Amazon Prime Nasıl Kuruldu?

Amazon Prime, 2005 yılında Amazon’un farklı bir anlayışla oluşturduğu ve temelinde müşteri deneyimini iyileştirmenin yer aldığı bir yapıdır.

1994 yılında kurulan ve bugünlerde dünyanın en büyük elektronik ticaret markalarından bir tanesi olan Amazon yenilikleri ile kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. Kullanıcıların satın aldıkları ürünleri uzun süre bekledikten sonra teslim almaları can sıkıcı bir durum olurken teslimatın ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmemesi de bir başka sorun oluyor. Özellikle beklemeyi ve belirsizliği sevmeyen internet kullanıcılarının alışveriş deneyimlerini iyileştirmeye odaklanan Amazon Prime temelde 3 avantaj sağlıyor.

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon Prime; bir günde teslimat gibi çok hızlı bir imkan sunuyor, önceden belirlenmiş ve garanti edilmiş bir teslimat günü sağlanıyor ve bu avantajlar sadece 1 üyelik ile mümkün hale geliyor. İlk yılında çok ciddi bir rakam yakalamayı başaran Prime; 2017 yılına gelindiğinde 100 milyondan fazla kullanıcısı ile en çok üye olunan yapılardan bir tanesi oluyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında ve sayısı milyonları bulan üründe hızlı teslimatın mümkün hale gelmesi Amazon Prime’ın alışveriş dünyasına kazandırdığı yeni anlayışın önemini kanıtlamaya yetiyor. 2020 yılı verilerine bakıldığında Prime üyesi olan en az 150 milyon insan olduğu ifade ediliyor.

fotoğraf: unsplash

Amazon Prime Neler Sunuyor?

Amazon’un hayata geçirdiği ve 15 yıl gibi kısa sürede dünyanın pek çok coğrafyasında geniş kitlelere hitap etmeye başlayan Prime; Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nden Avustralya’ya kadar çok geniş bir coğrafyada etkisini hissetmeyi başardı. Para ödenerek yararlanılan bir uygulama olsa da insanların üyelik ücretlerini ödemekten çekinmediği Prime farklı imkanlar sağlıyor. Şimdi gelin hep birlikte Amazon Prime ile hangi ayrıcalıklara sahip olabileceğinize daha yakından bir göz atalım!
Amazon Prime; en bilinen özelliği ile kargo süreçlerini kolaylaştıran ve daha hızlı teslimata olanak sağlayan bir yapı olsa da farklı ayrıcalıkları ile de kullanıcıların dikkatini cezbetmeyi başarır. Bu anlamda sizlere sunulan avantajları video, müzik ve kitap gibi farklı kategoriler altında toplamak mümkündür. Bu detaylara daha yakından bakarak ayrıcalıkları öğrenmek gerekirse şunlar ifade edilebilir.

Amazon Prime Video

Amazon üyesi olarak Prime ayrıcalıklarını yaşamaya başladıysanız sadece alışverişi değil aynı zamanda video izleme imkanını da elde edebileceksiniz. Binlerce dizi ve film içeriğine tek tıkla ulaşmak adına ekstra bir platform üyeliği satın almaya ihtiyaç duymayacaksınız. Prime Video ayrıcalıkları size Netflix gibi çok ciddi bir video içerik sağlayıcısının sunduğu içeriklere rakip olacak içerikler sunabiliyor. Üstelik bu harika video imkanının yanı sıra Amazon Prime’ın iOS, Android, Smart TV, Xbox ve PS4 gibi platformlara uyumlu olması kullanıcı deneyiminin zirveye çıkarılmasında önemli bir rol oynuyor.

Amazon Prime Müzik

Amazon Prime Müzik ya da orijinal adı ile Amazon Prime Music; kullanıcıların müzik dinleme alışkanlıklarını daha kaliteli bir şekilde karşılamak istemeleri durumunda tercih edecekleri oldukça ayrıcalıklı bir platforma işaret eder. Burada dünyada en çok dinlenen müzikleri bulabileceğiniz gibi kendi sevdiğiniz müzik türünü de dinleme şansı yakalayabileceksiniz. Amazon Prime Video’unun Netflix’e rakip olmasının farklı bir versiyonunu Amazon Prime Music Spotify’a karşı yapar. Kendi müzik kütüphanenizi oluşturup müziğe doyabileceğiniz bu Amazon Prime Müzik için ekstra bir ücret ödemenize de gerek yoktur. Prime için ödediğiniz ücretler kapsamında müzik dinleme ayrıcalıklarını fazlası ile yaşayabileceksiniz.

