“Her isteyiş bir yetersizlik duygusuyla ilgilidir, insanda bir doyum, bir hoşnutluk ve bir yeterlilik sağlama eğilim ve dürtüsünün doğmasına yol açar.”

Bireysel psikoloji ekolünün kurucusu Alfred Adler’e ait bu söz, bize hayatımızda doyum almaya çalıştığımız her şeye, aslında geçmişte bununla ilgili yaşanmış bir yetersizlik duygusunun neden olduğunu anlatmaya çalışır.

Hayatımızda yetersizlik duygusunu en çok yaşadığımız konular, sonrasında hayattan doyum alma amaçlarımıza doğru dönüşürler. Adler bu dönüşümün, “Bir insanın devinimlerinin yöneldiği amaç, o insanın çocukken dış dünyadan aldığı izlenimlerin etkisi altında gelişip ortaya çıkar” sözü ile özellikle çocukluk döneminde oluştuğunu vurgular bize. Yani özellikle çocukken deneyimlediğimiz ya da gözlemlediğimiz her yetersizlik duygusu, ileride bize o konuda doyuma ulaşma amacı yükler.

YAZI: Bir Unicorn’un Başarı Hikayesi: Peak Games

Bizler, dünyaya bakış açımız, yaşam tarzımız ne olursa olsun aslında sahip olduğumuz potansiyellerimizi gerçekleştirmeye ve yeteneklerimizi kullanmaya ihtiyaç duyarız. Tabii bu durum kendi potansiyelimiz çerçevesinde gerçekleşir. Ancak bizler bu potansiyelimizi ve yeteneklerimizi şanslıysak çocukluk ya da gençlik döneminde keşfederken, bazen geç kalarak bazen de hiç keşfedemeyebiliyoruz.

Başarılı insanların öykülerine baktığımızda, hikâyeler farklı olsa da aslında ortak noktanın, o hikâyenin kahramanlarının yeteneklerini erken dönemde fark ettiklerini görürüz. İşte Eren Bali de bu şanslı grup arasında yer alıyor. Henüz çocukluk döneminde sahip olduğu yeteneklerini fark edip üzerine giden ve düşse de yine ayağa kalkıp yola devam ederek potansiyelini, tek derslikli bir okuldan 40 milyon öğrenci, 50 binden fazla eğitmen ve 60’tan fazla dilde 130 binin üzerinde eğitim seçeneğine sahip, global bir online eğitim platformunun, Udemy’nin kuruculuğuna taşımayı başarıyor. Hadi gelin her birimize ilham olacak Eren Bali’nin bu başarı öyküsüne biraz daha yakından bakalım.

Fotoğraf: Eren Bali – Udemy Blog

Eren Bali Aslında Kimdir?

Malatya’nın merkezinden uzakta, bir dağ köyü olan Durulova köyünde, 1984 yılında dünyaya gelir Eren Bali. 4 yaşına geldiğinde babası ona kendi elleriyle oyduğu satranç takımını hediye eder ve birlikte satranç oynamaya başlarlar. Satranç takımı hediyesi ile birlikte Eren’in de ilk yeteneği ortaya çıkar. Daha bir senenin sonunda Eren artık babasını satrançta yenmeye başlar. Bu sırada, o zamanki koşullar gereği, ilkokul eğitimini birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar birleştirilmiş tek bir sınıftan oluşan okulunda tamamlar. Bu süreçte ise sadece bir tane olan öğretmeni de kendi annesidir.

Bu sırada Eren, satrançtaki yeteneğini giderek daha da parlatır ve o dönemde yetenekli çocukları keşfetmek için oluşturulmuş bir programda görevli olan bir müfettişin dikkatini çeker. Program aracılığıyla girdiği testlerden başarılı sonuçlar elde etmesiyle, Eren’e ilkokul eğitimini 5 yıl yerine 4 yılda tamamlamasına katkıda bulunur. Ailenin ortaokul eğitimi döneminde şehir merkezine taşınması ve öğretmenlerin motivasyon amaçlı öğrencileri matematik eğitimine götürmesi ile birlikte Eren Bali, 300 yarışmacı arasında birinci olur.

