2021’le birlikte tüketiciler, teknolojideki çeşitli gelişmeler sayesinde ölçeklenebilir hale gelen hiper kişiselleştirilmiş dijital pazarlama mesajlarına ilgi duyuyorlar. Markalar interactive marketing ismi verilen bir strateji kullanarak, tüketicilerle daha fazla etkileşim kurabilir. Peki, interactive marketing nedir? Nasıl uygulanır? İşte, interaktif pazarlama hakkında bilmeniz gerekenler!

Interactive Marketing Nedir? Ne Anlama Gelir?

Etkinlik odaklı pazarlama olarak da bilinen interactive marketing, bir tüketicinin eylemlerine, davranışlarına, tercihlerine, beklentilerine veya taleplerine doğrudan yanıt olarak hareket etmeyi içeren bir pazarlama taktiğidir. Uygulama, dijital reklamcılıkta on yıldan fazla bir süredir biliniyor, ancak kişiselleştirmenin bir öncelik haline gelmesiyle artık daha verimli şekilde kullanılıyor.

Geleneksel olarak, pazarlamacılar bir reklam oluştururken ve hedef kitleden bir yanıt beklerken tek bir yol izlerdi. Verilerin yaygın olarak kullanılabilirliği ve çeşitli araçların ortaya çıkmasıyla; bu geleneksel yaklaşımlar, yerini artık daha güçlü iki yönlü etkileşim yöntemlerine bırakmıştır.

Interactive marketing, alıcı kişiyi markayla etkileşime girmeye teşvik etmeyi ve dönüşümü amaçlayan bir stratejidir. Tüketici katılımını artırmanın ve aynı zamanda son derece nitelikli bir deneyim sağlamanın çok verimli bir yoludur. Bu tür bir eylem, modern tüketicinin güvenini kazanmak ve sadık bir ilişki yaratma şansını arttırmak için önemlidir. Etkileşim fikri, müşteriyi şirketin yürüttüğü süreçlerin merkezine yerleştirerek katılım ve iş birliği hissini mümkün kılar. Bu, markanın stratejik gelişimi için de faydalı ve gerekli bir uygulamadır.

YAZI: Outbound Marketing ve Inbound Marketing Nedir?

Interactive Marketing Hangi Konularda Faydalı Olabilir?

Interactive marketing nedir açıkladıktan sonra bu pazarlama türünün hangi alanlarda fayda sunabileceğinden söz edelim. İnteraktif pazarlamanın faydasını anlamak için bu stratejinin, hedef kitleyle bilgi alışverişine odaklandığını bilmeniz gerekir. Pazarlama 4.0 çağında halk, pazar hiyerarşisinin en tepesindedir ve bu da onlara trendleri dolaylı olarak bile dikte etme gücü sunar. Stratejiyi doğru bir şekilde uygulamak için alıcı kişinin tercihlerini yakalamaya başlamanız ve yaklaşımınızı buna göre şekillendirmeniz gerekir.

Müşterilere ulaşmak için muhtemelen farklı pazarlama türleri kullanıyorsunuz. Neden başka bir şey yerine interactive marketing için zaman veya kaynak ayırmalısınız? Müşterilere ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını anladığınızı ve önemsediğinizi göstermek, güven oluşturmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca, zamanı ya da ilgisi az olan müşteriler kolayca ve hızlı bir şekilde sindirebilecekleri daha hedefli içerikler arıyorlar. Belki de doğru ürünü seçmek için yardıma ihtiyaçları vardır. Hedef kitlenizi belirlemek gibi zorlu bir süreci atlattıktan sonra, bir sonraki adım onlara en etkili şekilde ulaşmanın yollarını bulmaktır. Kişiselleştirilmiş içerik iyi performans gösterdiğinden, hedef kitlenizi interactive pazarlamayla meşgul ederek sınırları daha da zorlayabilirsiniz.

İnteraktif pazarlamanın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Veri Toplama

Veri madenciliği ile çalışmak mevcut senaryoda önemli hale geldi, çünkü modern tüketiciler kişiselleştirilmiş eylemleri tercih ediyor. Hedef kitlenin yaş, eğitim ve konum gibi demografik bilgilerine erişim, iyi hedeflenmiş kampanyalar oluşturmak için çok önemlidir. Anketler, açılış sayfası soruları ve küçük testler, bu anlamda iyi bir kaynaktır. İnteraktif pazarlamanın yaptığı şey, halkın ilgisini çekerek verilerinizi artırmaktır.

Dönüşüm olanaklarını artırırken, sınavlar çok daha büyük bir amaca hizmet ediyor. Ziyaretçinin bıraktığı cevaplarla, huninin içinde bulundukları aşama hakkında daha iyi bir fikir edinir ve tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi alırsınız.

