Linkedin Nedir? İş hayatı, birçok ilişkiyi de beraberinde getirir. İş hayatında birçok profesyonel, kurduğu bağlantılar ve iyi ilişkiler sayesinde konumunu güçlendirerek en vazgeçilmez olmayı hedefler. Genel olarak “networking” kavramı dediğimiz bu süreç hem iyi yönetilmeli hem de bir yandan faydalı olmaktadır. Günümüzde artık birçok şirket ve sayısız iş profesyoneli olduğundan dolayı, insanlara ulaşmak, onları dinlemek veya sohbet etmek adına internet nimetlerinden faydalanmak ihtiyacı duyulmuştur. Çalışanlara özel dijital bir yapının en iyi örneklerinden birisi de Linkedin’dir.

Linkedin, iş dünyasında ve profesyonel yaşamda birçok kişiyle iletişim ve etkileşim kurabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Bu platform, özellikle bağlantılarını güçlendirmek, şirketine yeni isimleri dahil etmek ve insanların özgeçmişleri hakkında bilgiler edinmek adına oldukça faydalıdır. 5 Mayıs 2003 tarihinde internet sitesi açılan Linkedin, 2006 yılında 20 milyon sayfa görüntülenmesi almıştır. 2013 yılında ise 200 farklı ülkeden 200 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği ve kayıt olduğu bir sosyal medya platformu olmuştur. 2016 yılında Microsoft tarafından 26,2 milyar dolar gibi yüksek bir fiyata satılmıştır.

Pek çok iş profesyoneli, Linkedin kullanarak hem faydalı içerikler edinebiliyor, saygı duyduğu profilleri izleyebiliyor ve Linkedin duvarındaki gönderileri okuyarak bilgi edinebiliyor. Sosyal medya platformlarının gereği olarak etkileşim kurulması için pek çok yolu bulunan Linkedin’de bağlantı eklemek tıpkı Facebook’ta arkadaş eklemek gibidir. Birçok yönden diğer sosyal medya platformlarına benzese de daha çok iş yaşamına yönelen yapısıyla Linkedin önemli bir konumda olmuştur.

Linkedin ayrıca sunduğu pek çok diğer özellikle de kendinden söz ettirmektedir. Bunlar genel olarak:

 • Linkedin Premium özelliği sayesinde tanımadığınız bağlantılara tanışmak için Inmail mesajları yollanabiliyor. 7 gün içerisinde gönderilen Inmail’e cevap gelmezse, tekrar Inmail gönderme hakkı tanınıyor.
 • Linkedin Premium ile aynı zamanda profilinizi görüntüleyen profillerin kimler olduğunu rahatlıkla görebilme olanağına sahipsiniz. Bu hem iş çevrenizi genişletmek hem de potansiyel hedef kitlenize ulaşmak adına avantajlı bir özellik. Bununla birlikte aramalarda görülemeyen veya profilini sadece Linkedin Premium kullanıcılarına gizlemiş kişileri ve sayfaları da rahatlıkla görebilirsiniz.
 • İş bulma aracı Linkedin açısından oldukça faydalıdır. Linkedin profili oluşturan her şirket, aynı zamanda ilan açabilmektedir. Büyük veya küçük şirket fark etmeksizin işletme profili aracılığıyla ilanlar yayınlarak tam doğru kişilere Linkedin İş ilanları üzerinden ulaşma imkanı bulunmaktadır.
 • İş ilanları sayfasında aynı zamanda dünyanın her yerindeki iş ilanlarını görebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda pozisyonunuza uygun tüm anahtar kelimeleri kullanabilir, bunun yanında filtreme özellikleriyle kendinize uygun filtreleri iş arama motoruna uygulayabilirsiniz.

Linkedin’in şüphesiz şirketler ve kurumlar açısından en önemli özelliği işletme profilidir. İşletme profili sayesinde şirketinizi ve markanızı en iyi şekilde yansıtabilir, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere yayınlar yapabilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi üretilen içeriklerinizi hedef kitlenizle ve şirketinizi takip edenlerle paylaşarak daha geniş kitlelere yayılırken aynı zamanda marka bağlılığınızı üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Linkedin kişi profili ile işletme profilinin farkları nelerdir?

Linkedin, özellikle iş ve iş profesyonellerine yönelik bir ağdır. Bu sosyal medya ağında hem kişi profilleri oluşturulabildiği gibi hem de işletme ve firma profilleri de oluşturulabilir.

Firmalar, tüzel kişilikler barındırdığından ve gerçekte bir kişi olmadığından ötürü şirket sayfası gereklidir.

