İrade nedir? Bir işi yapma isteği, arzusu, yeterliliğidir.Disiplin içinde bir çalışmayı hayata geçirebilme becerisidir. İş hayatında başarılı insanları incelediğimizde iradesi güçlü insanlar olduğunu görüyoruz. Başarılı olmak istiyorsak, önce irademizi güçlendirmeliyiz.

Peki irademizi nasıl güçlendiririz?

1.”Kendi önünüzden çekilin”

Nietche’nin güzel bir sözü var: “İleriye gitmek istiyorsanız, kendi önünüzden çekilin” İş hayatında başarısızlığın en önemli nedenlerinden biri, insanların kendileri için koydukları engellerdir. Daha ileriye gidemeyeceklerini düşünürler. Daha iyisini hak etmediklerine kendilerini ikna ederler. Bu durum isteksizlik oluşturur. İrademiz zayıflar, çalışmak, çaba sarf etmek istemeyiz. Bunu yenmek için önce irademizi zihnimizde güçlendirmeliyiz. Siz kendinize inanırsanız, başkalarının inanmasını kolaylaştırırsınız.

2. Amacınız sizi canlı tutar.

Anthony Robbins ” Hiç kimse tembel değildir. Sadece esin kaynağını bulamamıştır” diyor. Her insan iş hayatına belirli hayal ve amaçlarla başlar. Fakat bu hayaller ve hedefleri zaman içinde tüketir. Sistemin çarkları içinde ezilir. Hayallerinden ve amaçlarından uzaklaşır. İradenizi güçlendirmek istiyorsanız öncelikle amaçlarınıza olan inancınızı güçlendirmelisiniz. Bunu başardığınızda her sabah işe gitmek için bir nedeniniz olacak. Pazartesi sendromu, size uzak bir kelime haline gelecektir.

Amaçlarınız varsa, nedenleriniz olur. Nedenleriniz varsa, çözümleriniz olur. Önemli olan amaçlarınızı sorgulamak ve peşinden gidilecek hayaller belirlemektir. İş hayatında amacınızdan uzaklaşırsanız, başkalarının hayallerinin tamamlayıcısı haline gelirsiniz.

3. Cesur olun

Cesaret insanın enerjisinin ilk kıvılcımıdır. Dünyada tarihe geçmiş tüm insanlar cesur insanlardır. Başkalarının alamadıkları riskleri alabildikleri, tam zamanında meydan okuyabildikleri için kazanırlar, tarihe geçerler. İradenizin zayıfladığını mı hissediyorsunuz? Size bir ipucu verelim: Aslında cesaretiniz azalıyor. Korkularınız sizi ele geçiriyor. Korkuyorsunuz, kendinizden kaçmak istiyorsunuz. Konfor alanınız içine kendinizi hapsediyorsunuz.

Cesaret, korkunun panzehiridir. İsteksizliğin düşmanıdır. İradenin en önemli destekçilerinden biridir. Korkarak yaşamak, cesaretle davranmaktan daha yıpratıcıdır. Sadece acıyı yavaş dozda hissedersiniz ve bu acıya bağımlı olursunuz. İradeniz güçlü olsun istiyorsanız, korkularınızla yüzleşmeli ve cesurların arasına katılmalısınız.

4. Negatif arkadaşlardan uzaklaşın

İş hayatında en çok karşılacağınız insan tipi, sizin iyiliğinizi düşündüğünü söyleyip sizi sürekli uyaran arkadaşlarınızdır. Bu arkadaşlar kendi hayallerinin peşinden gitmeyi uzun süre önce bırakmışlardır. Başkalarının da bunu yapmasını istemezler. Neden mi? Başkaları başarılı oldukça, kendilerini kıyaslar, eksik hissederler. Eksik hissetmemek için başkalarının hayallerini, umutlarını, amaçlarını eksiltmeye odaklanırlar. Üzücü bir durum ama çoğu zaman kazanırlar.

