Dünya hızla dijitalleşiyor. Aynı zamanda tüketici de dijitalleşiyor. Dijitalin fırsatlarını aktif bir şekilde kullanıyor. Bu durum şirketler için tehdit ve fırsatları içeriyor. Bu dönüşümü iyi anlayan şirketler fırsatları yakalayabiliyorlar.

Dijital dönüşümü tehdit olarak gören şirketler ise giderek içlerine kapanıyorlar. Bu dünyadan uzak durmaya çalışıyorlar. Uzak durdukları zaman etkilenmeyeceklerini düşünüyorlar. Aslında bir anlamda deve kuşu misali başlarını kuma gömüyorlar.

Peki  sizin şirketiniz hangi tarafta?

Dijital doğru kullanıldığında çok güçlü bir silah. Ama doğru kullanabilmek için şirketinizin hazır olması, harekete geçmesi gerekiyor. Harekete geçip sonuç almak, dijital dünyaya uyum sağlamak için şirketlerin dikkat etmesi gereken noktalar var.

Şirketler için dijital check up
Şirketler için dijital check up

Şimdi bu noktalar üzerinde duralım:

1.Takip etmek: Şirketlerin ilk dikkat etmeleri konu, haklarında yazılan yazılar. Bu, dijital itibarlarını oluşturuyor. Bu itibarı korumak için sizle ilgili bilgileri düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Bu bilgileri takip etmek için ücretsiz ve ücretli araçlar mevcut. Şirketin gücüne ve hakkında konuşulma durumuna göre tercih yapılabilir.

2.Önemsemek: Dijitalde sorun yaşayan brçok şirketin en temel hatası, önemsememek. Dijital üst yönetim tarafından önemsenmeyince çalışanlar buraya yeterli özeni göstermiyorlar.

Önemsemek için belki de asıl faktör vizyon sahibi olmak. Vizyon sahibi yöneticiler değişimleri daha iyi okuyabiliyorlar. Bu doğrultuda hareket planlarını çıkarıyorlar. Öne geçiyorlar. Çağı yakalayabiliyorlar. Çağı yakaladıkları için,  treni kaçırmamış oluyorlar.

3.Harekete geçmek: 3. madde olmadıktan sonra ilk 2 maddenin pek bir önemi kalmıyor. Dijitali yakalamak için harekete geçmek şart. İnsanlar giderek burada daha fazla geçiriyorlar. Şirketinizi dijitale entegre etmezseniz, dijitali etkin kullanan kullanıcıların radarından uzaklaşmaya başlayacaksınız. Bu uzaklaşmanın sonucu ise, gözden ırak olan gönülden ırak olur gerçeği.

4.Güncel olmak:Yeni dönemin en önemli kelimelerinden biri, güncellik. Dikkat ederseniz, bilgisayarların, akıllı telefonların sürekli yeni versiyonları çıkıyor. Çünkü değişim o kadar yıpratıcı ki yenilenmediğiniz, tazelenmediğiniz zaman kaybediyorsunuz.

Kodak, günceli yakalamak konusundaki en güzel örneklerden biri. Tüketici eğilimlerini, değişimi, müşteri ihtiyaçlarını yeterli oranda takip edemedikleri için iflas ettiler. Belki de 5 sene önce kimse Kodak markasının iflas edebileceğini beklemiyordu. Ama bu durum gerçekleşti. Gelecek 5 yıl da birçok ilginç gelişmeye sahne olabilir. Bugün güçlü,  yıkılmaz görünen birçok marka kendilerini güncellemezlerse, iflas edebilirler.

Dijital bir rüzgar, geçici bir heves değil. Belki de ilk anlaşılması gereken nokta bu. Dijitalin önem kazanması aynı zamanda ciddi bir dönüşümün yansıması. Tüketicilerin alışkanlıklarında değişimler yaşanıyor. Şirketler de bu değişime uyum sağladıkları oranda güçlü olacaklar.  Vizyon sahibi şirket sahipleri ve yöneticiler bu durumun farkında. Farkında olmayanlar ya da olmak istemeyenler de var. Onlar da muhtemelen yaşayarak görecekler.