Teknoloji gelişiyor. Bu gelişim dünyanın değişmesini ve dönüşmesini sağlıyor. İş hayatına dair birçok ezber bozuluyor.

İş hayatının kuraları baştan yazılıyor. Taşlar yerinden oynuyor. Ama bir kural değişmiyor. Bu kural nedir? Hemen cevap vereyim: Müşteri memnuniyeti, en önemli unsurdur.

İş hayatı müşterinin üzerine kuruludur. Bir markanın müşterilerini elinden alın geriye hiçbir şey kalmaz. Şirketleri ayakta tutan da, iflas ettiren de müşterileridir.

Müşteri iş hayatının temel direğidir. Ve şirketlerin bir numaralı görevi, onu memnun etmektir. Her şey değişebilir ama bu kural değişmez.

İsterseniz biraz daha ilerleyelim. Ve müşteri memnuniyetinin, neden önemli olduğunu birlikte inceleyelim.

Müşteri memnuniyeti şirketin büyüme hızını belirler.

Şirketlerin büyümeleri müşteri memnuniyeti ile doğru orantılıdır. Müşteri memnuniyeti ve gelişim devam ettikçe şirket büyür. Bu iki konuda sıkıntı yaşanmaya başladığında şirket küçülmeye başlar.

Bu noktada bir itiraz gelebilir. Denebilir ki,” şirket sahibi zenginse ve müşteri memnuniyetini önemsemiyorsa, şirket özkaynakları ile büyüyebilir.” Bu düşünce kısa vadede doğru da çıkabilir.

Şirketler müşterilerine rağmen büyüme çabasına girebilirler. Müşteri memnuniyetini önemsemeyebilirler. Bu da bir tercihtir. Ama bu büyüme sağlıklı bir büyüme olmaz. Hazıra dağ dayanmaz misali, şirket belirli bir süre sonra kısır bir döngüye girer.

Müşteri memnuniyeti şirketlerin kalıcılığını etkiler.

Müşteriler şirketlerin güç merkezleridir. Çoğu zaman bir şirketin ömrü müşteri memnuniyetine bağlıdır. Müşterisini memnun edebilen şirketler ayakta kalırken, müşterisinin istek ve beklentilerini karşılayamayan şirketler tarih sahnesinden silinirler. Markalar mezarlığı, müşterisini memnun edemeyip, şirket egosuna kapılan şirketlerle doludur.

Uzun ömürlü olmak için müşteri memnuniyetini sürekli ölçümlemek gerekir. Müşteri memnuniyeti çoğu zaman bir kontrol mekanizmasıdır. Müşteri memnuniyetini inceleyerek şirketinizin gidişatını kontrol edebilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti markaların gücünü etkiler.

Markaların başarısı sadece yaptıkları işlerden kaynaklanmaz. Asıl başarı iyi müşterilere sahip olmak ile gerçekleşir. İyi müşterilere, doğru şekilde hizmet verirseniz başarı arkasından gelir.

İyi markaları incelediğinizde onların başarısında müşteri faktörünün ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. Markanın hedef kitlesi ve müşteri potansiyeli, başarısını ve gücünü etkileyen önemli unsurlardır.

Müşteri memnuniyeti markalar için bitmek bilmeyen sermayelerdir. Müşterilerini memnun eden markalar, çok büyük yönetim hataları yapmazlarsa başarısız olmaları oldukça zordur.