Network Marketing Nedir?

Pazarlama alanında birçok yöntem bulunmakta ve tüm bunlar firmaların hedeflerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yani, tüm farklı pazarlama teknikleri, hedefe giden yolda izlenecek farklı rotalar olarak da tanımlanabilir. Tüm bunların arasında gösterilenlerin büyük çoğunluğunun en önemli ortak özelliği ise kazananın yalnızca marka veya firmalar olması, yani tüm kazanımların şirketlerle sınırlı kalmasıdır. Ancak, network marketing, diğer adıyla ağ pazarlama ya da çok katlı pazarlama, tüm özellikleriyle diğerlerinden ayrışmaktadır.

Peki, tüm detaylarıyla network marketing nedir? Bu sıra dışı pazarlama yöntemi ile şirketler haricinde başka kimler, hangi sistem ile kazanıyor? Gelin Türkçe adıyla, ağ pazarlama yöntemine detaylı bir göz atalım.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Pazarlama Tekniklerinin ‘Babası’ Network Marketing

Evet, okuduğunuz başlık tamamen gerçeği yansıtıyor diyebiliriz. Birçok sektörün hız kazandığı, seri üretimlerin hız kazandığı ve hatta global ticaretin her geçen gün önünün daha çok açılarak birçok ürünün iç ve dış pazarda yer bulmaya başladığı dönemde, network marketing belki de en ilkel ama yüzyıllarca sürecek varlığının ilk adımını atıyor.

1934 yılında, tavsiyenin gücüne adeta kendinden çok inanan Carl Rehnborg bizi ağ pazarlama yöntemiyle tanıştırıyor ve California Vitamin Company ve Nutrilite Products gibi birçok firma kurarak söz konusu sistem üzerine oturtuyor. Rehnsborg’un geliştirdiği yöntem aynı zamanda birçok firmaya örnek oluyor ve u network marketing, 1994 yılında Amyway Corporation şirketi ile Türkiye’ye giriş yapıyor. “Güzel hikayeymiş ama geçmiş geçmişte kaldı, bugünü konuşalım” dediğinizi duyar gibiyiz. Madem biraz daha şaşırmak istiyorsunuz, biraz da bu sistemin ne gibi dinamiklerden oluştuğuna göz atalım.

Gitgide Büyüyen Pazarlama ve Tavsiye Ağı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi network marketing kavramını diğerlerinden ayıran en önemli özellik, uygulanması esnasında birçok kişinin zincirin bir parçası olması ve söz konusu kişilere ekonomik getiri sağlamasıdır. Ancak bunu açıklamadan önce kısa bir tanımla giriş yapmak daha doğru olacaktır. Network marketing, özünde satış ve tavsiye mantığı üzerine oturtulmuş, birden fazla kişinin bu pazarlama ağına dahil olabilmesinin mümkün olduğu yöntemdir.

Çok Katlı Pazarlama adıyla da bilinen ve farklı özellikleriyle piramit sistemlerden kendini ayıran network marketing, üç temel ilkeye dayanmaktadır. Bunlar; komisyona dayalı yapısıyla maliyetlerinin düşük olması, somut olarak bir memnuniyetten söz edilebiliyor olması ve tüketiciyle birebir iletişim halinde olarak aynı zamanda bir tüketici konumunda olunabilmesidir. Kafalar mı karıştı? Hemen somut bir örnek ile netleştirelim.

Bir markanız ve ona bağlı çok güvendiğiniz bir ürününüz olduğunu varsayalım. Ürünü network marketing ile direkt olarak tüketiciyle ulaştırabilir ve tüketicinin de kendi ekibini kurarak ürünü yeni tüketicilerle buluşturmasını sağlayabilirsiniz. Yani ürünün distribütörler ya da satışçılar tarafından tavsiye edilerek dağıtımını sağlayabilir, daha fazla tüketiciye hızla ulaştırabilir ve oluşturulan ekonomik modelle düşük bütçeli pazarlama çalışması yürütme fırsatı elde edebilirsiniz. Peki, bahsi geçen ekonomik sistem nedir ve tüketicinin deneyimleyerek pazarladığı bu süreçte dağılımlar nasıl yapılmaktadır.

