Bir girişimci için ruhunu ve zihnini beslemek önemlidir. Çok fazla zaman almayacak uğraşlar ile birlikte tüm zamanını bu yönde araştırmalara yöneltmek zorundadır. Özellikle bazı anlarda fikirleriniz için sizi motive edecek unsurlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Film, kitap ya da girişimciler için diziler de bu motiveyi sağlayan önemli kaynaklar arasında yer alıyor. Dizi, film ya da kitapları tamamen zaman kaybı olarak görmemelisiniz. Motivasyon sağladığı gibi aynı zamanda zihninizi rahatlatır, farklı bir pencereden bakmanızı sağlar ve oluşabilecek problemlere karşı yeni çözümleri üretmenize yardımcı olabilir. Farklı hikâyelerdeki karakterlerin hataları sizin fikirlerinizin yolunu aydınlatabilir.

Bu yazımızda sizin severek izleyeceğiniz özel dizileri bir araya getirdik. İşte o diziler:

GirlBoss

Girişimciler için diziler önerilerimizin ilki olan GirlBoss, yarım saatlik bölümlerden oluşan enfes bir dizi. Girdiği işlerde bir türlü istediği noktaya geldiğine inanmayan Amoruso, hayatının yönünü değiştirecek bir girişime giriyor. Çıkış noktası da kendi zevki olan vintage kıyafetler oluyor. Netflix orijinal dizisi olan Girlboss’un hikâyesinin ilham noktası da 27 yaşında kendi markasını milyon dolarlık bir şirkete dönüştüren Nasty Gal’in başarısı.

Sıfırdan kendi çabaları ve zevkleri doğrultusunda istediğini elde eden bu genç kadın, tüm girişimcilere zorlukların çıkış noktasını gösteriyor.

Halt And Catch Fire

Halt And Catch Fire, girişimciler için diziler listesinde mutlaka olması gereken kaliteli ve başarılı bir yapım. Dizide anlatılan hikâye 1980 ve 1990 yılları arasında geçiyor. Özellikle kişisel bilgisayarların devrimi olan bu yıllarda geçen dizi ile teknolojinin ne kadar hızlı bir şekilde hayatımıza dahil olduğuna ışık oluyor. Dizinin adının bir bilgisayar komutu olması da içeriği hakkında önemli bir fikir veriyor. Bu komut bilgisayara girildiğinde kontrolün ele alınamayacağı durumlar söz konusu olur.

Özellikle teknoloji alanında girişimcilik ile ilgilenenler için oldukça güzel bir iş. Büyük firmalara dair pek çok bilgide dizide yer alıyor. Bu da sizin fikir almanıza ve aklınıza takılan sorulara cevap bulmanıza yardımcı olabilir. Girişimcilik yolunda ilerlerken atacağınız adımlar konusunda güzel fikirler elde edebilirsiniz.

Silicon Valley

Silikon Vadisi özellikle teknoloji ile ilgilenenlerin bildiği ve yine bu kişilerin dikkatini çekebilecek harika bir dizi! Bu alanda ilerlerken izleyebileceğiniz en doğru dizilerden bir tanesi olabilir. Daha çok yazılımcıların ilgisini çekebilecek gibi düşünülse de girişimciler için diziler listesinde de yer alması gerekiyor.

Yazılımcı olan Richard, sıkıştırma algoritması üzerine çalışmaya başlıyor ve hayatı hiç beklemediği şekilde değişime uğruyor. Bu değişim oldukça renkli ve güzel bir değişim oluyor. Değişimin en önemli getirisi de arkadaşlarıyla beraber kurduğu Pied Piper ile oluyor. Girişimle ilgilenenler için özellikle rekabet olan bir ortamda var olmayı gösteren bir örnek. Kendi girişimcileri ile hayata tutunmaya çalışan bu gençler, pek çok girişimcinin yolundaki engellere ışık tutabilir.

How Make It In America

Ben ve Cameron, New York’ta kendi girişimlerini yapmak için çalışan iki genç adam. Moda alanında yükselmeyi isteyen ikili bu girişimleri esnasında pek çok engel ve zorlukla karşılaşıyor. Bu engeller ve zorluklar da dizide eğlenceli ve gerçekçi bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Girişimciler için karakterlerin deneyimleri oldukça etkili bir detay. Moda şirketi kurma yolunda ikilinin yaşadıklarıyla adımlarınızın etkisi konusunda analizler yapmanızı sağlayabilir.

Yalnızca iki sezon süren dizi bir HBO yapımıdır. HBO’nun kaliteli yapımlarından biri olan dizi, yayınlandığı dönem büyük ilgileri üzerinde toplamıştı. Yalnızca iki sezon süren dizinin girişimcilere bir eğitim verdiğini bile söyleyebiliriz.

