C2C pazarlama, müşterilerin genellikle çevrimiçi bir ortamda birbirleriyle ticaret yapabildikleri bir iş modelidir. C2C pazarlarının iki önemli uygulaması, açık artırımlar ve sınıflandırılmış reklamlardır. C2C firmaları, paylaşım ekonomisini ve e-ticaret teknolojisini kullanır.

C2C Pazarlama Nasıl Çalışır?

C2C, bir müşterinin işlemi kolaylaştırmak için üçüncü taraf bir işi veya platformu kullanarak, başka bir müşteriden mal satın aldığı bir pazar ortamı anlamına gelir. C2C firmaları, e-ticaret teknolojisi ve paylaşım ekonomisi ile ortaya çıkan bir iş modeli türüdür. Müşteriler, ürünler için rekabetten yararlanır ve genellikle başka yerlerde bulunması zor öğeleri C2C satıcılarından kolayca bulurlar. Satıcı kesim için kar oranları geleneksel fiyatlandırma yöntemlerinden daha da fazla olabilir. Çünkü perakendecilerin ya da toptancıların minimum maliyeti söz konusudur. C2C sahaları kullanışlıdır. Nedeni ise gerçek mekânda faaliyet gösteren bir mağazayı ziyaret etmeye gerek olmamasıdır. Satıcılar, ürünlerini çevrimiçi olarak listeler ve alıcılar ürünleri inceleyip, kolayca satın alabilir.

YAZI: Dijital Pazarlamada Dönüşüm ve Pazarlama Türleri

C2C Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Ürün satışı yapmak isteyen tüketici kesim, bir e-pazaryeri ile anlaşma sağlamalıdır. Alıcı bu sisteme üye olduğu zaman, gereksinim duyduğu ürünü GET sistemi ile alır. Ticareti mümkün kılan e-pazaryeri ise tam olarak aracı konumdadır.

Fotoğraf: etsy.com

C2C Pazarlama Örnekleri

C2C pazarlama nedir ve nasıl çalışır gibi merak edilen konular hakkında bilgi sunduktan sonra, C2C pazarlama örneklerinden bahsedelim. İlk örneğimiz Craigslist. Bu site; ürünleri, hizmetleri veya durumları tanıtan kişileri birbirine bağlayan bir e-ticaret platformudur. Firma sadece ürün satın almak, satmak ve ticaret yapmak için bir ortam sağlamakla kalmaz, aynı zamanda istihdam fırsatları ve emlak listeleri gibi aylık sınıflandırılmış reklamlar yayınlar. Bu platform, satıcının ürünleri doğrudan alıcıya şahsen teslim etmesini gerektirir.

İkinci örneğimiz Etsy, şirket sahiplerinin ürünlerini tüketicilere pazarlayabilecekleri özel web sitelerini oluşturmalarına olanak tanır. Bu C2C sitesi, bir işletmeyi büyütmek için çeşitli araçlar sunar. Ek olarak listeleri, siparişleri ve müşteri sorgularını verimli bir şekilde yönetmeye yardımcı olan bir “Etsy’de Satış” uygulaması da bulunmaktadır.

Üçüncü örneğimiz eBay. Bu platform, web’deki en büyük açık artırma sitesidir. Satıcı tarafından ödenen, genellikle komisyon veya işlem ücreti olarak adlandırılan, her satış için küçük bir sabit ücret veya komisyon alarak para kazanır. Alıcı kişi, satıcıya herhangi bir ödeme yöntemi aracılığıyla ödeme yapar ve sonrasında satıcı, ürünü alıcıya göndermekten sorumlu olur. Bu platformda iki tür ürün listesi bulunur. Bunlar sabit fiyatlı ürünler ve açık artırma ürünleri. Hemen satın alma seçeneği tercih edilerek, sabit fiyatlı ürünler hem kolay hem de hızlı bir şekilde satın alınabilir. Açık artırma ürünleri, teklifleri sunmak için bir Teklif Ver butonu barındırır, aynı zamanda geçerli bir teklif fiyatı gösterir. Bu ürün türleri önceden belirlenen bir süre için tekliflere açıktır ve ürün, en yüksek teklifi verene “satılmış” olarak ilan edilir.

C2C pazarlama için diğer örnekler ise sahibinden.com, dolap.com, zebramo.com ve gittigidiyor.com’dur.

