Girişimci ruhunuzun harekete geçmesi bazen yeterli olmayabiliyor. Zihninizi destekleyen, yol gösteren ya da takıldığınız anda ilham veren etkenlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada girişimcilik üzerine yazılmış olan kitaplardan ya da girişimciler için filmler tarafından destek alabilirsiniz. Filmleri küçüsememelisiniz. Ansızın kafanızdaki bir sorunun çözümü için yardımcı olabilir ya da sizin gibi girişimcilik yolunda ilerleyen bir karakter ile karşınıza çıkabilecek engelleri görmenizi sağlayabilir. Başka hikayeler sizin yolunuzda ışık olabilir.

Yazımızda siz girişimcilere özel ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri bir araya getirdik.

Wall Street

Girişimciler için filmler listemizin başını ‘Borsa’ filmi çekiyor. Bud Fox, bir işletme bankeri olarak hikayenin başrolünde yer alıyor.

Hırslı ve açgözlü Gordon Gekko, Bud Fox’ı cazibesi ile kendine doğru çeker. Gekko sahip olduğu tüm iyi ve kötü bilgileri Fox’a öğretmeye kararlıdır. Fox bu öğretide zaman geçirdikçe bir seçim yapması gerektiğini fark eder. Filmde kazanç sağlama ve aç gözlü olma arasındaki o kritik çizgiyi net bir şekilde görebilirsiniz.

Glengarry Glen Ross

Emlak pazarlama işinde olan bir grup insanın hikayesini izliyoruz. Bağlı oldukları şirket bu gruptaki insanlara bir iş bağlamadıklarında işlerinin tehlikeye gireceğini söylüyor ve çalışanların her biri işleri için ayakta kalma mücadelesine giriyor. Bu durum çalışanları büyük bir stres altına sokar. Hepsi de büyük bir iş bağlamak ve işine devam etmek istiyordur. Müşteri bulma stresi öyle bir hale gelir ki, çalışanlar kendi bürolarını bile sormayı düşünür. Filmde baskı ve stres altında satış yapmanın ne denli zorlayıcı olduğu girişimciler için örnek teşkil edebilir. Satışın girişimcilikte önemli bir yer olduğunu düşünürsek filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Something Ventured

Girişimciler için filmler önerilerimize bir belgesel ile devam ediyoruz. Belgeselde yatırımcılar ve yatırım şirketlerinin iç yüzü gösteriliyor. Girişimci adayları için oldukça yol gösterici bir belgesel. Tüm dünyada büyük ilgi gören belgeselde; Apple, Intel, Genentech, Cisco, Atari ve Tandem gibi köklü ve büyük firmalar ile çalışan büyük yatırımcıların hikayeleri anlatılıyor.

Startup.com

Belgesel türünde olan Startup.com, iki genç girişimcinin hikayesini konu ediniyor. Bu iki genç 1998-2000 yılları arasında Amerika’da büyük bir yazılım üretmek için kolları sıvıyor. Bu belgeseli izlerken yalnızca başarıdan ders almanın yanlış olduğunu göreceksiniz. Bazen izlediğiniz başarısızlıklar da sizin yolunuza ışık tutabilir.

Steve Jobs

Apple şirketi kurucusu olan zeki adam Steve Jobs, dahilik yolunda neler yaşadı biliyor musunuz? Bu filmde Steve Jobs’un yaşadığı mücadele ve zorluklar anlatılıyor. Devleşirken hangi engelleri nasıl aştığını görüyoruz. Girişimciler için oldukça keyifli ve öğretici bir film diyebiliriz. Steve Jobs’tan öğrenecek çok şeyiniz olabilir.

Silikon Vadisi Korsanları

Girişimciler için filmler listemizde yer alan Silikon Vadisi Korsanları, 1980 yılında teknoloji imparatorluğunun inşa edilişini konu alıyor. Henüz 20 yaşında olan karakterin büyük bir şirketi ele geçirme yolunda verdiği uğraşlar filmde gösteriliyor. Filmde Steve Jobs ve Bill Gates’in gelişimi ve başlangıçları da gösteriliyor. Hayallerinizin ve fikirlerinizin büyük olmasının avantajlarını bu filmde görebilirsiniz. Fikrinizin herhangi bir engele takılmasının önemsiz olduğunu ve önemli olanın ne olursa olsun fikirlerinizin peşinden gitmek olduğunu görebilirsiniz.

Limit Yok

Hayatında başarıyı pek tatmamış, bezgin ve yılgın bir adamın yaşadığı zamanda en başarılı girişimcilerden biri haline gelmesi anlatılıyor. Eddie’yi harekete geçiren NZT adındaki bir hap oluyor. Ancak devamında gösterdiği çaba ve engellerin karşısındaki duruşu ile girişimciler için çok fazla ipucunu da gösteriyor. Girişimcilik dünyasında var olmanın bir yarış gibi düşünülmesi gerektiği ve yeteneklerin bir yere kadar sizi götürebileceğini bu filmde izliyoruz. Önemli olan bu yoldaki bilgilerin sahibi olmaktır.

