İşletmenizin en büyük problemlerinden bir tanesi de kaybedilen müşteri ve geri kazanma konusunda başarılı bir performans sergileyemiyor olmanız mı? Bu konuda denediğiniz bütün yolların size çözüm üretemiyor olması nedeniyle sıkıntı yaşamaya devam etmeyi bırakın! Sizin için harika çözüm önerilerimizle daha iyi bir performans sergileyerek kaliteyi fazlasıyla hissedebilirsiniz.

Bir işletme için müşteri kazanmak kadar büyük sorunlardan bir tanesi de müşterileri kaybetmektir. Bir defa iş yaptığınız ya da satış gerçekleştirdiğiniz müşterilerinizin elleriniz arasından kayıp gitmesine neden olacak durumlardan kurtulmak adına birbirinden farklı çözüm yolları mevcut! Bu konuda en iyisinin ne olduğunu anlamak istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu rehberi tüm detaylarıyla birlikte incelemeye başlayabilirsiniz.

Kayıp Müşterilerilerinizin Kim Olduğunu Keşfedin!

Müşterilerini kaybeden bir işletme için en büyük sorunlardan bir tanesi bu müşterileri geri kazanmak bu doğru. Peki, geri kazanma konusunda nasıl bir yol haritası izlemeniz gerekir? İlk etapta dikkate almanız gereken konulardan bir tanesi olan müşteri tanımını iyi yapmak vardır. Çünkü müşterilerini tanımayan ve nasıl bir yol haritası izleyeceğini bilmeyen işletmeler için başarılı işlere imza atmak çok da mümkün olmayacaktır.

Kayıp müşterilerin kim olduğunu ve hangi özellikler taşıdığını merak ediyorsanız kesinlikle profilleri çıkarmalısınız. Bu neden önemli? İstatistik, işletmenizde başarılı olmanızı sağlayacak en önemli konulardan bir tanesidir. Müşterilerinizin özellikle de sizden kaçıp gidenlerin profillerini çıkarmanız daha iyi bir analiz yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Örneğin kayıp müşterilerin büyük kısmı kadın ve 20-30 yaş arasıysa işletmenizde bu gruba yönelik sorunlu bir yön var demektir. Gerek kampanyalar gerekse de müşterilere yönelik söylemi gözden geçirdikten sonra daha başarılı bir yol haritası izlemek mümkün olacaktır.

Fotoğraf: pixabay

Kayıp Müşterilerinizin Neden Gittiğini Anlayın

Kayıp müşteri sorunu ile karşı karşıya kalmak sizin açınızdan en büyük çıkmazlardan bir tanesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de müşterilerinizi kaybetmiş olmanın verdiği sıkıntı bir de yeni müşteri bulmadaki sorunlarla birleşince yaşadığınız problemler çok daha karmaşık bir noktaya ulaşır. Bu çıkmazdan kurtulmak ve daha kaliteli bir çözüme kapı aralamak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

Müşteri profillerini çıkardıktan sonra müşterilerinizin sizden neden gittiğini öğrenmenin yolunu denemelisiniz. Bu konuda müşterilerden geri bildirim almanızı sağlayacak bir sistem tesis edebilirsiniz. Bunun yanı sıra müşteri yorumları ve diğer bazı dijital araçları da kullanarak müşterilerinizin sizi neden terk ettiğini öğrenebilirsiniz. Bu size sadece nedeni öğrenme konusunda değil aynı zamanda markanızın daha başarılı bir performans yakalamasını sağlamak açısından da güçlü çıktılar verecektir.

Müşterilerinizin Kime Kaçtığını Belirleyin

Müşterilerinizin neden kaçtığını değerlendirdikten sonra sizden kaçan müşterilerin yeni durağı neresi olmuş? Bu konuyu derinlemesine incelemek ve kaliteli bir çözüme kapı aralamak adına kesinlikle çözümlemeler yapmanız gerekir. Özellikle rakiplerinizle müşteri kapma çabası içerisine girdiyseniz bu konuda detaylı çalışmalar yapmanın sizin açınızdan çok önemli olacağını bilmelisiniz.
Müşterilerinizin beklentilerini karşılayamadığınız için muhtemelen en büyük rakibiniz bu müşterileri almış ve sadık müşterileri haline dönüştürmüştür. Peki, bu kaçışı ortadan kaldıracak ve yeni kayıpları önleyecek seçenekler nelerdir? Bu konuda dikkate almanız gereken birbirinden değerli seçenek var.

