Halkla İlişkiler bölümü ülkemizde pek çok öğrencinin okuduğu ve mezun olduğu bir üniversite bölümü olarak geçiyor. Bölüm şu an için 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans bölümü şeklinde okunabiliyor. 2 yıllık ön lisansı bitiren kişiler Dikey Geçiş Sınavı ile birlikte 4 yıllık Halkla İlişkiler Bölümü’ne geçiş yapabiliyor.

Bölümü okuyan kişiler genel olarak güçlü bir şekilde iletişim kurmayı ve tanıtım faaliyetleri yürütmeyi öğreniyor. Firmaların insanlarla arasında köprü oluşturan bu bölüm mezunları geniş kitlelere ulaşmayı sağlıyor. Halkla İlişkiler bölümü doğru içerikler hazırlayarak firmaların gereksinim duyduğu kitle etkileşimini yaratıyor. Genel anlamda ise iletişim ve insan ilişkileri üzerine dayanıyor.

YAZI: Network Marketing Nedir? Nasıl Çalışır?

Bölümü okuyan kişiler çeşitli derslerden sorumlu tutuluyor. Bu dersler ise İletişim Bilimi, Sosyal Psikoloji, Siyaset Bilimi, İşletme Bilimi ve Pazarlama gibi dersler oluyor. Bunların yanında Temel Fotoğrafçılık, Temel Reklamcılık, Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, Yönetim ve Organizasyon, Kişilerarası iletişim gibi daha pek çok ders bulunuyor. Günümüzde ise birçok üniversite Halkla İlişkiler Bölümü’nü barındırıyor. Bu üniversitelerden birkaçı ise Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi şeklinde söylenebilir. Yaklaşık olarak 17 üniversitenin Halkla İlişkiler Bölümü’nün bulunduğu kayıtlarda yer alıyor. Bölüme kayıt olabilmek için YKS sınavından yeterli sözel puana sahip olmak gerekiyor. Bölümü okumak isteyenlerin de genel olarak sözel becerisinin gelişmiş olması isteniyor.

Fotoğraf: unsplash

Halkla İlişkiler Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları ne iş yapar şeklinde sorulacak olursa da şu şekilde cevap verilebilir. Bölüm mezunları genel olarak firmalar arasında bağlantı kurmak için çeşitli faaliyetler gösteriyor. Özellikle markaların hitap ettiği kitleye uygun şekilde çalışmalar yürütülüyor. Bunun yanında firmaların eksiklikleri belirlenerek buna uygun çözümler üretiliyor. Bölümü bitiren kişiler elde ettikleri iletişim ve yaratıcılık becerilerini iş sahasında gösteriyor. Özellikle İnternet ve sosyal medyanın da gelişmesiyle pek çok bölüm mezununda teknolojiye olan yatkınlık aranıyor. Firmalar sosyal medyaya yoğunlaşarak bölüm mezunu kişileri buralarda çalışmaları için işe alıyor.

Halkla İlişkiler Konusunda Detaylı Bilgi İçin > Halkla İlişkiler Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bölümden mezun olan kişiler kamu ve özel sektörde çalışabiliyor. Kişiler genel olarak markaların Halkla İlişkiler ve tanıtım faaliyetlerini yürütmekle sorumlu oluyor. Dolayısıyla daha çok marka tanıtım işleriyle ilgileniliyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve artan pazarlama ve reklam çalışmaları nedeniyle bu kişilere ihtiyaç artıyor. Şirketler Halkla İlişkiler bölümlerine ihtiyaç duyduğu kişileri bölüm mezunlarından kapatıyor.

Bölümden mezun olan kişilerin çalışabileceği yerler de oldukça fazla oluyor. Bunlara örnek olarak reklam ajansları, pazarlama şirketleri, spor kulüpleri ve dijital reklam ajansları söylenebiliyor. Bunların yanında siyasi partiler, prodüksiyon şirketleri ve tanıtım şirketleri de bulunuyor. Bölümü okumuş ve mezun olmuş kişiler oldukça geniş bir çalışma alanına sahip oluyor. Çoğunlukla özel sektör olmak üzere pek çok alanda işe başvurup çalışabiliyorlar. Fakat bölüm mezunlarının özel sektör haricinde kamu alanlarında da çalışma imkânları bulunuyor. Bunun için ilgili kamu birimlerine müracaat etmek gerekiyor.

Bölüm Mezunları Kendilerini Geliştirmek İçin Neler Yapmalı?

Pek çok kişinin merak ettiği Halkla İlişkiler mezunları kendilerini nasıl geliştirebilir konusu içerisinde çeşitli detayları barındırıyor. Öncelikle bu bölümü okuyan kişilerin bazı konuları iyi bir şekilde öğrenmesi ve kendini geliştirmesi gerekiyor. Bu konulardan en önemlileri ise kurumsal ilişkiler, medya ilişkileri, organizasyon ve PR şeklinde söylenebiliyor. Halkla İlişkiler bölümü mezunları bu konu başlıklarını derinlemesine öğrenerek kendilerini oldukça geliştirebilirler. Özellikle bu konuları ele alan ve uzmanlar tarafından yazılmış kitaplar çok faydalı olacaktır. Bu kitaplardan örnek verecek olursak Filiz Balta Peltekoğlu’nun “Halkla İlişkiler Nedir?” kitabını söyleyebiliriz. Bunun yanında Anthony Davis’in “Halkla İlişkilerin Abc’si” kitabı da mutlaka okunmalıdır.

Bölüm mezunlarının sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanabiliyor olması gerekiyor. Günümüzde oldukça büyük bir etkiye sahip olan sosyal medya markaların bir numaralı önceliği oluyor. Bu alanda çeşitli PR çalışmaları, reklamlar ve tanıtımlar yürütülüyor. Dolayısıyla bölüm mezununun bu alanları iyi bir şekilde bilmesi gerekiyor. Çünkü markalar bu alanlarda ciddi gereksinimler duyuyor. Bu kişilerden de şirketlerin gereksinimlerini karşılayabilmesi talep ediliyor. Mezun ve öğrencilere tavsiye olarak da mutlaka birkaç yerde staj yaparak deneyim elde edilmesi söylenebiliyor. Genel olarak şirketler işi bilen ve kendine tecrübe kazandırmış kişilere öncelik veriyor. Dolayısıyla işin genel hatlarını bilmek yetmiyor mutlaka deneyim elde etmek gerekiyor.

Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuş kişilerin dili iyi bir şekilde kullanması isteniyor. Fakat bu tam olarak yetmiyor. Mutlaka İngilizce ve bunun yanında ek birkaç dil daha bilinmesi gerekiyor. Dil konusu her alanda olduğu gibi Halkla İlişkilerde de etkili oluyor. Şirketler yabancı dili olan kişilere daha çok yöneliyor. Bunun yanında pek çok değerli kaynağın İngilizce olduğundan dolayı dil öğrenmek bir nevi zorunluluk da oluyor. Dolayısıyla Türkçeyi iyi bir şekilde kullanıp yanına da İngilizce eklendiğinde şirketlerin tercih edeceği bir kişi haline gelinebiliyor. Halkla İlişkiler mezunu kişilerin özellikle okul bitmeden dil konusunu geliştirmiş olması tavsiye ediliyor.