Bir marka logosu, bir şirketin yüzü olarak tanımlanabilir. Çoğu zaman, potansiyel bir müşterinin işletmeniz ve işletmenizin genel operasyonları hakkında fark edeceği ilk şeydir.

Esasen logo, yalnızca bir görüntüden daha fazlası demektir. Şirketinizin ve tüm marka mimarisinin oluşması için önemli bir temeldir.

Logo hakkında bilmeniz gerekenleri tüm detaylarıyla açıklayalım.

YAZI: Reklam Nedir? Reklamlar ve Ajanslar Nasıl Ortaya Çıktı?

Amblem Nedir?

Amblemler, logo tasarımının en eski türleridir. Bu logolar, genellikle bir mühür veya bir arma olmak üzere, bir sınır içinde bulunan yazı tipinden oluşur. Mühürler, armalar, pullar, prestijli okul logoları ya da devlet kurumu logoları genellikle amblem içerir. Amblem, geometrik bir şekil içinde metin, sembol veya görüntüler barındıran bir logo türüdür.

Amblemler, markaya geleneksel bir his verme gücüne sahiptir. Markanıza resmi bir görünüm veren diğer logo türlerinden daha ayrıntılı olarak genellikle daha zengindirler. Amblemler akılda kalıcıdır ve markanıza profesyonellik, gelenekçilik ve önem havası verir. Ayrıca şirketinizin sonsuza kadar var olacağı izlenimini de veriyorlar. Bu logo türü, saygın görünmek veya müşterilerine geleneksel değerleri koruduklarını söylemek isteyen markalar için harikadır. Amblemler, işlendikleri zaman da iyi görünürler. Amblem logo söz konusu olduğunda Starbucks, BMW, Harvard gibi markaların logoları örnek verilebilir.

Fotoğraf: unsplash

Logo Tasarlatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Logo tasarlatırken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bunlar:

İşletmeniz yeniyse, kendinizi dünyaya tanıtırken, bunu logonuzla olduğu gibi söylemek kötü bir fikir değildir. Hedef kitleniz, işletmenizi logonuzun yazı tipleri ve renkleriyle ilişkilendireceğinden, bir kelime işaretiyle başlamak, marka bilinirliği oluşturmanıza olanak tanır. Daha tanınır hale geldikçe, kelime işaretini aynı renk ve yazı tipine sahip bir monogram logosuna kısalttırabilirsiniz.

Kısa bir işletme adınız varsa, bu oldukça idealdir. Bir kelime işareti çok uzadığında, tasarım dağınık görünür ve logonuzu daha küçük yüzeylerde kullanmak zor olacaktır. Başka bir deyişle, uzun işletme adları, bir markanın logo tasarımını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, logoda uzun isimler yerine farklı tasarım seçenekleri değerlendirilebilir.

Yazı tipi, logolarda önemli olsa da, renkler asla göz ardı edilmemelidir. Bir renk sıçraması, unutulabilir bir kelime işareti ile insanların hatırladığı bir kelime arasındaki fark olabilir. Renkli tasarım çizgisi ile klasik bir yazı tipi kullanmayı düşünebilirsiniz veya işletmenizin adını vurgulamak için zıt bir palet tercih edebilirsiniz.

Seçtiğiniz yazı tipi, hedef kitlenize her türlü karışık mesajı gönderen bir logoya sahip olmanın aksine, logonuzun kişiliğini yansıtan bir kelime işareti olmalıdır.

Harflerin, insanlara çok çeşitli çağrışımları vardır ve belirli stilleri kelimeler, özellikler veya nesnelerle ilişkilendirme eğilimindeyiz. Bu nedenle yazı tipleri kişilikle doludur ve hedef kitlenizin markanızı nasıl algıladığı üzerinde büyük bir etki yaratabilirler. Bu açıdan düşünüldüğünde harfler, ilgi çekici olacak şekilde tasarlatılmalıdır.

Tasarım hiyerarşisinde, daha büyük görünen şeyler, etraflarındaki daha küçük öğelerden daha hızlı dikkatimizi çeker. Bu yüzden, dikkat çekici bir logo istiyorsanız; tasarımınızda büyük görünen stiller de olmalıdır. Bir kelime işaretini daha ilginç hale getirmenin bir diğer yolu da, logonuzdaki bazı harflerin yüksekliğini değiştirmektir.

