Bütünleşik pazarlama, entegre pazarlama şeklinde de bilinir. 1990’ların bir pazarlama konseptidir. 21. yüzyılda hayatta kalmak için gerekli olacak bir yöntemdir. Tüm iletişim biçimlerinin ve mesajların dikkatlice birbirine bağlanmasını sağlar. Bütünleşik pazarlama nedir, özellikleri ve bileşenleri neler detaylıca açıklayalım.

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Kuruluşların markalarını son kullanıcılar arasında iyi bir şekilde tanıtmaları, yalnızca rakiplerini geride bırakmak için değil, uzun vadede ayakta kalabilmek için de önemlidir. Marka tanıtımı, ürün ve hizmetlerin farkındalığını artırır ve nihayetinde satışlarını artırarak kuruluş için yüksek kar ve gelir sağlar. Bütünleşik pazarlama, bir şirket içindeki tüm pazarlama iletişimi araçlarının, yollarının ve kaynaklarının, müşteriler ve diğer son kullanıcılar üzerindeki etkiyi minimum maliyetle en üst düzeye çıkaran kusursuz bir programlama koordinasyonu ve entegrasyonu olarak tanımlanır.

Bu entegrasyon, tüm firmalar arası, pazarlama kanalları, müşteri odaklı ve dahili olarak yönlendirilen iletişimleri etkiler. Reklam, satış promosyonu, halkla ilişkiler ve doğrudan pazarlamadan oluşan tüm pazarlama iletişiminin, bu pazarlama iletişimlerinin her birinin ayrı ayrı çalışması yerine birleşik bir güç olarak birlikte çalışması için tasarlanmış bir yönetim anlayışıdır.

Bütünleşik pazarlama nedir diyenler için şu tanımı da yapabiliriz: Müşteri veya potansiyel müşteriyi davranışsal olarak satışa yönlendiren ve müşteri sadakatini sürdüren bir ürün/hizmetle ilgili tüm bilgi kaynaklarını yönetme sürecidir. Bütünleşik pazarlama, şirket, kuruluş ve ürünleri hakkında net, tutarlı ve ideal bir mesaj iletmek için birçok iletişim kanalını dikkatli bir şekilde bütünleştirir ve koordine eder.

Bütünleşik Pazarlama Özellikleri

Bütünleşik pazarlamanın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güçlü bir marka imajına yoğunlaşır.
  • Net, tutarlı bir sesle iletişim kurar.
  • Tüm ortamlarda tutarlı bir görünüm ve his sağlar.
  • Markayı tanıtmak için geleneksel ve dijital medyayı kullanır.

Bütünleşik pazarlama, tüketici için tutarlı, kesintisiz, çok boyutlu bir marka deneyiminin önemini vurgulayan bir pazarlama stratejisidir. Bu, televizyon, radyo, basılı yayın, internet gibi kanallarda marka bilinci oluşturma çabasının, markanın nihai mesajını güçlendiren benzer bir tarzda sunulduğu anlamına gelir.

Bütünleşik pazarlamada tutarlılık, yaratıcılık eksikliği anlamına gelmez. Tüm medya araçlarında tek bir renk kullanmak veya bir otoyol reklam panosunda aynı sloganı ürün ana sayfası olarak kullanmak, entegre pazarlamanın özü değildir.

Bunun yerine, bir pazarlama ekibi, bir marka için ikna edici, birleşik bir ses tasarlamak için sahne arkasında çalışmalı ve bunu, reklamcılıktan fiziksel varlığa ve müşteri hizmetlerine kadar markanın kişiliğinin her yönüne uygun şekilde aktarmalıdır.

Fotoğraf: pixabay

Bütünleşik Pazarlama Bileşenleri

Özellikleri açısından bütünleşik pazarlama nedir açıkladıktan sonra bütünleşik pazarlamanın bileşenleri hakkında bilgiler sunalım:

Kuruluş

Adından da anlaşılacağı gibi, kuruluş aşaması hem ürünün hem de hedef pazarın ayrıntılı bir analizini içerir. Pazarlamacıların markayı, sunduğu teklifleri ve son kullanıcıları anlaması çok önemlidir. Hedef müşterilerin ihtiyaçlarını, tutumlarını ve beklentilerini bilmeniz önemlidir. Bu sebeple bütünleşik pazarlamada rakiplerin hareketleri çok yakından takip edilir.

Şirket Kültürü

Ürün ve hizmetlerin özellikleri, organizasyonun çalışma kültürü ile uyumlu olmalıdır. Her organizasyonun bir vizyonu vardır ve pazarlamacıların ürün ve hizmetleri tasarlamadan önce aynı şeyi akıllarında tutmaları önemlidir. Örneğin, X organizasyonunun vizyonu yeşil ve sürdürülebilir bir temiz bir dünyayı teşvik etmek olsun. Dolayısıyla, ürünlerin çevre dostu olması gerekir.

Marka Odağı

Marka odağı, markanın kurumsal kimliğini temsil eder.

Tüketici Deneyimi

Pazarlamacıların, müşterilerin ürün hakkında ne hissettiğini ifade eden tüketici deneyimine odaklanması gerekir. Ayrıca, bir tüketicinin iyi ambalajı olan ve çekici görünen bir ürünü alması muhtemeldir. Bütünleşik pazarlama söz konusu olduğunda ürünlerin müşteri beklentilerini karşılaması ve aşması gerekir.