Kişi profilleri, gerçekte var olan bir kişiyi temsil etmesinden ötürü iş insanları tarafından kullanılan profillerdir. Bu nedenle çalışan bir insan olarak Linkedin üzerinde kişi profili açmak en doğrusudur.

İşletme sahipleri ise kendi kişi profilleri üzerinden şirket sayfalarını oluşturarak bunları yönetebilir ve istediği şekilde düzenleyebilir, hatta reklam da verebilir.

linkedin profili

 

Linkedin işletme profili nasıl açılır?

Linkedin İşletme profili şirketler açısından hayati öneme sahiptir. Linkedin kullanıcıları, şirketiniz hakkında ilk bilgileri ve izlenimleri işletme profili üzerinden almaktadır. Hem B2B hem de B2C hedefleriniz için en iyi şekilde tasarlanmış ve görsel açıdan zengin bir işletme profilini oluşturmak önemlidir.

Şirket sayfası oluşturmak için yapılması gerekenler, üst kısımda bulunan İş sekmesine tıklamaktır. Ardından açılan pencerede en alta inerek “Şirket Sayfası Oluştur” a tıklanmalıdır.

linkedin sayfa oluşturma

Ardından açılan kısımda 4 adet seçenek çıkmaktadır. “Küçük İşletmeler” kısmı, 200 kişiden daha az kişinin çalıştığı işletmelerin tercih edebileceği daha uygun bir yapıda bulunan sayfalardır. “Orta ve Büyük İşletmeler” kısmı, 200 kişiden fazla kişinin olacağı büyük yapıdaki sayfaları temsil eder. “Vitrin Sayfası” mevcut sayfalarınız varsa altında oluşturabileceğiniz sayfaları ifade eder. Eğitim kurumları için özel sayfalar olan “Eğitim Kurumu” sayfaları da daha farklı şekilde özelleştirilebilir sayfalardır.

linkedin sayfa kimliği

Örnek olarak küçük işletmeler sayfası oluşturmak için tıklandığında bu sayfa karşımıza gelir. Bu sayfa işletmeniz hakkındaki temel ve hayati bilgileri girdiğiniz sayfadır.

Sayfa kimliği kısmında:

 • Şirketin adı girilmelidir.
 • Genele açık URL kısmında şirket adınızın Linkedin URL kısmında nasıl yazılacağı belirlenmektedir.
 • Web sitesi bölümünde şirketinizin internet sitesinizi yazmanız gereklidir.

Şirket ayrıntıları kısmında:

 • Sektör bölümünden işletmenizin hangi sektörde çalıştığını belirtmelisiniz.
 • Şirket büyüklüğü bölümünde şirketinizde kaç çalışanın olduğunu aralıklarla belirtmelisiniz. Örn. 11-50 kişi.
 • Şirket türü, şirketinizin halkça açık bir şirket mi, kâr amacı gütmeyen kuruluş mu ya da özel şirket mi olduğunu belirttiğiniz alandır.

Sayfa önizleme kısmı ise yazdığınız ve doldurduğunuz tüm bu bölümlerin nasıl bir şekilde insanlara Linkedin üzerinden gösterileceğinin bir ön izlemesini sunar. Göze hoş gelmeyen veya iyi durmayan alanları bu şekilde görebilir ve değiştirebilirsiniz.

linkedin
linkedin profil detayları

Profil detayları bölümünde şirketinizin logosu istenmektedir. Logo, kurumunuzun kimliğini yansıtan en önemli görsel olduğundan mutlaka yüklenmelidir. Ardından slogan bölümünde şirketinizin bir sloganı veya mottosu varsa bunun yazılması gerekir. Şartları kabul edeceğiniz tiki de işaretledikten sonra işletme profilinizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Linkedin şirket sayfasında önemli detaylar nelerdir?

Şirket sayfası oluşturulduktan sonra daha fazla detaylandırma ve ayarlamalar yapmak gerekir çünkü sayfayı oluşturmakla iş bitmemektedir. Profil sayfası, markanızın ve kurumunuzun yansıması olduğundan dolayı içeriğinde düzenlemeler yapılması şarttır.

Yüklenen logo, şirket isminizin yanındaki alanda bulunur. Kapak resmi ise başta bulunarak şirketinizin sayfasını ziyaret edenlerin ilk dikkatini çeken alandır. Bu alana uygun bir kapak resmi koyarak kullanıcılarınıza ve hedef kitlenize hitap etmelisiniz.

