Bosch Başarı Hikayesi

Robert Bosch 1861’de Albeck’te doğdu. Albeck daha sonra Almanya’ya bağlandı.
Makine mühendisi olan Robert Bosch; Abd’de çeşitli firmalarda elektrik üreticisi
olarak çalıştı. Robert Bosch sağduyulu, yeni bilgilere her zaman açık ve öğrenme merakı olan
bir insandı.

Sonrasında Bosch Almanya’ya geldi, Stuttgart’ta 1886’da Robert Bosch, Hassas Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi’ni kurdu. Başlangıçtan itibaren yenilikçi güç ve sosyal bağlılık ile şekillenen günümüzün küresel şirketinin başlangıcı olmuştur. İlk seneler biraz çalkantılı geçse de 1890’da şirket ciddi manada toparlanmaya başladı.

Bosch, telefon sistemleri veya elektrikli zillerin montajı gibi müşterilerinin talep ettiği tüm hassas
mekanik ve elektrik mühendisliği işlerini gerçekleştirdi. 1897’den itibaren Bosch,
otomobillere yapısal olarak geliştirilmiş manyetoları ilk kuran şirket oldu ve gerçekten
güvenilir bir ateşleme sağlayan tek tedarikçi oldu. 1902’de Bosch baş geliştiricisi Gottlob
Honold, bujili yüksek voltajlı manyeto olan daha da iyi bir teknoloji sundu. Bu ürün,
dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçisi olarak Bosch’un temelini attı. Bosch yaptığı
yeniliklerle, ürettiği ürünlerle otomobillerin daha güvenli, daha ekonomik , çevre dostu haline
getirmiştir. 1901’de tamamlanan Bosch fabrikası, kademeli olarak çevredeki binaları da
kapsayacak şekilde genişletildi.

İngiltere’de bir yer edinmek…

Robert Bosch’un uzun zamandır dileği buydu. 1898’de İngiliz Frederic Simms ile birlikte Londra’da Almanya dışındaki ilk Bosch şirketini kurdu. Bu, dünya pazarına sadece ilk adımdı. Bunu kısa süre sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde başka temsilcilikler izledi.

Yüzyılın başında ilk büyük uluslararası araba yarışları gerçekleşti – otomobil üreticileri ve tedarikçileri için bir performans gösterisi. 1903’te İrlanda’da yapılan Gordon Bennett yarışında Belçikalı Camille Jenatzy, en zorlu koşullara dayanan güvenilir Bosch ateşlemesi sayesinde bir Mercedes ile zafer kazandı.

1906’da; Bosch ABD’ye açılmıştır. 1906’da Güney Afrika, 1907’de Avustralya, 1908’de Arjantin, 1909’da Çin ve 1911’de Japonya’daki acentelerle, Bosch temsilcilikleri ağı tüm kıtaları kapsıyordu. 1913 yılında şirket, satışlarının yüzde 88’ini Almanya dışında gerçekleştirdi.

Bosch; otomobil farları, ön cam silecekler, kornalar ve yağ pompaları gibi aletler de üretti. 1920’lerden itibaren ev aletleri üretti ve 1930’larda da buzdolapları ile ünü arttı. 1932’de ilk otomobil radyosunu da, ilk elektrikli matkabı da Bosch üretti.

1.ve 2.Dünya Savaşları ve Bosch

1914’te Birinci Dünya Savaşı ile Bosch’un tüm dış pazarları tükendi, araştırma ve geliştirme aksadı ve üretim silaha doğru evrildi. Bosch el bombası patlatıcıları üretti. Çalışanların yarısı askere gitti ve yerlerine kadınlar istihdam edildi. Savaştan sonraki süreçte Bosch; büyük sıkıntılar yaşadı. Zorluklarla mücadele edilerek; yeni pazarlar açıldı ve Bosch’un can damarı olan inavosyan sayesinde herşey yoluna girmeye başladı. Motosikletler ve bisiklet aydınlatmaları, Bosch kornası, ön cam silecekleri ve akü ateşlemesine kadar ürünler çaşitlendirildi. 1927’de dizel enjeksiyon pompası seri üretime hazırdı.
Bosch 1929’dan itibaren ürün portföyüne elektrikli aletler ve radyo ve televizyon teknolojisi de katarak daha da genişletti.

