Günümüzde ticaret hacmi çevrimiçi platformlarda giderek yaygınlaşıyor ve gelişimini sürdürüyor. Küçük fikirler büyük markalara dönüşerek yoluna devam ediyor. Marka kimliği oluşturmada en büyük pay, fikrin bir açığı kapatmasıyla başlıyor. Çinli girişimci Jack Ma’da çevrimiçi alışverişteki açığı kapatacak ve firmaların birbirleriyle olan ticaretini kolaylaştıracak Alibaba ile karşımıza çıkıyor. Bugün neredeyse dünyanın tamamında en çok kullanan Alibaba, internetin ticaret ağına yön veriyor.

Alibaba Kurucusu Jack Ma Kimdir?

Ortaya koyduğu fikirler ile dünya genelinde adından sıkça söz ettiren Jack Ma, 1964 yılında Çin’in Hangzhou kentinde dünyaya gelmiştir. Zor bir çocukluk dönemi geçirdiğini sıkça dile getiren Jack Ma, erken yaşta İngilizce’ye merak sarmış ve 12 yaşında ana dil seviyesinde İngilizce konuşmaya başlamıştır. Birçok olumsuzlukla karşılaştığını belirten Jack Ma, KFC’nin iş başvurusuna katılan 24 kişiden biri olmuştur. Ancak işe alınan sadece 23 kişidir. Jack Ma ise işe alınmayan tek kişi olarak ilk başarısızlığıyla karşı karşıya gelmiştir.

Ardından üniversite sınavlarına hazırlanan Ma, iki defa sınavı geçememiş ve tekrar iş arama sürecine girmiştir. İşsizlikle mücadele ederken polis olmak isteyen Ma, bu sefer de boy engeline takılmış ve polis olamamıştır. Tekrar üniversite sınavına hazırlanan Jack Ma1988 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü kazanarak, doğduğu eyalette İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır.

Öğretmenlik mesleğinin yanında ek iş olsun diye devam ettirdiği tercümanlık ise ona dünyanın kapılarını aralamaya başladı. Tecümanlık yaptığı şirketlerle bir kaç defa Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Jack Ma bu ziyaretlerinde daha önce pek umursamadığı internet ile yakından tanıştı ve neler yapılabileceği hakkında fikir sahibi oldu. Ardından üzerinde düşündüğü çevrimiçi alışveriş platformunu hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Bugün Alibaba adıyla faaliyetlerine sürdüren ve günlük 400 milyon kullanıcı girişiyle zirvede olan Alibaba’nın sahibi.

Sadece, internet ile bulduğu fikri bir araya getirip hayata geçiren Alibaba kurucusu Jack Ma’nın kişisel serveti günümüzde yaklaşık 30 Milyar dolardır.

Jack Ma Emekli Oldu

Şirketin kurucusu Jack Ma şirketin kuruluşundan 20 yıl sonra emekli oldu. Jack Ma 55 yaşını doldurduğu 10 Eylül 2019 tarihinden rock konseri ile emekli oldu. Yaklaşık 90.000 kişinin olduğu stadyumda sahneye çıkan Ma, etkinlik süresince duygusal anlar yaşadı.


Görevi uzun süredir şirkette üst düzey yönetici olarak görev yapan Daniel Zhang’a devretti. Daniel Zhang bundan sonra şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacak.

Alibaba İsmi Nereden Geliyor?

Jack Ma, kuracağı platforma herkes tarafından kolay anlaşılacak bir isim vermek istiyordu. Bir gün yemek yediği restaurantta garsona, “Alibaba ne demek biliyor musun?” diye sormuş. Garson ” açıl susam açıl ” diye yanıtlamış. Bu cevap Alibaba ismini daha güçlü hale getirmiş. Daha sonra sokakta karşılaştığı insanlara “Alibaba nedir?” dediğinde, sorduğu insanlar Alibaba ve kırk haramilerden bahsetmişler. Bu durum isim noktasında karar vermesini kolaylaştırmıştır.

Jack Ma, Alibaba ismine karar verdikten sonra, yaptığı araştırmada Alibaba.com’un dolu olduğunu fark etmiş. Bu alan adı satılıktı ve yaklaşık 5.000 dolara satılıyordu. Fakat Jack Ma’nın bu kadar parası yoktu. Bu parayı çevresindeki insanlardan borç alarak Alibaba.com u kurmuştur.

Alibaba Nedir ve Ortaya Çıkış Süreci Nasıl Gerçekleşti?

İnternetin gücünü 2000’li yılların başında hissetmeye başlayan dünya, son 20 yıllık süreçte her alanda kullanmaya ve interneti hayatının bir parçası olarak görmeye başladı. İlk yıllarında kısıtlı bir alanda ihtiyaçlarımıza cevap veren internet, geçen sure boyunca her alanda ihtiyaçlarımıza cevap verir hale geldi ve vermeye de devam ediyor.

