İkinci el denince aklan gelen platformlardan Dolap’ın Trendyol ile birlikte güçlerini birleştirmesi nasıl gerçekleşti?

Günümüzün dijitalleşen dünyası, baş döndürücü bir hızla değişimini sürdürürken bunun yansımalarını en çok günlük rutinlerimizde ve alışkanlıklarımızda görüyoruz. Yemek yeme alışkanlıklarımız, temel ihtiyaçlarımızı karşılama şeklimiz, sağlık ve spor hizmetlerinden faydalanma biçimimiz, eğitim alma şeklimiz ve çalışma şeklimiz… Bu ve bunun gibi daha pek çok günlük ihtiyacımız, dijital teknolojiler sayesinde, köklü değişimlere uğradı. Ancak en çok değişim, tüm bu süreçleri kapsayıcı olması nedeniyle tüketim kültürü üzerinde oldu.

Dijital dünyada tüketim kültürümüzü oluşturan karar verme ve harekete geçme sürecimiz artık bir tıklama gibi çok kısa bir sürede gerçekleşebiliyor. Bununla birlikte dijital dünyanın çift yönlü etkileşimi sayesinde, tüketici ve markalar arasındaki güçlü etkileşimler, tüketicilerin hem beklentilerini hem de satın alma davranışlarını arttırıyor.

2. Elde Online Dönemi

Dünyanın dört bir yanından tek bir tık ile istediğimiz her bir ürünü kolaylıkla alabilmek, satın alma davranışını bir oyuna dönüştürürken artık ihtiyacımız olmayan ürünleri de bir anlık heveslerle satın alıp dolabımızın karanlık köşelerinde tutmaya başladık. İhtiyacımız daha oluşmadan gelecekte ihtiyaç duyacağımızı varsayarak ürünler satın aldık. Satın aldığımız her bir ürün için bir de mazeretimiz vardı. Yaz gelince giyerim, kış gelince kullanırım, işe başlayınca giyerim, konsere giderken takarım, evde kullanırım, arabada kullanırım ve daha niceleri… Kullanılmayan eşyalar, kullanılan eşyalardan daha fazla olmaya başlayınca artık yapılabilecek iki şey vardı: Ya daha büyük bir dolap alınmalıydı ya da kullanılmayan eşyalarla vedalaşılmalıydı.

Tam bu aşamada ikinci el ürünlerin satıldığı online platformlar devreye girdi. Elektronikten, beyaz eşyaya, araçlardan, mobilya, ev ürünleri ve aksesuarlara kadar pek çok alanda ikinci el ürünlerin alınıp satıldığı mobil uygulamalar, ortaya çıkıp büyümeye başladı. Online ikinci el pazarı genişledikçe ürün grubu da genişlemeye başladı. Araç, elektronik, beyaz eşya ve mobilyaların ardından daha küçük parça aksesuarlar ve kıyafetler de ikinci el mobil uygulamalardaki yerini almaya başladı. Mobil uygulamalarda satışa sunulan kıyafetler arasında en çok ilgiyi kullanılmamış çocuk kıyafetleri ve oyuncaklarıyla kadın kıyafetleri gördü. Bu alandaki talep o kadar yoğundu ki sadece kadın ve çocuklara özel ikinci el mobil uygulamalar geliştirilmeye başlandı.

Bu aşamada bu ihtiyacı en önce görüp pazara ilk girenler arasında olmak ne kadar önemliyse kullanıcılara kullanışlı bir ara yüz hizmeti sunarak tercih edilen ve pazarda kalıcı bir mobil uygulama olmak da bir o kadar önemliydi. İkinci el moda pazarında bu özellikleri taşıyan uygulamalardan biri de Dolap uygulamasıydı. İkinci el moda pazarında tek başına çıktığı yolculuğuna bugün Trendyol ile birlikte devam eden Dolap, her geçen gün daha da büyüyerek pazardaki yerini daha kalıcı ve güçlü bir şekilde temellendirmeye devam ediyor. Hadi gelin şimdi bu başarı yolculuğunun dünü, bugünü ve yarınına biraz daha yakından bakalım.

İlk Dolap Açılışı

2016 yılı için ikinci el moda pazarında mobil uygulamaların patlama yılıydı demek çok da abartılı olmayacaktır. Öncü girişimler, 2015 yılında ikinci el pazarındaki yerini almaya başlamış olsa da pazardaki asıl rekabet, bir sonraki yıl oluşmaya başladı.

Bu dönemde pazardaki yerini alan uygulamalardan biri de Dolap’tı. Hande İzmirlioğlu, Cenk Çivici ve Yiğit Darcın ortaklığında bir Start Up girişimi olarak 2016 Nisan ayında açılışı yapılan Dolap, kuruluşunun ardından geçen birkaç ay içerisinde Appstore’da en çok beğenilen ve indirilen ilk 10 uygulama arasında yerini almayı başardı. Ardından Appstore’daki bu başarıyı Google Play Store izledi.

İlk yılın sonuna gelindiğinde uygulama üzerinden ortalama 20 milyon TL tutarında satış rakamına ulaşılmıştı. Uygulama, ilk yılında elde ettiği başarısını arttırarak ikinci yıl da sürdürmeye devam etti ve iki yıl henüz daha dolmadan rakiplerini geride bırakmayı başardı. Kurucu ortaklardan Hande İzmirlioğlu, verdiği bir röportajında, hızlı yükseliş sürecini, çok sayıda ürün ekleyen üyelerini takibe alarak buradaki ihtiyaçlara getirilen çözümlerle gerçekleştiğini paylaşıyor. Kısa sürede elde edilen başarının ardından 2018 yılında Dolap ikinci el moda uygulaması, Trendyol çatısı altında yolculuğuna devam etmeye başladı.

