Bir Avrupa kentinde doğdu, ismini Amerika’daki bir plajdan aldı, Türkiye’de büyüdü ve o şimdi artık bir dünya markası. Bu markayı hepimiz çok iyi biliyoruz.

Hadi gelin birlikte her gün önünden geçtiğimiz, alışverişlerimizi yaptığımız, bayram alışverişlerinin ilk durağı, LC Waikiki’nin geçmişten bugüne hikâyesine bir göz atalım.

Les Copains Waikiki

Hikâyemiz, 1988 yılında Fransa’nın Paris kentinde başlamaktadır. O sırada ortaklardan George Amoual (25) Esmod tasarım okulunu henüz bitirmiş ve bir spor giyim firması için çalışmaktadır. Diğer ortak, Serge Kraif (30) ise Dauphine Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun ancak tur operatörlüğü yapmaktadır. İki ortağın iş ortaklıklarından önceki ortak noktaları, her ikisinin de aynı amatör futbol takımında oynuyor olmalarıdır. Kısa zamanda başlayan arkadaşlıkları iş ortaklığına dönüşür.

1988 yılında sermaye olarak 50 bin Fransız Frangı ile LC Waikiki ortaklı şirketi kurulur. Şirket adını, Türkçe karşılığı “Arkadaşlar” anlamına gelen “Les Copains” isminin baş harflerinden ve Hawai’de bulunan bir plaj adı olan Waikiki’den alır. Burada biraz duralım. Her ne kadar Les Copains isminin verilmesindeki mantık anlaşılır olsa da bu isim ortaklardan Amoual’a yeterli gelmemiş olacak ki bir gün bir uçak yolculuğu sırasında dergi sayfaları arasında gördüğü, Hawai’nin Waikiki plajından çok etkilenir ve bu ismin şirket ismi olması yönündeki fikrini, ortağı Kraif ile paylaşır. Kraif, ortağının fikrini kabul eder ve şirket, bugünkü LC Waikiki ismini almış olur.

Bu noktada bir parantez açıp şu detayı vermekte fayda var: Waikiki, palmiye ağaçları ve plajı ile popüler bir tatil noktası olmasının yanı sıra aynı zamanda Hawai’ye özgü yerel ve özgün tasarımları ile popüler bir alış veriş merkezidir. Kısacası; şirket ismini, Fransızca “arkadaşlar”, Hawai dilinde ise “fışkıran sular” anlamına gelen kelimelerin birleşiminden almış olur. Sizce de ilginç bir isim hikâyesi değil mi?

Ortaklıklar Büyüyor

Peki, hikâyemize kaldığımız yerden devam edelim. Başlangıçta ağırlıklı olarak çocuklar için t-shirt ve sweatshirt tasarımları yapan LC Waikiki’nin logosunda, çocukların dikkatini ve sempatisini çekebilmesi için sevimli bir maymuna yer verilir. Bu sevimli logo hedefine de ulaşır. Fransız LC Waikiki sevimli maymun logolu t-shirtleri için Hindistan, Kore ve Yunanistan gibi ülkelere toplu üretim siparişleri verir.

LC Waikiki Paris’te büyümeye devam ederken bu sırada İstanbul’da bir taraftan makine mühendisliğinde yüksek lisansını yapıp diğer taraftan da dış ticaret alanında çalışan Mustafa Küçük, diğer ortakları ile ‘Taha Dış Ticaret’ altında Taha Tekstil’in kuruculuğunu üstlenir. Waikiki ortaklığında olduğu gibi Mustafa Küçük, kardeşi Vahap Küçük ve İsmail Hakkı Kısacık ortakların hedefi de fason mallar üretip yurt dışında satmaktır. Hedefteki ülkelerden biri de Fransa’dır. Pazar arayışı sırasında ortak arkadaşların karşılaşmaları sonucu Taha Tekstil ve Waikiki ortaklığının yolları kesişir. Bu buluşma sonucu ilk sipariş, 10 bin adet sevimli maymun logolu t-shirtlerle gelir.

Bu sırada Waikiki ortaklarının birlikteliğine gölge düşer ve Serge Kraif ortaklıktan ayrılır. George Amoual, LC Waikiki’nin tek hissedarı olarak yolculuğu sürdürür. Zaman içerisinde Taha Tekstil kalitesine karşı gelişen güven sonucu LC Waikiki, üretim yaptırdığı diğer ülkelerle olan anlaşmasını iptal edip üretiminin tamamını Türkiye’ye yaptırma kararı alır.

Bu sırada LC Waikiki Fransa’daki pazarını genişletirken Taha Tekstil de diğer ürün grupları üzerine üretim ve pazarlamasını çeşitlendirerek 13 ayrı şirket daha kurar. 1991 yılına gelindiğinde dünya pazarına açılma hedefindeki her iki ortaklık bir anlaşma yapar. Buna göre, öncelikle LC Waikiki lisans haklarını, Taha Tekstil altında bulunan Tema Tekstil’e satar.