Amazon Prime Reading

Amazon Prime üyeliğiniz varsa elde edeceğiniz ayrıcalıklardan bir tanesi de Prime Reading olacaktır. İnternet aracılığı ile sizlere kitap okuma ve dergilere ulaşabilme olanağı tanıyan bu yapının sınırsız e-kitap ve e-dergiye ulaşma imkânı sunması tek tıkla istediğiniz kitap ve dergiye okumanızı sağlar. Siz de kendinizi bir kitap kurdu olarak tanımlıyor ve kitap almaya para ödemekten yorulduğunuzu düşünüyorsanız bu ücretsiz kaynağı kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Amazon Photos

Fotoğraf makineniz veya cep telefonunuzun kamerası ile muhteşem anları ölümsüzleştirmeyi çok seviyorsanız telefon – bilgisayar hafızanız dolup taşmış demektir. Bu doluluğu ortadan kaldırmak ve daha kaliteli bir depolama alanı yönetimi için ücretsiz bir seçenek olan Amazon Photos’u mutlaka kullanmalısınız. Bireylerin çok yaygın bir şekilde kullandığı Dropbox benzeri bir sistem sunan Amazon Photos; Prime’ın en önemli ayrıcalıkları arasında yer alır.

Twitch Prime

Amazon Prime üyeleri için birbirinden özel ayrıcalıkların sunulduğunu ifade ederken bahsedilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de Twitch platformunda sunulan avantajlardır. Dünyanın en çok tercih edilen oyun platformları arasında değerlendirilebilecek olan Twitch üzerinde bir Prime üyesinin elde edeceği ayrıcalıklar saymakla bitmez. Siz de bu avantajları yakalayabilmek adına Prime üyeliğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Amazon Prime Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

Amazon Prime üyesi olmak ve ayrıcalıkları yaşamak adına öncelikle https://www.amazon.com/amazonprime adresine giriş yaparak üyelik ile ilgili adımları gerçekleştirmeniz gerekir. Şimdi gelin hep birlikte Prime üyeliğine nasıl sahip olabileceğinize bir bakalım. Ancak hemen belirtmek gerekir ki Amazon Prime Türkiye’de henüz kullanılmadığından Prime üyeliği ile ilgili işlemler İngilizce dili ile gerçekleştirilir.

  • Start Your 30-Day Free Trial (30 Günlük Ücretsiz Üyeliğini Başlat) kısmına tıklayarak ilk adımı gerçekleştirmelisiniz.

 

  • Aylık 12,99 USD veya yıllık 119 USD ücreti ödeyerek bir üyelik planı seçerek sonraki adıma geçebilirsiniz. Burada seçeceğiniz üyelik türü tamamen sizin talebinize bağlıdır.
  • Bu aşamada sizden bir Amazon üyeliğine sahip olmanız istenir. Eğer bir hesabınız varsa Amazon hesabınıza giriş yapmalı hesabınız yoksa üyeliğinizi oluşturarak giriş sağlamalısınız.
  • Giriş bilgilerinizi doğru bir şekilde tanımlayıp giriş yaptıktan sonra son aşamada sizden banka bilgilerinizi girmeniz istenir.
  • Ödeme bilgilerinizi doğru bir şekilde tamamladıktan sonra artık bir Amazon Prime üyeliğine sahipsiniz demektir.

 

Üyelikle ilgili mutlaka bilmeniz gereken detaylardan bir tanesi de eğer öğrenci iseniz ödemeniz gereken Prime üyelik ücreti aylık 6,49 USD şeklindedir. Bunun yanı sıra Medicaid veya Elektronik Fayda Transferi (EBT) kartınız varsa aylık 5,99 USD ödemeniz gerekir.

Amazon Prime avantajları ile birbirinden özel ayrıcalıklara sahip olurken Amazon üzerinden gerçekleşen satışların neredeyse %25’inin Prime üzerinden gerçekleştiriliyor olması bu platformun ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Yakında Türkiye’de hayata geçmesi beklenen Amazon Prime’ın kargo teslimatı ve alışveriş deneyimi noktasında çok ciddi avantajlar sunacağı söylenebilir.