Webinar ve pazarlaması nedir?

Gözle göremediğimiz, hissedemediğimiz veya bize yaklaştığında ellerimizle savuşturamadığımız bir virüsün hayatımıza entegre olduğu bir dönemden geçmeye devam ediyoruz. “Pandemi Dönemi” olarak adlandırdığımız ve alışkanlıklarımızı değiştirerek yeni dijital kavramlara yelken açmamıza neden olan bu dönem şüphesiz, yepyeni medya araçlarını da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri, belki adını en sık duyduğumuz webinar olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, bizi bilgisayar başına kilitleyen ve seminerlere yeni bir bakış açısı kazandıran webinar nedir? Beraberinde gelişen webinar marketing nedir? sorularına yanıt veriyoruz. Hazırsanız başlayalım.

YAZI: Dünyanın En Değerli Markaları Açıklandı

Kapalı Salonlardan, Konfor Alanında Seminere Uzanan Yolculuk: Webinar

Webinar nedir? sorusuna önce birbiriyle iliştirilerek oluşturulmuş kelimeleri açıklayarak başlayalım. Webinar, tahmin edebileceğiniz gibi “ağ” anlamına gelen “web” ve “seminer” kelimesinden türetilmiş, hayatımıza kısmen yeni yeni entegre olmaya başlayan dijital bir etkinliktir. Tamamen online platform üzerinden gerçekleştirilen ve bir ya da birden kişinin konuşmacı olarak rol aldığı ya da etkinlikler şeklinde düzenlenen bu seminerler aslında özünde bilinenden çok da büyük farklar taşımamaktadır.

İnternet üzerinden rahatlıkla katılabileceğiniz veya düzenleyebileceğiniz webinarların belki de en büyük farkı iki konuşmacı arasında verilen molalarda gerçekleşen ayaküstü sohbetler, yudumlanan içecekler veya atıştırılan yiyeceklerdir. Ancak bu yeni dijital kavramın aslında bilinen seminerlerle çok sayıda ortak özelliği de bulunmaktadır. Slayt gösterisi, video akışları, soru sorabilme özelliği ya da anket düzenlenebilme özellikleri bulunan webinar, temelde konfor alanında sağlığınızdan endişe etmeyecek biçimde seminere katılabilme özgürlüğü olarak da tanımlanabilir. Webinar nedir? sorusunu cevaplamanın yeterli olmayacağını düşünerek biraz da avantajlarından bahsetmek isteriz.

Fotoğraf: pixabay

Alışılmış Seminerleri Unutturacak Webinar’ın Avantajları

Bilindiği üzere seminerler genel itibariyle belirli kişilerin davet yoluyla veya bazı limitler dahilinde kayıt olmalarıyla gerçekleştirilmekteydi. Burada en büyük avantajlardan biri daha önce de belirttiğimiz, konfor alanınızda güvenle katılım sağlama olanağı sunuyor olmasıdır. Bir seminer için belki de kilometrelerce yol gitmenizin veya seyahat etmenizin önüne geçen, katıldığınız seminere daha odaklanabilir hale gelmenizi sağlayan bu yöntem, birden çok konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin kısa süre içerisinde birçok seminere katılmasına da katkıda bulunmaktadır.

Bir örnekle daha basit anlatalım. Adeta klonlanmış bir şekilde kısa zaman aralıkları içinde birçok seminere katılabildiğinizi ve birçok konu hakkında bilgi sahibi olabildiğinizi düşünün. Hiçbir seminerde aklınız kalmadan tümüne erişim sağlayabildiğiniz bu mucizevi araç, ilgi alanınıza veya işinize bağlı konularda uzmanları bir arada bulabilme fırsatını sunmasıyla da kendinden sıkça bahsettirmektedir. Webinar nedir ve avantajları nelerdir sorusuna belki de verilebilecek en güzel cevap budur diyebiliriz. Dünya çapında birçok seminere katılma olanağınızın da bulunduğu webinar ile bilgiye erişim imkanınız gitgide artacak, bireysel yorgunluklar ortadan kalkarak bir dinleyiciye daha fazla odaklanarak daha fazla bilgi sahibi olmanız bir o kadar kolay bir hal alacaktır.

Peki, webinarın avantajları yalnızca katılımcıya mı özel? Elbette değil. Bu yeni oluşum aynı zamanda marka ve firmalar için de son derece önemli bir pazarlama aracına dönüşmektedir. Buna bağlı olarak, varsa firmanızın veya markanızın bilinirliğinin sağlanması, düşük maliyetle yüksek katılımcıları elde etme imkanına sahip olunması belki de webinarı şimdiye kadar sahip olunan en değerli hazine haline getirmektedir.