Eren’in önce satranç, sonrasında matematik alanındaki başarısı ailenin ilk tatil planının ertelenmesinde ve yerine bilgisayar alınmasında etkili olur. Satranç takımından sonraki bu gelişme, Eren’in yeteneklerini daha belirgin hale gelmesini sağlar. Lise eğitiminde matematik olimpiyatlarında ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 6 madalya kazanır.

Bu başarı ve yetenekler, onu ODTÜ’de matematik ve Bilgisayar mühendisliği bölümlerinde çift ana dal ile mezuniyete taşır. Mezuniyetin ardından laboratuvarda çalışan arkadaşları için müzik uygulaması tasarlayan Eren Bali, bu yönüyle de üretme potansiyelini keşfeder. Böylece Udemy başarısına doğru girişim atılımları da başlamış olur.

YAZI: Markaların X, Y ve Z Kuşaklarına Yaklaşımları ve Stratejileri

Udemy Nasıl Başladı, Nasıl Devam Etti?

Eren Bali’nin hayat hikâyesinde çocukluk yıllarına baktığımızda, yazımızın başında da bahsettiğimiz yetersizlik duygusunun eğitim alanı olduğunu anlayabiliriz. Eğitim hayatının ilk yıllarında tek ve birleştirilmiş bir sınıfta eğitim alması, tek öğretmeninin de annesi olması, gibi yaşadığı yetersizlik duygusu, ona eğitim alanındaki büyük eksikliği fark etmesinde ve bu alanda yapacağı girişimi, hayat amacına dönüştürmesinde etkili oldu. Eren Bali, eğitim alanında fark ettiği bu eksikliğin aslında tüm dünya için de geçerli olduğunu ve belli başlı konular dışında her konuya açık bir online platform oluşturmak için arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte Udemy’nin alt yapı çalışmalarını oluşturmaya başladılar.

2007 yılında online bir sınıf yazılımı hazırladı. Ancak Türkiye’den, global çapta çevrimiçi açık ders hizmetinin sunulabileceği eğitim teknolojisi için yatırımcı desteği bulmak o kadar da kolay değildi. Bu yüzden eğitim hayatı boyunca hayal ettiği akademisyenlik ve matematik profesörlüğünden vazgeçip üretken bir girişimci ruhla silikon vadisine taşındı. Burada bir taraftan çalışıp geçimini sağlarken diğer taraftan da Udemy için araştırmalar yapıyordu. Sonunda 2010 yılında Silikon vadisinde Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani ortaklığında Udemy, yatırımcı desteği ile kurulmuş oldu.

Fotoğraf: Udemy

Girişimcilikte Türkiye – Silikon Vadisi Karşılaştırması

Tabii silikon vadisinde bile olsanız böyle bir fikir için sponsor desteği bulmak kolay olmaz. Ortaklardan Gagan Biyani, destek almadan önce en az 30 defa red cevabı aldıklarını paylaşır. Bunun üzerine Eren Bali de verdiği bir röportajında, Udemy girişimi için Türkiye ve silikon vadisi deneyimlerinden bahseder. Buna göre, silikon vadisine göre Türkiye’den yatırım almak silikon vadisine göre daha kolay ancak verilen yatırımın çok dikkatli kullanılması gerekiyor. Silikon vadisinde ise yatırım almak oldukça zor ama bir kez yatırım aldıktan sonra yatırımcılar sürecin her aşamasında destek veriyor. Özellikle yazılım konusunda yetkin mühendislerin yatırımcılar tarafından her aşamada desteklendiğini söyleyen Bali, Udemy örneğini vererek mühendislerin ortaklardan daha fazla kazandığını belirtir. Yine bunun gibi Bali, büyümenin işin yapıldığı yerden başlayarak geldiğini, piramidin yukarı doğru değil aşağı doğru genişlediğini belirtiyor. Dolayısıyla teknoloji tabanlı bir girişim için silikon vadisinde yapılacak bir başlangıcın çok daha geniş kitlelere ulaşmada etkili olduğu yönündeki deneyimini paylaşır. Aynı zamanda Bali, erken dönem kullanıcılarından bahseder. Bu kullanıcılar, teknolojiyi sadece deneyimlemek için kullanırlar. Bali, bu tarz kullanıcıların silikon vadisinde çok fazla olması da girişimin daha geniş kitlelere yayılmasında oldukça etkili olduğunu paylaşır. Peki Udemy nasıl çalışır?

