Dünyanın en sıra dışı karakterleri arasında olan Elon Musk, son yılların en çok konuşulan işadamlarından biri. Musk, 1995 yılından beri aktif olarak girişimlerde bulunuyor. İnternetin yeni doğduğu yıllarda üniversite döneminde olan Musk, teknolojinin getirdiği değişimi ve fırsatları doğru bir şekilde kullanmayı başardı. Girişimci kimliğinin yanı sıra yardımsever kimliğiyle de öne çıkıyor. Medyada aktif olarak yer alan Musk, sosyal medya ve özellikle de Twitter üzerinden fikirlerini açıkça paylaşıyor. Diğer birçok girişimci ve işletme sahibine göre fikirlerini paylaşma konusunda oldukça rahat tavırlar sergiliyor. 

Görsel Kaynak

 

Musk önemli projelerinin çoğunu kendisi tanıtıyor. Bu da projelerin gelecekteki kullanıcılar tarafından büyük bir heyecanla beklenmesini sağlıyor. Girişimci ruhunun yanı sıra tasarımcı, mühendis ve yardımsever kimlikleriyle de tanınıyor. 

İş adamı ve girişimci Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğdu. 2002 yılında Amerikan vatandaşlığına hak kazanan Musk, Güney Afrika, Kanada ve ABD olmak üzere üç ülkenin vatandaşı. 17 yaşına kadar Güney Afrika’nın Pretoria bölgesinde yaşadıktan sonra eğitim için Kanada’ya taşındı.

Elon Musk Eğitim Hayatı

Elon Musk 17 yaşına kadar Güney Afrika’da eğitim gördü. Üniversite eğitimi kapsamında kısa süreli de olsa Pretoria Üniversitesine gitti. Daha sonra Kanada’ya taşınarak eğitimine Queen’s Üniversitesinde devam etti. İki sene sonra Pennsylvania Üniversitesine geçerek eğitimine burada devam etti. Wharton Okulundan ekonomi derecesi ve Sanat ve Bilim Akademisinden de fizik derecesiyle mezun oldu. 

Doktora çalışmaları kapsamında Stanford Üniversitesi fizik ve malzeme bilimleri bölüme başladı. Ancak sadece iki gün devam ettikten sonra iş hayatına girmeye karar verdi. 1995 yılında gerçekleşen bu olay, o dönemde yeni gelişmekte olan teknoloji dünyasında yer edinmek isteyen birçok kişinin hayaliydi. Musk da bu hayalini gerçekleştirmek için cesur bir adım attı. Günümüzde elde ettiği sonuçlara bakıldığında bu adımın hem Musk hem de diğer insanlar için ne kadar faydalı olduğu açıkça görülüyor. 

Elon Musk İş Hayatı

Musk, iş hayatı boyunca her zaman yeni şeyler denemeye açık oldu. Kardeşi Kimbal ve Greg Kouri ile kurduğu ilk şirket Zip2, internet üzerinden şehir haritaları sunuyordu. California’da kurulan şirket, melek yatırımcılardan finansman aldı. Daha sonra ilk kurduğu şirket 1999 yılında Compaq tarafından $307 milyona satın alındı. İlerleyen yıllarda Musk, hepimizin bildiği ve sıklıkla kullandığı PayPal’i kurdu. 

PayPal

Elon, kardeşi Kimbal ve Greg Kouri, 1999 yılında ilk kurduğu şirketi satarak elde ettiği parayla X.com adında bir online banka kurdu. Bu online banka, günümüzde tüm dünyada kullanılan PayPal’ın temellerini oluşturuyordu. 2000 yılında Max Levchin, Peter Thiel ve Luke Nosek tarafından kurulan Confinity ile birleşerek PayPal şirketine dönüştüler. PayPal, dünyanın farklı yerlerinde bulunan kişilerin güvenli bir şekilde birbirine para göndermesine izin veriyor. İnternet dünyası için yenilikçi olan bu şirket 2002 yılında eBay tarafından $1,5 milyara satın alındı. Günümüzde eBay başta olmak üzere birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılıyor. 

SpaceX ile Uzaya Yolculuk 

2002 yılında PayPal’in satılmasıyla gelen fonlarla uzay malzemesi üreten ve uzay taşıma hizmetleri veren SpaceX’i kurdu. Şirketin kuruluşunun altında yatan fikir, Mars gezegeninde sera benzeri deneysel bir yaşam alanı olan Mars Oasis yapısının kurulmasıydı. Şirket mevcut durumda uzay fırlatma araçları üzerinde çalışıyor. Şimdiye kadar birçok fırlatma projesi gerçeğe dönüştü.