Özellikle de müşterilerinizi kapan firmanın ne tür kampanya ve uygulamalar yaptığına bir göz atmalısınız. Bu sayede hem daha kaliteli hem de daha doğru çalışmalara olanak sağlamış olacaksınız.
Yaptığınız bir hata -ki bu müşterilerinizi elinizden kaçırmak olur- sonrasında bu hatayı telafi etmek adına daha kaliteli çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Özellikle de müşterilerinizi önemsediğinizi onlara hissettiriyor olmanızın ortaya çıkaracağı etki oldukça büyük olacaktır. Bu nedenle de her yeni adımın sizi daha başarılı bir noktaya ulaştıracağından emin olmalısınız.

Harekete Geçin ve Geri Kazanın

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz bütün işlemlerde amaç müşterilerinizin başarılı bir şekilde değerlendirilmesi olarak ifade edilebilir. Müşterilerinizin başka yerlere kaçması ve sizden uzaklaşması marka profilinizi kötü etkileyecek durumlardan bir tanesi olarak kabul görebilir. Bu durumdan kurtulmak adına doğru çalışmaların neler olduğunu belirlemeniz gerekecektir.
Araştırma ve değerlendirmeler sonrasında gerek markanızın eksikleri gerekse de rakiplerinizin yakaladığı başarıyı tetikleyen faktörleri bir arada değerlendirmelisiniz. Özellikle de ürünlerinizi yeni ve eski müşterilerinizin ilgisini çekecek bir şekle getirecek olan çalışmaların sonucunda yakalayacağınız başarıyı siz bile tahmin edemeyeceksiniz.

Fotoğraf: pexels

Müşteri Sadakati Neden Bu Kadar Önemli?

Müşteri sadakati, büyüme hedefi olan markaların en çok dikkat ettiği unsurlardan bir tanesi oluyor. Sadık müşterilerin markaya kazandırdığı en büyük unsur elbette para. Ancak sadece para kazancını düşünerek müşterilerin size sadakat göstermesini beklemeniz hata olur. Sadık müşterilerinizin size sağlayacağı en büyük avantajlardan bir tanesinin yeni müşteriler olacağını unutmamalısınız. Nasıl mı?
Markanıza sadık bir müşterinin sizin için en büyük getirisi olan yeni müşterilerin nasıl geleceğini merak ediyor musunuz? Bu konuda kulaktan kulağa pazarlamanın çok büyük bir etkisi olduğundan söz etmek gerekir. Özellikle de müşterilerinizin çevrelerindeki insanlara sizi önermeleri sayesinde daha kaliteli bir pazarlama stratejisinden faydalanabileceksiniz.

Müşteri sadakatinin kaybedilen müşterileri geri kazanma noktasında çok büyük etkisi olduğundan söz etmek gerekir. Bu kapsamda başarılı çalışmalar gerçekleştiren bir markadan söz ederek kaybedilen müşteriyi kazanmada nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz!

Kaybedilen Müşteriyi Kazanma Yöntemleri

Beta ayakkabı tarafından kaybedilen müşteri konusunda gerçekleştirilen proje kapsamında müşterilerin ‘Yeni, Sadık ve Suskun’ olmak üzere farklı sınıflarda ele alındığını ifade etmek gerekir. Suskun müşterilerini yeniden kazanmak ve onlara özel hissettirmek isteyen Beta Ayakkabı, bu konuda birbirinden özel çalışmalara imza atmayı hedeflemiştir.

Sindrella adında bir kampanya gerçekleştiren Beta Ayakkabı, tüketicilerinin daha önce hangi tür ayakkabı satın aldıklarını belirleyerek kampanyaya yön verdi. Belirlenen ürünlerin sol tekleri özel bir kutu içerisinde müşterilere gönderilirken sağ tekleri de müşterilerin adreslerine en yakın mağazaya gönderildi. Müşteriler bu teki almak adına mağazaya uğrarken Suskun müşterilerin markayla bütünleşmesi sağlanmış oldu.

Beta Ayakkabı tarafından gerçekleştirilen bu proje kapsamında müşterilerin tekrardan alışverişe başlama oranı %87 düzeyine ulaştı. Bu da aslında kaybedilen müşterilerin harika bir şekilde geri kazanılmasını sağladı. Öte yandan %87 orana ek olarak müşterilerin %16’lık kısmı da mağazaların en sadık müşterilerine dönüştü. Bait bir kampanya ile harikalar yaratmayı başaran Beta Ayakkabı sizin markanız için de harika bir ilham kaynağı olabilir. Bu nedenle de yapmanız gereken tek şey bu ayakkabı markasının akılcı kampanyasından yola çıkarak müşterilerinize özel kampanyalar oluşturmaktır!