İnovasyon,  bir konu veya alanla ilgili katma değerli bir dönüşüm oluşturmaktır. İnovasyon nedir? Birden fazla noktayı, bir araya getirerek anlamlı bir bütün oluşturabilmektir.

İnovasyon nedir? Çizginin dışına çıkabilme, kutunun dışında düşünebilme becerisinin sistemli bir çaba ile sonuç alınmış halidir. İnovasyon, sadece değişim değil, aynı zamanda dönüşüm oluşturmayı da içerir.

İnovasyon Nedir?

Ekip işidir. İnovasyon yapabilmek için genelde birden fazla insanın bir araya gelmesi ve aynı amaç için çaba sarf etmesi gerekir. Tek başınıza sonuç alamayacağınız birçok süreci, ekip çalışması ile daha kolay çözebilirsiniz. İnovatif ürün ve hizmetleri incelediğinizde arkasında odaklanmış ekipler görüyorsunuz.

Cesaret ister. Konfor alanı gelişimin önündeki en önemli engellerden biridir. İnovasyon yapabilmek, sürüden ayrılmak, farklı düşünebilmek ile mümkündür. Fakat bu sizi bazı risklerle de baş başa bırakır. Cesaret etmez, sınırların dışına çıkmazsanız, sonuç almanız, fark yaratmanız mümkün olmaz.

Vazgeçebilmenizi de içerir. Steve Jobs” Bizim başarılı olmamızı sağlayan, 1000 tane iyi fikre hayır diyebilmemizdir.” diyor. İnovasyon yapabilmek için, akla yatan, iyi fikirlere de hayır demeniz gerekebilir. İnovasyon yapabilmek için, ortalama fikirlerden fazlasına ihtiyaç vardır. Ortalama fikirlerden vazgeçemezseniz, daha iyilerini bulamazsınız. Vazgeçebilme becerisine sahip olmayan şirketler, sıradan ve etkisiz işlere mahkum oluyorlar. ( Bu konu ile ilgili Bazen En Büyük Cesaret Vazgeçebilmektir yazımızı okuyabilirsiniz. )

İnovasyon, disiplin ister.

İnovasyon yapabilmek için çoğu zaman uzun süre disiplinli bir faaliyet yürütme gerekmeniz gerekir Disiplinli olmaz ve gerekli odaklanmayı sağlamazsanız, kısa vadede sonuç alacak gibi görünürken, uzun vadede kaybeden olursunuz.

İnovasyon için  tutarlı olmanız gerekir. Yaratıcılık ile marjinallik arasında hassas bir çizgi vardır. Yaratıcı olup, inovatif bir fikri hayata geçirmeniz için, fikrinizi inşa ettiğiniz bir zemine ihtiyaç vardır. Bunu yapabilmek için tutarlı olmanız, fikirlerinizi sürekli test etmeniz gerekir. Ayakları yere basmayan fikirler, tutarlı bir bütünlüğe sahip olmayan konseptler, başarısızlığa mahkum olurlar.

İnovasyon, sadelik ister. İnovasyon yapabilmek için gereksiz detaylardan uzaklaşabilmeniz gerekir. İnovasyon, basitlik değil sadeliktir. Gereksiz tüm detaylardan arınmak, anlamlı her şeyi içermekle mümkündür.

(Sadeleşmek konusunda Sadeleşmek Neden Zordur? yazısına göz atabilirsiniz. )

İnovasyon Türleri Nelerdir? İnovasyon Örnekleri

1.Ürün inovasyonu:

Ürün inovasyonuna en güzel örneklerden biri, İphonedur. Apple, İphone ile ürün inovasyonu gerçekleştirmiş ve rakiplere fark atarak dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline gelmiştir

İphone, telefondan ötesidir. Jobs, İphone lansmanında ‘telefonu yeniden icat ettik’ sözünü kullanmıştır. İphone , akıllı telefon kavramını ortaya çıkarmıştır. Dokunmaktik ekranı, kullanıcı kolaylığı, uygulama servisleri ile müşterisinin beklentilerinin ötesine geçmiştir. İnternet kullanımını kolaylaştırmış, dünyanın değişmesine katkı sağlamıştır. Apple’ın reklamcısı Ken Seagal İphone için ” İphone bir telefon değildir, telefon özelliği olan bir bilgisayardır” diyor.