Günümüzde ihtiyaçlarımız doğrultusunda birçok alım satım işleri yapabildiğimiz bu ortamda, Jack Ma firmalar arası ticaretin önünü açmak için ortaya dahiyane bir marka fikri attı, Alibaba.

Firmaların toptan alışverişlerinde çevrimiçi olarak kullandığı Alibaba sitesi 4 nisan 1999’da internet dünyasına giriş yaptı.

Firmaların birbiriyle iletişimini kolaylaştırma, faturalandırma ve kargo takip sistemiyle kısa zamanda gözde girişim haline gelen Alibaba, bu başarıyla dikkatleri üzerine çekerek, Yahoo tarafından yatırım aldı. B2B için sektördeki açığı kapatmasıyla ünlenen Alibaba, zamanla birçok alt sistemle dünya çapında yerini sağlamlaştırdı.

Günümüzde aranma hacmi dikkate alındığında çevrimiçi alışveriş platformlarında tek başına zirvede bulunmaktadır. Alibaba misyonunu ” dünyanın her yerinde iş yapmayı kolaylaştırmak” olarak belirlemiştir.

Dünya’nın farklı ülkelerindeki firmaların birbirleriyle alışverişini kolaylaştırmak ve önünü açmak için çevrimiçi alışveriş sistemini geliştiren Alibaba, ilk önce sadece firmalar arasında kullanılmaktaydı. Örneğin; Amerika’daki bir pet shop sahibi, köpek mamalarını ucuz maliyetle Güney Kore’deki başka satıcıdan alabiliyor. Böylelikle Alibaba ülkeler arasındaki ticaret hacmi küçük esnafada sirayet ederek, dünya ticaret hacminin büyümesine yardımcı oluyor.

Yıllar içerisinde olumlu dönüşlerle gelişimini sürdüren Alibaba sadece, B2B ile kalmayarak, B2C diye tabir edilen “üreticiden tüketiciye” alış veriş platformu olan Alibaba Express’ide hayata geçirdi. Ayrıca ödeme yöntemlerinde kolaylık sağlama açısından da Ali Pay ile çevrimiçi alışveriş platformuna yatırımlarını sürdürüyor.

Alibaba Piyasa Değeri

Alibaba Çin’in en önemli şirketlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Şirket kuruluşundan beri, düzenli bir büyüme eğrisi çiziyor. Sadece Çin’de değil dünyanın birçok ülkesinde faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu durum şirketin dünyanın en değerli şirketlerinden biri olmasını sağladı.

 

alibaba hisse

Alibaba piyasa değeri olarak şu anda yaklaşık 600 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Alibaba’nın piyasa değerini incelediğimizde, özellikle 2017’den itibaren bir kırılma yaşandığını görüyoruz. O döneme kadar genelde 100 dolar bandında gezinen hisse senedi, 2017’den hızlı bir yükseliş göstererek 205 dolara kadar yükseldi. Alibaba hisse değeri son dönemde 180-220 dolar bazında değişiyor.

Alibaba Group

Alibaba birçok şirketi içinde barındıran bir şirketler grubu şeklinde çalışıyor. Alibaba Group 200 e yakın ülkeye hizmet veren dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor. Alibaba Group bünyesinde 100.000 i aşkın çalışan faaliyet gösteriyor. Alibaba Group ağırlıklı olarak Çin’de faaliyet gösterse de son dönemde birçok başka ülkede de yapılanmaya devam ediyor.

Alibaba Group Şirketleri ( Öne Çıkanlar )

Aliexpress

Taobao

Tmall

Alibaba.com

1688

Alimama

Alibaba Cloud

Cainiao Lojistik

Ant Financial

Aliexpress Nedir?

Alibaba Grup çatısı altında fikirlerine sınır tanımayan Jack Ma, yan kuruluşlarla ve ar-ge çalışmalarıylada markalarını desteklemeye halen devam ediyor. Firmalar arası ticaretin önünü açan Alibaba ile dikkatleri üzerine çekerek çalışmalarına burada nokta koyabilirdi. Ancak Alibaba’nın firmalar arasında popüler olmasıyla aklına “Neden dünyadaki insanlar birçok küçük bir esnaftan alışveriş yapmasın?” sorusu geldi. İşte tam da bu noktada Aliexpress dünya ticaret hacmini internete taşımaya başladı.

Alibaba’nın yan kuruluşu olarak gösterilebilen Aliexpress 2010 yılında, firmaların ürünlerini insanlara pazarladığı bir çevrimiçi platform olarak hayatımıza girdi. Aliexpress’in çalışma prensibi olarak müşterilerin, satıcıları puanlaması gelir. Böylelikle başarılı ve sorunsuz satışlar gerçekleştiren satıcılar ön planda tutulmaktadır.

