Müşterilerin, ürünlerin kendilerine pazarlandığını fark etmelerine izin vermeyen pazarlama türü gizli pazarlama şeklinde bilinir. Pazarlama öğeleri, stealth marketing ile dolaylı olarak sunulur. İnsanlar öğelerle ilgili yorumları, tartışmaları ve etiketleri takip ettiklerinde, ilgili marka veya ürünle etkileşime girme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Peki, tam olarak stealth marketing nedir? Avantajları nelerdir? İşte, stealth marketing hakkında tüm detaylar!

YAZI: Marka Güveni Nasıl Sağlanır?

Stealth Marketing Nedir? Ne Anlama Gelir?

Gizli pazarlama olarak da tanınan stealth marketing, insanlara fark ettirmeden herhangi bir ürünün reklamını yapan bir pazarlama stratejisidir. Gizli pazarlamada birçok teknik vardır, en yaygın olanı ürün yerleştirme diyebiliriz. Gizli pazarlamanın temel amacı, anında satış yapmak değil, tüketicileri daha sonra doğrudan reklamcılığa daha açık hale getirecek ilgi ve heyecan yaratmaktır.

Gizli pazarlama, ürün bilgilerini ağızdan ağıza yaymanın harika bir yolu olabilir. Kulaktan kulağa iletişim ile ilgili uygulamalar, bir reklam verenin amacına ulaşmasını sağlayabilir. Ürün yerleştirme, genellikle bir tür kitle iletişim araçlarının veya eğlencenin bir parçası olarak, bir reklam bağlamının dışında kalan bir ürünü içerir. Şirketler ürünlerini filmlere ve TV şovlarına yerleştirir ya da ürünleri tanıtmak için ünlülerle anlaşma sağlarlar. Bir şirketin hangi özel yaklaşımı benimsediğine bakılmaksızın, gizli pazarlama, henüz geniş çapta reklamı yapılmamış yeni bir ürün hakkında farkındalık yaratmada etkili olan bir yöntemdir.

Fotoğraf: unsplash

Stealth Marketing Faydaları Nelerdir?

Stealth marketing nedir açıkladıktan sonra bu pazarlama modelinin faydalarından söz edelim. Gizli pazarlama, özellikle lansman öncesi ürünlerin tanıtımı için faydalıdır. Hedeflenen grubun ilgisini çekmeye yardımcı olmak için uygun koşullar yaratır. Ürün ortaya çıktığı anda fiyat ne olursa olsun müşteriler ürünü satın almak isteyeceklerdir. Ancak, gizli pazarlamayı gerçekleştirirken pazarlamacıların stratejileri, planlamayı destekleyecek kadar detaylı olmalıdır. İyi bir şekilde uygulanan stealth marketing, pazarlamada sürekli bir etkileşim yaratmaya yardımcı olacaktır.

Stealth Marketing Türleri Nelerdir?

Stealth marketing nedir diyenler için bu pazarlama modelinin türlerinden de söz edelim. Stealth marketing türleri şunları içerir:

Oyucular Aracılığı ile Gizli Pazarlama

Belirli bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için oyuncular iyi bir tercihtir. Gizli pazarlama, oyuncular aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Video İçerikler ile Gizli Pazarlama

Sosyal ağ web sitelerinden yararlanmak, reklam için en popüler ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Öğeler çevrimiçi kanallarda, web sitelerinde ve bloglarda paylaşılır. Lansman sonrasında yapılan video içerik reklamları geleneksel pazarlama modeliyle ilişkilidir. Fakat lansman öncesinde video içerikler ile reklamlar yapmak, müşterilerin ilgili ürün ve hizmetleri merak etmelerini sağlayacaktır.

Ürün Teşhir Yöntemi ile Gizli Pazarlama

Ürün teşhir, çoğunlukla geleneksel pazarlamada uygulanan bir taktik olarak bilinir; öğeler, diğer medya ile birlikte televizyonda gösterilir. Bazı işletmeler, belirli bir bölgeye hitap eden haber bülteninde yer alan reklamlar veya bir şirket etiketi ile dağıtılabilen öğeler gibi bazı önemli yerlerde ürünlerini sergileyebilirler. Bu da ürün teşhir yöntemi ile gizli pazarlama yapmanın bir başka çeşididir.

Stealth Marketing Kimler Tarafından Kullanılır?