Fotoğraf: gittigidiyor.com

C2C Pazarının Geliri ve Büyümesi

Birkaç yıl önce “hadi alışverişe gidelim” tabiri evden çıkmayı ima ederdi. Bugün ise koltuğa oturup çevrimiçi mağaza platformlarına göz atmayı, dünyanın her yerindeki satıcılardan ürün veya hizmet bulmayı ve hatta başka bir ülkedeki kişiden eğitim almayı bile ifade edebilir. E-ticaretin yükselişi inkâr edilemez, ancak üçüncü taraf bir platform kullanan müşteriler arasındaki ticaretin yükselişi de buna benzer bir durumdadır.

C2C web siteleri ve benzer platformlar, satış için ürün listelemek, hesaba özellik eklemek ve satıcılardan alınan komisyonlardan para kazanır. Bu C2C işlemleri tipik olarak sınıflandırılmış ya da açık artırma sistemi aracılığıyla satılan, kullanılmış ürünleri içerir.

C2C pazarı her geçen gün büyüyor. C2C pazarında üçüncü şahıslardan alım yapmanın maliyeti düşüyor ve tüketiciler tarafından satılan ürünlerin sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor. Satıcılar, sosyal medya ve diğer online kanalların popülaritesi sebebiyle bunu yararlı bir iş modeli olarak görüyor. Bu kanallar, halihazırda tüketicilerin sahip olduğu belirli ürünleri sergiliyor ve talebi artırarak C2C platformlarına artan çevrimiçi trafik çekiyor.

C2C ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için alana daha fazla şirket girdikçe, C2C pazarı zamanla artmıştır. Birçok şirket, niş pazarları hedefler ve benzersiz tüketicileri çekmek için belirli ürünleri listeler. C2C pazarı, geleneksel satış yöntemleri ile ulaşılamayacak müşterileri, satıcılarla buluşturur. Bu da C2C pazarının popülaritesine katkıda bulunur.

C2C Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

C2C pazarlaması, geleneksel pazarlamaya oranla farklı avantajları beraberinde getirir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

C2C ticaretin en büyük avantajlarından biri, satıcının daha geniş bir kitleye kendi başlarına ulaşabileceğinden daha hızlı ulaşmasını sağlamasıdır. Bu durum, daha fazla gelir elde etme fırsatı yaratır. Sadece satıcı değil, alıcı da fayda elde eder. Satıcı fiyatlandırmayı kontrol ettiğinden, bu, alıcının ürünü bir işletmeden satın alacağından daha iyi bir fiyata almasını mümkün kılar.
Bir ürünü basitçe listeleyebilen ve herhangi bir ek reklam, pazarlama maliyeti ya da ayak işi olmadan müşterilerin satın almasını bekleyebilen satıcılar için C2C, tam anlamıyla kolaylık vadeder. Bununla birlikte C2C, alıcılar için de evden alışveriş rahatlığı sunar. İyi tasarlanmış bir C2C pazarı hem alıcılar hem de satıcılar için bir kazanç kapısıdır.

Her iki taraf açısından da önemli bir avantaj, fiyat indirimleridir. Tüm gerekli maliyetleri yüksek olan fiziksel bir dükkâna ihtiyaç olmadığından veya satış personeli çalıştırma ihtiyacı bulunmadığından, C2C pazarlamasında ürün fiyatları daha düşüktür. Bu, daha yüksek kar marjları ve iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

C2C seçim bolluğu sunar. Bu avantaj her iki taraf için de geçerlidir. Örneğin, bir tişört satın almak için bir alışveriş merkezine gitmek, 10-20 seçenek arasından seçim yapmayı gerektirirken, bir C2C e-ticaret pazarında “alışverişe gitmek”, dünyanın her yerindeki satıcılardan sayısız seçenekle karşılaşıp, erişemeyeceğiniz benzersiz ürünleri keşfetmenize izin verir. Satıcılar açısından C2C pazarı, dünyanın her yerinden çok sayıda müşteri getirebilir. Müşteriler; satıcının sunduğu belirli bir ürün veya hizmeti arayabilir ve böylece başarılı dönüşüm şansı artabilir.

C2C pazarlaması, müşteri memnuniyeti açısından da fark yaratabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz, ürünleri ve fiyatları karşılaştırabileceğiniz ve potansiyel olarak bir fiyat üzerinde pazarlık yapabileceğiniz geniş bir satıcı seçeneğine sahip olmak, müşteri memnuniyetini artırabilir. C2C pazarlaması, platformun genel temel kuralları dışında katı ticaret kuralları olmadığı için alıcıları ve satıcıları bu açıdan da memnun edebilir.