Büyük markaların çoğu pazarlama aktivitelerinde tercih ettiği ‘influencer marketing‘ son yıllarda en gözde reklam yollarından biri olmaya başladı.

Dijital dünyaya adım atmaya başladığımızdan beri hayatımızda büyük bir yere sahip olan sosyal medya da, artık en temel pazarlama aracı oldu diyebiliriz. Karşımıza çıkan influencer hesapları da hep ciddi oranda takipçilere sahip olmasından kaynaklı pek çok ilgi çekmekte ve takip edenlere ilham vermekte.  Peki influencer nedir ve kimlere influencer denir?

Görsel: Unsplash

Influencer Nedir?

Influencer olanların büyük çoğunluğu blog yazarları olarak karşımıza çıkıyor. Siteleri üzerindeki trafiğe göre markalardan reklam alan influencerlar, blog yazarı haricinde temel olarak YouTuber ve yüksek takipçili hesaplardır. Kanallarında kendilerine has bir tarzı olan ve bu tarzı takip etmekten keyif alan takipçilere sahip olan influencerların, hesaplarının kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi insanları etkileyen ve onlara ilham veren kişiler olduklarını söyleyebiliriz.

Bilirkişi olarak algılandığı için de büyük markaların artık influencer hesaplarına doğru odaklandıklarını ve şirket kültürüne en uygun influencer hesabını bulmaya çalıştıklarını ve ajanslarla anlaşmalar sağladıklarını görüyoruz.

Influencer Marketing Neden Önemli?

Normal şartlarda bir markanın reklamı, görüldüğü zaman oluşan ‘reklam’ algısından dolayı okunmadan geçilebiliyor. Ancak influencer hesapları gibi genel içeriği severek takip edilen hesapların paylaşımları merakla ve heyecanla takip edildiği için, markaların ürünlerinin tanıtımları çok daha rahat ve organik bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Tekdüze ve klasik içerikler hazırlamak yerine influencer’a özel orijinal içerikler oluşturulması, bu içeriğin güvenilirlik kazanan influencer tarafından sosyal erişim ile binlere ve milyonlara ulaşarak marka bilinirliğini artırmakla kalmayıp, bir de marka algısının tüketici gözünde sağlamlaşmasına yarayacaktır.

Görsel: Pexels

Influencer Marketing Yöntemi Nedir?

Influencer marketing temel olarak 4 aktiviteye dayanır. 

Bunlardan birincisi influencerları ve içeriklerini incelemek, analiz etmek, önem sırasına göre derecelendirmek ve seçim yapmaktır. 

Devamında influencer topluluğunun, firmaya ve markaya yönelik farkındalığını artırmak gerekir. Bu sayede influencera hazırlayacağı özel içerikle ilgili temel bilgiler sağlanmış olur. Sonrasında influencer ile hedef kitleye hedef kanal üzerinden marka farkındalığını artırma çalışmaları ve pazarlama kampanyaları yapılır. Dördüncü aktivite ise influencerları adeta marka elçisi haline getirerek onların markayı benimsemesinin sağlanmasıdır.

Influencer marketing, temel olarak 4 adımda gerçekleştirilir.

Bu adımlar erişim, eylem, dönüştürmek ve etkileşimdir. Özetlemek gerekirse erişim aşamasında marka, influencer adayları arasından kendisini temsil edecek olanı seçer ve marka ile ilgili influencerı bilgilendirir. Eylem aşamasında markalar ve influencerlar pazarlama kampanyalarını ortaya çıkarırlar. Influencer, markayı tanıtabileceği en doğru ve özgün içeriği paylaşır ve takipçilerine markayı ve ürünü tanıtır. Devamında influencerlar takipçilerini markanın müşterilerine dönüştürür. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi ile hedef kitlenin markanın ürünlerini satın aldığı görülür ve bu noktada belirli takipçi kitlesine özel indirim gibi ayrıcalıklar sağlanabilir. Son olarak etkileşim aşaması ise influencerın müşterileri sadık tüketicilere dönüştürmesini kapsar. Bu noktada ilk aşamadan itibaren verilen kararlar ve alınan aksiyonlar etkili olur.