1932’de yabancı pay yüzde 55’e yükseldi. İskoç televizyon öncüsü John Logie Baird ve Zeiss Ikon ve Loewe şirketleriyle birlikte Bosch, 1929’da Fernseh AG’yi (FESE) kurmuştur. Uzun süren çalışmalardan sonra; ilk büyük başarılar elde edildi. FESE, 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları için ilk elektronik kayıt cihazlarını tedarik etti ve aynı yıl ilk “ev televizyon alıcısını” sundu. Savaş esnasında kamera ve televizyon aracılığıyla uzaktan kumandalı bomba yapımına destek olunması için, FESE işe alınmıştır. Ancak savaşın sonlanması ile bu proje test aşamasında kalmıştır. Satışlardaki yabancı pay 1939’da yüzde 9 ile en düşük seviyeye gelmiştir.

“İnsan olun ve insan onurunu onurlandırın.” (ROBERT BOSCH, 1920).

Robert Bosch önceliğini insan olmaya vermiştir. Bosch; iş konusunda sorunlara karşılık 1906’da sekiz saatlik çalışma sistemi kurdu. Bosch şirketi ihtiyaç sahiplerine ciddi miktarda yardımlar yapmıştır. Çalışanlarını becerilerine göre kullanmak ve potansiyeli teşvik etmek Robert Bosch için önemliydi. Sosyal olarak düşünen bir girişimci olarak, yalnızca optimum mesleki gelişimi sağlamakla kalmadı, aynı zamanda çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını da iyileştirdi. Bu ona “Peder Bosch” adını kazandırdı. Robert Bosch,”Herkesin olabildiğince bağımsız çalışmasına izin vermek ve aynı zamanda ilgili sorumluluğu onlara yükleyerek, istekli çalışanları istihdam etmek de değişmez bir ilkemdi” demiştir. Robert Bosch, şirketindeki süreçler ve çalışanlarla yaşlılığa kadar ilgilendi. 1942’de Robert Bosch savaş döneminde kulak enfeksiyonundan kaynaklanan rahatsızlık sebebiyle hayatını kaybetti. Ölümünden sonrasında ise mühendisler yeni teknolojiler üreterek şirketi ilerletmeye devam ettiler.

2. Dünya Savaşı Sonrası…

İkinci Dünya savaşından sonra; Bosch tesislerinin çoğu harabe olmuştu. 10 sene boyunca pes etmediler; şirket çalışanları hem yeniden yapılanma çalışması yaptılar hem de yeni iş kolları arayışına başladılar. Ve Bosch yeniden küllerinden doğdu…

Bosch’un ölümünden sonra; yöneticileri, 1945’ten sonra kendi istekleri ve son isteğine göre şirketi yeniden inşa etti. Hans Walz, şirketin kurucusunun halefi olarak 1963 yılına kadar şirketi yönetti. Uzun vadeli ortaklarla olan iyi ilişkiler neticesinde ve Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde hızla büyüyen pazarlar ile küresel genişlemede başarı sağlanmıştır. Bosch; 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Japon firması olan Denso ile beraber ortak oldu. 1950’lerin başında Bosch, mutfak makineleri veya kendi işini yapanlar için matkaplar gibi yeni ürünleri piyasaya sundu. Bosch’un geliştirdiği uçak motorları için olan benzin enjeksiyonu 1950’lerin başında otomobillere tanıtımı yapılmış ancak uzun süre sonra standart hale gelebilmiştir. 1987’de Bosch Telenorma ‘yı aldı ve ismi Bosch Telecom Gmbh oldu. 2001 senesinde de yeni icatlar yapmaya devam etti
Günümüzde Bosch, otomotiv teknoloji , tüketim malları ve inşaat teknolojisi olmak üzere üç ana guruptan oluşmaktadır. Bosch küresel bir fabrika sahibi olarak dünyada en büyük otomobil parçaları ve sistem üreticilerindendir. Bosch şu anda aktif bir teknoloji ve hizmet şirketidir, ancak otomotiv sektörü her zaman ana sektörleri olmuştur ve olacaktır.

