Dijitalleşmeyle birlikte her anlamda değişim yaşıyoruz. Bu süreçte alışveriş algımız da şekilleniyor. Markalar da ihtiyaçlara yanıt verebilmek adına yeni projeler açığa çıkartıyor. Yemeksepeti’nin Banabi projesi de ihtiyaçtan doğan ve hızla büyüyen bir proje…

Yıl sonuna kadar 10 ilde hizmet vermesi bekleniyor. Banabi ile dondurma, dondurulmuş gıdalar, meyve-sebze, anne-bebek ürünleri, ev temizlik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri gibi birçok kategoride 2.500’e yakın market ürünü online sipariş edilebiliyor.

Yemeksepeti’nin yeni projesi olan Banabi’nin kuruluş aşamasını, nasıl şekillendiğini ve gelecek planlarını Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki ile konuştuk.

Röportaj Tarihi: 08.07.2019

Banabi nedir ve nasıl çalışır?

Banabi, market alışverişini dakikalar içinde kapına getiren bir Yemeksepeti hizmetidir. Yemeksepeti’ne giriş yaptığında eğer Banabi’nin hizmet verdiği bir ildeysen ekranda market siparişi mi yemek siparişi mi vermek istediğini soran iki seçenek çıkıyor.  Market siparişini seçersen Banabi arayüzüne geçiş yaparsın ve istediğin ürünleri sepetine ekleyip dakikalar içerisinde siparişine ulaşabilirsin.

Yemek sepeti ile başladığınız bu yolculukta sizi Banabi projesini yapmaya teşvik eden şey ne oldu?

Dünya trendlerini takip ettiğimizde kullanıcı alışkanlıklarının market alışverişi dahil online platformlara kaydığını gördük. Özellikle ülkemizde buna çok yoğun bir talep var. Biz de yıllardır içinde bulunduğumuz bu sektörün yeni isteklerini karşılayabilme amacıyla bu işe girmeye karar verdik.

Banabi projesi beklediğiniz ilgiyi görüyor mu?

Beklediğimizden çok daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.


banabi röportaj

Projeyi oluştururken sizi en çok zorlayan şeyler nelerdi?

Yemeksepeti olarak daha önce ürüne dokunmuyorduk. Ürün stoklama, depo tutma gibi operasyonlarımız yoktu. Buna paralel depo sorumlusu ve müdürleriyle gittikçe büyüyen bir saha operasyonu tarafımız var. Zorlu kısım sahadaki bu operasyonun sorunsuz çalışmasını sağlamak oldu diyebiliriz.

 UZUN VADELİ HEDEFİMİZ, HİZMET ALANIMIZI YENİ İLLERE TAŞIMAK

 Banabi kullanıcılarını ilerleyen yıllarda ne gibi yenilikler bekliyor?

 Aslında kurye filosuna sahip olmak master key gibi her kapıyı açan bir kart. Şu an sadece market alışverişi iletiyoruz ama ilerde herhangi bir objeyi bir yerden bir yere taşıtabileceğiniz veya market dışında farklı ihtiyaçlarınızı karşılayan yerdelerden de alışverip yapabileceğiniz servisler olabilir.

Banabi ile ulaşmak istediğiniz kısa ve uzun vadeli hedefler nelerdir? 

Kısa vadede kullanıcılarımıza Banabi’yi denettirmek ve sipariş sayımızı arttırmak dışında bir hedefimiz yok. Uzun vade hedeflerimiz arasında ise hizmet alanımızı genişleterek yeni illere açılmak var.

Sektörde rekabet ettiğiniz markalar var. Banabi bu rekabette nasıl bir fark yaratacak?

Banabi’de ürün çeşitliliği açısından bir çok rakibimizden öndeyiz. Bununla beraber kullanıcılarımıza 3 farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Ayrıca fiyatlarımızda rakiplerimize göre daha avantajlıyız. Aynı zamanda Banabi’nin arkasında önce Yemeksepeti sonra Deliveryhero olduğunu unutmamak gerek. Yıllardır süregelen bir hizmet kalitesi ve kullandığımız yurtdışı tabanlı sistemler büyük avantajlarımız arasında. 

EN BÜYÜK ŞANSIMIZ, YEMEKSEPETİ…

Banabi’nin büyümesinde Yemek Sepeti’nin bilinirliğinin sizce nasıl bir etkisi olacak?

Şu anda ulaştığımız sipariş sayılarından inanılmaz etkili olduğunu görebiliyoruz. Kullanıcılara telefonlarına ekstra bir uygulama indirmeden Yemeksepeti üyelikleriyle market alışverişi yapma imkanı vermek büyük kolaylık sağlıyor. Bunun haricinde yeni açılacak depo lokasyonlarına karar verirken de Yemeksepeti datalarından faydalanıyoruz. Kısacası Banabi’nin en büyük şansı Yemeksepeti gibi köklü bir şirketin bünyesinde olması.

Dijitalleşmeyle birlikte insanların alışveriş algısındaki değişiklikleri nasıl yorumluyorsunuz?

 Online alışverip platformlarının artmasıyla birlikte insanlar kıyafetten yemeğe, marketten hediyelik eşya ve çiçek siparişlerine kadar her şeyi telefonlarından alabilmeye başladılar. Bu konuda kullanıcı deneyimi ne kadar sorunsuz ilerlerse insanlar da bunun rahatlığına o kadar alışacak ve onlineda alternatifini bulabildiği çoğu ürünü offlineda alma zahmetine katlanmayacak gibi görünüyor. Bu konuda kredi kartı güvenlik sistemlerinin ve kullanıcı verilerini saklama kanunlarının optimizasyonu da önemli bir kriter oldu.

Son olarak hem ulusal hem de uluslararası ölçekte bakıldığında inovatif olarak kendini kanıtlamış bir şirketsiniz. Yeni girişimcilerin Türkiye’de katma değer yaratması adına neler söylemek istersiniz?

 Aslında bakıldığında ülkemizde girişimcilik yakın zamanda popülerleşen bir sektör. Yeni girişimcilerin ülkeye katma değer yaratabilmesi için hem devlet hem özel sektördeki bireylerin bilinçlendirilerek bu ekosisteme destek olması gerekiyor. Mesela ilerde girişimcilik bakanlığı kurulabilir veya genç girişimcilerle özel sektör yatırımcılarını bir araya getiren daha çok platform oluşturulabilir. Potansiyeli yüksek ama yeterince teşvik alamayan birçok genç var. Biz de bu konuda maddi manevi elimizden geldiğince ekosisteme destek vermeye çalışıyoruz.

 

Güncelleme 15 : Yemeksepeti market ürünleri sipariş hizmeti Banabi Nisan 2019’da hizmet vermeye başladı. İstanbul ve İzmir ile başlayan yayılım Ankara, Antalya, Eskişehir ve Bursa ile devam ediyor. Ayrıca banabi kendi alanında bir ilk olarak  kapıda ödeme sistemini de hayata geçirdi.