Günümüzde birçok firmanın kurumsal kimliklerini yansıtarak adeta bir vitrin olarak kullandıkları ya da üzerinden satış yaptıkları web sitesi bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde, dijitalleşmenin ön plana çıkmasıyla firmaların müşteri sayılarında artan bir grafik gözlemlenmekte, müşteri portföyünün genişlemesiyle veri takibi ve yeni müşteri ihtiyacı doğmaktadır. İşte tam da bu noktada, “Bu kadar aktif veya potansiyel müşteri hakkında nasıl bilgi toplarız?” sorusuna cevap veren CRO yani Conversion Rate Optimization adıyla bilinen sistem ortaya çıkmıştır. Peki, Türkçe adıyla Dönüşüm Oranı Optimizasyonu olan CRO nedir? Neden önemlidir? Gelin birlikte inceleyelim.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Dünyanın Broşür Dağıtıcısı CRO Nedir?

CRO nedir sorusuyla sözlerimize başlayalım. Açılımı Conversion Rate Optimization olan bu sistem kısa bir tanımla, dilediğiniz dönüşümü size sağlayan bir uygulamadır. Peki burada dönüşüm dediğimiz tam olarak nedir? Hemen bir örnekle açıklayalım. Bir işletmeniz olduğunu düşünün. Kara geçmek için, işletmede herhangi bir ürünün satın alınmasına ihtiyaç duyarsınız veya satışa destek amaçlı hazırlamış olduğunuz bir bülten için abone sayısının artmasını istersiniz. İşte CRO bu noktada devreye girerek tanımlamış olduğunuz geri dönüşümleri size sağlamakla görevlendirilmiş bir sistemdir.

Söz konusu her ne kadar bir satış olsa da veya elde edilmek istenen nihai sonuç satışların artarak kar elde edilmesi olsa da, sonucu olumlu veya olumsuz yönde etkileyen faktörlerin varlığını da unutmamak gerekir. Bilindiği üzere, başarılı pazarlama stratejisinde tüm destek unsurları bir araya getirilir ve potansiyel müşterilere dört koldan “Hey! Bizi unutma!” ya da “Biz buradayız” mesajı verilmeye çalışılır. İşte CRO nedir? sorusuna belki de en güzel cevap budur. Conversion Rate Optimization adeta sokakta broşür dağıtan ve günlük para kazanan bir çalışan gibi potansiyel müşterilere dijital platformlarda yaklaşır, onları ödeme yaparak size para kazandıracak aktif müşteri haline getirir.

Fotoğraf: unsplash

Her Zaman Bir Adım Ötesi İçin CRO-Conversion Rate Optimization

CRO nedir sorusuna somut örneklerle cevap verdiğimize göre biraz da öneminden bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Evet, Conversion Rate Optimization günümüz dünyasında özellikle satış yapmak isteyen birçok firma için oldukça büyük önem taşımaktadır, çünkü elinizde bulunan ve daimi olarak sizden alışveriş yapan ya da sizinle etkileşim halinde olan bir müşteri kitlesinin ötesine geçmenizi ve ucu bucağı olmayan bir sanal platformda daha fazlasını elde etmenize büyük katkı sağlamaktadır.

Dönüşüm oranının yüzdelik dilimler halinde gerçekleştiği dikkate alındığında CRO sisteminin önemi aslında bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi, ne kadar çok bireye erişirseniz dönüşümünüzün ve yüzdesinin o kadar fazla artacak olmasıdır. 1000 kişiden %10’luk bir dönüşümle 100 kişi elde ediyorsanız. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ile belki de 3000 kişiye erişebilir, dönüşüm oranlarını %15’lere kadar çekerek 450 yeni müşteriyi portföyünüze katabilirsiniz. Örnekten de görüldüğü gibi yalnızca doğru kullanım ile 4.5 kat daha fazla geri dönüşe sahip olabiliyorsunuz. Tabi bu rakamların daha fazla olmasının yine sizin analizinize bağlı olduğunu da belirtmek gerek…

YAZI: Girişimcilik Sözlüğü – Unicorn Girişim Nedir?

