Unicorn girişim Peak Games’in hikayesini biliyor musunuz? Peki hiç Unicorn gördünüz mü?

İsmini Latince’den alan ve tek boynuzlu at anlamına gelen Unicorn, aslında varlığı hiçbir zaman ispatlanamamış mitolojik bir canlıdır. Mitolojide, kafasının ortasından spiral bir şekilde yükselen bir boynuzu olan Unicorn, genellikle iyi, saf ve masum bir at olarak tasvir edilir. Aynı zamanda efsaneye göre kanı içildiğinde içen kişiyi ölümsüz kılacağı için öldürmenin lanet getireceğine inanılır. Peki, bu bilgilerden sonra hala bir Unicorn görmekten bahsedebilir miyiz? Mitolojik olandan değil belki ama girişim olandan bahsedebiliriz.

Bir risk sermayesi yatırımcısı olan Aileen Lee, ilk kez 2013’te yayımladığı makalesinde, bir milyar doların üzerinde değere ulaşan Startup girişimleri tanımlamak için “Unicorn” ismini kullanır. Girişim dünyası bu tanımlamayı oldukça sevmiş olacak ki artık girişim dünyasında, değeri bir milyar doları geçen tüm Start-Up girişimler için “Unicorn girişim” tanımlaması yapılmaya başlanır.

YAZI: Aşıya Ulaşan Girişimcilik Ruhu: BioNTech

Aslında henüz 80’li ve 90’lı yıllarda Unicorn girişim hedefini yakalamış Apple ve Microsoft gibi değeri bir milyar doları geçen şirketler yok değildi. Ancak 2000’li yıllardan sonra bu tarz şirketlerin sayısında kelimenin tam anlamıyla bir patlama yaşandı. Günümüzde kısa sürede, hızla ve oldukça yüksek değer kazanan bu Start-Up girişimler arasında değeri 10 milyar doları geçen girişimler de bulunuyor. Bu tarz girişimler için “Decacorn” ifadesi kullanılırken yakın gelecekte olması beklenen değeri 100 milyar doları aşacak girişimler için ise “Hectocorn” ismi belirlendi bile. Dünya’da Unicorn şirketlerin öne çıktığı ülkelere baktığımızda ise ABD ve Çin’in ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Sonrasında Hindistan, İngiltere, Güney Kore sıralamasında liste uzayıp gidiyor.

Güzel bir haber, bu Unicorn girişimi olan ülkeler listesinde artık Türkiye de yer alıyor. Her ne kadar sağlık, sosyal hayat ve ekonomik açıdan içinden geçtiğimiz bu zorlu süreçler olsa da geçtiğimiz Mayıs ayında Peak Games’i Türkiye’nin ilk Unicorn şirketi olma unvanına taşıyan ülkemiz adına başarılı bir satış anlaşması gerçekleşti. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga, 1.8 milyar dolarlık bir satış anlaşması ile Türk mobil oyun şirketi Peak Games’i satın alarak Türkiye’yi, Unicorn şirketlere sahip ülkeler arasına taşımış oldu böylece. Peki, bu başarı nasıl geldi? Hadi gelin bu başarı yolculuğuna birlikte çıkalım.

Bir Unicorn’un Başarı Hikayesi: Peak Games

Hikâyemiz aslında Peak Games’in kuruluş tarihi olan 2010 yılından da öncesine dayanıyor. Peak Games’in kurucu ortağı ve CEO’su Sidar Şahin, akademik anlamda her ne kadar Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmış olsa da girişimci ruhu ağır basmış olacak ki ilk yılında lisans eğitimine son vererek girişim yönünü beslemeye karar verir.

2010 yılında Peak Games’i Kadıköy Moda’da, bir apartman dairesinde kurmadan önce Türkiye’de ve birçok ülkede oyun ve internet şirketlerinin yönetiminde yer alır. Sonrasında girişimci ruhunu da ekleyerek 2003’te Funpac mobil oyun stüdyosunu kurar. Bu girişimi ona 30’un üzerinde ülkede ve 20 ayrı portal ve operatör aracılığı ile kullanıcılara erişim başarısını getirir. Bu başarının ardından izlesene.com sosyal paylaşım site girişimi gelir.

YAZI: Girişimciler İçin En İyi Filmler

Bugün Izlesene.com, IAB raporları değerlendirmelerine göre dünyanın en iyi 1000 internet ürünü arasında yer almaktadır. Başarılı iki girişim sonrasında üçüncü girişim yine oyun sektöründen gelir. Gamegarden girişimi de elde ettiği başarı sonrasında milyon dolarlık bir değer ile Doğan grubuna satılır. Bugün Trendyol’da gerçekleştirdiği katkı ve yatırımla da girişimci yönünü geliştiren Sidar Şahin, 2010 yılında Peak Games’i kurar.

