Clubhouse nedir?

İnsanlık varoluşundan bu yana hep kendi zamanına denk gelen büyük çaplı, toplumsal krizlerle mücadele etti. Her kuşağın ve zamanın kendine has bir krizi oldu. Ancak bugüne kadar tüm dünyayı etkisi altına alan iki büyük kriz oldu. Bunlardan biri dünya savaşları diğeri ise salgınlardı. Dünya savaşlarında krizler, ülke çıkarlarının çatışmasından çıkarken çatışmalar uzlaşıya döndüğünde, krizler de sona erdi.

Ancak konu sağlık olunca, kriz dönemlerinin sona ermesi için salgının durması gerekiyordu. Ayrıca salgın dönemleri, hiçbir sınıf, ırk, cinsiyet gözetmeden toplumun her kesimini etkilediği için yaşanan kayıp da toplumun her bir bireyini kapsıyordu. Çözüm ise teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalarla mümkün olabiliyordu. Bugüne kadar veba, kolera, İspanyol gribi, domuz gribi, kuş gribi ve ebola gibi pek çok salgınla mücadele eden insanlık, bugün de koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Yüzyıllar boyunca deneyimlediğimiz salgınlar sonrası geliştirilen bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmelere rağmen bizler de şu anda kendi kuşağımızın krizi ile mücadele ediyoruz.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Tam bu noktada akıllara, Dövüş Kulubü (Fight Club) kitabının yazarı, Chuck Palahniuk’un şu sözü geliyor: “Bizler, tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız; hayatlarımız…”

Belki dünya savaşlarını, büyük ekonomik krizlerini ve geçmiş salgın dönemlerini yaşamadık ancak 2019’un son aylarından itibaren artık bizim de ismi Covid-19 olan bir buhranımız oldu. Üstelik bu buhran yani pandemi, doğrudan etkilerin yanı sıra dolaylı olarak da hayatımızda, yaşam biçimimizde ve büyük krizlerle mücadele etmemize yol açtı. Evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Dolayısıyla market ve ihtiyaç alışverişlerinden eğitime, çalışma şeklimizden eğlence anlayışımıza kadar hemen hemen her şey dijitalleşerek online platformlar üzerinden gerçekleşmeye başladı. Aradan geçen bir yıldan sonra bile kısıtlamaların hala tam gaz devam ettiği bugünlerde artık sosyalleşmek keyfi değil ruh sağlığımız için zorunlu bir ihtiyaç oldu. Hal böyle olunca, evimizden çıkmadan tanıdığımız ya da tanımadığımız insanlarla konuşmanın, istediğimiz her konu için bir araya gelip sohbet etmenin, eğitim vermenin, bilgi paylaşmanın ve ilgimizi çeken konularda tartışmanın mümkün olduğu sosyal medya platformu hayatımıza girdi.

Evet! Yakın zamanda hayatımıza hızlı bir giriş yaparak adından söz ettiren ClubHouse uygulamasından bahsediyoruz. Peki, nedir bu ClubHouse uygulaması, ne işe yarıyor, kimler kullanabilir ve neler vadediyor? Hadi gelin bu yeni platformu kullanmadan önce onu daha yakından tanıyalım.

Fotoğraf: unsplash

ClubHouse Aslında Nedir?

ClubHouse’u kısaca tanımlamak gerekirse, sadece sesimizle ve gerçek zamanlı olarak çift yönlü iletişime açık bir sosyal medya platformu olarak tarif edebiliriz. Bir nevi yeni nesil bir radyo da diyebiliriz. 2020 yılının Nisan ayında geliştirilerek App Store’da hizmete sunulan uygulama, Rohan Seth ve Paul Davidson tarafından geliştirilmiş. Uygulamanın en temel iki özelliği, sesli ve canlı olarak iletişim kurulması şeklinde karşımıza çıkıyor. Uygulama, sadece Ios işletim sistemi kullanıcılarına açık ancak davetiyeniz yoksa uygulamaya giriş yapmak yine mümkün olmuyor. Ancak cihazınız Ios işletim sistemine ait, uygulamayı da indirdiniz ve tek eksiğiniz bir davetiye ise ClubHouse sizi bir bekleme odasına alabiliyor.

Diyelim ki bu şartları sağladınız ve ClubHouse’a girdiniz. Hesabınız cihazınız ile bağlantılı olduğu için gerçek adınızı kullanmak zorundasınız ve bir hesaptan fazla hesap açamıyorsunuz. Böylece sahte hesaplar açmak da mümkün olmuyor. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi. Uygulamaya giren herkese ilgi alanları soruluyor ve iki davetiye hakkı veriliyor. Hesabınızı oluşturduğunuzda rehberinizdeki kişilere de ClubHouse kullanmaya başladığınıza dair bilgilendirme yapılıyor.

YAZI: Dünyanın En Değerli Markaları Açıklandı

ClubHouse Uygulamasını Nasıl Kullanırım?

