Ingvard Kampard kimdir? 

Ingvard Feodor Kampard  30 Mart 1926’da İsveç’in Smaland eyaletindeki Agunnaryd köyü yakınlarındaki Elmtaryd  adındaki küçük bir çiftlikte dünyaya gelmiştir. Doğduğu yerin konjonktürü fakir ve zordu. Kampard’ın mütevazi ve tutumlu yapısında o dönem yaşadığı zorlukların payı olduğu düşünülebilir. İş kurabilmek, satış yapabilmek insanın içinde varsa küçük yaşlardan itibaren kendini gösteriyor. Kampard tam bir ticari zekaya sahipti. Kampard 5 yaşında iken komşularıyla beraber kibrit satmaya başlamıştır. Kibritleri toptan olarak daha ucuza alarak perakende şeklinde de normalden daha ucuza satarak yine de kar etmeyi öğrendi. Kamprad kibrit sattıktan sonra, sonunda balıklardan Noel dekorlarına, tohumlardan tohumlara kadar farklı türlerde ürünler de satmıştır. Kampard disleksi hastasıdır. Lise mezunudur. 2 kez evlenmiştir. İlk eşinden bir evlatlık kızı vardır, ikinci eşinden de üç tane oğlu olmuştur. 

IKEA’nın Doğuşu

Kampard’ın babası, disleksi hastası olmasına rağmen okulda göstermiş olduğu başarıdan dolayı ona bir miktar para vermiştir. Bu parayla IKEA’yı kurmuştur. IKEA’nın ismi; I(ngvar) K(amprad) kendi isminin baş harflerinden ve E(Imtaryd) ve A(gunnaryd) doğup büyüdüğü yerin isimlerinin baş harflerinden oluşturmuştur. IKEA kurulduktan iki sene sonrasında Kamprad, mallarını teslim etmek için süt kamyonları kullanmıştır. 1947’de yerel üreticilerin mobilyalarını satmıştır. 1955’te üreticiler IKEA’yı düşük fiyatlarından dolayı boykot etmeye başladılar. Her ayrılış, zorlanış aslında yeni bir başlangıca sebep oluyor. Çalışan patron kavga ediyor, çalışan şirket kuruyor ve hayal edemeyeceği yerlere geliyor.

Kampard da bu ayrılışın ardından ev içi ürünler üretmeye başlıyor. Başlangıçta  IKEA ürünlerini düz ambar şeklinde kendi depolarından satıyor. IKEA konsepti, evde tasarlanmış, dağıtılmış ve satılan basit, uygun fiyatlı düz paket mobilyalar şeklinde oluşturulmuştur. Kamprad işini genişletti. IKEA; İsveç, Norveç ve Danimarka’ya, Almanya üzerinden kıta Avrupa’sına ve dünyanın sonlarına doğru büyüdü.  Bugün dünyada 38 ülkede 300’den fazla IKEA mağazası var. IKEA’nın mağazaları içinde aynı zamanda restoranı da vardır. Mağazada restoran fikri alışveriş yapanlar için çok güzel olmuştur. Alışverişten sonra dinlenip uygun fiyatlı yemeklerde ve içeceklerden içme imkanı elde etmişlerdir.  Restoranları da büyük gıda zinciri olmuştur. Ürün kataloğu da çok fazla baskı yaparak dünyanın en büyük yayınları arasına girdi. Bunca zaman, Kamprad hiç borç para almadı ya da hisse senedi çıkarmadı. Bu durumu şirketinin finansal şirketlere bağlı olmasını istemediği için olarak açıklamıştır.

