İnsanlara ne iş yaptığını sorduğunuzda verdikleri cevaplar büyük oranda başarılarını belirliyor. Mesela iş arayan biri size gelse ona neyi iyi yaptığını sorarsınız,  “her işi yaparım” derse, ona kalifiye bir kişi gözüyle bakmazsınız. Çünkü her işi yapan kişi aslında çok bir şey yapmıyordur. Aynı şey şirketler için de geçerli. Bir şirketin kartvizitini incelediğimizde, eğer çok fazla unvan görüyorsak, karşımızda sistemleri çok iyi oturmuş bir firma olmalı. Aksi takdirde o firma başarısız olmaya mahkumdur.

İş hayatında çok iş yapanların az ama niş iş yapanlara göre daha başarısız olduğunu gözlemleriz. Çünkü çok önemli bir kavramı işlerine yansıtamıyorlar. O da odaklanma. İş hayatı için sihirli sözcüklerden biri odaklanmadır.

Hayatın her alanında bu kavram önemlidir. Odaklandığınızda kendinizi  daha hızlı geliştirirsiniz. Odaklanamayan, birçok işi aynı anda yapan şirketler başarılı olamıyorlar. Bunun nedeni Uzmanlaşamamaları.

Malcolm Gladwell 10.000 saat kuramını kitaplarında anlatıyor. 10. 000 saat kuramına göre bir insanın bir işte uzman olarak sayılabilmesi için o konuda 10.000 saat çalışmış olması gerekiyor. Bu şekilde uzmanlaşmış oluyor.Şirketler için de bu 10.000 saat kuramını uygulayabiliriz.

Bir şirket başarılı olmak istiyorsa belirli bir alanda en az 10.000 saat odaklanmış olmalı.

Odaklanma kavramı ilk etapta akla yatkın gelen ama genelde uygulamaya konulunca, sapmaların yaşandığı bir kavram. Çünkü insanlar aynı şeyi devamlı yapmaktan sıkılıyorlar. Daha farklı iş kollarına girip,  farklı işler yapıyorlar. Ama 2 önemli noktayı kaçırıyorlar. 1. si girdiğiniz her yeni iş,  yeni rakipler, yeni cepheler demek. Yeni işler sizin daha fazla zorlanmanız anlamına geliyor. 2. si İş gücünüz dağılmış oluyor. Bilgi birikiminiz parça parça oluyor.  Toplamdaki etkisi zayıflıyor.

Şirketler İçin Odaklanmanın Yararları

1)Odaklanırsanız, rakiplerinizden sıyrılırsınız.

Şirketler biraz başarılı olunca başka işler yapmaya çalışırlar. Farklı sektörlere girerler. Ama eski güçlerini kaybederler. Elinizde 10 merminiz varsa 2 hedefi vurmak daha kolaydır. Odaklanmazsanız hedef sayınız artar hedefi vurma ihtimaliniz azalır.

İş hayatında şirketleri  incelediğinizde fazla değişiklik yapan, hedefleri net olmayan şirketlerin başarılı olamadığını görürsünüz. Çünkü odaklanmak zor bir iştir. Çok olan insanlara cazip gelir. İhtirasları nedeniyle sürekli daha fazlasını isterler. Fakat bu aynı zamanda güç kaybetmelerine neden olur. Etkisizleşirler. Odaklanma, şirketin verimliliğini arttırmanın en kolay yollarından biridir. İyi yaptığınız işleri daha iyi yapmaya odaklanırsanız, herkesin hep daha fazlası olmaya çalıştığı bir dünyada rakiplerinizi kolaylıkla geçebilirsiniz

2)Odaklanırsanız, uzmanlaşırsınız.

