Alışveriş çılgınlığının her geçen gün artması ile insan yaşamını sarmaya devam eden Black Friday, hemen herkesin hayatında varlığını sürdürüyor. Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yararlandığınız bu kavram aslında ne hiç merak ettiniz mi?

Black Friday kavramı Türkçe’de Kara Cuma olarak bilinir. Bu güne Kara Cuma denmesinin asıl nedeni ise 1961 yılındaki alışveriş günü nedeniyledir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Philedelphia eyaletinde alışveriş sonrasında yaşanan yoğunluk ve trafik bu günün Kara Cuma olarak adlandırılmasına neden olmuştur. 1932 yılından bu yana bir alışveriş günü olarak bilinen Kara Cuma, ABD’de her yıl kutlanan Şükran Günü sonrasındaki ilk Cumadır.

ABD başta olmak üzere bütün dünya için oldukça değerli bir alışveriş günü olan Kara Cuma’da mağazalar daha yoğun mesai yaparken indirim ve kampanyalarda da sınır tanınmaz. Bu anlamda her yıl gerçekleşen çılgınca alışverişlerde Kasım ayındaki alışverişlerin neredeyse 4’te 3’ü Black Friday’e denk gelir. Peki, Türkiye’de durum nedir? İnsanlar Kara Cuma için Türkiye’de hangi günleri beklemeli?

fotoğraf: unsplash

2020 Black Friday ve Türkiye’de Alışveriş

Her yıl tarih olarak değişse de Kasım ayının sonunda denk gelen Black Friday, bu yıl 27 Kasım’a denk geliyor. Bu anlamda Türkiye’de alışveriş yapmayı planlayan ve indirimlerden yararlanmayı arzu eden pek çok insan için alışverişi 27 Kasım’da gerçekleştirmek çok daha ayrıcalıklı bir hal alıyor. Peki, Türkiye’de Black Friday dışında herhangi bir alışveriş çılgınlığı var mı?

Black Friday kavramından esinlenilerek Türkiye’de uygulanmaya başlanan Süper Cuma ve Efsane Cuma indirimleri de oldukça değerli oluyor. 11 Kasım tarihine denk gelen Bekarlar Günü nedeni ile 7 – 12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek indirimlerden siz de yararlanabilirsiniz. Ben daha fazla indirim ve daha büyük çılgınlık istiyorum diyorsanız Kara Cuma’yı beklemenizi öneriyoruz.

Türkiye’de Black Friday İndirimleri

Türkiye’de de son dönemlerde uygulanmaya başlanmış indirimler olarak bilinen Kara Cuma indirimlerinin genellikle e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirildiğini ifade etmek gerekir. n11, gittigidiyor, hepsiburada ve trendyol gibi Türkiye’de alışverişe yön veren platformların bu tarihlerde uyguladıkları indirim politikaları ile satışları gerçekten zirveye çıkardıkları biliniyor. Peki, Türkiye’de satışlar her Kasım ayında tavan yaparken rakamlar bu konuda ne diyor?

Türkiye’de Black Friday Satış Verileri Göz Kamaştırıyor

e-ticaret üzerinden satış yapan veya mağazalarda müşterilerini bekleyen markalar için yılın en önemli günlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Black Friday’dir. Bu günde yılın çok büyük bir kısmında geçen durgunluğu ortadan kaldırmak isteyen markalar eşsiz fırsatlara sahip oluyor. Türkiye’de özellikle son 10 yılda çok ciddi bir şekilde ön plana çıkan Black Friday ile ilgili verilere bakıldığında satışlarla ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Black Friday Verileri Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Black Friday, 365 gün boyunca yapılan satışlar ele alındığında en yoğun satışların gerçekleştiği günden 8 kat daha fazla satışın gerçekleştiği bir tarih oluyor. Toplam 2 milyon 265 bin 642 ürün satışının gerçekleştiği Kara Cuma’da saatte yaklaşık 94.400 ürü satışı gerçekleşmiştir. Bu anlamda Kara Cuma verileri alışveriş çılgınlığını ortaya çıkarmada oldukça başarılıdır.