Görsel Kaynak

Apple,  İphone’u 2007’de piyasa sürmüştür. 2006 Telefon piyasasının hakimi %36 pazar payı ile Nokia idi. İphone inovatif bir ürünle, oyunun kurallarını değiştirdiğinde, Nokia, bir kaybedene dönüştü. Ve pazardan silindi. Daha ilginci, Apple, Nokia’nın rakipleri arasında görünmüyordu. Rakip olarak görünmeyen bir şirketin, sektörün dinamiklerini değiştirmesi ancak inovasyonla mümkündür.

Ürün inovasyonu için başka örnekler:

Kindle, Amazon tarafından üretilmiş ve 2007 yılında piyasaya sunulmuştur. E-kitap kavramının yerleşmesinde büyük katkısı vardır. Basılı kitaplar yerine, dijital kitap okuma deneyimi sunarak kullanıcı deneyimini dönüştürme amacı taşır.

 

Görsel Kaynak Go Pro, aksiyon kamerası olarak öne çıkmış, başarılı bir inovasyon ürünüdür. Kurucusu Nick Woodman sörf yapmayı ve bunu kameraya çekmeyi seviyormuş. Fakat mevcut kameralar, istediği gibi olmayınca Go Pro ortaya çıkmış.

Go Pro
Görsel Kaynak:

Dyson elektrikli süpürge, elektrik süpürgesi konusunda inovatif bir üründür. Toz çekiş gücü, toz torbası bulundurmayan özel teknolojisi ile kendi alanında fark yaratmıştır. Kurucusu James Dyson, torbasız elektrikli süpürgeyi bulabilmek için binlerce prototip üretmiştir.

Dyson elektirikli süpürgeler rakiplerine göre daha pahalıdır. Peki sağlam mı? Video içinde detayları bulabilirsiniz.

Dyson Test Videosu:

Tesla ürün inovasyonu konusunda önemli örneklerden biridir. Tesla, Elon Musk şirkete yatırım yapmasıyla önemli bir atılım yapmış ve her geçen gün satış adedini arttırmıştır. Elektrikli bir araba olarak öne çıkmış, menzilini her geçen gün arttırmıştır. Otopilot teknolojisi ve sürekli yazılım güncellemeleri ile sürüş keyfini de arttırmıştır. Örneğin Tesla Roadster elektrikli ilk spor otomobil olarak ön plana çıkmıştır.

Ayrıca Tesla otomobiller güvenlik testlerinden yüksek notlar alarak, kullanıcılarına güvenli bir sürüş seçeneği sunuyor.

tesla Elon Musk

Tesla aynı zamanda tasarıma da ciddi yatırım yapmıştır. Tesla’nın temelde 5 farklı araç tipi bulunmaktadır. Model S, Model X, Roadster, Model 3 ve yeni piyasaya çıkacak Model Y’yi sayabiliriz.

Tesla 2018 yılında 245.162 araç satarken, 2019’da bu rakamın 300.000 adeti geçmesi bekleniyor. Bu durum yakın bir dönemde tüm otomotiv piyasasını değiştirebilecek güçte görünüyor.

2.Pazarlama İnovasyonu:

Pazarlama inovasyonu için Starbucks, önemli bir örnektir. Starbucks Ceo su Howard Schultz” Amacımız, insanların ev ve işlerinden sonra 3. Noktası olmak” diyor. Starbucks, kendinini kahve satan bir yer olarak sunmuyor.

Mesela, Starbucks duvarlarında, “Starbucks paylaşım gezegenidir. Siz ve Starbucks, kahveden fazlasıdır. “ yazar. Çünkü Starbucks’taki tüm süreçler, başarıyla kurgulanmış pazarlama harikalarıdır.

Baristalar, kahve yapanları daha değerli ve uzman haline getirmiş. İnsanların kahve yapım sürecine ilgisini arttırmış, kahve sunumunu standardın dışına çıkarmıştır.

Ayrıca logosu da oldukça ilgi çekicidir. Hikayesini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bardağınızın üstüne adınızın yazılması, kişiselleştirme ve müşteriyi özel hissettirmeye ait, önemli bir ritüeldir. Rahat koltuklar, fondaki müzikler, duvarlardaki görsellerin hepsi, bir kültürün parçasıdır. Ve özünde Starbucks’ı rakiplerinden ayıran, onu farklı bir yere koymanızı sağlayan pazarlama unsurlarıdır. Pazarlama inovasyonu yaparak, markayı farklı bir yere taşımıştır.

