Güncel olun

Güncel olamayınca, güncel kalamayınca kalabalığın arasında kayboluyorsunuz. O yüzden çağı yakalamak isteyen iş adamları gelişmeleri yakından takip etmeliler. Kendilerini ve şirketlerini bu değişime uyumlu hale getirmeliler. Çünkü günceli kaybetmeye başladığınızda, kendinizi tekrar ettiğinizde insanlar sizi tercih etmiyorlar.

Yeni dönemin en önemli kriterlerinden biri, tercih edilebilmek. Eğer insanlar şirketinizi ve ürünlerinizi tercih etmezlerse, istediğiniz kadar güçlü olun, iflas edersiniz. Son dönemde bazı dev markaların çöküşünü ibretle izledik. Bu çöküşlerde en büyük neden, müşteri ihtiyaçlarını takip etmemeleri, çağa uyum sağlamamaları ve güncelliklerini yitirmeleriydi.

Danışın

Ülkemizde yeterince kıymeti bilinmeyen mesleklerden biri, danışmanlık.  Başarılı iş adamlarının özelliklerini incelediğimde, bilgisine değer verdikleri insanlara sıklıkla danıştıklarını görüyorum.Başarılı iş adamlarının çoğunun akıl hocası var. Yaptıkları işlerde, aldıkları kararlarda onlara danışıyorlar.

Dünya ciddi bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Bu değişime uyum sağlamak için çevrenizde fikirlerinden istifade edeceğiniz insanlar olması, sizi çok daha güçlü ve başarılı kılacak. Ayrıca birçok alanı aynı alanda takip etmenizi sağlayacak.

Her şeyin iyisini ben bilirim devri, geride kaldı. Gerçekten başarılı ve akıllı iş adamları çevrelerini işinin ehli insanlarla doldurup, teknolojiyi yakından takip ediyorlar. Böyle olunca da başarılı kaçınılmaz oluyor.

Paylaşın

Son dönemde, yeni ekonomi paylaşım ekonomisi olarak adlandırılıyor. Yeni dönem paylaşım ekonomisi dönemi. Paylaşanlar daha güçlü hale geliyorlar, büyüyorlar. Dünyanın en büyük şirketlerine baktığınızda karlarının bir kısmını, çalışanlarıyla paylaştıklarını görüyorsunuz. Bu  durum yeni döneme damgasını vuracak.

Çalışanlar dijital sayesinde bilgiye daha kolay ulaşıyorlar. Alternatifleri çoğalıyor. Bu da sadakatlerini azaltıyor. Çalışanların sadakatlerini arttırmanın yolu, onları işin parçası haline getirmekten geçiyor. O yüzden şirketlerindeki görevleri ve karlarını  paylaşan iş adamları şirketlerinin ömrünü uzatıyorlar.

Ölçün

Ölçmek iş hayatı için en hassas konulardan biri. İş adamlarımıza ölçümlemeye özel önem vermelerini öneriyorum. Yaptıkları çalışmaları ölçerlerse, rakiplerinin, kendilerinin ve pazarın durumunu takip ederlerse kaynaklarını daha etkin kullanmış olurlar. Ayrıca bu ileriki dönemde atacakları adımları daha sağlıklı atmalarını sağlar.

Eğer ölçümlemeyi ihmal ederlerse ileride ciddi sıkıntı yaşayabilirler. Çünkü işleri büyüdükçe kontrol etmeleri güçleşecek. Çok daha fazla yorulacaklar. Stres düzeyleri artacak. O yüzden işin başında kontrol edebilecekleri raporlama sistemleri kurar ve takip ederlerse daha başarılı olacaklar.

İş adamları ekonomiye değer katan, istihdam oluşturan insanlar. O yüzden herkesin onlardan beklentileri var. Bu beklentileri doğru yönetmek ve altından kalkabilmek için, çağın gereksinimlerine uyum sağlamalı ve kendilerini sürekli geliştirmeliler. Aksi takdirde değişime uyum sağlayamayıp geri düşecekler. Ve düştükleri yerden kalkmaları çok zor olacak.