Linkedin aynı zamanda sayfa yöneticisi görünümü üzerinde size bazı yapmanız gereken değişiklikleri de önerir. Açıklama kullanımı, logo ve görsellik ekleme ve konum bilgilerinizi paylaşmanın önemli olduğunu söyler ve sizi yönlendirir. Tüm gerekenleri yerine getirdiğiniz takdirde daha fazla insanı Linkedin profilinize trafik çekeceğinizi unutmayın.

linkedin işletme

Düzenli içerikler ve güncellemeler paylaşarak hem şirketinize aktif bir görünüm kazandırabilir hem de şirketinizi takip edenlerle etkileşiminizi artırabilirsiniz. Şirketinizi seven veya araştırmaya gelen herkes, şirketin güncelliğine önem verir. Sosyal medya kanallarını etkin kullanan bir işletmenin hedef kitlesiyle etkileşimi arttığı gibi, yeni fırsatlara da kapı aralar. Bununla birlikte şirket profiliniz üzerinden dijital pazarlama faaliyetlerinizi en üst düzeye çıkartmanız mümkün. Linkedin Kampanya Yöneticisi ile ücretli reklamları diğer Linkedin kullanıcılarına göstererek takipçilerinizi artırabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Linkedin’de reklam nasıl verilir?

Linkedin özellikle B2B müşterileri yakalamada ve onlarla etkileşime girmede oldukça etkilidir. Bu nedenle ücretli reklamlar da her zaman için en etkili yöntemdir. Bunun öncesinde strateji ve pazarlama iletişimi çalışması yapmak önemlidir.

Şirketiniz üzerinden güncelleme ve içerikleri reklam verebilmek için İşletme profilinizin sağ kısmında bulunan yönetici araçları bölümüne tıklanır. Ardından “Güncellemeleri Sponsorlu Yap” bölümüne tıklanır.

linkedin yönetici

Linkedin Kampanya Yöneticisi sayfasının ilk adımı açılmaktadır. Hesap adı kısmında reklam hesabınızın adını girebilirsiniz. Para birimi olarak hangi ülkede reklam yayınlamak istiyorsanız o ülkenin para birimini seçmeniz daha uygundur. Şu an için Türk Lirası ile ödeme seçeneği Linkedin tarafından desteklenmediği için para birimini yaygın olan USD olarak değiştirebilirsiniz. İsteğe bağlı olan “Bir Linkedin sayfasını hesabınızla ilişkilendirin” kısmı işletme profilinizdeki reklamları oluşturmanız için önemlidir. Buraya şirket Linkedin URL adresinizi girmeniz gereklidir. Hesap oluştur seçeneğine tıklayarak Linkedin reklam hesabınızı oluşturabilirsiniz.

linkedin kampanya yöneticisi

Kampanya Yöneticisinde ilk karşımıza çıkan reklamın amacıdır. Burada hangi amaçla reklam vermek istediğinizi seçerek ilerleme sağlayabilirsiniz.

“Hedef Kitle” Linkedin içerisinde hangi kitleye hitap etmek istediğinizi ayarladığınız kısımdır. Yaş aralığı, yaşanılan bölge, konuşulan dil veya kişilerin beğenilerine göre reklam hedef kitlenizi ayarlayabilirsiniz.

Reklam Formatı bölümünde reklamınızın biçimini ve şeklini ayarlayabilirsiniz. Yerleştirme bölümünde ise reklamın yerleşeceği alanları belirleyebilirsiniz.

Bütçe ve Planlama kısmında reklam bütçenizi belirleyebilirsiniz. Günlük olarak bütçe belirleyebileceğiniz gibi toplam bir bütçe de belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda ne kadar süre reklamınızın yayınlanacağını da planlayabilirsiniz. Örn. 10 günlük bir reklam için günde 10 USD harcama yapmasını isteyebilirsiniz veya 10 günde 100 USD’lik toplam bütçeyi harcamasını isteyebilirsiniz.

Reklam yöneticisinin kolay kullanımı sayesinde rahatlıkla reklam oluşturması yapılabilir. Aynı zamanda belirlediğiniz stratejiler doğrultusunda özelleştirilebilir bir yapısı olmasından dolayı da oldukça pratiktir.

Linkedin reklam çeşitleri

Linkedin reklamları iş profesyonellerine hem de B2B müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından birisidir. Bu reklamlar, özellikle diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi çalışma mekanizmalarına sahiptir. Reklam çeşitleri genel olarak birçok farklı yönde değişebilmektedir. Burada önemli olan nokta, nasıl bir reklam stratejisi izlediğinizdir.

Linkedin reklam modelleri içerisinde 3 adet kampanya teması vardır. Bunlar:

 • Farkındalık
 • Dönüşümler
 • Değerlendirme

Farkındalık, özellikle markaların tanıtımında ve marka imajı çizilmesi adına önemli bir kampanya temasıdır. Bu tema sayesinde ister B2B potansiyel müşteriler ister iş profesyonellerine ulaşabilir ve markanızın tanınırlığını artırabilirsiniz.

