Çağımızın en iyi e-ticaret uygulaması olan Letgo, 2015 yılında başlayan bir girişimdir. Öncelikle Amerika’da faaliyete geçen platform kısa sürede ülkemizde de hızlı bir şekilde yayıldı. E-ticaret uygulamasının kolaylığı sayesinde milyonlarca üye fazlalık olduğunu düşündüğü eşyalarını bu platform ile satabildi. Başladığı günden bugüne kadar uzanan başarılı bir öyküsü olan platformun her aşaması girişimcilere ilham verecek kadar etkilidir.

Letgo’nun İlham Veren Etkili Hikayesi

Platform ilk olarak yurtdışında kurulmuştur. İnanılmaz bir büyüme göstermesi ile Amerika’dan sonra hızlı bir şekilde diğer ülkelere açılmaya başlamıştır. Bu hızlı büyümenin etkilerinden bir tanesi orijinal bir girişim olmasıdır. Ayrıca dev haline gelen bu şirketin arkasında kaliteli ve çok çalışmanın da olduğunu söyleyebiliriz. İlk başta İngilizce bilen herkesin rahatlıkla kullanabildiği bu uygulama, 2015 yılının Haziran ayında Alec Oxenford, Jordi Castello ve Enrique Linares tarafından kurulmuştur. Üç genç adam tarafından kurulan bu uygulama kısa sürede tüm dünya kullanıcılarının beğenisini de kazanmayı başardı. Bugün sosyal medya denildiğinde akıllara gelen Facebook ve Instagram’dan sonra Letgo kullanıcılar tarafından en çok indirilen beşinci uygulama halinde gelmiştir.

Letgo’nun Türkiye’de Hızlı Yükselişi

İlk çıktığı Pazar olan Amerika’da Letgo hızlı bir yükseliş elde etti. İngilizce olarak çıkan uygulama kısa sürede 10’dan fazla dil ile güncelleme aldı ve diğer ülke pazarlarına açıldı. Bunlardan bir tanesi de Türkiye oldu. İkinci el eşyaların alım satımının yapıldığı uygulama ülkemizde beklenenden fazla ilgi gördü. Ülkemizde ilk olarak ilgileri üzerine toplamasında kullanılan zekice kurgulanmış reklamların etkisi oldukça büyük oldu. Eğlenceli, mizah dolu ve keyifli reklamlarının sonrasında inanılmaz bir hızla ülkemizde binlerce daha sonra milyonlarca kişi uygulamayı kullanmaya başladı. Yalnızca evde bulunan fazlalık eşyaların satılması değil ikinci el ürünlerin de rahatlıkla uygun fiyatlara bulunması ile bir devrim yarattı.

Bugün ülkemizde milyonlarca kişinin ürün alma ya da satma işlemlerinde ilk tercihleri Letgo oluyor. Satışı gerçekleştiren kişilerle birebir anlık iletişim kurma, satış fiyatı üzerinden pazarlama yapabilme gibi seçenekleri kullanıcılar üzerinde etkili olan unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca kullanıcıların bulunduğu konuma en yakın ürünü tespit etme açısından oldukça kullanışlı bir uygulama olması da etkilidir.

Letgonun Pazarlama Stratejisi

Letgo’nun reklam kanallarını doğru ve kaliteli bir şekilde kullandığını görebilirsiniz. Basit bir slogan ile dillere takılmayı da merakları uyandırmayı da başardı. Bu durumun altında tabi ki yoğun bir çalışma yatıyor. Atılan her adımda aceleci olmak yerine titiz bir çalışma yürütmek bir girişimci için en doğru adımdır. Platformun kurucuları da bu noktada gereken titiz çalışmayı gösterdi. “Çek, yükle, mesaj at! Letgo ile rahat sat!” sloganı ile ülkemizde harika bir başarıya imza attı. Dijital pazarlama kanallarını da doğru bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir.

Letgo’nun sahip olduğu yenilikçi pazarlama stratejisi, tüm dünyadaki girişimciler için etkili bir örnektir. Başlangıç noktasından itibaren gelişme aşamaları gözlemlendiğinde girişimcilere yardımcı olabilir. Önemli olan aynı tarz ürün değildir. Önemli olan karşınızda incelediğiniz platformun elde ettiği başarıdır. Farklı bir ürün hakkında projeniz varsa da bu platformun gelişim sürecini gözlemleyebilirsiniz. Doğru bir analiz ile atılacak adımlarınızı netleştirebilirsiniz. Bir girişimci için doğru bir örnek önemlidir. Yalnızca göstermiş oldukları başarı değil. Gelişim sürecinde yaşanılan hataları da sizler için önemli olabilir. Pek çok sorunuza cevap bulabilir. Yapmamanız gerekenleri buradan çıkarabilirsiniz. Yani bir markanın gelişim sürecinde sadece doğruları değil hataları da görmek önemlidir. Başkalarının hataları sizin yolunuzdaki engelleri kaldırabilir.