Görsel: pexels

Kampard’ın Mütevazılığı ve Başarıları

Kampard mütevazı, titiz bir insandı. Ekonomi sınıfında uçmuş ve ucuz otellerde kalmıştır. Kamprad, HM Kraliyet Madalyası, Vasa Kraliyet Emri ve İsveç Mühendislik Akademisi’nden altın madalya sahibi oldu. Kamprad’a 2004 yılında Kral Carl XVI Gustaf’tan Kral’ın Madalyası sunulmuştur.  Ve İsveç Ticaret Odası’ndan Ömür Boyu Başarı Ödülü Ona İsveç Ticaret Odası’nın Hollanda’daki 50. yıldönümü kutlamalarında verilmiştir. Kampard 2013 yılında kuruldan ayrılarak başkanlığı en küçük oğluna devretmiştir. Daha sonra 80’li yaşlarına rağmen IKEA şubelerini ziyaret etmek amacıyla dünyayı gezmiştir. Forbes, Mart 2010’da dünyanın en zengin insanları sırasında 11. sıradaydı. Kamprad 27 Ocak 2018’de İsveç’in Smaland kentinde 91 yaşında iken vefat etti.

Kampard’dan Sonra IKEA

Ingvar Kamprad’ın oğulları, küresel mobilya devinin ölümünden bu yana ilk açık beyanlarında, babalarının vizyonuna sadık kalmasını sağlama sözü verdiklerini ifade ettiler. Oğulları Peter, 53, Jonas, 51 ve 48 yaşındaki Mathias “Biz oğullar olarak, onun mirasını sürdürmesi ve temel değerleri ve eşsiz IKEA konseptinin geleceğe taşınmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağımıza söz verdik” demişlerdir. Sözlerine ise şu şekilde devam ettiler “Şimdiye kadar yaratılmış en büyük girişimcilerden biri ve ‘takip etmesi için’ fantastik bir ilham kaynağı, O’nu çok özleyeceğiz…”

John Stenebo; IKEA’da üst düzey yönetici olarak biliniyordu. Sonra ‘IKEA hakkındaki Gerçek’ yazısını yazdı.  Stenebo; oğulları “Onlar babaları tarafından ailenin dışındaki kimseye kontrolü verebilecekleri herhangi bir şekilde yetiştirilmiyorlar ve eğitilmiyorlar. Baba, ailenin bir üyesi olmayan hiç kimseye güvenmiyordu”  diyerek ifade etti. Stenebo, oğullar için konunun şirketin karmaşık holding yapısındaki bir çöküntüden veya kalıtımla ilgili bir savaştan gelme ihtimalinin düşük olduğunu ve şirketin e-postaya nasıl adapte edileceğinden daha muhtemel olduğunu söyledi. “En büyük zorluk vergi kaçakçılığı değil. IKEA’nın en büyük sorunu e-ticaretle tüm durumu nasıl ele alacağı, bu çok daha karmaşık” dedi. Gördüğünüz gibi dijital ve teknolojiye ayak uydurmaya çalışan her şirket gibi IKEA da online olarak başarılarını nasıl devam ettireceklerinin cevabını aramaktadırlar. 

Görsel: pixabay

IKEA’nın Marka Stratejisi

  • Demonte ve uygun fiyatlı ürünler, müşteriler monte ederken bir bulmaca çözme zevki veriyor.
  • Uluslararası pazar genişleme stratejisi var. Bugün dünyada 38 ülkede 300’den fazla IKEA mağazası var.
  • Restoran da mağazanın içinde olması ve uygun fiyatlı olması müşteriler için büyük avantaj sağlamakta.
  • Ürün kataloğu çok geniş ve kullanışlı ürün tanıtırken bir yaşam tarzı da sunmuş oluyor. Müşterilerin bu pratik ürünlerle hayatını kolaylaştırıyor.

COVID-19 Sonrası IKEA

En büyük IKEA franchise şirketi olan Ingka Group, 26 Milyon Euro’luk bağışla öncelikli yardım alanlarını tespit ederek; hastanelere ve sığınaklara yatak, yiyecek ve oyuncak temin etmeye odaklanmıştır.

IKEA Vakfı ise koronavirüse özgü programlara yardım için 10 Milyon € ‘ya kadar ödemeyi taahhüt etmiştir. IKEA Vakfı, 1,5 milyonla ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’ ve ‘Start Network’ü de destekliyor. IKEA maske de üretmiştir. COVID-19 acil eylem çağrısı olsa bile, uzun vadeli hedeflerini kaçırmayacaklarını ifade etmişlerdir. IKEA 50 ülkede 433 mağazasının yaklaşık yüze 80’inin kapattı ve birçoğu hala kapalı.