Günümüz oyunlarında sunulan ayrıntı düzeyi, oyuncuların manzaralar, sesler, hikayeler ve etkileşimli oyunlarla meşgul oldukları başka bir evrene girmelerini sağlar. Video oyunlarının kalitesi arttıkça, onları oynayanların sayısı da arttı. Çevrimiçi oyunlar, sıradan oyuncuların bile ücretsiz olarak kart veya basit bulmaca oyunları oynamasına dahi izin verir. Angry Birds gibi popüler akıllı telefon oyunları milyonlarca kez indirildi. Etkileşimli oyunlar artık herkesin her yerde zevk alabileceği bir aktivite haline geldi. Durum böyle olunca in-game marketing reklamverenlerin ilgisini çekmeye başladı. Peki, in-game advertising olarak da bilinen in-game marketing nedir?

In-Game Marketing Nedir?

Artık akıllı telefonunuzda, yüksek teknoloji özellikli konsolunuzda, bilgisayarınızda ve hatta VR kulaklıklar aracılığıyla video oyunları oynayabilirsiniz. Aslında, oyun trendi o kadar güçlü ki tüketiciler üzerinde büyük bir etkisi var. 2020’nin sonunda PS5’in stoklarının nasıl kısa sürede tükendiğini veya mevcut kültürel ortamda e-sporun nasıl önemli bir rol oynadığı, bunun en büyük kanıtlarından biridir.

Oyun, harcama ve sosyalleşme için sınırsız ve problemsiz bir kanaldır. Bu kanal aracılığıyla yapılan pazarlama yatırımlarının çoğu sponsorluklar ve reklamları içerir. In-game marketing, oyun içi pazarlama ya da oyun içi reklamcılık şeklinde de isimlendirilir. Reklamverenlerin adlarının veya ürünlerinin dijital oyunlarda gösterilmesi için ödeme yapmalarına olanak tanır. Örneğin, sanal şehirlere yerleştirilen devasa reklam panolarında büyük şirketlerin logoları yer alabilir. Reklamcılar, reklamları organik olarak oyunlara entegre edebilirler. Böylece yaratıcı bir strateji uygulanmış olur.

YAZI: Minimalist Pazarlama Nedir?

In-Game Marketing Reklamları Nasıl Olmalı?

Basılı, radyo veya televizyonda geleneksel pazarlamaya kıyasla video oyunlarında reklam vermenin birtakım avantajları vardır. Oyunların etkileşimi, daha akıllı ve incelikli reklam biçimlerine de olanak tanır. Pazarlamacılar, oyuncuları logolar veya sloganlarla rahatsız etmek yerine, mesajlarını optimum fayda için ideal şekilde oyuna dahil etmeliler. Bu şekilde reklamlar, dikkat dağıtıcı olmaktan çok bir özellik haline gelir. Bu durum, in-game marketing stratejisinden daha fazla avantaj sağlamada etkilidir.
Oyun içi reklam seçenekleri de son derece özelleştirilebilir. Yapılan bir araştırmaya göre, video oyun konsollarının %80’e kadarı internete bağlı ve bu da onların düzenli olarak dinamik içerik güncellemeleri almalarını sağlıyor. Bu, pazarlamacıların, reklamların ne zaman görüneceğini ve kimi hedefleyeceğini seçerek, istedikleri zaman reklamlarını değiştirebilecekleri ve bölümlere ayırabilecekleri anlamına gelir.

Hatta bazı reklamcılar pazarlama amacıyla açıkça kendi oyunlarını geliştirme adımını atmışlardır. Birçok popüler film, filmden sahnelere dayalı basit çevrimiçi oyunlar geliştirir. Bu etkileşimli reklamlar, şirketlerin güçlü pazarlama mesajlarını iletmesine ve aynı zamanda en ilgili müşterilerini eğlendirmesine olanak tanır.

Fotoğraf: unsplash

In-Game Marketing Kimler İçin Uygun?

In-game marketing nedir diyenler, bu pazarlama stratejisinin kendileri için uygun olup olmadığını da merak edebilirler. In-game advertising, neredeyse çoğu büyük şirketler tarafından kullanılan bir stratejidir. Video oyunlarının küresel erişimi, uluslararası markaların tanınırlığını artırmaktadır. Video oyunları, perakendeciler için özellikle genç erkek demografisine ulaşmanın kanıtlanmış bir yoludur. Oyun içi reklam maliyeti, bazen küçük ve orta ölçekli işletmeler için ağır gelebilmektedir. Fakat, küçük ve orta ölçekli firmalar ve markasını geniş kitlelere duyurmayı hedefleyenler in-game marketing stratejisinden yararlanmalıdır. Sektör büyüdükçe ve reklamların özelleştirilebilirlik düzeyi arttıkça, her büyüklükteki şirketin oyun içi reklamları kullanma fırsatları olabilir.

In-game marketing, bir şirketin oyunculara adamak istediği bağlılık düzeyine dayanır. Büyük yeni oyunlara reklam yerleştirmek oldukça basit olabilirken, orijinal oyunlar tasarlamak ve bunları çevrimiçi olarak barındırmak çok daha karmaşıktır. Bir şirket, ne tür bir plan yapacağına karar vermeden önce hedeflerini ve kaynaklarını değerlendirmelidir. Herhangi bir oyun içi pazarlama planının en önemli yönü, doğru ürünü doğru oyunla eşleştirmektir. Tüm demografilerdeki insanlar video oyunları oynar, ancak oynamayı seçtikleri başlıklar büyük ölçüde değişir.