Dönüşümler özellikle ürün ve hizmetlerinize olan ilgiyi artırmak ve satış yapmak amacıyla oluşturulur. Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi almak isteyen ve ilgilenen potansiyel satışları bu tema ile daha iyi şekilde kesin satışa çevirebilirsiniz.

Değerlendirme sadece markaya değil tüm şirketinize olan ilginin artırılması için yapılan kampanya çalışmalarına verilen tema ismidir.

Bu kampanya temalarının altında 4 adet görev bulunur:

 • Website trafiğigenel olarak internet sitenizi ziyaret etmeleri için oluşturulan bir hedeftir. Bu hedef sayesinde internet sitenize gelen ziyaretçileri artırabilirsiniz.
 • Etkileşimiçeriklerinize olan ilgiyi artırarak daha fazla beğeni, yorum ve takipçi alabilirsiniz.
 • Video gösterimisayesinde sayfanızda bulunan videoların gösterimlerini herkese yayabilirsiniz.
 • Talep/müşteri yaratmaformları potansiyel müşterilerden alınan bilgilerin satışa dönüştürülmesi ve taleplerin alınmasını sağlar.

Örneğin, B2B müşterilere uygun bir hedef kitle belirlenen bir kampanyada, sadece etkileşim odaklı bir reklam yürütülebilir. Etkileşimli reklamda ise özellikle beğeni ve yorum yapma odaklı reklamlar olarak karşımıza çıkar. Talep/müşteri yaratma formları ile ürününüze olan talebi artırarak formlar sunabilir ve bilgilerini isteyebilir, daha sonra satış departmanlarınız veya müşteri temsilcileriniz tarafından ürün ve hizmetlerinizin satışı gerçekleştirilebilir.

Hedefleme yaparken alt kırılımlar nelerdir?

Linkedin reklam modellerinde sadece kampanyanın içeriğinde görev bulunmamaktadır. Bu görevler, kampanyanın alt kırılımları ve hedefleme detaylandırmaları mevcuttur. Hedefleme yaparken özellikle kimi daha iyi hedefleyeceğinizi belirlemeniz, hem reklam bütçesinin giderek artmamasını önler hem de doğru hedefleme ile daha iyi satış ve pazarlama faaliyetleri yürütülür.

linkedin reklamları

Alt kırılımlar hedef kitlenin içerisinde yer alır. Bu alt kırılımların amacı vereceğiniz reklamın kimlere nokta atışı olarak ulaşmasını istediğinizi belirler.

Bu alt kırılımlar 5 adettir:

 • Şirket: Özellikle B2B hizmet veren şirketlerin en önemli hedeflerinden birisi şirketlerdir. Yeni iş anlaşmaları ve sözleşmeler oluşturmak, müşteri portföyünü genişletmek isteyen B2B odaklı şirketler, Şirket’i seçerek çok daha iyi sonuç elde edebilir. Aynı zamanda sektör üzerinden ilerleyerek spesifik sektördeki şirketler hedeflenebilir.
 • Demografi: Hedef kitleniz ağırlıklı olarak yaş ve cinsiyet olarak uç noktalarda bulunan kitlelerse, demografiden bu ayarlamalar yapılabilir.
 • Eğitim: Belirli bir eğitim geçmişi olan kullanıcıları hedeflemek için eğitim hedefi seçilebilir. Belirli okulların veya belirli bir branş derecesinin ilgisini çekecek bir ürün veya hizmetiniz varsa bu hedefleme oldukça etkilidir.
 • İş Deneyimi: Genellikle iş ilanlarının reklamları yapılması gerektiğinde seçilen önemli bir hedefleme türüdür. Bu hedefleme sayesinde spesifik grupta ve spesifik deneyime sahip iş profesyonellerine gösterim yapabilirsiniz. Belirli yetenekleri bulunan ve bunları ürün ve hizmetlerine çekmek isteyen işletmeler de aynı şekilde bu hedeflemeyi tercih edebilir.
 • İlgi Alanları: Hedefinizde benzer fikirlere sahip, sektör hakkında bilgisi olan ve bu sektörler hakkında konuşan kişilerin hedeflendiği bir hedeftir. Bu hedef sayesinde belirli bir konu hakkında kendinizi veya şirketinizi ön plana çıkartabilir ve daha iyi bir şekilde kendinizi yansıtabilirsiniz. Aynı zamanda kitlenin beğenileri ve isteklerine göre de farklı seçenekleri işaretleyebilirsiniz.