Doğru Alanları Optimize Ederek, Verimli Geri Dönüşler Alın

Burada doğru alan olarak tanımladığımız, bir web sitesinin en sık dönüşüm alan sayfası veya bir uygulama olabilir. Bu noktada analizlerinizi doğru yaparak, CRO optimizasyonunu hangi alana yapacağınıza doğru karar vermeniz gerekmektedir. Bunun sebebi trafiği yüksek olan alanların tüketiciye daha fazla hitap eden alanları simgelemesi ve Conversion Rate Optimization sisteminin bu alanlarda daha verimli çalışacak olmasıdır. Ancak belirtmekte fayda var ki; bu mucizevi sistem düşük performans gösteren sayfalar veya alanlar hakkında da size bilgi vererek buraları geliştirmenize de olanak tanımaktadır.

CRO yalnızca web sitesi sayfaları için değil, mobil uygulamalar için de başarılı bir sistem olarak kabul edilmektedir. Burada tabi hedef kitlenizin tüketim alışkanlıklarını iyi analiz etmek de size düşüyor. Kitleniz ağırlıklı olarak vakti dar olan ve yapacağı her alışverişi veya size kendisi hakkında sunacağı bilgileri mobil uygulamalar üzerinden vermeyi tercih ediyorsa, uygulama odaklı Conversion Rate Optimization gerçekleştirebilirsiniz. Doğru alanlarda optimizasyonu somut bir örnekle açıklayalım.

Bir dükkanınız olduğunu ve bu dükkanda birden fazla kategoride ürün sattığınızı ya da bazı ürünlerinizin daha çok satarak daha fazla ön planda olduğunu düşünün. Bu durumda sokaktan geçen ve belki de sizi ilk kez görecek olan potansiyel müşterilerin, vitrininizde bu ürünleri göstererek, daha önce birinde görmüş olduğu algısının veya ürünün tek başına bile harika olduğu algısının yaratılmasını istersiniz. İşte CRO sisteminin doğru alana optimizasyonu da tam olarak budur. Conversion Rate Optimization adeta, kafe ve restoranların kapılarında duran görevlilerin mekan hakkındaki tüm olumlu yönleri 10 saniye içerisinde sıralayarak potansiyel müşteriyi çekmesi gibi veya vitrindeki ürünlerin potansiyel müşteride alışveriş hissi uyandırması gibi görevleri bulunmaktadır.

Fotoğraf: pixabay

A/B Testleri: CRO-Conversion Rate Optimization İçin En Etkili Yöntem

CRO nedir, ne işe yarar ve önemi nedir gibi soruları somut örneklerle cevap vererek olabildiğince açıklığa kavuşturmaya çalıştık. Ancak sözlerimizi bitirmeden verimli bir Conversion Rate Optimization için gerekli bir diğer hususu da sizinle paylaşmadan edemeyeceğiz. Günümüzde özellikle Facebook Business üzerinden gerçekleştirilen reklamlarda önümüze çıkan A/B Testleri Dönüşüm Oranı Optimizasyonu için oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi, söz konusu sistem ile tüm değişiklikleri yaparak potansiyel hedef kitleniz hakkında detaylı analiz yapabilmenizdir.

A/B Testleri aslında dijital dünyada potansiyel müşteriler hakkında bilgi toplayabilmek ve tüketim alışkanlıkları hakkında analiz yapabilmek için en kolay ve en etkili yöntemlerdendir. Çok fazla değişkeni bulunan bu test ile, web sayfanızın, gerçekleştirdiğiniz e-mailing çalışmalarının, mobil uygulamalarınızın veya kullandığınız diğer tüm pazarlama araçlarının ölçümlemelerini yaparak performansını belirleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz verilerle, gerçekleştirmek istediğiniz başka pazarlama çalışmaları hakkında yeni yöntemler deneyebilir ve elde etme olasılığınızın bulunduğu başka metriklere de erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bunları elde ettikten sonra da CRO ile bunu somut hale getirebilir, başarılı ve verimli bir dönüşüm alabilirsiniz.

Markanızı veya firmanızı bir adım ileriye götürmeniz için adeta mucizevi bir fırsat olan CRO-Conversion Rate Optimization birçok pazarlama aracıyla entegre çalışması sayesinde hem size hem de firmanıza büyük katkılarda bulunacaktır.