Influencer Marketing Stratejisi ile Milyonlara Ulaşan Marka

Günümüzde en çok tercih edilen kozmetik markaları arasında yer alan L’Oreal tarafından satın alınan NYX Kozmetik, influencer marketing çalışması ile organik büyüme sağlayan markalardan bir tanesi. Ürün numunelerini vloggerlar ve bloggerlar ile paylaşan marka, sosyal medyanın gücüne inanarak gerçekleştirdiği çalışmalardan sonra sosyal medya etkileşimini %97 oranında artırarak 1 yıl içerisinde satışlarında %57 artışa imza attı. Bu sayede 93 milyon dolarlık ürün satışı yapılırken, kazanılmış marka değeri 50 milyon ise dolara ulaştı.

Bu noktada ünlülerle değil de sosyal medyaya hakim olan influencer çalışmalarını tercih eden şirket, influencerlar arasından seçtiği marka elçilerini ‘NYX Face Awards‘ ismiyle organize ettiği etkinliğe davet etti ve bu makyaj olimpiyatlarında profesyonel makyözler ile makyaj influencerlarını bir araya getirdi. 

Influencer marketing ile deneyim pazarlamasını buluşturarak ortaya çıkardığı iş ile NYX, doğru hedef kitlesine doğru bir kanal ile ulaşmış oldu. 12.2 milyon takipçi ile 2017 sonundan beri dünya üzerinde 4. sıraya adını yazdıran NYX, günümüzde tüm sosyal medya platformlarında kendi sektöründen ön plana çıkan ilk 5 marka arasında anılıyor.

 

NYX Kozmetik, 2016 yılında Türkiye’de bulunan makyaj influencerları arasında bir yarışma düzenlemişti. Ve bu yarışmanın kazananlarını Los Angeles’ta organize edilen bir ödül törenine davet etmişti. Bu influencerların makro ve mikro olarak ayrıldığını ve NYX’in pazarlama kampanyaları için iki tür ile de anlaştığını belirtmeden geçmeyelim.

Influencer Marketing Püf Noktaları

Marka imajının sağlam olması her markanın hayalidir, bunu korumak ise bir o kadar zordur. Doğru influencer adayının seçildiğinden emin olmak için influencer iyice tanınmalı ve yaptığı çalışmalar güzelce incelenmeli. Markaya ve kültürüne ne kadar uygun olduğu analizlerle ölçülmeli, sonrasında ortaya çıkarılacak iş ise tüm detayları ile görüşülmeli. Influencer adayının takipçi kitlesinin bilgileri ve detayları iyice değerlendirilmelidir. Satın alınan takipçilere sahip bir influencer ile çalışmak marka imajını büyük ölçüde zedeleyecektir.

Bütçe planlaması da bu noktada çok önemlidir. Bazı influencerlar ile direkt para üzerinden çalışılırken bazıları ile bedava ürün veya çapraz promosyon gibi çeşitli yollar seçilebilir. Bu noktada influencer adayının markaya ve ürüne olan inancı da belirleyici bir faktör olacaktır.

Her ne kadar yapılan iş reklam olsa da reklam kokmamalı, insanları itecek ifadelere sahip olmamalıdır. Reklamın doğal görünmesi için beraber çalışılan influencerın insanların gözünde güven veren bir imajı olduğundan ve doğal içeriklere sahip olduğundan emin olunmalıdır. Sadece markalarla reklam çalışmaları gerçekleştiren ve hesabı sadece bu içeriklerle dolan bir influencer ile beraber çalışmak 1 – 0 geride başlamaya yol açabilir.

Görsel:Pexels

Influencer Marketing Çalışması İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Influencer ile beraber gerçekleştirilen pazarlama kampanyası tamamen influencerın içeriklerine ve öne çıkarılacak ürüne ve hizmete bağlıdır. Bu noktada sadece bir sosyal medya hikaye veya gönderi paylaşımı, IGTV videosu, canlı yayın, çekiliş ve YouTube içerikleri ile Twitter, Instagram, YouTube ve bloglar gibi pek çok sosyal medya mecrası arasından en uygun olan kanal seçilmelidir.

Influencer marketing çalışmalarını farklı yöntemler ve kanallar ile uygulayan büyük markaların çalışmaları örnek alınabilir, bu sayede bir öngörü sağlanarak anlaşılan influencer ile karşılıklı bilgi paylaşımı doğrultusunda en doğru kanala karar verilebilir. Devamında paylaşımı yapılacak organik ve sağlam içerik ile hedef kitleye samimi bir dille ulaşılabilir.