Örneğin; Aliexpress’te beğendiniz bir kıyafetin satıcı Çin’de olabilir. Çevrimiçi olarak alışverişinizi gerçekleştirmeden önce satıcı yorumlarına göz atabilir, satıcıyla irtibata geçebilir ve Ali Express üzerinden çevrimiçi ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bunlarla sınırlı kalmayan Ali Express, ürününüzü anlık olarak takip etmenizi sağlar. Ürününüzün tahmini teslim süresini, hangi ülkede olduğunu, gümrükten geçip geçmediğini anlık olarak görebilirsiniz.

Milyonlarca ürün yelpazesi arasında kullanıcılara alışveriş deneyimi sunan Aliexpress, satıcılar tarafından da olumlu karşılanmakta. Aliexpress sayesinde sadece bir dükkana bağlı kalmayan satıcılar, Dünya’nın her tarafına satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Alibaba.com b2b odaklı bir platformdur. Aliexpress b2c özelinde bir platformdur. Temel olarak bu şekilde ayırabiliriz.

Ali Pay Nedir?

İnternetin gelişmesiyle birlikte ödeme işlemlerindeki zaman kaybını kapatan birçok model ortaya çıktı. Güvenli alışverişin önünü açmak içinde çalışmalar halen devam ediyor. Jack Ma’da güvendiği iç pazarına, ödeme kolaylığı ve güvenliğini sağlamak adına Ali Pay’i hayata geçirdi.

Sanal bankacılık sistemiyle entegre çalışan Ali Pay, PayPal ile benzerlik göstermektedir. Çin’in en büyük nüfuslu ülke olması ve en büyük tüketim hacmine sahip ülkeler arasında olmasıda Ali Pay’in kolay sıyrılacağı bir ortam olarak göze çarpıyor.

Alibaba Grup’un bünyesinde hayat bulan Ali Pay ile fatura ödeme, para transferi ve birçok bankacılık işlemlerini rahatlıkla yapılabiliyor. Şuan için sadece Çin ve Asya pazarında faaliyetlerine başlayan Ali Pay, zamanla diğer ülkelere de açılacağının sinyallerini veriyor.

Alibaba Nasıl Başarılı Oldu?

Çevrimiçi alışverişin zirve noktası olarak gösterilen Alibaba, Jack Ma’nın ne kadar kararlı bir insan olduğunun göstergesi. Kararlılığıyla istediği hedefe ulaşan Jack Ma, Alibaba’yı halen geliştirmeye devam ediyor. Alibaba’nın bu başarısı için birçok neden gösterilebilir.

Öncelikle Jack Ma, çevrimiçi alışverişteki açığı erken zamanda fark ederek, bir girişimde bulundu. Küçük marka olarak hayatımıza giren Alibaba’yı Yahoo, GoldenSachs gibi yatırımcıların hedefine oturtmasını sağladı. Ardından aldığı yatırımlarla pazar payını ve ar-ge çalışmalarını gerçekleştirdi.

Ayrıca en önemlisi, sadece Alibaba ile durmadı. Ali Express, Ali Pay, Alimama, 1688 gibi birçok çevrimiçi platform kurarak bünyesini güçlendirdi. Jack Ma, Ali Baba ile yerinde dursaydı, Alibaba şuan  yaklaşık 500 milyar dolar ciroya sahip olamazdı. Bu ciroyu kıyasladığımızda Polonya, Belçika, Bulgaristan gibi ülkelerin ekonomisinden daha fazla etmektedir.

Alibaba Bekarlar Günü Satışları

Alibaba bekarlar günü olarak adlandırılan Kasım ayının 11 ‘inde her yıl satış rekorları kırıyor. Her geçen gün artan bir hızla bu günde alışveriş çılgınlığı yaşanıyor.

Yıllara göre Alibaba bekarlar günü  satış rakamları:

2019 38 milyar dolar

2018 30 milyar dolar

2017 25 milyar dolar

2016 17 milyar dolar

2015 14 milyar dolar

2014 9 milyar dolar

Alibaba Trendyol’u Satın Aldı

Şirketin önemsediği pazarlardan biri olarak Türkiye öne çıkıyor. Şirket yetkilileri bu durumu göz önüne alarak önemli bir yatırım yaptılar. Trendyol’un çoğunluk hisselerini satın aldılar. 24 Temmuz 2018’de rekabet kurumunun onayıyla satış gerçekleşmiş oldu.

Trendyol çoğunluk hisseleri için ödenen miktar 728 milyon dolar olarak açıklandı. Alibaba yaptığı stratejik satın almayla Türkiye pazarını önemsediğini de göstermiş oldu.

 

Görsel Kaynak

Alibaba yazısını beğendiyseniz ilgili yazı önerimiz : Çin Nasıl Büyüdü?