Udemy Nasıl Çalışır?

Udemy hem kendi alanlarında profesyonel olanlara hem de kendini geliştirmek isteyen öğrencileri bir araya getiren online açık ders hizmeti veren bir eğitim teknolojisi platformudur.
Udemy’de Öğrenci Olmak: Öncelikle belirtmek gerekir ki Udemy, en çok öğrenciden yana bir platform. Öğrenciler için bir ay deneme sonrasında memnun kalmaması durumunda eğitimi iade etme hakkı sunmasının yanı sıra sürekli indirimler yaparak öğrencilere avantajlı kampanyalar sunuyor. Ayrıca Udemy’de bazı eğitimler ücretsiz olarak da alınabiliyor. Eğitim içeriklerinde sertifika çoğunlukla yok ancak eğitim içerikleri sürekli güncellenebildiği için bu durum bir sorun teşkil etmiyor.
Udemy’de Eğimen Olmak: Udemy’de her ne kadar öğrenciler kadar olmasa da eğitmenler için oldukça avantaj sunulduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle profesyonel olduğunuz alanlarda kendi dilinizde ya da İngilizce eğitimleri dünya çapındaki öğrenci grubuna ulaştırarak bir taraftan bilinirliğinizi arttırırken bir taraftan da kazanç elde edebiliyorsunuz. Telefonunuzdan bile hazırlayabileceğiniz video eğitim içerikleri sayesinde çok fazla teknolojik ekipman kullanmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca Udemy, hem yeni hem de yüksek takipçili eğitmenler için sponsorlu ve sponsorsuz seçenekler sunuyor. Böylece uygulamayı yeni kullanmaya başlayan eğitmenler ayrıca reklam çalışması yapmaya gerek duymadan bu işlem, Udemy tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Udemy For Business

Udemy, 2010 yılında kurulmasının ardından 10. Yılını kutluyor. Eren Bali, kuruluşundan bu yana geçen sadece 4 sene gibi kısa bir süre içinde elde ettiği başarılar sayesinde şirketin CEO’luk görevini devredip içindeki üretim potansiyelini gerçekleştirebileceği yeni proje girişimlerine devam ederken, Udemy de gelir değerini arttırmaya devam ediyor. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemide uzaktan eğitim almak sadece öğrenciler için değil aynı zamanda kurumsal yapılar için de alternatif bir çözüm oldu.

Udemy for Business özelliği sayesinde çalışanlarına eğitim vermek isteyen ya da çalışan bilgi birikimini güncel tutmak isteyen işyerleri Udemy’i tercih ediyor. Bugün Udemy, sürekli güncellenen alt yapısı ile 30 milyon dakikadan fazla içerik üretim hizmetinin sunulduğu, 40 milyon öğrencisi ve 50 binden fazla eğitmeni olan 65 üzeri dilde 130 binden fazla eğitimin alınabildiği global bir eğitim teknolojisi platformu. Bu özellikleri de ona içinde bulunduğumuz yıl içinde değerini 50 milyon dolardan 100 milyon dolara yükselen bir yatırım almasına ve sonuç olarak 3.32 milyar dolar değerlemeye ulaşmasına katkıda bulundu.

Küçük bir dağ okulunda başlayan bir hayal, önce potansiyele sonrasında ise dünya çapında etkili bir uygulamaya işte böyle ulaştı. Yazımızı yine Alfred Adler’in bir sözü ile bitiriyoruz:

“Yaşamın güçlüklerinden geçerek gelen, harcadığı çabayla bataklıktan kendini kurtaran, tüm zorlukları geride bırakıp yüksek bir düzeye ulaşan biri, yaşamın iyi ve kötü yanlarını herkesten iyi bilir. Bu konuda kimse su dökemez eline.”