Çeşitli şirketler, bir ürün için gizli pazarlama tekniklerini kullanabilir. En yaygın olarak, tek bir ürün için birden fazla pazarlama stratejisi kullanabilen daha büyük şirketler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte stealth marketing yeni bir ürüne ilgi yaratmak için küçük şirketler tarafından da başarıyla uygulanabilir. Kapsamlı pazarlama kaynaklarına sahip olmayan daha küçük şirketler, herhangi bir geleneksel reklamcılık kullanmak yerine bir ürün hakkında farkındalık yaratmak için gizli pazarlamayı tercih edebilir.

Stealth Marketing Planı Oluşturmak

Gizli pazarlama riskli bir yatırım olabilir. Diğer pazarlama türleri kadar hızlı bir şekilde iş üzerinde nadiren ölçülebilir bir etkiye sahiptir ve insanlar çok erken farkına varırsa tüketici görüşü üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bu nedenlerden dolayı, gizli pazarlamayı bir strateji olarak düşünen herhangi bir şirket, onu uygulamadan önce tekniğin maliyetlerini ve potansiyel komplikasyonlarını dürüstçe değerlendirmelidir.

Bir şirket, müşterilerinin kim olduğuna ve gizli pazarlama materyallerine nasıl tepki verebileceklerine dair net bir tahmin oluşturmak için tüketici verilerini incelemeli ve anketler yapmalıdır. Örneğin bir kozmetik şirketi, 13 ile 18 yaş arasındaki kızlar için tasarlanmış bir ruj serisi için bir ürün yerleştirme kampanyası başlatmak isterse, şirket bu demografideki insanların hangi filmleri, TV şovlarını ve ünlüleri tercih ettiğini araştırmalıdır.

Pazar araştırması verilerini topladıktan sonra, bir şirket gizli pazarlama materyallerini oluşturabilir. Bu, gizli bir kampanya için bir komut dosyası yazmayı, ürün yerleştirme senaryoları oluşturmayı veya tüketicileri ürünle tanıştıran başka herhangi bir yöntemi geliştirmeyi içerebilir. Bu aşamada kozmetik şirketi, yeni rujun yer alabileceği TV ağlarına, film stüdyolarına ve ünlülere yaklaşabilir.

Stealth Marketing İçin İki Ana Teknik

Önemli teknikler bakımından stealth marketing nedir açıklayalım. En iyi stealth marketing teknikleri şu şekilde sıralanabilir:

Ürün Yerleştirme

Ürün yerleştirme, markaların ve işletmelerin ürünlerini televizyon, filmler ve diğer medya kanalları aracılığıyla tanıtabildikleri yaygın ve geleneksel olmayan reklam teknikleridir.

Yaratıcılık

Gizli pazarlama taktikleri ile reklam verenler yeni ürünleri müşterilere reklam gibi görünmesini sağlamadan, benzersiz bir şekilde sunabilir. Bu, geleneksel olmayan pazarlama stratejilerinin yanı sıra yaratıcılık ister. Sonuç olarak, yaratıcılık tekniğini kullanan satıcı genellikle ürün hakkında detaylı bilgi sunmadan pazarlama yapmaya çalışır.

En İyi Stealth Marketing Örnekleri

Gizli pazarlama modern hayatta popülerdir. Filmlerde ürün yerleşimini fark etmemiş olsanız bile, kendi Facebook sayfanızın belirli alanlarında çıkan ürün reklamlarını ya da TV’lerde görünen ürün yerleştirmeleri bilirsiniz. Şimdi, stealth marketing nedir örneklerle açıklayalım:

Mini Cooper

The Italian Job filmini izlediyseniz; hırsızların bir Mini Cooper ile soygunlarını gerçekleştirdiklerini anımsayabilirsiniz. Film sırasında bu araba önemli bir rol oynadı ve birçok sahnede yer aldı. Böylece insanlar tüm film boyunca Mini Cooper’ı görme ve tanıma şansı elde ettiler. Bu da Mini Cooper’ın iyi bir şekilde tanıtılmasını mümkün kıldı.

FedEx

Tom Hanks’in rol aldığı Cast Away filminde FedEx geniş çapta gösterildi. Hatta filmin sonunda mektupların iletimi için tercih edilen firma da FedEx idi. Filmin son sahnesinde, fırtına ve yağmur olmasına rağmen FedEx’in teslimat yapabileceği vurgulandı.

Sunsilk

2007’de bir YouTube videosu, evlendiği gün saçları kötü olan bir gelini anlatıyordu. Video, yaklaşık 3 milyon izlenme ile viral oldu. Ve bu, saç bakım ürünleri olarak bilinen Sunsilk markasından gelen bir reklamdı.