Negatif insanları anlatan en güzel örneklerden biri, yengeç sepetidir. Yengeç sepeti ilginç bir konu: Yengeçleri koydukları sepetin üzerini içeri bir yengeç koyduklarında kapatırlarmış. Çünkü yengeç dışarı kaçabilirmiş. Fakat, birden fazla yengeç koyduklarında kapatmalarına gerek kalmaz. Yengeçlerden biri, dışarıya çıkmaya çalıştığında, diğer yengeçler onu sepetin içine çekerlermiş. Negatif arkadaşlar da sepetin içindeki yengeçlerdir. Birisi kutunun dışında düşünmeye karar verse, sepetin dışına çıkmaya çalışsa diğer yengeç arkadaşlar tarafından aşağıya çekilir. İradesi güçlü değilse, pes eder. Tüm yengeç arkadaşlar rahatlar. Kaybetmek istemiyorsanız, öncelikle çevrenizdeki yengeçleri iyi tanımalısınız.

5) Tembellik iradenizi zayıflatır

Tembellik insanın en büyük düşmanlarından biridir. Tembellik, insanların zamanlarını değersizleştirme çabasına verilen addır. Zamanı tüketmek için bilinçli bir çaba halinde olmaktır. Verimsizliği alışkanlık haline getirmektir. İrade, verimsizlikten uzaklaşarak güçlenir.

Hayat çalışmaktan ibaret değildir. İnsanların çalışmak kadar dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Fakat, tembellikle, dinlenmek arasındaki temel fark; verimliliktir. Dinlenme zamanınız, sizi beslemiyorsa, harekete geçmenize katkı sağlamıyorsa, tembelleşirsiniz. Tembellik, irade törpüsüdür. Yüz verdikçe sizi sarıp sarmalar, size hakim olur. İradenizi güçlendirmek istiyorsanız, öncelikle zamanınızı nasıl geçirdiğinizi iyi analiz etmelisiniz.

6) Çalışmak iradeyi güçlendirir

Yapılan araştırmalara göre, belirli bir amaç için çaba sarf etmek, görevleri yerine getirmek, mutluluk hormonu salgılamamızı sağlıyor. Bir iş başardığınızda, üretken olduğunuzda daha mutlu hissedersiniz. Çünkü beyniniz, yeni deneyimler gerçekleştirir, bağlantılar kurar. Bunu teşvik etmek için de sizi iyi hissetirecek hormonları salgılar. Mutluluk hormonu, irade üzerinde destekleyici bir etkiye sahiptir.

Çalışmayı alışkanlık haline getirmek, iradenizi güçlendirmenizi sağlar. Beynimiz çoğu zaman alışkanlıklarımızı iyi ya da kötü diye ayırmaz. Tekrarlamayı ve güçlendirmeyi görev olarak kabul eder. Bu nun için size nedenler üretir. Çalışkanlığı devam ettirirseniz, vazgeçmezseniz beyninizde alışkanlığa dönüşecektir. Çalışma alışkanlığınız da iradenizin güçlü olmasını sağlayacak. Nobel ödüllü Aziz Sancar bu konuda güzel bir söz söylüyor: ” Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum”

7) Düşüncelerinize takılmayın

İnsanın zihninden her gün binlerce düşünce geçiyor. Bunların bazıları olumlu bazıları olumsuz.Birçok insan, zihnimizden geçen olumsuz düşünceleri gereğinden fazla önemsiyor. Bu durum da karamsarlığı arttırıp, harekete geçmemizi engelliyor. İrademize, darbe vuruyor.

İsterseniz bugün düşünceleriniz üzerine biraz düşünün. Bugüne kadar olumsuz olacağını düşündüğünüz binlerce konu oldu. Fakat bunların çok büyük bir kısmı hayata geçmedi. Bugün düşündüğünüz olumsuz şeylerin de çok büyük bir kısmı gerçekleşmeyecek. Bunu bildiğiniz halde, düşüncelerinize takılmaya değer mi? Olumsuz düşüncelere kıymet verir, önemserseniz, iradenize haksızlık eder onu etkisiz hale getirirsiniz.