Zara, tekstil sektöründe çok önemli bir oyuncudur. Müşterisini yakından tanır. Geniş bir tasarımıcı kadrosuna sahiptir. Sürekli güncellenen koleksiyonları ile insanların Zara’yı düzenli olarak ziyaret etmesi sağlamıştır. Zara, sürekli güncellenen koleksiyonu ile kullanıcısında bu sefer almazsan, daha sonra bir daha bulamam hissiyatı oluşturur. Kendisine has mağaza dekorları ve ürünleri ile fark yaratıp öne geçmiştir.

3.Deneyim inovasyonu:

Deneyim inovasyonu için ilk örneğimiz, Disney olacak. Disney, çocukların deneyim yaşamaları için Disneylandlar inşa etmiştir. Bu yapı baştan aşağıya çocuklara deneyim yaşatmak üzerinedir. Her yıl milyonlarca insan ziyaret eder, keyifli vakit geçirirler. İnsanlara sunulan, Disneyland deneyimidir. Standardın ötesine geçerek, ciddi fark yaratmıştır.

Netflix, deneyim inovasyonu için başarılı örneklerden biridir. Netflix, üyelik sistemi ile çalışır. Belirli bir aylık ücret ödeyerek, filmler, diziler, belgeseller izleyebilirsiniz. Netflix, 50 milyar doların üstünde bir değere sahip, 150 milyondan fazla üyeye sahip bir şirkettir.

netflix 2018 ciro

Görsel kaynak

Özünde, insanların televizyon izleme deneyimini değiştirmiştir. Televizyon izliyorum sözü, yerini Netflix izliyoruma bırakmaktadır. Her yıl 10 milyardan fazla parayı kendi içerikleri için harcayan Netflix, sadece televizyon değil sinema endüstrisini de değiştiren önemli bir inovasyon örneğidir.

Netflix yaptığı inovasyon sayesinde en yakın rakibi Blockbuster’ı geçmeyi başarmıştır. Blockbuster iflas ederken, Netflix yıllık yaklaşık 16 milyar dolarlık bir gelire ulaşarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

4.İş modeli İnovasyonu:

Uber, iş modeli inovasyonu için ilginç bir örnektir. Bir uygulama sayesinde, insanları ulaşım hizmeti veren bir yapıya dönüştürmüştür. Standart kalıpları yıkarak, taksicileri ve ulaşım sektörünü önemli ölçüde etkilemiştir.

Uber, standart ulaşım sistemine yenilik getirmiştir. Aradan aracıları çıkarmış ve insanların hayatını kolaylaştıran bir yenilik sunmuştur. Mesela New york da Uber ‘den sonra taksi plaka ücretleri %50 ye yakın bir düşüş göstermiştir. Taksicilerin tekeli yıkılmaya başlanmıştır.

Uber, ulaşım için kendi araçlarını kullanmaz. Başkalarının araçlarının, ihtiyacı olan insanlara ulaşmasını sağlar. Ve yarattığı katma değer ile iş modeline yeni bir soluk getirir.

uber arama

Uber’in kuruluş yılı 2009’dur. Fakat Google’daki arama hacminden de görebileceğimiz gibi özellikle 2015 yılından itibaren güçlü bir ivmeye ulaşmıştır. Birçok ülkede ulaşım sektörüyle ilgili ciddi değişimler sağlamıştır.

Airbnb, otellerin karşısındaki en önemli alternatiflerden biridir. İnsanların uygulama üzerinden başka insanlara evlerini kiralama imkanı sunar. Bu şekilde otel fiyatına veya daha azına farklı bir deneyim imkanı sağlar.

Airbnb, oda satmaz, konaklama hizmeti sunmaz. İhtiyacı karşılar, insanların sorunlarını çözerek fark yaratır. İş modelinde klasiğin dışına çıkar. Mekan ve zamandan uzaklaşarak, sektöre yeni bir dinamik getirmiştir.

Amazon, iş modeli inovasyonuna verilebilecek en önemli örneklerden biridir. Günümüz dünyasını şekillendiren en önemli şirketlerden biridir. Ticaretin yapısını değiştirmiş, ticaretin önüne 3 harfini getirerek e-ticaret kavramını ortaya çıkarmıştır. Özellikle Amerika’da perakende sektörünün sonunu getireceği söylenmektedir. 7/24 alışveriş imkanı sağlaması, zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırmasıyla Amazon, alışverişe başka bir boyut getirmiştir.