Webinar nedir sorusu ile başlayarak avantajlarına değindiğimiz bu yazımızda söz konusu platform hakkında bir diğer önemli noktaya da değinmeden geçemeyiz. İletişim ve etkileşim açısından yoğun katılımcılar ile birçok kişiye erişme imkanı sunan bu yeni dijital kavram, firmanız veya markanız için veri toplama açısından da adeta bulunmaz bir nimettir diyebiliriz. Davetli olabilmesi için form doldurttuğunuz her bir katılımcının potansiyel müşteri olduğunu hesaba kattığınızda, anında webinar düzenleme isteğinizin oluşabileceğini düşünüyoruz. O halde size açıklamak adına webinar pazarlaması üzerine de söylenecek sözlerimizin olduğunu düşünüyor, bu bilgileri sizinle de paylaşmak istiyoruz.

Fotoğraf: pixabay

Yeni ve Trend Pazarlama Modeli Webinar Pazarlaması Nedir?

Webinar pazarlaması, webinar gibi güçlü bir iletişim aracını kullanarak ürün, hizmet, marka ve firmanızı tanıtmanızdır. Bu tanıtımın özündeki amacı her ne olursa olsun webinar pazarlaması mutlaka firmanızın karşısına çıkacak ve kullanmanız için sinyaller verecektir. Tabi bu pazarlama avantajını gerçek manada değerlendirebilmenin yine sizin elinizde olduğunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Peki bu yeni pazarlama modeli neden bu kadar önemli?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; bir ürün veya hizmet hakkında tüketiciye vereceğiniz kısa bilgi ön izleme ya da bilgilendirici örnek bir çalışma, sattığınız her ne olursa olsun müşterilerinizin gözünde bilinirlik oluşturacaktır. Söz konusu bilinirlik, yalnızca ürün veya hizmet değil, sizin de kim olduğunuzun bilinmesine katkı sağlayarak, tüketicinin hakkınızda bilgi sahibi olmasını, size ve markanıza karşı güven algısının oluşmasına da katkıda bulunacaktır. Özünde satış arttırıcı olarak görülse de, webinar pazarlaması bu özelliği sayesinde, firmanız ve tüketici ile bağ kurmaya da olanak tanımaktadır. Unutmayın, ideale ne kadar yakın bir webinar düzenlerseniz, bağ o kadar güçlü olacak, buna bağlı olarak satışlarınız o kadar büyük bir ivmeyle artışa geçecektir.

YAZI: 2021 Dijital Pazarlama Trendleri

Başarılı Bir Webinar Marketing İçin Altın Kurallar

Webinar nedir ve webinar pazarlaması nedir sorularına verdiğimiz cevapların daha somut bir düzleme oturabilmesi için, webinarda başarıya ulaşmanın altın kurallarına da değinmek istedik. Öncelikle belirtelim, bu dijital seminer için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yani dilediğiniz tarih ve saatte, isterseniz fazla sayıda konuşmacıdan oluşan uzun bir seminer düzenleyebilir veya atölye şeklinde etkinlik düzenleyebilirsiniz. Burada önemli olan, webinarın izleyiciye, yani tüketiciye, olabildiğince bilgi verecek olması, kazanım katacak olması ya da interaktif bir ortam ile tüm odağını verebilecek olmasıdır.

Elbette tek altın kuralın, ilgi çekici olmak olduğunu söyleyemeyiz. İlgi çekerek izleyiciyi ya da dinleyiciyi seminerinize katılmaya ikna etmiş olabilirsiniz. Ancak unutmayın, sizin amacınız en çok katılımcıyla webinar düzenleme rekoru kırmak değil satışlarınızı arttırmak. Yani asıl hedef webinar tedarikçisi görevi görmek yerine pazarlaması gerçekleştirmek. Hal böyle olunca, izleyiciyi webinar süresi boyunca titiz ve özenli bir etkinlik düzenlediğinize ikna etmeniz gerekecektir.

Bitti mi? Hayır bitmedi. Yazımızı sonlandırmadan önce belki de en önemli kurala değinmek istiyoruz. Eğer webinar bir ürün veya hizmet çerçevesinde gerçekleşecekse, bunun izleyiciye, yani tüketiciye hissettirilmemesi gerekmektedir. Yani asıl amacınız satmak değil, tanıtmak ya da tanışmak olduğuna ikna etmek olmalıdır. Burada sizin göreviniz satışa zorlamak değil, satışa giden yolda gizli yol gösterici olmaktır. Bunu sağlamak için de ürün veya hizmetinizin rakamsal avantajlarından bahsederek başlayabilirsiniz.

Son olarak, webinar süresince gerçekleştireceğiniz etkinliğin kalitesi kadar, öncesinde gerçekleştireceğiniz davet ve sonrasında alacağınız geri bildirimler de büyük önem taşımaktadır. Ne kadar interaktif ve ilgi çekici bir duyuru yaparsanız, katılım o kadar yüksek olacaktır. Buna bağlı olarak da, başarılarınıza gıptayla bakan, belki de markanıza hayran kalarak sevdikleriyle paylaşan, marka bilinirliğinin yayılımını sağlayacak olan yepyeni bir kitleye sahip olabileceksiniz. Tabi her şey bittiğinde, gerçekleştirdiğiniz webinar hakkında fikir ve görüşler edinmenizi sağlayacak araçları kullanmayı ve buradan gelen geri dönüşlerle bir sonraki etkinliklere artı değer katmayı da unutmamanız gerekiyor.