Affiliate marketing nedir? diye merak ediyor ve dijital pazarlamanın bu en önemli alanında doğru bilgilere ulaşmak mı istiyorsunuz? O halde sizin için hazırladığımız bu kapsamlı rehberi okuyarak kafanızdaki bütün soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Şimdi hazırsanız en temel tanımlamalardan başlayarak detayları sizinle paylaşalım!

Affiliate Marketing kavramsal olarak Türkçeye satış ortaklığı şeklinde ifade edilmektedir. Peki, ortak olunan satış aslında nedir? Bir web sitesi sahibinin sitesine gelen trafiği satışa dönüştürmek adına farklı satış sitelerinin reklamını yapması olarak basitçe bir tanımlama yapmak mümkündür. Bu örneği en yoğun şekilde görebileceğiniz yer seyahat bloglarıdır. Bir seyahat blogunda uçak bileti satış reklamı yaparak affiliate marketing uygulamalarının gerçekleştirilmesi sağlanır. Üstelik bu yöntemle kâr amacı gütmeden açtığınız web sayfanızda para kazanmanız dahi mümkün olur.

Affiliate Marketing’in Tarafları Kimlerdir?

Bir affiliate marketing programı kapsamında başarılı sonuçlar almak için tarafları ve uygulamaları doğru bir şekilde belirlemek oldukça değerlidir. Zira bu pazarlama yöntemini her yönüyle bilmek size kazanç kapılarını ardına kadar açacaktır. Bu anlayıştan hareketle affiliate marketing’te 3 farklı taraf olduğundan söz etmek gerekmektedir.

Marka

Ulusal ya da uluslararası bir marka da olabilecek olan bu taraf aslında satışı yapan asıl birimdir. Ürünlerini kendi web sitesinde yayınlarken başka web sitelerinde de ‘Satış Ortaklığı’ kapsamında satmayı hedefler. Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok uçak bileti satış markasını Satış Ortaklığı konusunda bir marka olarak değerlendirilebileceğini söyleyebiliriz. Tabii bu durum başka alanlara da yansır. Uçak bileti sadece bir örnektir.

Ortak/Affiliate

Satış Ortaklığı konusunda ortağın kendisinden söz ediyoruz. Bu durumda bir web siteniz varsa siz dahi ortak olmaya hak kazanabilirsiniz. İnsanların web sitenizde gezinirken onları bir ürünü almaya sevk edecek pazarlama taktiklerini kullanmanız değerlidir. Böylelikle marka ile kuracağınız güçlü ticari bağlar size çok ciddi satışlar ve kârlılık olarak geri dönecektir. Satış Ortaklığı’nı yapan ortak bazen çok ciddi bir blog sayfası olabilirken bazen de sıradan bir blog olabilecektir.

Müşteri

Müşteri, Satış Ortaklığı konusunda kârlılığı sağlayan ilk ve en önemli kişidir. Web sitesinde yayınlanan reklamdan hareketle alışverişi gerçekleştiren bu kimseler aslında markanın asıl hedefidir. Son kullanıcı olarak da ifade edilebilecek olan müşteri satın alma kararını verirken farklı unsurlardan etkilenmektedir.

Affiliate Marketing ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Satış Ortaklığı aslında web sitesi sahiplerinin para kazanmak adına sermaye kullanmadan tercih ettikleri başlıca alternatiflerden bir tanesidir. Bu nedenle de sermaye olmaksızın bir para kazanma yöntemi kullanmak istiyorsanız satış ortaklığı tam size göre olacaktır. Web sitenizde ya da blog sayfanızda yayınlayacağınız bir reklam sayesinde para kazanabilirsiniz. Ancak ne kadar kazanç sağlayacağınız ile alakalı net ifadeler kullanmak çok mümkün olmayacaktır. Bu durumda da Affiliate Marketing konusunda nasıl bir yol haritası izlediğinizi el almak gerekecektir.

Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Satış ortaklığı ile kârlılığınızı arttırmak adına tercih edebileceğiniz birbirinden değerli seçenekler vardır. Bu noktada da yapmanız gereken sadece doğru bir yol seçmek ve satışlara odaklanmaktır. Web sitenize gelen trafiği satışa dönüştürmek adına kullanacağınız birbirinden farklı yöntemler vardır. Bunlardan en önemlilerini sıralayarak sizin için en ideal seçeneğin ne olduğunu ortaya koyuyoruz.

Doğru Reklamı Kullanın

İçerik pazarlaması yaparken karşı karşıya kalacağınız en ciddi sorunlardan bir tanesi gelen trafiğe yönelik içeriğin yayınlanmasıdır. Çünkü blog sayfanızda farklı kitlelere hitap ediyor olabilirsiniz. Ancak amacınız Satış Ortaklığı ile çok sayıda satıştan komisyon almaksa bu yöntemi kullanmak adına reklam seçiminde titiz davranmalısınız. Bunun yanı sıra mümkün olduğunda kitlenizin tek bir konuda sizi takip etmesini sağlamalısınız. Örneğin bir araba lastiği reklamı verecekseniz kitlenizin arabalarla ilgilenen kimselerden oluşmasına özen göstermelisiniz.

Harekete Geçirici Bir Dil Tercih Edin

Blog sayfanız ya da web siteniz için bir dil kullanırken çok titiz davranmanız gerekmektedir. Özellikle de harekete geçirme noktasında reklamın etkisini arttıracak bir yöntem tercih etmek sizin adınıza çok çok önemli olacaktır. Peki, reklamın etkisini arttıracak olan sadece kullanacağınız dil mi olur? Elbette hayır!
Görsel kullanımının da oldukça önemli olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Böylelikle satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürün ya da hizmetin daha ciddi bir alıcı bulmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Peki, satış konusunda tüketicileri harekete geçirmek için kullandığınız bu araçları ölçümleyerek doğru yolda olduğunuzu anlayabilir misiniz?

Satış Ortaklığı yaparken doğru adımları attığınızı ölçmek için sayfadaki değişiklikleri aşama aşama gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede hangi değişikliğin sizin için ideal olduğunu anlamak adına kaliteli bir süreç geride bırakabilirsiniz.

Affiliate Marketing Ödemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Performansınızın ne derece iyi olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösteren bir satış sistemi olan affiliate marketing sayesinde en kaliteli seçeneklerden faydalanma şansınız vardır. Satışlarınızı arttırdınız ve çok karlı bir süreç geçiriyorsunuz bu durumda nasıl bir ödeme yöntemi ile paranızı alırsınız?

Ödeme yöntemleri markaların daha basit ve düzenli ödemeler gerçekleştirebilmesi açısından farklılaşabilmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki detayları da dikkate alarak bir affiliate marketing sürecinden bahsetmek mümkündür.

CPS – Satış Başı Maliyet Modeli

Satış başı maliyet modelinde ücretlerin ödenmesi noktasında gerçekleşen her satış için ödeme gerçekleştirilmektedir. Yani markanın size ödeme yapması adına tamamlanmış bir satıştan söz etmek şarttır.

CPL – Müşteri Yaratma Maliyeti

Markanın sistemine üye olan ya da onların sitesini ziyaret eden her bir müşteri için ödeme gerçekleştirilir. Bu ödemelerin oranı ortaklık başında belirlenebilir.

CPC – Tıklama Başı Maliyet

Ortaklık kapsamında reklama gelen her tıklama bir kazanç olarak geri döner. Zira markanın reklamı aracılığıyla trafik oluşması söz konusudur. Bu da aslında markanın kazancını arttıracak bir yöntem olacaktır.

CPA – Eylem Başı Maliyet

Kullanıcılar/Tüketiciler bir form ya da anketi doldurduklarında sizin için bu eylem bir kazanca dönüşür.
Satışların ya da eylemlerin artış göstermesinde temel faktör siz olacaksınız. Bu nedenle de sizin için en karlı alternatif hangisiyse onu seçmeye özen göstermelisiniz. Affiliate Marketing sizin için oldukça kaliteli sonuçlar getireceğinden son kararı verecek olan yine sizsiniz. Çünkü bazen satış başına ödeme karlıyken bazen de tıklama başı ödemeler daha karlıdır.