Marka Logolarının Hikayeleri

Dünyaca ünlü bazı markaların logo hikayelerine göz atalım:

Juventus Logosu

Juventus’un logosu, 1920’den itibaren çok fazla değişikliğe uğradı. Kulübün logosunun son hali, 2005 sezonundan evvel belirlendi. Logo, siyah beyaz kalkan biçimindedir. Beyaz ve siyah renkten oluşan beş dikey sütun bulunur. Kulübün ismi logoda altın renkli bir çizgiye paralel olacak şekilde hizalanmıştır. Altın renginin sebebi, onur anlamına gelmesidir. Ayrıca amblemde şahlanmış bir boğa görüntüsü vardır. Bu da Torino’nun simgesidir.

Fotoğraf: pixabay

Nike Logosu

Nike’ın ünlü simgesi Swoosh olarak tanınır. Marka, ismini Yunan zafer tanrıçasından almıştır. Şirketin çalışanı Jeff Johnson, rüyasında Yunan Tanrıçası olarak bilinen Nike’ı görür.

Böylece markanın ismi kesinleşir. Markanın logosu bir üniversite öğrencisine yaklaşık 35 dolara yaptırılır. Bu amblem soldan sağa doğru zafere koşan bir sporcuyu betimler.

Fotoğraf: unsplash

Apple Logosu

Dünyanın en popüler elektronik firmalarından Apple, logosuyla hafızalara kazınmış durumda. Markanın logo hikayesi kesin olmasa da bununla ilgili birçok söylenti var. Birincisi, Isaac Newton’un kafasına düşen elmadan esinlenilmiş olmasıdır. İkincisi ise Adem ve Havva’nın cennetten kovulma sebebi olan elmadan ilham alındığı yönünde.

Fotoğraf: unsplash

McDonald’s Logosu

McDonald’s markası, şirketin bayi müdürü olan Ray Kroc tarafından 1961’de satın alınır. O döneme kadar markanın logosu birbirine yatay iki parabolden oluşuyordu. Fakat Kroc, logoyu değiştirmek ister.

Böylece, yaldızlı kavisleri birleştirmeye karar verir. 1968 senesinde M logosu oluşturulur. Aslında markanın logosu basit bir M harfinden çok daha fazlasıdır ve subliminal mesaj içermektedir. Logoyu değiştirmek isteyen Kroc, Freud’cu psikologlardan öneri almıştır. Buna göre McDonald’s logosu, aslında anne göğsünü sembolize eder. Nedeni ise çocuklar ve diğer herkesin içindeki çocuğa seslenmektir.

Fotoğraf: unsplash

Starbucks Logosu

Popüler marka Starbucks, logosunda yeşil kadın simgesi taşır. Bu simgeyi ise Yunan mitolojisindeki Siren’den almıştır.

Mitolojiye göre Sirenler, denizcileri güzellikleri ile etkileyip, daha sonra öldüren tehlikeli yaratıklardır.

Fotoğraf: unsplash

Audi Logosu

Markanın logosu dört adet halkadan meydana gelir. Bunlar, ittifak kuran 4 firmayı sembolize eder.

Audi adı ise şirketin eski yöneticilerinden biri olan August Horch tarafından belirlenmiştir. Horch, markaya kendi adını vermek istememiş ve bunun üzerine adının Latince karşılığını tercih etmiştir.

Fotoğraf: pixabay

BMW Logosu

Kurulduğu ilk dönemde yalnızca uçak motoru üreticiliği yapan firma, logosunu da buna göre belirlemiştir. Logoda mavi gökyüzüne doğru dönen bir pervane sembolü yer almaktadır.

Fotoğraf: unsplash

Mercedes Logosu

Mercedes’in logosu, orta bölümdeki yıldız nedeniyle 3 parçaya bölünmüştür. Bu, markanın üç değişik alanda yani hava, kara ve denizdeki hakimiyetine gönderme niteliğindedir.

Fotoğraf: pixabay