Kâr amacı güderek yeni başlangıçlar yapma arzusu taşıyan ve bu arzuyu bazı risklerle destekleyen kimselere girişimci denir. Değişen dünyamızda yenilikleri ve vizyoner bakış açılarını gündeme getirdiği düşünülen bu kimselerin sadece kâr amacı güderek değil aynı zamanda insanlığa katkı sağlayarak yeni şeyler ortaya çıkardığı biliniyor. Büyük kitlelerin arzu ettiği yenilikleri ortaya çıkaran ve bu sayede adından söz ettiren kişilerden biri olmak gerçek biri girişimci olabilmenin sırlarından bir tanesidir.

Teknolojik gelişmelerin yaşanması ile birlikte insanların ihtiyaçlarında yaşanan dönüşümleri etkili bir şekilde takip etmek girişim yapma noktasında büyük avantajlar getirmiştir. Zira modern çağda insanın her şeye ulaşabiliyor olması bir doyum noktasına ulaşılmasına neden olurken yenilikler peşinde koşan girişimcilerin yeni fırsatları değerlendirmesi de mümkündür.

Günümüzün en büyük girişimcilik hikayesini yazan Elon Musk; teknolojinin en yoğun şekilde hissedildiği çağda insanlara dokunan çözümleri ile girişimlerini başarıya taşımayı bilmiştir.

Siz de hayallerinizde yatan fikirleri gerçeğe dönüştürmek ve başarıdan başarıya koşmak istiyorsanız girişimciliğin her yönünü iyi bir şekilde kavramalısınız. Çünkü rotasız bir geminin okyanusta bir o yana bir bu yana savrulacağı tartışmasız bir gerçektir. O halde gelin girişimciliğin neden insanlarca önemsendiğini ve neden insanlık için önemli olduğunu yakından bir inceleyelim…

Fotoğraf: unsplash

Girişimcilik Neden Önemseniyor?

Girişimcilik; kelime anlamı itibarı ile yeni bir işe başlama olarak da ifade edilirken bu kavramın hem insanlar hem de toplum nezdinde oldukça önemli olduğu biliniyor. Peki, birey ve toplum bazında önemsenen üstelik devletler tarafından da oldukça desteklenen girişimciliği ön plana çıkaran ne?
Girişimlerinizle birlikte insanlar için yeni iş sahaları yaratabilirken istihdamın önemli ölçüde artmasını sağlayabilirsiniz,

Yeni fikirler, ürünler ve sistemler insanlığı bir adım öne taşıyacağından girişim aynı zamanda değişim ve inovasyonu destekler,

Sektör bağımsız bir şekilde düşünüldüğünde girişimler daima toplumsal gelişmişliğe katkı sağlar,

Yeniliklerin insan yaşamını değiştirmesi kadar geliştirmesi de oldukça muhtemeldir,

Başkalarının düşünmediği ya da düşünemediği ürünleri hayata geçirerek yeniliklerin insanlarla buluşmasına katkı sağlanır,

Yukarıda da görüldüğü üzere toplumun her bir parçası ve bütünü için oldukça mühim bir olgu olan girişimciliğin desteklenmesi geleceğin inşasında önemlidir. Siz de kafanızda enfes bir girişim fikri taşıyor ama bunu hayata geçirmeden çekinceler yaşıyorsanız kesinlikle tereddüt etmeden harekete geçmelisiniz.

Girişimci Kimdir?

Girişimcilik ve girişimci olmanın çok önemli olduğunu yukarıdaki satırlarımızda defalarca kez tekrar ettik. Evet, girişim-ci-lik kavramları insanın hayatını değiştiren oldukça önemli olgular olurken girişimci olmanın ne olduğu gündeme gelir. Bir yenilik ortaya koyan ya da kendini bir yenilik ortaya çıkarmaya adayan herkes girişimci midir? Şimdi gelin bir girişimciye bu vasfı kazandıran özelliklere daha yakından bir göz atalım!

Hırs

Hırs dünyanın en tehlikeli olabilecek özellikleri arasında yer aldığı gibi sizi arzularınızı gerçekleştirmeye yönelten de bir duygu olacaktır.

Öğrenme İsteği

Kafanızda yepyeni bir düşünce olsa da bu düşünceyi farklılaştıracak ve daha ileriye taşıyacak olan öğrenme arzusu sizi girişimci yapacak oldukça önemli bir özelliktir.

Dinleme Yeteneği

Kendi fikirlerinize saygı duyulmasını istiyorsanız başkalarını dinlemeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bu size saygınlık kazandıracağı gibi yeni şeyler öğrenmeye de kapı aralayacaktır.