 • Falcon 9
 • Falcon Heavy
 • Dragon
 • Starlink

Falcon 9 ve Falcon Heavy projeleri yörüngeye malzeme taşımak için gönderilen roketlerin bir kereden fazla kullanılmasına izin veriyor. Aslında roketi fırlatmak daha da önemli olan işlem roketi herhangi bir hasar almadan belirlenen hedefe indirmek. 2015 yılından beri devam eden test süreçlerinde projenin bu amacına uygun fırlatmalar ve inişler yapılıyor.2017 yılında SpaceX daha önce kullanılmış olan bir roketi fırlattı. Böylelikle Elon Musk’ın hayalindeki proje gerçekleşmiş oldu.

 

Dragon ise Dünya’nın yörüngesine gidip geri dönmeyi başaran ilk ticari uzay aracı. Ayrıca 2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlanan ilk özel uzay kapsülü olmayı başardı. Bu tarihe kadar Uluslararası Uzay İstasyonuna sadece ülkelerin ortak olarak gönderdiği kapsüller başlanıyordu. 

Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurma hayaline ek olarak başka bir hayali daha var. Tüm dünyadaki insanların yüksek hızlı ve kesintisiz internete düşük fiyatlı olarak ulaşması. Bu kapsamda SpaceX şirketi altında 2015 yılında Starlink projesi başlatıldı. Yıldız takımı gibi uydu takımı oluşturmayı amaçlayan proje ilk iki test fırlatmasını 2018 yılında gerçekleştirdi. 2019 yılında ise 60 adet uydu fırlatıldı. Projenin tamamlanması için 2021 veya 2022 yılı işaret edildi.

Kaynak: SpaceX

Elektrikli Araba Tesla

Birçok kişi Elon Musk’ı Tesla şirketinin kurucusu olarak biliyor. Aslında şirket ilk olarak Martin Ebehard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. Musk ise 2004 yılında yatırımcı olarak şirkete girerek Yönetim Kurulunda yer aldı. Şirketin ana amacı, uygun fiyatlı bir şekilde sıfır emisyona sahip araçlar üretmek. Tesla Roadster modelinin 2008 yılında sunulmasından itibaren Mercedes, Toyota gibi dünyanın en büyük araba üreticileri arasında da büyük bir rekabet başladı. Musk, Tesla araçlarının tanıtılmasında ve yaygınlaştırılmasına büyük bir rol oynadı. 

Hyperloop

Temelde bir ulaştırma sistemi olan Hyperloop, uzun mesafeleri daha kısa sürede ve daha etkin maliyetle kat etmeyi amaçlıyor. Elon Musk bu projenin tasarımı için SpaceX ve Tesla’da çalışan mühendisleri görevlendirdi. Henüz tasarım aşaması tamamlanmasa da bu proje Musk’ın en iddialı fikirleri arasında yer alıyor. Hızlı bir tren gibi düşünülebilecek bu ulaşım yöntem, hem yer altından hem de yer üstünden yüksek hızlı ulaşım sağlamayı amaçlıyor. 

https://hyperloop-one.com/hyperloop-explained

Gelecekteki Projeleri

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği projelere ve sahip olduğu şirketlere bakılırsa Musk gelecekte de uzaya ve insanların hayatını kolaylaştırmaya odaklanabilir. Aynı zamanda Musk Vakfı ile birçok projeye de destek vermeye devam ediyor. Vakıf, yenilenebilir enerji, uzay keşfi ve araştırmaları, pediatri çalışmaları, bilim ve mühendislik ve insanlığa faydası dokunacak güvenli yapay zeka uygulamaları gibi alanlarda finansman sağlıyor. Vakfın destek sağladığı alanlarda da göz önünde bulundurulduğunda gelecekteki çalışmaların da uzay ve insanlığa faydası olacak teknolojiler alanında olacağı görülebilir.  

Elon Musk Hakkında Notlar

 • Elon Musk 2020 yılı itibariyle $69,1 milyar servete sahip. (Temmuz, 2020)
 • 2018 yılında Tesla şirketini halka açık bir şirketten özel bir şirkete döndüreceğine dair yalan beyanda bulunduğu için Tesla Yönetim Kurulu Başkanı görevinden istifa etmek zorunda kaldı.
 • 7 çocuğu bulunuyor. 
 • Dünyanın en zengin 9. insanı olarak 2020 Forbes En Zengin Kişiler listesinde yer aldı. (Temmuz, 2020)
 • 2018 yılında Tham Luang’da mahsur kalan çocukları kurtarmak için kurtarma kabini tasarımı yapılması için şirketlerini seferber etti. 
 • Teknoloji alanında yatırımları olsa da yapay zeka konusuna temkinli yaklaşıyor. Hatta yapay zeka için “insan ırkının hayatta kalmasının karşısındaki en büyük tehdit” ifadesini kullandı. 
 • 2015 yılında IEEE Onur Üyesi ödülünü aldı.
 • Joe Regan ile yaptığı bir radyo sırasında viski içerek sosyal medya üzerinde en popüler kişilerden birisi oldu.  
 • 2020 yılında doğan çocuğuna X Æ A-12 Musk adını koyduğunu açıkladı. Ancak California yasaları izin vermediği için ismi X Æ A-xii Musk olarak değiştirdi.