Göklerin Hakimi

Girişimci Howard Hughes, pek çok girişimci ve girişimci adayına örnek olacak bir hayat yaşıyor. Hiçbir şeye sahip olmayan bir adamdan milyarları olan girişimci bir adama dönüşüyor. Yapamam demek yerine neden yapamayacağınızın cevabını bulmanız için harika bir film örneği. Bu film ile yapamam demek yerine yapmayı öğrenebilirsiniz.

Kazanma Sanatı

Başrollerinde Brad Pitt olan filmde, beysbol takımını çok düşük bir bütçe ile var eden bir adamın hikayesini canlandırıyor. Başarısını büyütürken ve köklü kulüplere meydan okurken asla sporun temel inançlarından vazgeçmiyor. Ona karşı çıkan tüm insanlara ve engellere karşı inancı devamında başarıyı getiriyor. Kaybetmekten nefret eden bir adamın azim ve inanç ile her şeyi başarabileceğini görüyoruz. Bir girişimci için inanç ve azmin ne kadar önemli olduğunu bu film ile görebilirsiniz.

Sosyal Ağ

Sosyal Ağ filminde tanıdık bir hikaye anlatılıyor. Bir yatakhane odasında hızla yükselen Facebook’un önlenemeyen yükselişini izliyoruz. Mark Zuckerberg aklına gelen bir fikir ile yatakhane odasından tüm dünyaya yayılan bir yolculuğun başını çekiyor. Filmde Facebook’un bugüne gelişine dair akıllarda yer alan tüm sorular cevap buluyor. İlham verici bir girişimci filmi.

Ofis Çılgınlığı

Masa başında oturup sabah 9 akşam 5’e kadar çalışma fikri cazip gelmiyor mu? Büyük ihtimalle bu nedenle de girişimciliğe yöneldiniz. Bu film sıkı kuralları olan bu düzenden ayrılmak isteyenlerin filmi! Küçük bir odaya sahip olan Peter, bu düzenden sıkılanların başını çekiyor. Kendini işten attırmaya çalışırken ofiste kendi gibi düşünen herkesin lideri konumuna geliyor. Liderlik ise onu yükseklere taşıyan bir vasıta oluyor.

Umudunu Kaybetme

Girişimciler için filmler listelerinin olmazsa olmazı olan Umudunu Kaybetme, girişimciler için altın bir hazine niteliği taşıyor.

Kendi ve oğlu için hayatı daha iyi bir hale getirmeye çalışan bir adam, yaşadığı zorlukları ve engelleri aşarak girişim konusunda güçlü bir hikaye oluşturuyor. Rekabet ve motivasyonun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Geçirdiği zor zamanlara aldırmadan fikrine sıkı sıkı tutunuyor. İstediğini alma yolunda ona yapamayacağını söyleyenlere aldırış etmiyor. Girişimci ya da girişimci adayı iseniz bu film gerçek bir motivasyon filmi. En sıkıntılı olduğunuz anda sizi kendinize getirecek.

Para Avcısı

Bir fikriniz var ancak; satış, pazarlama ve başarı konusunda sıkıntılarınız mı var? Jordan Belford tam olarak size bu eksikliklerin nasıl giderildiğini ve neler yapmanız gerektiğini gösteriyor. Bolca aksiyonlu olan filmde öğrenecekleriniz bunlarla da sınırlı değil. Henüz 24 yaşında olan bu adamın istek ve arzuları için meşakkatli bir yola çıktığını görüyoruz. Bu yolda ölmeye değil de yaşamaya cesareti var! Ve bu cesaret ona CEO’luğu getiriyor. Girişimciler için pek çok öğretiyi ve dersi bu filmde bulabilirsiniz.

Forrest Gump

Forrest Gump bir başyapıt. Girişimciler için filmler listesinde mutlaka olması gereken önemli bir film. İlham ve ders alacağınız enfes filmde girişimcilik ruhunuzu besleyebilirsiniz. Forrest Gump, istekleri için çok fazla çalışan, rol modeli bulma arayışı içerisinde olan ve odaklanmanın değerini gören bir adam. Başkalarının küçümsediği bir adamın filmde nasıl göz alıcı bir hikayeye sahip olacağını göreceksiniz. Girişimcilik alanındaki herkes için büyük dersleri olan filmin kadrosunda Tom Hanks yer alıyor.

The Imitation Game: Enigma

Bilgisayarın atası olan Alan Turing, Almanların gizli mesajlaşma ağına sahip olan Enigma’yı çözmek için İngiliz istihbaratına katılır. Enigma’nın şifreleme sistemini çözmeyi pek çok insan denemiştir ancak sistem kendini belirli aralıklarla sıfırlıyordur. Bu işi çözmek ise neredeyse imkansız gibi görülüyor. Alan Turing ise bilgisayarın atası olmayı hak eden müthiş bir icat ile ortaya çıkıyor.

Tabii ki bu başarısını elde edene kadar etrafındaki kimse ona inanmıyor. İnançları ve fikirleri ile büyük sıkıntı yaşamasının yanında çalıştığı alanda da inanılmaz bir stres içindedir. Özellikle gösterdiği azim ve inat ile girişimciler için ilham verici bir öyküsü var. Girişimciler için filmler listesinde mutlaka olması ve izlenmesi gereken enfes bir film.