Fotoğraf: dolap.com

Trendyol & Dolap Birlikte Elden Ele

Deneyimli Trendyol, potansiyele sahip Dolap birlikteliği ve her ikisinin ortak hedef kitlesinin kadın oluşu, uyumlu bir ortaklık yaratmış olacak ki uygulama, 2018 yılında yüzde 450 oranında bir büyüme grafiğine ulaştı.

10 bin ürün ve bin üye ile birlikte çıkılan yolda, 2019’da 18 milyon ürüne ve 7 milyon üyeye ulaşılmıştı. Bu başarının ardından satış hedefi, 3 haneli değerlere yükseltilerek önce 100 milyon TL, sonrasında ise 2019 yılı için 400 milyon TL olarak belirlendi. Pazara sonradan katılmasına rağmen kullanışlı ara yüzü sayesinde kısa sürede kullanıcıların beğenisini kazanan Dolap uygulaması, erken denilebilecek bir zamanda gelen Trendyol ortaklığı ile büyümesini katlayarak sürdürüyor.

Dolap’ta Bugün

Bugün Dolap’ın ulaştığı değerlere baktığımızda, her gün 160 binin üzerinde ürün ekleme gerçekleşirken uygulamanın indirilme sayısı 9 milyonu çoktan geçmiş durumda. 2020 yılına ait açıklanan verilere göre uygulamada, 46 milyon ürün ve 13 milyon üye bulunuyor. Üyelerinin büyük bir çoğunluğu, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Bursa gibi büyük şehirlerden oluşan uygulama, şu an için ikinci el alış verişinde pazardaki konumunu üst sıralara çıkarmış görünüyor.

Gelecekte Dolap

Pazarda lider olmanın getirdiği sorumlulukla bu başarıyı hem korumak hem de sürekli bir gelişimle çıtayı yükseltmek, özellikle de yoğun rekabet ortamında pek de kolay değil. Ancak Dolap, Trendyol’dan aldığı, deneyimiyle ve kendine olan güveniyle emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Kurucu ortak ve CEO Hande İzmirlioğlu, Dolap’ın geleceğine ilişkin verdiği bir röportajında, 2022 yılı için 5 milyar TL’ye ulaşan bir satış rakamı ve 500 milyon TL’ye ulaşan bir ciroyu yakalamayı hedeflediklerini belirtiyor. İlerleyen yıllarda ise, 2025-2026 yılları arasında ise bu değeri 1 milyar Dolar ciroya taşımayı planladıkladıklarını paylaşıyor. Hedeflenen bu başarının elde edilmesi, Dolap uygulamasının, aynı zamanda Unicorn girişim unvanı alması anlamına da geliyor. İzmirlioğlu’nun paylaştığı diğer gelecek hedefleri arasında, ikinci el moda pazarında akla gelen ilk ve tek platform ve dolayısıyla pazarda lider konumda olmak da yer alıyor. Peki, başarıyı getiren bu süreç nasıl işliyor?

Dolap’ta Alışveriş

Kıyafetlerinizi satmaya ya da uygulamadan tercih ettiğiniz ürün almaya geçmeden önce üyelik işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Ardından kullanmadığınız ürünleri satmak için uygulama üzerinden kaliteli ve dikkat çekici görseller eklemelisiniz. Görselleri yükledikten sonra ürün hakkındaki renk, beden gibi özellikleri içeren detay bilgileri girip satmak istediğiniz tutarı da girdikten sonra ürün yükleme işlemi sona eriyor. Ürün bilgileriniz editörlerin kontrolünden geçerek onaylama işlemi tamamlanıyor. Siparişi verilen ürün için o anda ödeme alıcı hesabından çıkıyor. Ürün alıcıya ulaştığında siparişi onaylayınca satıcı hesabına ödeme geçiyor. Sipariş onaylanmaması durumunda, 4 iş günü sonunda iptal olmadığı takdirde sipariş otomatik olarak onaylanıyor.

Yüzde 10 Komisyon

Uygulama üzerinden yapılan alış verişlerde, %10 oranında komisyon alınıyor. Dolap alış verişlerinde kazanılan para dolap hesapta birikiyor. Burada biriken tutarı kullanıcı dilerse direkt kendi hesabına aktarabiliyor ya da Dolap üzerinden %2 avantajla kendi alış verişlerinde kullanabiliyor. Alış veriş Dolap’tan yapılabildiği gibi Trendyol üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Dolap ürünleri için ayrıca satış fiyatının altında satıcıya teklif de verilebiliyor. Bir nevi dijital indirim talebi de diyebiliriz . Satıcı teklifi onaylarsa satış işlemi teklif fiyatı üzerinden gerçekleşiyor.

Her iki uygulamanın hem hedef kitlesini hem de iş ortağı satıcı kitlesinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Bu doğrultuda kadınlar girişimcilik tarafında da destekleniyor. Aynı zamanda çeşitli sivil toplum örgütleriyle iş birlikleri de yapılıyor. Kısacası tek bir dolapla başlayan bu süreç, modanın ve girişimin kapılarını, elden ele başta kadınlar olmak üzere tüm kullanıcılarına büyük bir güç ve destekle açarak ikinci el pazarını daha da güçlendiriyor. Biz de daha nice kadın girişimcilerin desteklendiği başarı hikâyelerini sizlerle buluşturmak dileğiyle sözlerimize burada son veriyoruz.