddi bütçeler ayırıp daha az dönüşüm alan markaların bunun yerine daha verimli sonuçlar elde edecekleri micro Influencerlara yönelmeleri 2021 trendlerinin en önemli konularından biri oluyor. Siz de büyümeyi hedefleyen bir markaysanız mutlaka bu detayları dikkate almalısınız!

Fotoğraf: pexels

Search Voice Teknolojisi Dijital Pazarlamada Fark Yaratacak

Search Voice ya da bilinen diğer adı ile Sesli Arama 2017’den bu yana insanların hayatını kolaylaştıran oldukça değerli bir araç oluyor. Alexa ve Siri gibi oldukça güçlü yapay zekalar ile ön plana çıkan sesli aramalar her geçen gün insanlar tarafından daha çok ilgi görüyor. Araştırmalara göre her geçen yıl artan sesli arama kullanımının 2021 yılı itibarı ile çok daha ciddi boyutlara ulaşacağını ifade edebiliriz.
SEO çalışmalarının da gittikçe vazgeçilmezlerinden bir tanesi haline gelen Sesli Arama, web sitelerinin daha fazla trafik almasını sağlayacaktır. Özellikle COVID-19 süreçlerinde Sesli Arama’nın sıklıkla kullanılmış olması bu dönüşümün gerçekleştirilmesi gerekliliğini ifade etmek gerekir.

Programlanmış Reklamlar ile Robotlaşmada Yeni Dönem

Dijital reklamcılık daha da teknoloji odaklı geliştikçe insanlara olan ihtiyacın da ortadan kalkacağı düşüncesi önemli bir düşünce oluyor. Özellikle dijital reklamların gerçekleştirilmesi adına tercih edilen araçların tek bir merkezden ve programlanmış bir şekilde yönetilebilmesine olanak sağlayan araçların 2021 trendlerinde daha fazla yer alacağını söyleyebiliriz. Peki, bu nasıl bir bir dönüşüme kapı aralayacak?

Reklamların tek bir kanaldan sürdürülmesi ile iş yükünü hafifletmek adına kullanılan araçların sayısında da ciddi bir artış gözlemlenmeye başladı. Artışın temeli kolaylaştırıcı etki ortaya çıkarmak olsa da reklamcıların işinden olmaları ihtimalini düşündürttü. Elbette insanların yerini tamamen programların alması mümkün olmasa da programatik reklamcılık 2021 yılında klasik reklamcılığa ciddi bir çalım atacak!

Chatbot Kullanımı Markaların İşini Kolaylaştırıyor

2020 yılında en çok gelişen konulardan bir tanesi olan chatbotların 2021 yılında da ciddi dönüşümlere kapı aralayacağını ifade edebiliriz. Özellikle insanların yerini alan bu botlar tüketici ilişkilerinin yönlendirilmesinde harika seçeneklerin ön plana çıkmasında deneyim sunuyor. Chatbotların kolaylaştırıcı etkinin yanı sıra tüketici deneyimini iyileştirdiğini de ifade etmek gerekir. Öyle ki yapılan araştırmalara göre chatbot kullanımının daha memnun müşteriler yarattığı söylenebilir.
Siz de dijital dünyaya henüz adım atmış bir marka olarak 2021 trendlerini yakalamayı hedefliyorsanız kesinlikle chatbotlardan yararlanmaya özen göstermelisiniz. Bu size sadece personel avantajı değil müşteri sadakatinde de artış getirecek!

2021’de Bizi Ne Bekliyor?

2021’de bizi neler beklediğini ifade etmek için tüm trendleri dikkate almak gerekse de 2020 yılında yaşanan üst üste şoklar nedeni ile beklentileri daha düşük seviyelerde tutmak çok daha değerli! Bu nedenle dijital pazarlamaya değer veren markalar olarak yenilikçi olmaya ama tedbirli davranmaya özen göstermelisiniz.

2021’in henüz ilk günlerinde her şey güllük gülistanlık gibi gözükse de henüz 2021’in gerçek yüzünü görmemiş olabiliriz. Bu nedenle değişen tüketici algısı, müşteri beklentileri ve piyasa dinamiklerini ölçmekte yarar var!