 

amazon piyasa değeri

Amazon inovasyon konusunda başarılı olmasını aynı zamanda sabırlı olmasına borçludur. Uzun yıllar boyunca zarar etmiş ve buna rağmen hissedarlarını ikna etmeyi başarmıştır. Amazon piyasa değerini incelediğimizde 2013 yılına kadar ciddi bir artış göremiyoruz. 2014 yılında ciddi bir kırılım yaşanmış ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelmiştir.

İnovasyon neden önemlidir?

Oyunun şeklini değiştirir. Markalar aynı şeyleri yaparak, farklı sonuçlar alamazlar. Burada inovasyon devreye girer. Oyunun şeklini değiştirir. Bazen birçok oyuncunun saf dışı kalmasını sağlar. İnovatif ürün veya hizmet geliştiren şirketler, önemli bir güç elde ederler. Hakimiyetleri artar.

Karlılığı arttırır. İnovasyon nedir? İnovasyonun özünde katma değer yaratmak vardır. Katma değer üretebilen şirketler rakiplerine göre daha vantajlı hale gelirler. İnsanlar inovatif ürünlere daha fazla parayı daha kolay öderler. O ürünün bunu hak ettiğine inanaırlar. Bu durum şirketin, inovatif olmayan rakiplerine oranla daha fazla kazanmasını sağlar. Şirketin kar miktarını arttırır.

Statistic: Apple's net income in the company's fiscal years from 2005 to 2018 (in billion U.S. dollars) | Statista
Find more statistics at Statista

İnovasyonun karlılığa etkisi konusunda Apple önemli bir örnektir. 2018 yılında net gelirinin 60 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. 2005 net geliri ise 1.33 milyar dolar olarak görünüyor. Apple’ın karının artmasında iPhone’un önemli bir belirleyici olmuştur. 2007 yılında piyasa sürülen İphone 2010’dan itibaren ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır. Ve bu durum karlılığı etkilemiştir.

Verimliliği arttırır. İnovasyon yapıp, değer ürettiğinizde daha az çabayla daha fazla sonuç üretirsiniz. Zaten insanlar size bunun için para öderler. İnovasyon nedir? İnovasyonun temelinde ‘kolaylaştırma’ vardır. Bu kolaylaştırma etkisi için şirketinizin verimliliğine pozitif katkı sağlar.

Saygınlık kazandırır. Bir şirket inovatif bir çalışma yaptığında rakiplerinin önüne geçen bir hamle yapmış olur. Bu onun yaratıcı ve yenilikçi olduğunu gösteren önemli bir göstergedir.  Bu durum bu şirketin başka insanlarca benimsenmesini kolaylaştırır. İnsanların o şirkete duyduğu saygı artar.

İnovasyon Konusunda Markalar Hangi Hataları Yapıyorlar?

 1. İnovasyon kavramı somutlaşmıyor. Bu kelime havalı ve dikkat çekici bir kelime olarak kullanılıyor. Çalışanlara inovasyon nedir? dediğinizde size somut bir cevap veremiyorlar. İnovasyon, çoğu şirkette bir netliğe kavuşturulamamış, havada kalan bir kelime olarak duruyor.
 2. İnovasyon kelimesinin içi boşaltılıyor. Bazı şirketlerde üst düzey yöneticiler bu kelimeyi o kadar sık ve çoğu zaman gereksiz şekilde kullanıyorlar. Söylem olarak sahiplenilen kavram, sahada karşılığını bulmuyor. Şirket yapıları bu konuda gerekli dönüşümleri gerçekleştirmiyor. Bu durum inovasyon kavramını etkisiz hale getiriyor.
 3. Çalışmalar tamamen bir ekibe bırakılıyor. İnovasyon çalışmalarında inovasyon ekiplerinin kurulması faydalıdır. Fakat şirkette bu konuyu tamamen inovasyon ekibine bırakırsanız başarısız olursunuz. Bu ekip, bu konudaki çalışmalarda ön ayak olacaktır. Başarıyı sağlayacak olan ise, şirketin bunu içselleştirmesidir. İnovasyon nedir? diye sorduğunuzda kolaylıkla yanıtlanır hale getirmelisiniz.
 4. İnovasyon konusunda fikirlerde boğuluyorlar. Bu konuda başarısız şirketleri incelediğinizde fikir enflasyonunu net olarak görebilirsiniz. Herkesin bir sürü fikri vardır. İnovasyon toplantılarında fikirler havada uçuşuyor. Fakat bu fikirler hayata geçmeden ölür. Birçoğu karmaşıklaşarak içinden çıkılmaz hale dönüşür.
 5. Bakış açısı değişmiyor. İnovasyonu sağlayan çoğu zaman bakış açısını değiştirebilmektir. Einstein” Bir problemi, problemle aynı düzlemden bakarak çözemezsiniz” diyor. Bu konuda Av Mevsimi filminde Cem Yılmaz’ın unutulmaz bakış açınızı değiştirin sahnesini de unutmayalım. Başarılı olmak istiyorsanız, önce bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Bunu sağlayan da konfor alanınızdan uzaklaşmaktır.
 6. İnovasyonun önündeki engeller kaldırılmıyor. İnovasyon nedir? İnovasyonun özünde yenilik vardır. Şirketlerin çoğunda ise silolar oluşur. Ve bu silolar yeniliğin düşmanı haline gelir. Bu konudaki ilgili çalışmalara dirençler geliştirilir. Çoğu zaman çalışmaların başarısız olması için çaba harcanır. İnovasyon önündeki engelleri kaldırmadıkça da başarılı sonuçlar alamazsınız.
 7. İnovasyon, masa başından yapılmaz. Bu işin temelinde ihtiyaçlar vardır. Bu ihtiyaçlarını anlamanın en iyi yolu ise, sahaya inmektir. Sahaya inmedikçe, eksikler ve ihtiyaçlar tespit edilmedikçe, iyi sonuçlar elde edilemez.