Genellikle genç erkekler aksiyon ve spor oyunlarını tercih etme eğilimindedir ve yaşı ilerlemiş kişiler ise basit bulmaca ya da macera oyunlarına yönelme eğilimindedir. Örneğin, basketbol ayakkabıları için bir reklamı Scrabble’ın çevrimiçi sürümüne entegre etmek mantıklı olmaz. Oyun içi pazarlamacılar, ürünlerini satın alma olasılığı en yüksek olan müşterileri araştırmalı ve ardından onların hangi oyunları oynama olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmalıdır.

In-Game Marketing Örnekleri Nelerdir?

In-game marketing nedir ve kimler için uygundur açıkladıktan sonra, bu stratejinin örneklerinden söz edelim. In-game advertising örnekleri:

Axe

Erkek bakım ürünleri üreticisi, oyun içi pazarlamayı 18-34 yaşlarındaki erkek izleyicilerle bağlantı kurmanın harika bir yolu olarak gördü. Reklamları genellikle savaş oyunlarında gösterilir.

MC Kids

McDonald’s, ilk Nintendo için bir oyun yayınladıklarında oyun içi pazarlamaya dahil oldu. Oyuncular, çalınan hamburgerleri geri almaya çalışırlardı.

Chuck Wagon

Purina, Atari 2600 için Chuck Wagon marka köpek maması temelinde bir oyun geliştirdi. Oyuncular köpeğe bir labirentte rehberlik ederek bir kase Chuck Wagon’a ulaşmaya çalışırlardı. Oyun, köpek maması ambalajlarında da tanıtılmıştı.

Cool Spot

7Up’ın Spot maskotuna dayanan bu oyun, hem oyunculardan hem de eleştirmenlerden övgü alan nadir bir reklam hilesi örneğiydi. Oyun, oyunculara eğlenceli ve zorlu bir deneyim sunarken, aynı zamanda şeffaf reklam mesajları da içeriyordu.

Neden In-Game Marketing Uygulamalarına Yatırım Yapmalısınız?

Oyun içi reklamcılığın pazarlama stratejinize sunacağı çok şey var! Her şeyden önce, bu reklam tekniği, rekabetin hala düşük olduğu reklam kanallarında markanızın daha görünür olmasına yardımcı olabilir. İkincisi, doğru oyun içi reklam formatını seçerek markanızı rakiplerinizden farklılaştırabilir ve çok spesifik bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca oyun içi reklamlara yatırım yaparak reklamlarınızı gerçek zamanlı olarak optimize edebilirsiniz. Amaç özel yapım bir reklam mesajı oluşturmaksa, mevcut özelleştirme olanakları markanız için harika fırsatlardır. Hepsinden öte, oyun içi reklamcılık, çok kesin veriler toplamanın ve müşteri sayınızı artırmanın kolay bir yolu olabilir. Ayrıca, tipik oyuncu profilinin ne olduğunu, hedef kitlenizin video oyunları oynamak için harcadığı zamanı öğrenebilir ve böylece önemli mesajlarınızı günden güne geliştirebilirsiniz. Bütün bunlar daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

In-Game Marketing Hakkında Bunları Unutmayın!

In-game marketing hakkında bilinmesi gereken diğer detaylar:
Bir pazarlamacı kendi oyununu tasarlarsa, ürünlerini ve marka mesajlarını etkileşimli deneyimlere dönüştürmek için oyun geliştiricilerle birlikte çalışır. Amaç, pazarlama mesajı ve oyun arasında bir denge oluşturmaktır. Bir oyun bariz bir reklama çok benziyorsa, etkisi çok az olacaktır veyahut olmayacaktır.
Çevrimiçi oyunlara yerleştirilen reklamlar genellikle tüketicinin ürün satın alabileceği veya daha fazla bilgi edinebileceği sayfalara bağlantı verir. Kullanıcıların bağlantı verdiği açılış sayfaları, bağlantı verdikleri oyunları yansıtmalıdır.

Oyun içi reklam oluşturmak sadece ilk adımdır. Bu reklam stratejisinden maksimum verim elde etmek için yapılması gereken birkaç önemli uygulama daha bulunmaktadır. Örneğin, çevrimiçi perakendeciler, ürettikleri yeni trafiği kaldırabilecek özel web sayfalarına sahip olmalıdır. Açılış sayfaları, pazarlamacıların bağlantı URL’si tarafından oluşturulan tüm etkinlikleri izlemesine de olanak tanır. Daha sonra verileri analiz edecekler ve reklamın başarılı olup olmadığını belirleyeceklerdir.
Pazarlamacılar, belirli demografileri hedefleyerek reklamlarının etkinliğini artırabilir. Genç erkeklerin atış oyunlarını, orta yaş kadınların ise kart oyunlarını sevdiğini bilmek, pazarlamacıların reklam çabalarını bölümlere ayırmalarına yardımcı olur.