Sosyal medya konusunda en çok sorulan sorulardan biri: Sosyal medya çalışmaları satışa döner mi?

Sosyal medya çalışmalarının sonuçları hakkında farklı düşünceler mevcut. Bazıları satışa etki ettiğini düşünürken, bazı insanlar bu çalışmaların fayda sağlamadığını düşünüyor.

Fayda sağlamadığını düşünenler çalışmalar satışa dönmüyor, havada kalıyor diyorlar.

Tarafsız bir bakış açısıyla baktığımızda bazı markaların başarılı sonuçlar aldığını, bazılarının ise yaptıkları çalışmalardan sonuç alamadıklarını görüyoruz.

Peki, bazı markaların sosyal medya çalışmaları neden satışa dönmüyor? İşte detaylar:

1. Yapılan Yatırımın Yetersizliği

Sosyal medyaya yatırım yapmak, Facebook’a reklam vermekten ibaret değildir.

İnsan kaynaklarına yapılan yatırımlar, doğru ekipler oluşturulması büyük önem taşır. Reklama ciddi bütçeler harcarken insan kaynaklarını ihmal etmek büyük bir yanılgıdır.

Sosyal medya yatırımını sadece parasal görmemek gerekir. Aynı zamanda platformlara zaman harcamanız, özel çalışmalar yapmanız gerekir. Birçok marka için maalesef sosyal medya hala Facebook’tan ibaret. Tüm yatırımlarını Facebook için yapıyorlar.

2. Hedef Kitleyi İhmal Etmek

Rakamların cazibesi markalar için olumsuz sonuçlar oluşturabiliyor. Bunu sosyal medya çalışmalarında daha net görüyoruz. Sürekli daha fazla insana ulaşmaya çalışıyorlar. Sonuç ise, büyük bir hüsran oluyor.

Sırf beğenen kişi sayısı yüksek olsun diye marka ile ilgisiz insanları bir araya toplamanın markaya hiçbir faydası yok.

Son yapılan araştırmalara göre Facebook sayfanızda yayınladığınız bir içerik, beğenen sayınızın en fazla %3 ile %6 sına ulaşıyor. Yani sayfanızda 100.000 kişi varsa içeriğinizi en fazla 3-5 bin kişi görüyor. Geriye kalan 95.000 kişi için reklam vermeniz gerekiyor.

Yani sadece beğeni sayısına yatırım yapan markalar için büyük kayıplar söz konusu.

3. Departmanlarla Arası İşbirliğinin Yeterli Olmaması

Sosyal medya sadece bir departmanın yürüteceği bir çalışma değil. Aksine birden fazla departmanın, işbirliği içinde çalışmaları halinde verimli hale geliyor.

Sosyal medyayı bir departmanın kontrolüne bırakan ve diğer departmanlarla işbirliği halinde çalışmayan markalar, istedikleri sonuçları alamıyorlar. Bu alanda işbirliği başarının en önemli koşullarından biri.

4. Kısa Vadeli Düşünmek

Sosyal medyaya yapılan yatırımların sonuçlarını kısa vadede almaya çalışmak, büyük oranda hayalciliktir.

Yaptığınız çalışmaları uzun vadeli yapar ve sürdürülebilir bir yapı kurarsanız, sonuç alırsınız.Çünkü insanlar önce takip ediyorlar, sonra dahil oluyorlar.

Yaptığımız birçok çalışmada uzun vadedeki sonuçların kısa vadeye göre çok daha parlak olduğunu gördük. Birçok alanda olduğu gibi, bu alanda da istikrar başarının en önemli şartlarından biri.

Kısa vadede sonuç alma çabası hem hata yaptırıyor, hem de yaptığınız çalışmalardan verim alamamanıza neden oluyor.

Sosyal medya çalışmalarınızdan sonuç almak, uzun vadeli bir süreç. Önemli olan amaçlarınızın farkında olup, çalışmalarınızı kararlılık içinde devam ettirmektir.