İnovasyon İçin Markalara Öneriler:

 1. Kültür oluşturun. İnovasyonu hayata geçirmek bir kültür işidir. Şirketiniz içinde içselleşmedikçe, bu alanda başarılı olamazsınız. Bu konu şirketinizin bir parçası haline gelirse, öncelikli performans ölçütlerinden biri olursa başarılı olma şansı olur.
 2. İnovasyon teşvik edilmeli. Bu konuda üst yönetimlere büyük görev düşüyor.Bu konunun çabucak hafife alınma potansiyeli var. Üst yönetim bu konuyu ne kadar ciddiye alır ve sahiplenirse, o kadar başarılı olma ihtimali olur.
 3. Odaklanmış ekipler oluşturulmalıdır. İnovasyon konusunda odaklanmış, bu konuda istekli ve meraklı insanlardan oluşan ekipler oluşturulmalıdır. Bu ekipler, farklı departmanlarda çalışan insanların bir araya gelmesiyle de oluşturulabilir. Önemli olan, bu konuda adanmış ve kararlı insanların bir araya gelmesidir.
 4. İnovasyon, istikrarla mümkündür. İnovasyon çalışmaları, zahmetli zorlayıcı ve çoğu zaman belirsizlikle doludur. Çoğu zaman kısa vadede sonuç alınamaz. Boşa kürek çekiyoruz hissiyatı oluşur. Bu çalışmalar, belirli bir zamana yayılır ve istikrarlı bir şekilde sürdürülürse, başarıya ulaşma şansı vardır. İnovasyon, gelip geçici bir heves değil, uzun vadeli bir yolculuktur.
 5. İnovasyon yapabilmek ciddi bir iştir. Başarılı işler yapmış, iz bırakmış şirketlere baktığınızda inovasyonun izlerini görüyorsunuz Çünkü standart çalışmalarla büyük bir etki yaratamazsınız.  Dünyanın en büyük şirketlerine bakın, bu şirketlerin inovasyon çalışmalarına milyarlarca dolar harcadığını görüyorsunuz. Bu iş kolay olsaydı herkes yapardı.
 6. İnovasyon ekiplerine koçluk yapın. Bu ekiplerin başarılı olması için onlara doğru soruları sormak, ihtiyaçları doğru yönlendirmek şarttır. Koçluk yaklaşımı için bu konuda eğitimli üst yöneticiler görev alabilir. Ayrıca şirket politikası gereği, dışarıdan işin ehli insanlardan koçluk desteği alınabilir.
 7. Beyin fırtınası oturumları düzenleyin. Bu çalışmanın özünde şirket içindeki ekiplerin fikir bulma çalışmaları vardır. Bu oturumların tercihen ayda bir ve belirli sayıda kişiden oluşan ekipler halinde yapılmasında fayda vardır. Bu ekipteki kişilerin belirli dönemlerde değişmesinde fayda var. Sürekli aynı kişilerin olması belirli bir süre sonra iş körlüğüne neden olabilir.