2019 verileri üzerinden yapılan değerlendirmelere göre kullanıcıların Black Friday indirimlerinden yararlanmak için e-ticaret sitelerine çok büyük bir oran ile mobilden giriş yaptıkları görülüyor. Oran olarak değerlendirildiğinde mobilden gelen kullanıcıların %75 oranında olduğunu söylemek gerekir. Ancak kullanıcılar mobilden gelmiş olsa da alışverişlerin %60’ı masaüstünden yani bilgisayardan gerçekleşiyor.

Alışverişte bilgisayar kullanımının farklı nedenleri olsa da mobilin satışlara etkisi yadsınamaz derecede fazladır. Satın alma işlemlerinin saat aralığına bakıldığında 00.00 ila 01.00 arasında satışların çok daha fazla olduğu biliniyor. Bu da genellikle gece telefonuyla ilgilenirken indirimlerden yararlanmak isteyen kullanıcılardan kaynaklanıyor.

Black Friday’de satış gerçekleşen kategorilerin yoğunluğuna bakıldığında giyim, kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu, küçük ev aletleri, beyaz eşya ve bilgisayar ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Satın alma işlemi gerçekleştirme amacıyla girilen sayfalarda ortalama 5 dakika 23 saniyesini harcayan kullanıcıların her oturumda 5, 85 sayfa görüntüleme oranına ulaşması oldukça etkileyici oluyor.

fotoğraf: pexels

Erkekler ve Gençler Daha Çok Alışveriş Yapıyor

Black Friday’in harika bir fırsat olduğunu bilen pek çok kullanıcı alışveriş kararlarını bu güne saklarken erkeklerin kadınlara göre daha çok alışveriş yapması Black Friday’in farklı bir yönünü çıkarıyor ortaya. Erkeklerin kadınlara %45 oranla daha fazla alışveriş yapıyor olması bu tarihi oldukça farklı kılıyor. Üstelik Black Friday döneminde alışveriş yapanların çok büyük bir kısmı 22 ila 34 yaş arasındaki gençler oluyor.

Gençlerin bu dönemde daha fazla alışveriş yapıyor olmasındaki en büyük neden hiç şüphesiz internet kullanımının çok daha yoğun olmasıdır. Nitekim Black Friday döneminde e-mail marketing çalışmalarının yoğunlaşması aslında temel hedefin internet kullanıcıları olduğunu kanıtlıyor. Sadece Black Friday için 92 milyon e-postanın gönderildiği 2019 yılında bu e-postaların %14 oranında açıldığı ve geri dönüş oranının yaklaşık %3 olduğu biliniyor.

2019 verileri, 2018’deki verilere nazaran çok ciddi artış gösterirken 2020 yılında da benzer artışların görülebileceği düşünülüyor. Özellikle COVID-19 etkisi ile mağazalardan alışveriş oranındaki düşüşlerin Black Friday için iyi bir gelişme olacağı ihtimalini doğuruyor.

Black Friday ve COVID-19 Etkisi

Black Friday, son dönemlerden internetten alışveriş çılgınlığı olarak dönüşmeye başlarken COVID-19 etkisi bu alışveriş çılgınlığını farklı bir noktaya taşıyacağa benziyor. Özellikle insanların AVM ve mağaza gibi kalabalık yerlerde çok bulunmak istememelerinden kaynaklanan alışverişten uzak durma konusu internet alışverişlerindeki artışı tetikledi. Bu artışa bir de Black Friday dönemindeki artışların ekleneceği düşünüldüğünde markalar için büyük fırsatlar kapıda!

Black Friday konusunda yaşanabilecek tek ve en büyük sorun kargo süreçlerindeki yoğunluk olacak! Nitekim COVID-19 salgını ile kargolardaki tıkanmaların adeta kullanıcıları bezdirdiği düşünüldüğünde bir günde satışı gerçekleşecek olan 3 milyona yakın ürünün kargolar ile kullanıcıya ulaştırılması çok ciddi bir iş yükü anlamına gelecek. Bu nedenle Kara Cuma indirimlerine hazırlanan e-ticaret siteleri kadar kargo şirketlerinin de hazırlıklarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.