Self Made: Inspired by the life of Madam CJ Walke

Irkçılığın yükseldiği ve cinsiyet eşitsizliğinin olduğu bir dönemde kendi saç bakım ürünleriyle yeni adımlar atmak isteyen bir kadının hikayesi anlatılıyor. Saç bakım pazarında var olmak için bir kadının kimseye ihtiyacı olmadan tüm zorluklara göğüs gererek ayakta kaldığını görüyoruz. Madame C.J. Walker’ın hayatının anlatıldığı dizi dört bölümden oluşan bir mini dizi. Gerçek bir başarı hikayesinden ilham alan dizi girişimciler için dizi seçeneklerinden biri olabilir. Gerçek bir başarı öyküsü ile sıfırdan milyonerliğe uzanan bu hikaye sizin için pek çok açıdan faydalı ve etkili olabilir.

İlk bölümünde bir çamaşırcı olarak izleyici ile buluşan Sarah, bu hayatta çok daha fazlası olmaya karar vermiştir. Kararının önünde hiçbir engel ve zorluğun ona bir etkisi olmayacaktır. Çünkü Sarah ne yapacağına karar vermiştir. Addie’nin saç ürünlerini satma işine girdikten hemen sonra engeller ve red cevapları ile karşılaşmasına rağmen bu durum Sarah’ı yalnızca daha fazla hırslandırır. Girişimciler için de özellikle hırs, karar ve azim ile neler yapılabileceğini gösteriyor. Gerçek hikâyeden gücünü alan dizi tamamen gerçeklik üzerine kurulmuştur. Girişimciler için diziler arayışında olan herkesin mutlaka izlemesi gereken enfes bir dizi.

Mr. Robot

Girişimciler için diziler önerilerimiz herkesin adını en az bir kez duyduğu Mr.Robot ile devam ediyor. Özellikle teknoloji alanında bir girişim yapmak isteyenler için bu dizi keyif verici bir seçenek.

Bolca aksiyonun olduğu dizide siber güvenlik mühendisi olan Elliot aynı zamanda efsaneleşen bir hackerdir. Gündüz herkesin içinde normal işini yapan genç adam geceleri ilse hackerlik yapmaya uzun süre devam eder. Hackerlık esnasında ise büyük olayların başrolünde yer alır. Dizide kullanılan dil ve araçlar teknoloji alanında çalışmak isteyenler için pratik sağlayabilir.

Shark Tank

Etkili girişimciler için diziler önerilerinde mutlaka olması gereken Shark Tank’in girişimciler için etkili pek çok tespiti ve sahnesi var. Dizide özellikle şirketlerin iç yüzü ortaya çıkıyor. Üst rütbeliler ve çalışanlar arasındaki diyaloglar, herkes için yol gösterici olmasının yanında neler yapılmasına dair de fikir veriyor.

Shark Tank, mutlu ekip arkadaşlarının bir şirket için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda bu ekipteki insanların doğru görevlerde olması gerektiğine dar pek çok tespiti bulunuyor. Dizinin bir girişimciye öğretebileceği en iyi tespitlerden birisi de doğru konumlara doğru insanları getirme konusunda verdiği mesajlar.

Mad Men

Satış ve girişimciliği 1960’larda etkili olmuş başarılı iş adamlarından öğrenebilirsiniz. Reklam sektöründe başarı, azim ve hırsları ile ön plana çıkmış olan iş adamlarının hayatı diziye konu oluyor.

New York’ta geçen dizide Don, bir reklam gurusudur. Reklam sektöründe zekâsı ve kurnazlığı ile nam salan adam, değişen zamana ayak uydurmak için büyük çaba harcar. Değişimin ve her zaman kendini güncellemenin en önemli örneğini bu dizide bulabilirsiniz. Dizinin hızla akan bölümlerinde Don’un şirketi piyasada var olmak ve gücünü devam ettirmek için büyük riskler altına girmek zorunda kalır. Hataların nerede yapıldığı ve nasıl yapılmaması gerektiğini çok güzel gösteren bir dizi.

House of Cards

Frank bir Demokrat Parti üyesidir. Hayatın ona çıkardığı engeller ile daha fazla hırsa gelen bir adam. Kaybetmeyi de hiçbir zaman kabullenmeyen Frank, açgözlülük ile daha fazla güç peşinde her şeyi yapar. Frank çözümü ezmekte ve öldürmekte buluyor ancak diziden bunun haricinde girişimciler güzel mesajlar alabilir. Özellikle manipüle yeteneğinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. İstediğinizi almada ve yaptırmada adeta görünmez bir silah diyebiliriz.

Girişimciler için diziler arasında etkili teknikler ile House of Cards öne çıkıyor. Girişiminizde yaşayabileceğiniz tüm aksilikler ile başa çıkacağınızı bu dizi ile öğrenebilirsiniz.