Pazarlama çalışmalarını, dijital mecraları kullanarak gerçekleştirmeye dijital pazarlama diyebiliriz. Dijital pazarlama nedir? Geleneksel pazarlamanın dışında kalan dijital kanalları kullanarak gerekli çalışmaları yapmaktır.

Dijital pazarlama nedir? Öne çıkan alanlar hangileri

Dijital pazarlamada öne çıkan alanlar:

  1. Seo
  2. Sem
  3. Sosyal medya pazarlaması
  4. Email pazarlaması
  5. Mobil pazarlama
  6. İçerik pazarlama
  7. İnfluencer pazarlaması

Dijital pazarlama nedir? Dijitalin imkanları ile pazarlama faaliyetlerini birleştirmektir.

Dijitalin önemi gün geçtikçe artıyor. Şirketler de bu durumun farkında. Bu gelişimden yararlanmak, kendileri için fayda oluşturmak istiyorlar.

Dijital pazarlamayı etkin kulllanmak istiyorlar. Bu sayede satışlarını, bilinirliklerini arttırmak istiyorlar.

Peki bunun bir formulü var mı?

Şirketler Dijital Pazarlama İle İlgili Neler Yapabilirler?

Dijital Konumlandırmayı Doğru Yapmak

Bir şirket dijitali etkin bir şekilde kullanmak istiyorsa, ilk yapması gereken doğru konumlandırmadır. Bunun için öncelikle mevcut durumunu ve rakiplerinin durumunu analiz etmelidir. Daha sonra dijital ile ilgili hedeflerini belirlemelidir.

Hedeflerden sonraki kısım konumlandırmadır.Yapılan analiz ve belirlenen hedefler sonucunda gerekli çalışmalar yapılır ve şirketin dijital konumlandırması yapılırsa, dijitalden daha fazla fayda elde edilebilir.

Düzenli İçerik Üretmek

Son dönemde içerik daha önemli hale geldi. Çünkü şirketler dijitali kullanmaya başladılar. Fakat belirli bir noktadan sonra tek düzeleşmeye, aynı şeyleri söylemeye başladılar. Bunun nedeni ise içerik üretimine dair bir plan ve programlarının olmaması. Bir diğer neden ise içerik üretiminin öneminin  yeterince farkında olmamaları. ( Bu konuda Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz. )

İçerik, şirketlerin dijitaldeki en önemli silahlarından biri. İçerik, şirketlerin kendilerini anlatmalarını, ifade etmelerini sağlıyor. Aynı zamanda kendilerini tekrar eden rakiplerinden sıyrılmalarına yardımcı oluyor.  İçerik üretimini sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız bu konu ile ilgilenen insanlarla çalışmanızı öneririm.

Şirketinizin içinde içerik üretimi yapabilecek kapasitede insanlar varsa, onları bu işe kanalize edebilirsiniz. Eğer yoksa, bu konuda işinin uzmanı insanlardan danışmanlık almanızda fayda var.

Seo’ya Önem Vermek

Seo’yu arama motoru optimizasyonu olarak tanımlayabiliriz. Seo sayesinde internet sitenizi arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede  sektörünüzle ilgili kelimelerde daha ön sıralarda çıkabilirsiniz. Bu insanların size daha kolay ulaşmasını sağlar. İnsanların tercih ettikleri bir şirket haline gelebilirsiniz.

Seo kısa vadeli değil uzun vadeli bir yatırımdır. O yüzden bu iş için çaba sarf etmeniz, gerekli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Önemli bir detayı da belirtmekte fayda var. Arama motorlarında üst sıralarda üst çıkarmak vaadiyle şirketleri kandıran, arama motorlarının uygun bulmadığı yollardan çalışmalar yapan insanlar var. Bu konuya da özellikle dikkat etmek gerekiyor. Seo belirli süre ve emek isteyen bir çalışma.

Bu konuda hassas olmanız daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Google Reklamlarını Kullanmak

Arama motorlarında öne çıkmak, belirli kelimelerde üst sıralarda çıkmak çok avantaj sağlıyor.

Peki dijital konusunda çalışmalara  yeni başladıysanız, kelimelerde henüz öne çıkamıyorsanız ne yapabilirsiniz?

Bu durumda Google reklamı vermek daha faydalı olabilir. Sektörünüz için önemli kelime ve kelime gruplarında google reklamı verebilirsiniz. Bu sayede normal şartlarda çıkamadığınız kelimelerde görünür olabilir, daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Email Pazarlama

Yapılan araştırmalara göre mevcut müşterilerinize yeni bir ürün satmak, yeni bir müşteri edinmekten çok daha kolay. Fakat maalesef birçok şirket bu konuya gerekli önemi vermiyor.

Müşterilerin verileri düzenli şekilde tutulmuyor. Bu verilerle gerekli çalışmalar yapılmıyor.

Email ürünlerinizi anlatmanız, kendinizi hatırlatmanız, yeni müşteriler edinmeniz için etkili bir yol. Bu konuda düzenli çalışma yapılırsa, iyi sonuçlar alınabilir.

Email pazarlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken konular var:

1) Mailin içeriği, kullanılan görseller ve  metinlerin uyumlu olması

2) İçeriğin ilgi çekici ve fayda sağlayıcı olması

3) Gönderilecek mail listelerinin güncel olması

4) Mail gönderim saatlerinin kullanıcıların yoğun kullanım saatlerine denk gelmesi

5) Yapılan çalışmanın sonuçlarının analiz edilmesi.

Bu yazıyı beğendiyseniz, Sosyal medya nedir? yazısını da okuyabilirsiniz.