Sidar Şahin’in başarılı geçmişine baktığımızda Peak Games’in kuruluşunun ardından 6 ay içinde gelen 7.5 milyon milyon dolarlık yatırım geliri başarısı şaşırtıcı olmayacaktır. 2 yıl içinde ilk yurt dışı satın alma işlemi gerçekleşir. Sonraki geçen 2 yıl sonunda ise Suudi Arabistan merkezli Kammelna Games oyun şirketi satın alınır. Kart ve okey oyunlarını mobil dünyada milyonlarla buluştururken 2015 yılında geliştirilen Toon Blast ABD’de oldukça büyük ilgi görür.

FOTOĞRAF: peakgames.com

Ryan Reynolds’ın Toon Blast Aşkı

ABD oyun pazarı için oluşturulan 10 oyun arasından özellikle Toon Blast çok sevilir. O kadar çok sevilir ki strateji direktörü Ömer İnönü liderliğinde Peak Games ekibi, ünlü oyuncu Ryan Reynolds ve yönetmen Tom Kuntz ile birlikte 9 serilik reklam projesi için bir araya gelirler.

Bu proje, ünlü bir isim ile yapılmış ve dijitalde yayımlanan performans pazarlama projeleri arasında bir ilk olma özelliğini taşır.

Proje, 2018 yılı global pazarlama bütçesi olarak belirlenmiş, 400 milyon dolarlık bir bütçe kapsamında gerçekleştirilir. Reklam projesinin sonucunda olumlu geri dönüşler sayesinde Toon Blast’ın popülerliği çok daha geniş kitlelere yayılır.

Peak Games Oyunları

Peki, Peak Games’in başarıdan başarıya taşıyan bu oyunlar hangi oyunlar? Belki aralarında telefonlarımıza yüklemiş olduklarımız da vardır. Hadi biraz da oyunlara bakalım.

Lost Bubble – Bubble shooter

Oyunda oyuncular, aynı renkteki balonları bir araya getirip sonra patlatarak puan topluyor. Patlayan her balonun yerine yeni ve farklı renkte balonlar geliyor.

Lost Jewels

Bu oyunda ise oyuncular, kahinin kayıp kutsal mücevherlerini bir araya getirmeye çalışarak kahine hem yardım etmiş hem de puan kazanmış oluyorlar.

101 Okey Plus

Bu oyunu hepimiz biliyoruz aslında. Meşhur okey oyununun mobil dünyalarımıza yansıyan yeni versiyonu.

Gin Rummy Plus

Bu oyunda ise amaç, rakipten önce elindeki kartlardan ardışık ya da takım halinde perler oluşturarak puan kazanmak.

Spades Plus

Bu oyun da yine Gin Rummy plus’ta olduğu gibi kart oyunlarının mobil bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Toon Blast

ABD’deki lansmanın ardından 100 milyon kullanıcıya ulaşarak oyunlar arasında en yüksek başarıya ulaşan ve özgün içerik tasarımları ile çok sevilen bir mobil bulmaca oyunu.

Toy Blast

Toon Blast’a benzer başarı elde eden Toy Blast da yine ABD’de en çok oynanan ilk 10 oyun arasında yer alıyor. Oyun birbirini takip eden seviyelerden oluşuyor. Oyuncular, tamamladıkları her bir seviye ile ancak bir üst seviyeye geçebiliyorlar.

Türkiye’nin Başarılı Oyun Firmaları

Sidar Şahin, Peak Games ile birlikte elde ettiği bu başarılarında sektörde elbette ki yalnız değildi. Özellikle geçtiğimiz beş yıl içinde Türkiye’deki mobil oyun sektörü tam anlamıyla altın çağını yaşıyor. Yapılan araştırmalara göre Peak Games dışında Rollic games, Gram Games ve Masomo gibi mobil oyun şirketlerin öncülüğünde Türkiye, mobil oyun sektöründe 5 milyar doların üzerinde yatırım alıyor. Bugün yerli oyun şirketlerinin sayısı giderek büyük bir hızla sektördeki yerini almaya devam ediyor. Ülkemizde sadece 2019 yılı içinde 40’ın üzerinde mobil oyun şirketi kuruldu. Bu sayılar her geçen gün giderek artmaya devam ediyor.

Bloomberg analistlerinin yapmış olduğu açıklamalara göre bu Türk mobil oyun sektörünün elde ettiği bu başarının ardında özellikle düşük maliyetli yatırım olanaklarından kaynaklandığını anlıyoruz. Buna bir de kolay anlaşılır ve eğlenceli oyunların haftalar içinde üretilebilir olması da eklenince Türkiye, mobil oyun sektörü için oldukça cazip bir yatırım pazarı haline dönüşmüş oluyor.

Son olarak buna dünya devi mobil oyun şirketi Zynga’nın, bir Türk şirketine 1.8 milyar dolarlık bir yatırım yapmış olmasının da yabancı yatırımcıların dikkatini çektiğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki günlerde yabancı yatırımcıların, ilgisini Türkiye’nin yükselen mobil oyun sektörüne çevireceği kaçınılmaz gibi görünüyor. Biz de Peak Games’in bu başarısını kutluyor ve ülkemiz için daha nice unicorn girişim hikâyelerini burada paylaşmayı ümit ediyoruz.