Fotoğraf: pixabay

Kar Topu Misali Büyüyen Mucizevi Pazarlama ve Dayandığı Ekonomik Model

Birçok pazarlama yönteminde genel itibariyle bütçelere yer verilmektedir. Yani, belirli bir ücret ödenmekte ve o ücreti kapsayan reklam gerçekleştirilerek bir pazarlama rotası belirlenmektedir. Ancak, bu noktada, network marketing için aynı ekonomik modelden bahsedilememektedir. Çok Katlı Pazarlama olarak da bilinen bu yöntemde, bahsi geçen distribütörler ya da satışçılar, zaman içerisinde satıştan pay almakta, bu şekilde kazançlarını elde ederek, başarısız bir pazarlama çalışmasında paranın boşa gitmesi ihtimalini ortadan kaldırmaktadırlar.

Biraz daha detaylandıracak olursak, her tüketici siz ürünü gönderdikten sonra onu dener ve tavsiyelerde bulunarak, satıştan komisyon almaya başlar. Bu noktada herhangi bir ek bütçe sorunu yaşamadan, her geçen gün daha fazla müşteriye ulaşan markanız, zaman içerisinde bilinirliğini arttırma fırsatını da yakalar. Eğer bilinirliğiniz günden güne artıyor, ürünlerinizin satışlarında gözle görülür bir artış oluşuyorsa, doğru bir network marketing çalışması gerçekleştiriyorsunuz diyebiliriz.

Söz konusu bütçe ve komisyon olduğunda akıllara ilk gelen soru hiç şüphesiz, komisyon yüzdeleri veya ücretleri olacaktır. Ancak maalesef burada spesifik olarak belirli bir yüzde veya rakamdan bahsedilememektedir. Bunun sebebi, network marketing çalışmasının yürütülmesi esnasında eşit komisyon dağılımının gerçekleştirilebilmesi adına, 3, 5, 10 gibi farklı seviyelerin bulunması ve her seviyenin eşit dağılım kapsamında payına düşeni almasıdır.

YAZI: Pazarlama İlkeleri Nelerdir?

Dünya Markaları Mucizenin Farkında

Network marketing Türkiye ve dünyadan birçok firma tarafından kullanılmakta, etkisini günden güne daha fazla göstermeye başlamaktadır. Özellikle son yıllarda gitgide artış grafiği gösteren ve adından sıkça bahsettiren bu yaşlı kurt, Influencer Marketing gibi yeni modelleriyle de karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

Tüm bunlara bağlı olarak, Avon, Amyway, Herbalife ve Natura Cosmeticos gibi birçok dünya markası network marketing nimetlerinden faydalanarak, bilinirlik ve satış politikası çalışmaları yürütmektedir. Hal böyle olunca, ürünlerin satışındaki artış da kaçınılmaz olmakta, zaman içerisinde bilinirlik üst seviyelere gelmektedir.

İlk aşamada eski ve ilkel olduğu düşünülebilen network marketing aslında birçok pazarlama yönteminin aksine daha fazla verimlilik ve somut satışlarla, düşük bütçeli pazarlama modeli sunmasıyla anahtar rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak ağ pazarlama, markanızın veya ona bağlı ürünlerin doğru zamanda piyasaya sürülmesi, tavsiye zincirinin oluşması ve bu sayede düşük bütçe kullanarak büyük başarılara ulaşılmasında da büyük rol oynamaktadır.

Zaman geçiyor, birçok alanda alışkanlıklar ve ekonomik modeller dünya üzerinde yerini almaya başlıyor. Ancak görünen o ki; Çok Katlı Pazarlama, yani network marketing, pazarlama alanındaki etkisi ve başarısıyla daha uzun yıllar markalara hizmet edecek gibi görünüyor.