Başkaları diğer işleri tanımaya, onların inceliklerini öğrenmeye çalışırken siz kendi işinize odaklanır, onu nasıl geliştireceğinizi düşünürseniz;  daha hızlı yol alırsınız.Bir iş üzerinde zaman geçirdikçe onu daha iyi yapmayı öğrenirsiniz. Sporcuları incelerseniz başarılı olanların sıkı antrenmanlar yaptıklarını görürsünüz. Bu antrenmanlar sayesinde defalarca deneyerek daha hızlı ve daha iyi yapmayı öğrenirler.

Michelango, ” Yaptığım çalışmalar için ne kadar çaba gösterdiğimi bilseniz, yaptıklarım size etkileyici gelmez” diyor. Bu kadar başarılı olmasının ardında odaklanması, herkesten fazla çalışması ve uzmanlaşması var. Bu sayede çağlar boyunca unutulmayan önemli bir insan olmuştur.

Dünyaca ünlü Ressam Picasso, en önemli eserlerinden biri “Guernica” için tam 77 tane eskiz (ön çalışma, taslak) çalışması yapmıştır. Bıkmadan, usanmadan 77 tane eskiz yaparak benzersiz bir eser ortaya çıkarmıştır.

Leonardo Da Vinci ünlü eseri Mona Lisa için çalışmaya 1503 yılında başlamış ve eserini 1519 yılında tamamlamıştır. Belki de bu eseri bu kadar muhteşem olmasında 16 yıl boyunca bu esere odaklanması vardır.

3) Odaklanırsanız, güçlenirsiniz.

Odaklanma kaynakların boşa gitmesini önler. Para kazandıkça işinize harcarsanız satın alma gücünüz artar. Daha uygun almaya başlar, daha fazla para kazanırsınız. Böyle olunca da şirketinizin büyümesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Odaklanma kavramı hayatın her alanında başarıyı etkiliyor. İşinizi iyi yapmak kendinizi geliştirmek istiyorsanız, odaklanmanız  gerekiyor. Burada  odaklanacağınız konuyu seçmek de önemli. Değer ifade eden bir konuya odaklanırsanız daha başarılı oluyorsunuz.

Değer ifade etmeyen bir konuda odaklansanız da bir işe yaramıyor. Ayrıca odaklanma tek başına yeterli olamıyor. Odaklanırken kendinizi de geliştirmeniz gerekiyor.

Dünyanın en iyi boksörleri en zeki veya en akıllı olanlar değildir. Çoğu zaman en yetenekli olanlardan da çıkmaz. En iyi boksörleri incelediğinizde temel iki nokta görürsünüz; güç ve dayanıklılık. Başarılı olmalarını sağlayan yıllarca, bıkmadan usanmadan yaptıkları işe odaklanmalarıdır. Bu sayede rakiplerinden daha güçlü ve daha dayanıklı hale gelirler. Kaybetmeleri zorlaşır.

4) Odaklanırsanız, karlılığınız artar.

Dünyanın en karlı şirketlerinden biri, Apple’dır. Odaklanmanın en başarılı örneklerinden birini, bu şirkette görürüz. Steve Jobs, şirkete geri döndüğünde Apple’ın elinde birçok ürün vardı ve çoğu karsızdı. Jobs, bu ürünlerin çoğunun üretimini durdurdu. Ve odaklanmaya inandı. Önce iPod ile bu ürüne odaklanarak büyük başarı yakaladı. Daha sonra iPhone’un ile inanılması güç bir başarıya ulaştı.

Steve Jobs bir konuşmasında odaklanma ile ilgili şunları söylüyor:” Odaklanma, her şeye evet demek değildir. Asıl yapılması gereken yüz iyi fikre hayır diyebilmektir. Dikkatle seçim yapmalısınız. Ben yaptığımız şeyler olduğu kadar, yapmadığımız şeyler için de gurur duyuyorum. Yenilikçilik, bin seçeceğe hayır diyebilmektir.” *

Sonuç olarak: Odaklanır, işinizi önemser, yenilikleri takip eder ve kendinizi geliştirirseniz rakiplerinize göre daha başarılı olabilirsiniz.

* (O Kadar Basit Ki, Mediacat)