Aylık 100 milyonun üzerinde trafiği ile Türkiye’nin en çok tercih edilen E-ticaret sitesi Hepsiburada 1998 tarihinde “her şey ayağına gelsin” sloganıyla kuruldu. O tarihten beri faaliyette olan Hepsiburada, müşterilerine iyi hizmet verebilmek için yenilikler yapıyor.

Hepsiburada, müşterilerinin yurtdışındaki ürünlere kolay ulaşabilmesi için yeni bir hizmet başlattı: “Hepsiyurtdışından”

Hepsiyurtdışından Nedir?

Ülkemizde bulunmayan ürünleri yurtdışından getirmek çoğu zaman sorun olmuştur. Hepsiburada, bu soruna çözüm geliştirmek iddiasıyla bu hizmeti geliştirmiş.

Hepsiyurtdışından hizmeti Türkiye’de bulunmayan ürünlere birkaç tıkla ulaşmanızı sağlıyor. Bu yeni hizmetiyle, oto aksesuarları, spor/outdoor ürünleri, kozmetik, teknoloji, moda, ev ve mutfak gereçleri gibi yüzlerce ürünü Türkiye’ye taşıyor.

Hepsiburada’nın bu hamlesi kendisi açısından, küresel ticarette önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Hepsiyurtdışından Nasıl Çalışır?

Bu hizmete Hepsiburada’nın kendi internet sitesi üzerinde bulunan bu linkten ulaşabilirsiniz. Yurtdışından gelen ürünler diğer ürünlerden ayrı bir yerde konumlandırılmış halde. Hepsiburada ürün detay sayfalarında ise hepsiyurtdışından etiketiyle de yurtdışından sipariş edilecek ürünler ayrıştırılabilir.

Hepsiyurtdışından bölümüne girdiğiniz anda yüzlerce ürün karşınıza çıkıyor. Satın almak istediğinizde ise sepete eklediğiniz ürünün gümrük vergisi hesaplanıyor. Fakat yurtdışından gelecek ürünler için ekstra  bir kargo bedeli ödemiyorsunuz.

Hepsiburada, hepsiyurtdışından hizmeti kapsamında yapılan alışverişleri de Türkiye’deki kargo bedelleri ile müşterilerine sunuyor. Bu seçenek bu hizmetin öne çıkmasını sağlayacak önemli bir avantaj olarak görülebilir.

hepsiburada yeni hizmet

Güvenilir Alışveriş

Dünyada özellikle Amerika’da alışverişte e-ticaretin etkisi her geçen gün artıyor. Ülkemizde ise e-ticaret hızla büyüse de henüz istenilen seviyeye ulaşmış durumda değil. Bunun nedeni ise, güvenilir alışveriş konusunda insanların zihninde oluşan soru işaretleri diyebiliriz. Çünkü her an siber bir zorbalık ya da dolandırıcılık ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Aldığımız ürünün gelmemesi, paramızı geri alamıyor oluşumuz, bunların hepsi insanları yurtdışı ürünlerini satın almaktan uzaklaştıran etkenler. Konu yurtdışından ürün getirmek olunca da bu korku biraz daha artıyor. Aslında Hepsiburada  bu zorluklara çözüm bulmak için bu projeyi hayata geçirmiş.

Yurt dışından yapılan ürünlerin A’dan Z’ye her adımının şeffaf ve takip edilebilir olmasını sağlıyor. Gümrüklemeden kargolamaya kadar tüm aşamaları tüm şeffaflığı ile incelenebilir hale getiriyor. Aynı zamanda hizmet yurt dışından alışveriş sürecinde yer alan tüm aktörlerin vergi yükümlülüklerinin doğru ve zamanında ödenmesini sağlayan alt yapıya da sahip.

Bu süreçlerin hepsinin hepsiburada güvencesiyle sunulması, tüketiciler açısından önemli bir güven unsuru olacaktır. Ayrıca rekabete de farklı bir boyut getirebilir.

En çok hangi ürünler talep ediliyor?

Hepsiyurtdışından, yeni hayata geçen bir proje olmasına rağmen hızla büyüyor. Peki insanlar yurtdışından neler getirmek istiyorlar?

Hepsiburada’dan yapılan açıklamaya göre en çok talep gören ürünler:

  • Telefon aksesuarları
  • Saat
  • Gözlük
  • Makyaj Ürünleri
  • Mutfak ve Banyo Gereçleri

Hepsiyurtdışından hizmetinin önümüzdeki dönemde daha da büyüyebileceğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde e-ticaret konusunda dev markalar arasında ciddi bir rekabet yaşanıyor.  2018 yılında Dünyanın en önemli e-ticaret platformlarından biri olan Alibaba, Trendyol’un çoğunluk hissesini alarak Türkiye piyasasına girmişti.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon ise 19 Eylül 2018 tarihinde, Türkiye’de faaliyetlerine başlamıştı.

Nielsen 2018 Küresel E-Ticaret Raporuna göre, dünya genelinde E-ticaret, 2018 yılında bir önceki yıla göre %18 büyüme kaydederek 2.9 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de E-ticaretin büyümesi ise %38.  Dünya genelinin 2 katından daha hızlı büyüyen bir e-ticaret pazarına sahip olmamız, e-ticaret alanında gidilecek çok yolun olduğunu gösteriyor.

Türkiye e-ticaret pazarı açısından bakarsak,  Hepsiburada, Trendyol ve Amazon Türkiye arasında ciddi bir rekabet gerçekleşecek. Her geçen gün artan oranda  olacağı tahmin edilen bu rekabette, asıl kazanın tüketiciler olacağını kolaylıkla söyleyebiliriz.