İletişim Araçları

Bütünleşik pazarlamada iletişim araçları, reklam, doğrudan satış, Facebook, Twitter vb. gibi sosyal medya aracılığıyla tanıtım gibi belirli bir markayı tanıtmanın çeşitli modlarını içerir.

Tanıtım Araçları

Markalar, ticari promosyonlar, kişisel satış vb. gibi çeşitli promosyon araçlarıyla tanıtılır. Kuruluşların müşterilerle ve dış müşterilerle ilişkilerini güçlendirmeleri önemlidir.

Entegrasyon Araçları

Kuruluşların, müşteri geri bildirimlerini ve incelemelerini düzenli olarak takip etmesi gerekir. Bu açıdan düşünüldüğünde, çeşitli bütünleşik pazarlama araçlarının etkinliğini ölçmeye yardımcı olan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi özel bir yazılımın önemi, yadsınamayacak derecede fazladır.

Bütünleşik pazarlama, belirli bir ürün veya hizmeti son kullanıcılar arasında etkili bir şekilde tanıtmak için pazarlama karmasının tüm yönlerinin uyum içinde çalışmasını sağlar.

Bütünleşik Pazarlamanın Faydaları

İş stratejinize entegre bir pazarlama yaklaşımı uygulamak, getirilerinizi artıran ve sizi alanınızda lider konuma getiren uzun vadeli etkiler yaratacaktır. Şimdi, faydaları açısından bütünleşik pazarlama nedir anlatalım:

İyileştirilmiş Sonuçlar

Entegre bir yaklaşım, pazarlama ekip üyelerini büyük ve güzel bir pazarlama stratejisi oluşturmak için bir araya getirir. Bütünleşik pazarlama uygulamaları, blog yazıları, makaleler, dış pazarlama stratejileri, çeşitli kampanyalar vb. tarafından desteklenir. Sonuç, müşteri güvenine katkıda bulunan uyumlu bir mesajdır.

Geliştirilmiş Marka İmajı

Tutarlılık güven oluşturur ve tüketicilerin ürününüze önem verdiğinizi bilmesini sağlar. Bütünleşik pazarlamayı kullanmak, markanızın öğelerinin sorunsuz bir şekilde hizalanmasını sağlayacaktır. Bu birleşik yaklaşım, pazar etkinizi en üst düzeye çıkaracak ve nişinizi ya da sektörünüzü ortaya çıkaracaktır.

Uygun Maliyet

Başarılı bir işletme sahibi olarak, gereksiz maliyetleri mümkün olduğunca azaltmanın hayatta kalmak için gerekli olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu yüzden, başka bir nedenden dolayı entegre bir pazarlama kampanyası uygulamaya özen göstermelisiniz.

Geliştirilmiş Verimlilik

Güçlü bir bütünleşik pazarlama yaklaşımı, dinamik ve iyi bağlantılı bir pazarlama ekibi oluşturacaktır. Bu ekibi oluşturmanın bir parçası, üyelerin tüm departmanlara hızlı bir şekilde ulaşmak için kullanabilecekleri bir iletişim hattı olmasını sağlamaktır. Kolaylaştırılmış iletişim kanalları ve birleşik bir hedef, zamandan tasarruf sağlar. Sonuç, verimlilikte bir artış yaratır. Bu durum, cebinizde daha fazla para demektir!

Çeşitlilik

Entegre bir pazarlama yaklaşımı uygularsanız, reklamlarınızın kullandığı araç türü ne olursa olsun, mesajınızın aynı kalmasını sağlarsınız. Tutarlı bir mesaj, potansiyel müşterilerinizin veya yeni müşterilerinizin hiçbirinin sunduğunuz üründen mahrum kalmayacağı anlamına gelir.

Azaltılmış Karışıklık

Karışıklık, müşterileri kaybetmenin en hızlı yollarından biridir. Bu nedenle, güçlü bir marka kimliğini korumak için ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmak çok önemlidir. Entegre pazarlama sayesinde, alıcının kafa karışıklığı önemli ölçüde azaltılarak daha kolay satışlar elde edilebilir. Tüketiciler, hangi satış veya promosyonları yürüttüğünüz ve ürünlerinizi nereden satın alabilecekleri konusunda çok az şüphe bırakan açık ve tutarlı bir mesaj alacaklardır. Dahili olarak, ekibinizin yanlışlıkla çakışan mesajlar oluşturma konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak. Böylece yaklaşım, üretkenliğe ve olumlu geri dönüşe yardımcı olacaktır.

Bütünleşik pazarlama, alıcıların özel teklifler ve yeni ürün sürümleri hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almasına destek olduğundan, tüketiciler ürünleri mümkün olan en kısa sürede satın alabilir. Ve diğer markaların rekabetinden kaçınabilirler.

Sürdürülen Odaklanma

Bütünleşik pazarlama, kuruluşunuz içinde iyi bir çalışma ilişkisini sürdürmenin başka bir yoludur. Çalışanlarınız, hedeflerin yanı sıra mesajı da net bir şekilde anlayacak ve onlara ulaşmak için çalışacaklardır. Şirketinizdeki tüm tarafları senkronize ettiğinizde, etkili bir kampanya oluşturacaksınız. Dahası, aynı mesajı hem dahili hem de harici olarak ileteceksiniz. Bu da yatırımınızdan iyi getiri elde etme şansınızı artıracaktır.