Letgo’nun Sahip Olduğu Özellikler

Letgo yalnızca ikinci el ürünlerin alım-satım işleminin yapıldığı bir platform değildir. Bu şekilde yola çıkmış olsalar da her geçen gün güncellenerek farklı seçenekler kullanıcılar ile buluşuyor. Satıcı veya alıcılar bu platform üzerinden rahat bir şekilde ihtiyacı olan hizmeti alabilirler. Kullanım açısından oldukça basit bir uygulamadır. Alıcılar yalnızca ikinci el değil aynı zamanda hiç kullanılmamış ürünleri de burada bulabilirler. Yalnızca kişiler değil firmalar ya da butikler de satış için bu platformdan faydalanıyor. 26 milyondan fazla üyesi bulunan uygulama ile tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde alıcılarına ulaşabiliyorlar.

Satıcı ve alıcı arasında birebir iletişim imkanı da bu uygulamada bulunuyor. Üstelik kişisel iletişim bilgilerinizi karşınızdakinin görmesine de gerek kalmıyor. Detaylı bir ürün açıklamasının ardından sizinle iletişime geçen alıcı ile anlık sohbet edebiliyorsunuz. Aynı şekilde alıcılar da fiyat, hasar gibi sorularına hızlı sohbet sayesinde basit bir şekilde net bir cevap alabiliyor. Kaliteli bir iletişim olması nedeniyle de alım-satım işlemleri hız kazanıyor. Reklamlarında iddia ettiği gibi hızlı bir şekilde ürününüzü satabiliyor ya da beğendiğiniz ürünü alabiliyorsunuz.

Özenli profil seçeneği

Uygulama herkese özenli bir profil seçeneği de sunuyor. Bu özellik ile dilediğiniz eşyanın her detayını ilanlarınıza ekleyebiliyorsunuz. Alım ya da satım aşamasında profilin özenli bir şekilde düzenlenmesi oldukça önemlidir. İstenilen etkiyi artırdığı da bilinmektedir. Kişilerin sizin özel bilgilerini görmeden hakkınızda fikir sahibi olabilmesi ve güven duyabilmesi adına profilin özenle düzenlenmesi önemlidir. Profildeki her detayı tamamlamak da bu nedenle önemlidir. Tamamlanmış bir profile sahip kişiler, karşı taraftaki insanlar üzerinde güven sağlamaktadır.

Letgo üzerinden satışını yapacağınız ürün hakkında tüm detayları girmeniz için seçenekler de mevcuttur. Ürünün her açıdan fotoğrafını çekebilir ya da ölçülerine ait detayları yazabilirsiniz. Ürün fotoğraflarının kalitesi kullanıcılar için oldukça önemli bir unsurdur. Aynı zamanda ürünün ölçüleri gibi gerekli detaylarını yazdığınızda kullanıcıların karar verme süresini etkileyebilirsiniz. Bu durum hasar söz konusu ise orada da geçerlidir. Üründe herhangi bir hasar yoksa ilanda belirtilmelidir ya da hasar varsa fotoğraflar ile bu durum gösterilmelidir.

İşte Letgo kullanıcılarına sunduğu birden fazla seçenek ile ilk tercih edilen e-ticaret uygulaması olmayı başarmıştır. Bu noktaya nasıl geldiğine baktığınızda tüm bu seçeneklerin zamanla eklendiğini görebilirsiniz. Kullanıcıların deneyimini iyileştirmek adına sürekli bir gelişim halinde olmaları sonucunda bugün tüm dünyada tercih edilmektedir. Bu durum hızlı bir şekilde mükemmeli elde etmek yerine zamanla yoğun bir çalışma ile doğruya gitmeyi daha önemli kılıyor. Girişimci adaylarının bu noktada bu platformun gelişim sürecini irdelemesi de bu nedenle önemlidir. Gelişim sürecinde başarılı olmuş olan bir platform için kullanıcıların da geri dönüşleri önemlidir. Aslında her aşamada kullanıcıların yorumlarına önem verilmelidir. Çünkü ortaya çıkacak olan ürünün kullanıcılar açısından rahat bir kullanım sağlaması önemlidir. Var olan eksikleri de onların gözünden görme şansını bu şekilde edebilirsiniz.

Covid-19’un Letgo’ya Etkisi Nedir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile alışveriş merkezine gitmek ya da gezerek aradığın ürünü bulmak zor bir hale geldi. Sokağa çıkma yasakları olmadığında bile sağlık nedeniyle en az şekilde dışarıya çıkma durumu tercih edilmeyen bir seçenek oldu. Bu durumun en önemli getirisi de online alışveriş imkanı sağlayan platformlar oldu. Letgo da ihtiyacınız olan ürünü hızlı bir şekilde bulma ve satın alma imkanını kullanıcıları ile buluşturdu. Kullanıcılar ihtiyaçları olan ürün için mağazaları gezerek sağlıklarını tehlikeye atmak yerine hızlı bir şekilde akıllı cihazlarından aradıkları ürüne ulaştı. Yalnızca Letgo için değil pek çok alışveriş imkanı sağlayan platform bu dönemde ilk tercih haline geldi.