Yaratıcılık

Girişimcileri en iyi tanımlayan kavram risk olarak bilinse de yaratıcılık noktasında başarılı olmayan girişimcilerin sürdürülebilirlik noktasında eksik kalacağı tartışmasızdır.

Sabır

Her yeni başlangıçta olduğu gibi girişimcilik konusunda da aceleci davranmamanız gerekir. Çünkü toplumun bir yeniliği kabullenmesi ve benimsemesi belirli bir zaman alacaktır.

Risk Alma

Girişimci için risk alma olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Çünkü risk almayı başaramayan kimseler için yeniliklere imza atmak bir hayalden öteye gidemez.

Yenilikçi Bakış Açısı

Yeniliklere odaklanarak insanların ilgisini çekecek ürün/hizmet ortaya koyabilirsiniz. Bu da size kısa sürede büyük bir kitleye ulaşmanın kapılarını aralar.

Özgüven

Kendinize güvenmiyorsanız girişimci olma konusunda bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü çıkacağınız bu yolda pek çok zorlukla karşılaşacak ve çok defa yenilgiye uğrayacaksınız.

Kararlı Olma

Özgüven ile bir arada değerlendirilebilecek olan kararlı olma aslında başarısızlıklardan dersler çıkararak yola emin adımlarla ilerleme noktasında dikkat çeker.

Kriz Yönetimi

Girişimci demek en zor zamanlardan bile bir fırsat yaratıp sıyrılan kişi demektir. Bu nedenle kriz yönetimi konusunda başarılıysanız iyi bir girişimcilik hikayesi yazabilirsiniz.

Fotoğraf: unsplash

Girişimcilik Neden Yükselen Bir Değer?

İnternet ortamında gezinirken hemen her gün bir girişimcilik hikayesi ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. İnsanların bu denli yoğun bir girişimci olma arzusuna sahip olmasının birden farklı nedenleri olabiliyor. Siz de aşağıdaki nedenlerden bir veya birden fazlası nedeniyle hayatınızı farklı bir yöne evirmek istiyorsanız girişimcilik hikayenizi yazmaya başlayabilirsiniz.

Dünyayı Değiştirebilirsiniz

Yaşamınızı dönüştürme ve yepyeni imkanlar yaratma arzusu hemen her insan çin arzu edilen durumlardan bir tanesidir. Çünkü monotonlaşan yaşamınızı farklılaştırmak için bazen iş değiştirmek değil yaşam tarzınızı değiştirmek gerekecektir. Tam da burada bir girişim fikri ile yeni başlangıçlar yapmak yeni bir girişimcilik hikayesi ortaya çıkarabilir.

Patron Etkisinden Kurtulmak

Bir iş yerinde çalışmak işsizseniz gerçekten de dünyanın en arzu edilen durumudur. Ancak uzun yıllardır çalışan ve patronun etkisinden dolayı hayatından bunalan kimseler için patron etkisinden kurtulmak girişimciliğe giden yolda oldukça önemli bir tetikleyicidir. Dünyada adından söz ettirmiş pek çok girişimci bir şeylere kızarak veya bir durumdan etkilenerek yola çıkmıştır. Siz de patronun baskılarından kurtulmak istiyorsanız başarılı bir girişim için ilk adımınızı atabilirsiniz.
Risk Alma Arzusunu Ön Plana Çıkarma
Hayatınızda bir başlangıç yaparak risk alma tutkusunu dizginlemek istiyorsanız risk almaktan uzak durmayı değil risk almaya yönelmeyi seçmelisiniz. Çünkü pek çok girişim risk alma konusundaki cesaretsizlikten ötürü tarihin karanlıklarına gömülmüştür. Gerçekten başarılı olacağına inandığınız fikirleriniz varsa harekete geçin ve siz de Elon Musk gibi adından söz ettiren bir isim olmaya başlayın!

Merakınızı Giderin

Merak etmek insanoğlunun aya ayak basması ve uzaya mekikler yollaması ile sonuçlanan bir süreçtir. İnsanın merak duygusu tükenmediği gibi merak ile başarabileceklerinin de bir sonu yoktur. Bu anlamda iyi bir girişimci olma yolunda ilerlemek istiyorsanız meraklarınızı dizginlemekten vazgeçin. Sizin için sınırlar içerisinde kalmaktan ziyade sınırları aşmak ön planda olmalıdır. Bu size girişimcilik ruhunu fazlası ile yaşamanın kapılarını aralar.

Girişim konusunda başarı yakalamak için farklı duygular sizi tetikliyor olsa da yeni bir başlangıç için aklınızdakileri hayata geçirmeye çalışmak için korkularınızı bir kenara bırakın. Sağlıklı kararlar alarak girişimcilik noktasında siz de adınızdan söz ettirin.