İçgörü, açıkça ve net bir şekilde görülemeyen anlamlı gerçektir. İçgörü, müşteriyle kurulan anlamlı bağı oluşturabilecek araçtır. İçgörü nedir? Müşteri açısından katma değer yaratmak ve rakiplerinizden ayrılmanın en garantili yollarından biridir.

İçgörü nedir? İçgörü özünde, müşterinize ait edinmiş olduğunuz güçlü farkındalıktır. Bu farkındalık için çok emek harcamanız ve doğru ile yanlışı ayırmanız şarttır. İçgörü zannedilen birçok detay, aslında içgörü değildir. İçgörü özünde anlamlı bir sadeliğe sahiptir. O kadar net ve berrak hale gelir ki, gerçekten içgörü mü bir aldatmaca mı kafanız karışabilir. O yüzden içgörü hassas bir konudur ve üzerinde hassasiyetle çalışılmalıdır.

İçgörü neden önemlidir?

İçgörü, markaları sıradanlıktan kurtarır.

Bir marka müşterisi hakkında içgörüye sahip değilse, hızla sıradanlaşır. Etkisini yitirir. Çünkü içgörüye sahip olmayan markalar, iletişim çalışmalarında genelde ilk akıllarına geleni söylerler. Bu da vasatlığın en kolay yoludur. İçgörü nedir? Sıradanlıktan kurtulmanın, basitlikten uzaklaşmanın anahtarı, vasatlığın panzehiridir.

Öne çıkarır, ayrıştırır.

İçgörü, iyi bir uygulamayla hayata geçirilirse, sizi hızlıca öne geçirir. İçgörü nedir? Çoğu zaman karanlıktaki yıldız gibidir. Dikkat çeker, ayrışır, arka plana atılamaz. Çünkü içgörü altın gibidir, her zaman değerlidir. Rakiplerinizden sıyrılmanız için zemin hazırlar. Fark yaratabilmeniz için imkan oluşturur.

Verimliliği artırır.

İçgörü nedir? İçgörü stratejinin en önemli öğelerinden biridir. İyi bir içgörüye sahip olunursa, kaynaklarınızı daha verimli kullanırsınız. Çok fazla medya harcaması yapmanıza, sürekli kendinizi anlatmanıza gerek kalmaz.

Etki gücünüzü arttırır.

İçgörü güçlüyse, markanın pazarlama iletişimindeki gücünü arttırır. Pazar ayının artmasına, bilinirliğinin yükselmesine katkı sağlar. Ayrıca, markanın yolunu kısaltır. Uzun zamanda elde edeceği ivmeye, daha hızlı ulaşmasını sağlar. İçgörü nedir? Markanın gücüne güç katan, değerli bir madendir.

Çekim gücü oluşturur.

Pazarlama dünyasına baktığınızda,  en önemli değişimin çekim gücü yaratmak kısmında olduğunu görüyoruz. Tüketici bilginin her türlüsüne kolaylıkla ulaştığı için onlara sürekli ürününüzü itmek artık işe yaramıyor. Yükselen değer çekim gücü yaratmaktır. İçgörü, çekim gücü yaratmanız için size birçok imkan sunar. Tüketiciyle anlamlı bir bağ kurduğu, onu rahatsız etmediği için de müşterinize itici gelmez. Bir taşla, birçok kuş vurmuş olursunuz.

İçgörü Örnek 1: Dove: Gerçek Güzellik

Dove kapsamlı bir araştırma yaptırmış ve oldukça önemli bir sonuca ulaşmıştır. Yapılan araştırmaya göre kadınların %96 sı kendilerini güzellik normlarına göre, güzel bulmuyorlardı. Ve genel kabul gören güzellik normlarından rahatsızdılar.  Kendilerini kalıplara sığdırmak istemiyor, mevcut halleriyle kabul görmek istiyorlardı.

Bu sonuçtan sonra Dove riskli bir adım attı. Ve güzellik kalıplarını yıkmaya karar verdi. #GerçekGüzellik kavramını sahiplendi. Gerçek güzellik kavramını tanımladılar. İletişim çalışmalarını ürün bağlamından çıkarıp, bu kavram üzerine yoğunlaştırdılar ve inanılmaz bir başarı elde ettiler. Kendi kategorisinin tartışılmaz en büyük markası haline geldi. Güçlü bir içgörü ve doğru uygulama Dove’a paha biçilmez sonuçlar sağladı.

İçgörü nasıl bulunur?

1.Araştırma yapmak, içgörüyü bulmak için en güçlü adımlardan biridir.

İçgörü bulabilmek için müşterinizi yakından tanımanız, onun özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. ( Müşteri özellikleri hakkında daha fazla bilgi için yeni dönemin müşteri özellikleri neler yazısını okuyabilirsiniz. )

Burada önemli bir detay var: Yaptığınız araştırmaların psikoloji ve sosyoloji temelli olmasına özellikle dikkat edin. Tüketicinizin hem kişisel yaklaşımlarını hem de toplululukla birlikte yaptıklarını iyi değerlendirmeniz şarttır. Sıradan, gelişi güzel araştırmalarla bir sonuca ulaşamazsınız.