Bosch artık aile şirketi değildir, hisselerinin sadece yüzde 10’u ailededir. Bosch şirket değeri ;17,991 milyon dolardır. Bosch dünyada 410.000 çalışanı vardır, 78, 5 milyar Euro’luk satuş yapmıştır. 60 ülkede 460’dan fazla başlı bölgesel şirketi vardır. Dünyada 130 tane mühendislik merkezi vardır.

Fotoğraf: bosch.de

Bosch Marka Stratejisi

-Bosch’un misyonu yaptıkları her şeyde daha yüksek hızdır.

-Bosch’un vizyonu ; şirketin sloganı olan “ Yaşam İçin İcat” şirketin yenilikçi gücü ve kalitesini ifade etmektedir.

-Robert Bosch, “ Güvenden çok para kaybetmeyi tercih ederim” demiştir.

-Bosch farklılaştırıcı hedefleme stratejisini kullanmaktadır. Ürünleri çeşitlidir.

-Yaşam konforunu arttırmak amacıyla üretim yapar.

-Satış yaptığı alanda lider hale gelmiştir.

-Son model teknolojiden faydalanmaktadır.

-Bosch ürünleri birinci sınıf kalitededir.

-Bosch ürünlerinde sadelik ve basitlik önemlidir. Robert Bosch bir keresinde şöyle yazdı: “Bir marka basit olmalı, bu nedenle, ürünün en iyisi olan ünlü, iyi ticari markalar düz çizgi çizimleridir (…) Ticari markaların, bir izlenim bırakacaklarsa basit ve açık olması gerekir. Kolayca hatırladım. ”

Bosch Firmasına Covid 19 Etkisi

Nisan ayında Bosch; dünya çapında yaklaşık 100 Bosch lokasyonundaki üretimi durdurduktan sonra, şirket sistematik olarak üretimde kademeli bir artışa hazırlanıyor. Robert Bosch GmbH yönetim kurulu başkanı Dr. Volkmar Denner, “Dünya ekonomisinin mümkün olan en kısa sürede toparlanmasına yardımcı olmak amacıyla, müşterilerimizin taleplerini kademeli olarak geri dönerken karşılayacak güvenilir tedarik sağlamak istiyoruz”  dedi. Şirketin yıllık basın toplantısında “Amacımız, özellikle otomotiv üretiminde üretim artışını senkronize etmek ve tedarik zincirlerini güvence altına almak. Bunu, 40 kadar yerel tesisimizin yeniden üretim yaptığı ve tedarik zincirlerinin istikrarlı olduğu Çin’de zaten başardık. Diğer bölgelerimizde de aynısını yapmak için çok çalışıyoruz” dedi. Üretimi artırmayı başarmak için, Denner, şirketin çalışanların koronavirüs enfeksiyonuna karşı yeterince korunmasını sağlamak için çok sayıda önlem aldığını söyledi. Bosch ayrıca müşteriler, tedarikçiler, yetkililer ve çalışan temsilcileriyle koordineli, ortak bir yaklaşım benimsemeye kararlıdır.

Bosch’un Covid 19 Testlerine Katkısı

Bosch, dünyada bir ilk olarak, Vivalytic makinesinin test süresini aynı anda beş Covid-19 testi ile 39 dakikaya düşürdü. Bosch, kartuş başına beş eşzamanlı testle Covid-19’u tespit etmek için Vivalytic analiz cihazı için yeni bir hızlı test geliştirdi. Şirket, dünyadan ilk olarak DNA test makineleri için iş hacmi ve kartuş üretiminin en büyük dezavantajının üstesinden gelmeye yardımcı oluyor.
39 dakikalık test şu anda dünya çapındaki en hızlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testidir ve test sahasındayken güvenilir bir sonuç elde etmek için otoyol servis istasyonlarındaki .ve şu anda Avrupa’da mevcuttur. Yeni Bosch PCR singleplex testinin geliştirilmesi, Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse edilen bir araştırma ve geliştirme projesinin bir parçasıdır .
Koronavirüs salgınıyla mücadelenin anahtarlarından biri, enfeksiyon kaynaklarını hızla tespit etmektir. Robert Bosch’un yönetim kurulu başkanı Dr. Volkmar Denner, bu yüzden ilk koronavirüs testimizi daha da hızlı bir şekilde takip etmeye odaklandık ” diyor ve ekliyor “Bu artık insanların zihinlerini daha hızlı rahatlatmamızı sağlayacak.”