Bu sırada üretimin büyük bir çoğunluğu yine Fransa’ya gitmeye devam ederken daha az bir bölümü Türkiye pazarında satılmaya başlar. Türkiye’de satışların artması ancak Fransa’nın giderek durağanlaşması sonucu 1997 yılında Fransız LC Waikiki tüm haklarını Taha Tekstil’e devreder.

Türk Markasından Dünya Markasına

Bu aşamada LC Waikiki, tümüyle bir Türk markasıdır artık. ‘İyi giyinmek herkesin hakkı!’ sloganı ile yola çıkan LC Waikiki, Türkiye genelinde mağaza açılışlarına da başlar. Aynı yıl içinde Türkiye genelinde toplam 21 mağazanın açılışı yapılır. 2000 yılına gelindiğinde ise hedef kitle çocukların yanı sıra modayı takip eden gençlere de yönelir ve X-Side markasının satışları başlar.

2009 yılında, yurt dışına açılma kararı alınır ve ilk yurt dışı mağazası Romanya’da açılır. Ardından önce Avrupa, sonra Avrupa dışındaki mağazalara sıra gelir. Ortalama 46 ülkede 900’ün üzerinde mağaza açılışı yapılır. 100. Mağaza Bosna Hersek / Mostar’da açılır. 2011 yılına gelindiğinde de Tema Tekstil ismini LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri olarak değiştirir. Bunu, 2016 yılında tekstil anlayışı geliştirilerek LCW Home adı altında ev tekstili hizmeti takip eder.

2017 yılında LC Waikiki, mağaza sayılarını bir taraftan arttırmaya devam ederken 2018 yılında hizmetlerine bir yenisini ekleyerek görme engelli tüketicileri için LCW Sense projesini geliştirir. Proje kapsamında geliştirilen mobil uygulama sayesinde ürünlerin renk, kumaş, fiyat gibi bilgilerine ulaşabilmek mümkün oluyordu. Bu proje sayesinde bağımsız bir kuruluş olan Mercury Excellence Awards tarafından LC Waikiki 3 ayrı dalda ödüle layık görülür. Bugün 2020 yılında 1000. Mağazasını Kiev’de açan LC Waikiki dünya genelinde her 5 günde bir mağaza açılışı yapıyor.

İyi giyinmek herkesin hakkı sloganının yanı sıra “Yakıştık”, “Önümde Hayat Üstümde Waikiki” “Moda Senin Seçimin”, “Mutlu Yüzler” gibi reklam çalışmaları ile de başarılı çalışmalara imza atan LC Waikiki için Prof. Dr. Ayşe Nil Kireççi, hazırladığı akademik bir çalışma içerisinde, LC Waikiki’yi işaret ederek “Türkiye’de giyimi demokratikleştirdiği” yönündeki tespitini paylaşmıştır.

3 Milyar Doları aşkın ciro

Bugün LC Waikiki 20 yılı aşkın tecrübesi ve 3 milyar doları geçen cirosu ile Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te, Avrupa’nın en başarılı ilk 3 moda perakende markaları arasında yer almayı hedeflediğini paylaşmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde elbette ki zor ve bir o kadar da belirsiz süreçler yaşanmaktadır. Dolayısıyla hedeflenen karlılık oranlarında beklenmeyen değişimlerin gerçekleşmesi de mümkün olabilmektedir. Bu duruma en belirgin olarak içinden geçtiğimiz şu günler örnek verilebilir.

Bu zorlu günlerde LC Waikiki belirli bir süre için online ve offline hizmetlerini durdurma kararı alarak maske üretim yönünde hizmet vererek hedeflenen dışında bazı kararlar alır. Ancak 22 milyar TL üzerinde net satış, ortalama 50 bin istihdam ve 840 milyon USD tutarındaki ihracat değerlerine ulaşarak büyüyen çizgisini bu zorlu şartlara rağmen korumaya devam eder.

İşte bu sebeple başlangıçta İstanbul Zeytinburnu’nda küçük bir atölye ama büyük hayallerle başlattığı hikayesi için LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük, daha önceden vermiş olduğu bir röportajında, üniversite öğrencileri ve girişimci ruhu taşıyan herkes için cesaret ve sabırla kendi işlerini kurup yönetmeleri yönünde tavsiyede bulunmaktadır.

Biz de tüm bu zorluk ve belirsizliklere rağmen 2023 yılı için hedeflenen Avrupa’nın en başarılı ilk 3 moda perakende markaları arasında LC Waikiki’yi görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.