Tüketici Sadakati

Başarılı bir pazarlama stratejisinden sonra tüketicinin sadık kalması gerekir. Bu, markanın itibarı ve yeni müşteriler çekerek gerçek bir döngü yaratması için gerekli olan sadık bir müşteri tabanı sağlar. Ancak, sadakat oluşturmak basit bir aktivite değildir. Bunu gerçekleştirmek için tüketicinin yolculuğunun satın alma anında bitmediğini anlamak önemlidir. Değer katan ve müşteri ile şirket arasındaki yakınlığı koruyan uygulamalara devam edilmelidir. Başlangıç ​​olarak, bir satış sonrası hizmet faaliyeti yürütebilirsiniz. Satışla ilgili ufak bir anket, doğru bir yöntem olabilir. Dahası, tüketiciye markanızın sunduklarını tüketmeye devam etmeleri için nedenler vermeniz gerekir.

YAZI: Pazarlamanın son gözdesi: Podcast Yayıncılığı ve Pazarlaması

Fotoğraf: unsplash

Türleri Bakımından Interactive Marketing Nedir?

Çeşitleri bakımından interactive marketing nedir? İnteraktif pazarlamanın tanımını ve faydalarını anlamak iyidir, ancak markanız bunu nasıl hayata geçirebilir? İşte birkaç farklı türde interaktif pazarlama kampanyası örnekleri:

Yarışmalar ve Eşantiyonlar

Tüketiciler, ilgi alanlarına uygun olmaları koşuluyla yarışmaları ve hediyeleri severler. Onların ilgisini çekmek için çeşitli yarışma ve eşantiyon etkinlikleri harika bir tercihtir.

Testler

Testler, izleyicileriniz arasında etkileşimi geliştirmenin başka bir yoludur. Bazı web siteleri ve sosyal medya platformlarında testler bulunur ve bunlar, müşterilere ürün seçimleri hakkında daha fazla fikir verir. Sonuç olarak testler; müşterilerin ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve hatta satış sürecinde bazı itirazları aşmalarına yardımcı olabilir.

E-Posta Pazarlaması

Terk edilmiş bir alışveriş sepeti veya web sitenizi tekrar ziyaret etme gibi tetikleyici bir olay gerçekleştiğinde, hazır e-posta mesajları gönderebilirsiniz. Müşteriye, işinizle ilgili olarak onları takdir ettiğinizi bildirin ve onlara bazı yararlı bilgiler sunarak, satışı gerçekleştirmeleri için teşvik sağlayın.

Anketler ve Müşteri Yorumları

Şirketlerin müşteri deneyimini iyileştirmelerinin bir yolu, satış süreci boyunca geri bildirim istemektir. Anketler ve müşteri yorumları, markalara süreçler ve ürün kullanışlılığı hakkında değerli veriler sunar. Ayrıca müşterilerin fikirlere önem verdiğinizi bilmelerini sağlar.

Kişiselleştirilmiş İçerik

Interactive marketing uygulamaları arasında bir diğeri de kişiselleştirilmiş içerik sunmaktır. Doğru türde içeriği doğru zamanda müşterinin önüne koymak harika sonuçlar üretebilir. Eğitici bir video, araştırma aşamasında olan biri için yararlı olmayabilir, ancak çözümünüzü uygulamakta zorlanan bir müşteri için paha biçilmezdir.

Fotoğraf: unsplash

Interactive Marketing İçin İpuçları

Interactive marketing nedir diyenlerin birçoğu için ipuçları önemlidir. Interactive pazarlama kampanyası uygulayacaksanız, bunu doğru yapmanız gerekir. İşinize yarayabilecek ipuçları:

Pazarınızı Segmentlere Ayırın

Tüm interactive yöntemler her müşteri için etkili olamayabilir. Ayrıntılı alıcı kişilikleri oluşturduysanız, hangi tür içeriklerin o kitleyi en çok ilgilendirebileceğini düşünün. Örneğin, gençler yarışmalar konusunda daha fazla heyecanlanabilir veya bir e-posta pazarlaması onları daha az etkileyebilir. Bu yüzden pazarınızı segmentlere ayırmanız iyi bir yoldur.

Kişiselleştirilmiş Yanıtlar Oluşturun

Interactive pazarlamanın en önemli kısımlarından biri, yaklaşımınızı kişiselleştirmektir. Müşteriniz için mücadelelerini ve tercihlerini anladığınızı gösteren benzersiz bir deneyim yaratmak istersiniz. İçeriğiniz her türlü sıkıntıyı ele almaya ve değer katmaya çalışmalıdır.

Sonuçlarınızı Ölçün

Bir dijital pazarlama kampanyası başlattığınız her an, sonuçlarınızı izlemeli ve ölçmelisiniz. Diğer yöntemlere kıyasla nasıl performans gösteriyor? Bir tür interactive pazarlama ile diğerinden daha fazla dönüşüm sağlıyor musunuz? Bu yaklaşım size kullanıcı tercihleri ​​hakkında değerli bilgiler veriyor mu? Kampanyanızı ileriye dönük olarak yeniden düzenlemek ve optimize etmek için bu verileri kullanabilirsiniz.