2.Araştırma sonuçları üzerinde derinleşmelisiniz.

Bazen içgörü, arkada saklanır. Kendini kolayca ele vermez. O yüzden doğru içgörüyü bulana kadar, derinleşmeye özen göstermeniz gerekir. Bu prensi bulmak için, yüz kurbağa öpmek gerekir metaforuna benzerdir. İçgörü, denizin dibindeki inci gibidir. Derinlere inmeden ona ulaşmanız çoğu zaman mümkün değildir.

3.İyi bir içgörü için parçaları birleştirmelisiniz.

İçgörüye ulaşmak için parçaları birleştirmek oldukça önemlidir. Çünkü bazen o anlamlı bütünlük, birçok parçanın bir araya gelmesini gerektirir. Büyük resmin net ve belirgin şekilde ortaya çıkabilmesi için, parçaların birleşmesi gerekir. Parçaları birleştirmek ise, ancak uzmanlıkla mümkündür. Hangi parçanın nereye geleceğini bilmezseniz, parçaları birleştiremezsiniz ve içgörüye ulaşamazsınız.

4.İçgörü, zamansal bütünleşmeyle mümkündür.

İçgörüyü yakalayabilmek için, geçmişi bilmeli, bugünü anlamalı, gelecek ile ilgili öngörüde bulunabilmelisiniz. Geçmişi bilmezseniz aynı hataları tekrarlayabilirsiniz. Bugünü anlamazsanız, sonuç alacak çalışmalar yapamazsınız. Gelecekle ilgi öngörünüz olmazsa, neyin çalışıp neyin çalışmayacağından emin olamazsınız.  İçgörünün bulunmasının bu kadar zor olmasının temeli, belki de bu maddeye dayanıyor. Bu bütünleşmeyi yapabilmek, içgörünüzü parlatır.

5.İçgörüye ulaşmak, gerçekçilikle mümkündür.

İnsanın hayal gücü ve beynin çalışma mekanizması aldatılmaya çok açıktır. O yüzden içgörü sandığınız birçok veri, çoğu zaman büyük bir hayal kırıklığından ibarettir. İçgörü, katı bir gerçekliğin sınavından geçmelidir. Aksi takdirde, yanıltıcı olur. İçgörünün sağlığı için, bulduğunuz verilere gerçeklik gözlüğüyle bakmalı, sonuçları acımasız gerçeklikle eleştirebilmelisiniz. Sizin masada vermediğiniz sınavın, sahadaki bedeli ağır olabilir.

İçgörü Örnek 2: Omo: Kirlenmek Güzeldir 

Omo, anneler üzerine yaptığı araştırmalarda annelerin mükemmel anne imajından sıkıldıklarını keşfetti. Mükemmel ve kusursuz olmak, anneler için inanılmaz yorucuydu. Hata yapmamaya çalışmanın onları tükettiğini keşfetti.

Yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Çocukların, rahat rahat oynamasını teşvik ettiler. Hayatı keşfetmenin, deneyimlemekten geçtiği üzerinde durdular.  “Çocuklar düşsün, kalksın, kirlensin, öğrensinler. Omo varsa, kirlenmek güzeldir. Kirlenmeyi dert etmeyin” dediler. Omo da inanılmaz bir başarıya ulaştı. Sektöründe 1. sıraya yerleşti.

İçgörü Örnek 3: Darüşşafaka: Olmasa da Olur

Yapılan araştırmalarda insanların “benim yapacağım küçük bir bağış neyi değiştirebilir” düşüncesinde oldukları bulgusuna ulaşılmış. Bu önemli bulgu sonrası harekete geçilmiş ve ” küçük bağışlar, büyük farklar yaratır” mottosuyla yola çıkılmış. Ortaya güçlü ve etkili bir kampanya çıkmış. Detaylarını aşağıdaki videoda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu çalışmada yakalanacak iyi bir içgörü ile güçlü bir iletişim kampanyasının oluşturulabileceğini görüyoruz. Özellikle iletişim kurgusundaki sadelik ve “olmasa da olur” vurgusu insanlara kolay geçebilen bir işin olmasını sağlamıştır. Bu başarılı iş için ajansı 4129Grey i de tebrik etmemiz gerekir.

 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları – Olmasa da Olur Case Study from 4129Grey on Vimeo.

 

3 örneği de incelediğinizde 3 önemli detay ortaya çıkıyor.

  1. İçgörüler ve ulaşılan gerçekler tamamen insan odaklı ve onları anlamaya yönelik.
  2. Konu ürün değil, onun sağladığı fayda, ürettiği değer. Ürün iletişimi devri çoktan geçti.
  3. Siz iyi bir içgörüye sahipseniz, insanlar sizi sizden daha çok ve etkili anlatabilirler. ve bunun etkisi paha biçilmezdir.

İçgörü yazısını beğendiyseniz, Mavi Okyanus Stratejisi Nedir? yazısını da öneririz.