Red Bull bir enerji içeceğinin küresel bir markaya dönüşümünün hikayesidir.

Çinli bir girişimci olan, Chaleo Yoovidyha 1976’da, Tayland’da “Krating Daeng” ( tai dilinde kırmızı boğa) adını verdiği enerji içeceğini tanıttı. Krating Daeng, 1970’lerde Tayland’daki çiftçiler, inşaat işçileri, kamyon şoförlerine satılıyordu. İşçiler için gece boyu araba kullanmaya, çift vardiyaya ve yorgunluğu atlatmayı sağlıyordu.

Dietrich Mateschitz’in Chaleo Yoovidyha ile Tanışması

1987’de Avusturyalı diş macunu satıcısı Dietrich Mateschitz , Chaleo Yoovidyha ile tanıştı. Mateschitz, Yoovidyha’ya Krating Daeng’i yurt dışında da satmak için Avusturya’da şirket kurmayı teklif etti. Krating Daeng’in ismi de küresel bir marka olması için Red Bull (İngilizce’de kırmızı boğa) olarak değiştirildi. İlaç şişeleri yerine göz alıcı tasarımlı gümüş ve mavi alüminyum kutular kullanıldı. Ayrıca Mateschtiz hedef kitle olarak düşük gelir sahibi kişiler yerine, ekstrem spor yapanlar ve maceracılar olarak üst gelir sahibi kişileri hedefledi.

YAZI: Marka Hikayeleri – Honda

Her ortak, şirketi kurmak için 500.000 ABD doları tutarında yatırım yaptı. Yoovidhya ve Mateschitz, yeni şirketin yüzde 49 hissesine sahipti. Geriye kalan yüzde ikisini Yoovidhya’nın oğlu Chalerm’e verdiler, fakat Mateschitz’in şirketi yöneteceği konusunda anlaştılar. Tayland tatlarının Avrupa zevkleri ile de uyumlu olacak tarzda az değiştirilmiş şekilde Avusturya’da sundular. Sundukları enerji toniği idi. Üç sene test süreci oldu.

fotoğraf: unpslash

1992’de Red Bull Macaristan ve Slovenya’ya genişledi. 1994’de Almanya ve İngiltere, 1997’de ise Abd ve 2000’de de Orta Doğu’ya girdi. 2014’de de Çin’e ihracat başladı. 2008’de Forbes dergisinde 250. sıraya çıktılar. 2018 itibariyle yılda 6.790 milyar kutu ile dünyadaki herhangi bir enerji içeceğinin en yüksek pazar payına sahip oldu. 2019’da ise %10,4 oranında satış miktarı artarak 7,5 milyar kutu satılmıştır. Cirosu ise 5,541 milyar Euro’dan %9,5 artarak 6,067 milyar Euro’ya ulaşmıştır.

Red Bull franchise sistemi ile çalışıyor. Her franchise, CEO ve pazarlama ekibine sahiptir. Her bölge özerk gibi görünse de genel merkezden güçlü denetimler yapılmaktadır. Tek markalı dağıtım ağı başarısında önemli bir etken olmuştur. Ayrıca LuAqua su markası ve Reb Bull şekersiz formatı gibi içecekleri geliştirmek ve pazarlamak için başka firması da vardır.

Franchise yöneticileri başarılı olmaları için firmanın genel merkezinde İK’da eğitim ve geliştirme programlarına gitmektedirler. Ayrıca genel merkezdeki performans yönetim ekibi çalışanların değerlendirilmesine de katkı sağlamaktadır. Firmanın İK ekibi ve yapısı çok güçlüdür. Böylece başarılı olmalarında önemli bir etkendir.

YAZI: Dijital Pazarlama ile İlgili En İyi 8 Kitap

Red Bull Marka ve Pazarlama Stratejisi

Red Bull sporcular ve spor etkinlerinin sponsoru olmuştur. Etkileyici, ilgi çekici etkinlikler de yapmaktadırlar. Üniversitelerde, kütüphanelerde, kafelerde, barlarda doğrudan hedef kitlelerine hizmet götürdüler. Ücretsiz örnekler verdiler. Pazarlama ekibi içerik üretmekte oldukça başarılıdır.

Red Bull kanatlandırır enerji veren bir slogan markanın hedefi ile birebir uyumludur. Sosyal medyayı etkin ve başarılı bir şekilde kullanmaktadırlar.

Instagram

Instagram’da devamlı spor etkinlikleri ve spor görüntüleri paylaşmaktadırlar. Böylece hedef kitlesinin önemli kısmını oluşturan sporcuları mercek altına almaktadır. Spora verdiği destekle de resmen spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Web Site

Red Bull kurumsal web sitesinde bile sporcular etkinlikler ve ürünler olmak üzere üç ana bölüm vardır. Böylece spora verdikleri önem bir kere daha anlaşılmaktadır.

Fotoğraf: Red Bull Website

 

YouTube

Red Bull, YouTube’da da çok popülerdir. 9.74 milyon takipçisi vardır. Ayrıca spor dallarını kategorize ederek ayrı ayrı YouTube kanalları açmıştır. Şirket bir enerji içeceği markasından ziyade sanki bir spor merkezi gibi çalışmaktadır. Böylece sporcular kendilerini daha özel hissetmektedirler.

Red Bull’da Covid-19 Etkisi

Red Bull’un satışlarının çoğunun COVID-19’dan en kötü etkilenen bölgelerde yoğunlaşması sebebi ise satışlarında keskin düşüş beklenmiştir. Red Bull, pandemi kayıplarını azaltmak için, pandemiden daha az etkilenen bölgelerde de satışlarını artırması gerekmektedir.