8) Kendinizi önemseyin

Her insan özünde değerlidir. Çoğu zaman bu ihmal ettiğimiz bir gerçektir. Zihninizde kendinizi değersizleştirirseniz, vücudunuz harekete geçmek için gerekli enerjiyi bulamaz. Önce kendinizi önemsemeyi, hak ettiği değeri vermeyi öğrenmeliyiz. Özgüvenli olmak, iradenizin güçlü olmasını istiyorsanız öncelikle hayatın ve kendinizin kıymetini bilmelisiniz. Steve Jobs ” Zamanınız kısıtlıdır. Onu başkalarının hayatını yaşayarak tüketmeyin “der. Hayatınız önemlidir, onu başkalarını için tüketmeyin.

İradeyi güçlendirmenin en etkili yollarından biri, kendinizi dinlemek, kendinizle vakit geçirebilmektir. Modern dünyanın en önemli sorunlarından biri, insanın sürekli meşgul olma ihtiyacıdır. Sürekli meşgul, yoğun ve dolu görünmeye çalışırız. Aslında bu irade için zararlı bir durumdur. Çünkü irademizi güçlendirmek, içsel motivasyonla mümkündür. Bunu yapabilmek için kendinizi dinlemeli, hayaller kurmalı, inandığınız hedeflerinizi güçlendirmelisiniz. İçeride güçlü bir ruh hali oluşturabilirseniz, dışarıdaki dünya size zarar veremez. Mikroplar karşınıza çıkar, ama direncinizle, azminizle, isteğinizle onu yenersiniz.Dünyanın en meşhur tablolarından biri, Mona Lisadır. Ve Leonardo da Vinci onu yapabilmek için tam 15 sene emek vermiştir.

9) İyi beslenin

Sağlıksız gıdalar, yağlı yiyecekler, yüksek karbonhidrat vücudunuz enerjisini tüketir. Sağlıklı bir ruh hali, sağlıklı beslenmekle mümkündür. İradenizin zayıfladığını düşünüyorsanız, yediklerinize de göz atmanızda fayda var. Vücudunuz, sağlıksız besinleri yakmaya enerji harcarken, harekete geçmeniz için gerekli enerjiyi üretemez.

İyi beslenmek, sizi tok tutacak yiyecek tüketmek gün içinde enerjinizin artmasını sağlar.Enerjik olduğunuzda daha fazla iş başarabilirsiniz. Enerji, irade için en önemli kaynaktır. Ona yatırım yapmak için iyi beslenmeli, spor yapmalı beden sağlığınızı ihmal etmemelisiniz. Enerjik bir beden, güçlü bir iradeye davetiye çıkarır.

10) Harekete geçin

Atalarımız” hareket, berekettir.” derler. Başarılı olmak için önce harekete geçme kararlığına sahip olmamız gerekir. Harekete geçmekte zorlandığınız zamanlarda, bunu yenmek için mücadele ederseniz, iradenizin gücüne güç katarsınız. Çoğu zaman canınız bir işi yapmak istemez. Uzun süre yapmamak için çaba sarf edersiniz. Gözünüzde büyütürsünüz. Ne zaman harekete geçme cesaretini gösterir, o iş üzerinde çalışmaya başlarsanız, işin o kadar da zor olmadığını görürsünüz.

Hareket, irade üstündeki örümcek ağlarını temizler. Sizi iyi hissettirir, sonuç almanızı kolaylaştırır. Çoğu zaman uzun süre düşünmek, beklemek, olumsuz düşünceler kurmak yerine bir adım atmanız daha iyi sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır. Harekete geçmek, iradeniz besler, büyütür, kuvvetli hale getirir. Tekrarla etkin ve sürekli hale getirir. Bu yüzden o meşhur sloganı hatırlayalım “Just do it”