Uygulama içerisinde sohbet odaları bulunuyor. Sohbet konusu aklınıza gelen herhangi bir merak konusu olabileceği gibi gündem konularından da oluşabiliyor. Sohbet başlığını belirleyip kendi sohbet odanızı açabileceğiniz gibi ilginizi çeken bir odaya girip sadece konuşmacıları da dinleyebiliyorsunuz. Sohbet konusunu belirleyerek yeni bir oda açan kişi moderatör oluyor ve istediği kişiyi konuşmacı ya da moderatör yapabiliyor. Söz almak istediğinizde tıpkı gerçek hayatta bir okulda öğrenci ya da konferansta bir dinleyici gibi sağ altta bulunan “El” emojisine basıp el kaldırmanız gerekiyor.

Sohbet odaları, en fazla 5000 katılımcı ile sınırlandırılmış durumda. Aynı zamanda yapılan konuşmalar kaydedilmiyor ve kaydedilirse, tespit edilmesi durumunda hesabınızın kapatılması riski bulunuyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi her şey gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla sohbet odaları da kalıcı değil. Ancak her hafta en az 3 oda açarsanız ClubHouse, size ilgi çekici içerikler oluşturduğunuz için kalıcı sohbet odası açma hakkı tanıyor. Herkese açık, gizli ve kalıcı olmak üzere toplamda 3 tür oda bulunuyor.

Herkese açık odalarda 5000 kişiye kadar katılımcıya hitap edebileceğiniz gibi sadece olmasını istediğiniz kişilerle de gizli oda oluşturup konuşabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulamayı kullanım sıklığınıza ya da sürenin uzunluğuna bağlı olarak ekstra 4 davetiye hakkınız da olabiliyor.

Kimler ClubHouse Kullanıyor?

App Store’da hizmete açılmasının ardından kısa sürede ilgi gören uygulama, pek çok  gazeteci, influencer, iş insanı, siyasetçilerin de dikkatini çekmiş durumda. Uygulamayı aktif bir şekilde kullanan ünlüler arasında Elon Musk da bulunuyor. Yakın zaman önce Elon Musk’ın oluşturduğu sohbet odası yoğun ilgi görüp dakikalar içinde katılımcı sınırına ulaşmıştı.

Ülkemizde ise 2021 Ocak ayı gibi çok bir zamanda kullanılmaya başlamasına rağmen oldukça yoğun ilgi gördü. Özellikle müzisyenlerin kullandığı uygulamada ayrıca siyasetçilerden sanayi ve teknoloji bakanı, Mustafa Varank ve gazetecilerden Cüneyt Özdemir de dikkat çeken tanınmış kullanıcılar arasında yer alıyor. Markaların da dikkatini çekmeye başlayan ClubHouse, şimdilik inceleme altında olsa da yakında pek çok marka tarafından da kullanılacağa benziyor. Bu markalar arasında en somut adımı, “Atıştırmalık Sohbetler” ile sohbet odalarına sponsor olarak Yemek Sepeti Bana Bi’ atmış oldu. Bunun dışında ise bankacılık sektöründen Akbank, Eczacıbaşı topluluğu, Opet, Havaş İstanbul ve Reckitt Benckiser gibi markaların, ClubHouse’ u tüketici düşünce ve davranışlarını daha yakından tanımak adına takibe aldıklarını görüyoruz.

Dünü, Bugünü ve Geleceği ile ClubHouse

Dünü ve bugünü arasında çok da uzun bir zaman olmayan ClubHouse uygulaması,  hizmete girdiği 2020 Nisan ayı, özellikle ABD ve Avrupa için kısıtlamaların en yüksek seviyelerde olduğu ve insanların iletişim ile sosyalleşme için sosyal medyaya akın ettiği dönemlere denk geliyor. Bu ihtiyacı tam zamanında öngören iki girişimci, yatırımcılar tarafından da destekleniyor ve kısa sürede ABD’de 2 milyonun üzerinde takipçi sayısına ulaşıyor. Kısa sürede gelen başarı ile yatırımcı sayısı da giderek artıyor. Bir yılın sonunda bugün ClubHouse, 1 milyar doların üzerinde bir değer elde ederek Unicorn şirketler listesindeki yerini almış durumda.

Kullanıcılarına, kendi sesiyle kendi fikirlerini paylaşarak hiçbir alıntılama yapmadan tamamen gerçek ve o anda paylaşımlara olanak tanıması gibi özellikleriyle diğer sosyal medya hesaplarından ayrılıyor. Bu özellikler sayesinde yüz yüze gelme fırsatınızın olmadığı, alanında uzman ya da tanınmış kişilerle sohbet etmek, eğitim almak ya da konferanslarına katılmak mümkünken gelecekte kendi yeteneklerinizle bir marka değeri yaratmak da mümkün görünüyor. Yakın gelecekte davetiyelerin paylaşılması ile ClubHouse kullanıcı kitlesinin çok daha genişleyeceğini ve yapılacak düzenlemelerle, uygulamanın Android kullananlara da açılması olasılığı yüksek gibi görünüyor. Tüm bu başarılardan sonra, uygulamanın her ne kadar dünü ve bugünü kısa bir zamanda gerçekleşmiş olsa da geleceği için de aynı şekilde kısa süreli olacağını düşünmek, pek mümkün görünmüyor.