TikTok ya da orijinal adıyla Douyin, henüz yeni ortaya çıkan bir uygulama gibi bilinse de aslında bir süredir var… 2016’da Douyin adıyla Asya kıtasında piyasalarda yerini alan uygulamanın sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayılması 2018’i buldu ve o günden beri de hayatımızda…

2018 yılının ikinci yarısında tüm dünya kullanıcıları tarafından ilgiyle kullanılmaya başlandı. App Store içinde indirilen en popüler uygulamalar arasına defalarca girdi. Yalnızca 2017 Eylül ayından 2018 Eylül ayına kadar pazarda %237’lik dev bir büyüme kaydetti.

Nisan ayı verilerine göre, 2020’nin ilk çeyreğinde 315 milyon, toplamda ise 2 milyar indirilmeyi aştı. 2020’de oyunlardan sonra en çok indirilen uygulama olan TikTok, App Store’dan 19 milyar dolar, Play Store’dan ise 10,3 milyar dolar kazanmayı başardı.

Bu başarıların ardında büyük ve ilham verici bir öykü var.

TikTok’un İlham Veren Başarı Öyküsü

TikTok elde ettiği başarı ile bu pazarda yer alan pek çok kişiyi şaşırttı. Tüm dünyada almış olduğu beğeni aklınıza gelebilecek platformların almış olduğu beğenilerden daha fazladır. ABD gibi pek çok ülkede en çok beğenilen uygulama olmasının yanında en çok indirilen uygulama olmayı da başardı. 2016 yılında Asya Kıtası’nda yer alan Pekin’de başlayan öykü, çok çalışma ve sabırla yükseldi. Elde edilen tüm gelir, doğru bir şekilde dijital pazarlama kanallarına aktarıldı. Dijital kanallarda doğru reklam tercihlerindeki en önemli pay, hedef kitlesini iyi tanımasıdır. Doğru ve uzun analizler sonucunda hedefledikleri kitleye dair pek çok reklam stratejisi geliştirildi. Ciddi anlamda reklam düzenlemeleri ile istedikleri kitleye hızlı bir şekilde ulaşmayı başardılar.

İlk yaratılma sürecinde hedef kitlesi, genç insanlardı. Hedeflerinin analizini de en doğru şekilde yapmaları, TikTok’un satın alarak birleştiği musical.ly’ uygulamasını bugün olduğu konuma getirdi.

Uygulamanın geliştiricisi bu durum için, trendeki bir Amerikalı öğrenciden ilham aldığını söylüyor. Gözlemlediği kadarıyla öğrencilerin sürekli selfie paylaştığını ve müzik dinlediğini görüyor. Bu durumda onu bu iki adımı nasıl bir araya getirebilirim düşüncesine itiyor. Bu düşünce ile çıktığı yolda dünyaca ünlü müzisyenlerin de onu tercih etmesi ile büyük bir yere sahip oluyor. Diğer bir koldan gelişmeyi sürdüren TikTok bu başarıyla beraber musical.ly ile birleşiyor ve ortaya tüm dünyanın indirme rekorlarını kıran bir başarı çıkıyor.

fotoğraf: pexels

Hedef Kitle Analizi Başarıya Götürdü!

Birleşen iki uygulamanın geliştiricilerinin de söylediği, hedef analizini doğru yaptıklarıdır. Büyük devlerin olduğu bir platformda var olmak için bu analizin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Bunun için öncelikle uygulama indirme mağazaları detaylı bir şekilde incelendi. İnceleme aşamasında yalnızca bir unsura kitlenmemek önemlidir. Bir geliştirici olarak tüm yönlerden derin bir inceleme başlattılar. Ve çıkış noktaları gençlerdi. Gençler üzerine etkili olabilecek uygulamayı bulmak için doğru bir analiz yaptılar. En önemlisi de rakiplerinin analiziydi. 18 yaşındakiler için yapılabilecek bir uygulamayı bulmak düşünüldüğü kadar kolay da değil. Yeni neslin diline hakim olmak, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini saptamak gerekiyor.

Uygulama mağazalarına baktığınızda milyonlarca uygulama örneği görebilirsiniz. Milyonlarca uygulamanın olduğu büyük bir pazarda var olmak için geliştirme aşamasında atılan adımların doğru olması gerekiyor. TikTok geliştiricileri de bu adımları en doğru şekilde gerçekleştiriyor. Hedef kitle analizi ve rakip analizi örneklerinin en canlı örneğidir. Üstelik sert denetimleri olan bir bölgede bu işe başlamış olmaları da onlar için engel ya da caydırıcı bir sebep olmadı. Başarı, analiz ve çalışma gibi vazgeçmemenin önemi bu durumda görülüyor.

Bir girişimci için diğer unsurlar ne kadar önemli ise engeller ya da problemler karşısındaki duruşu da oldukça önemlidir. Pes ederek kazanılacak hiçbir şey yoktur. Engeller her girişimcinin önüne farklı şekillerde çıkabilir. Şu an bu pazarda dev haline gelmiş olan sosyal medya platformların gelişim sürecinde de pek çok engel ya da problem meydana gelmiştir. Önemli olan bu problemlerin ya da sorunların kaynağına inerek çözüm üretmektir. Girişimciler için çözüm odaklı düşünme oldukça önemlidir. Bu şekilde karışınıza çıkacak olan problemin hiçbir önemi kalmayacaktır.

TikTok for Business

Markalar dijital pazarlama çalışmaları esnasında pek çok uygulamayı reklam aracı olarak kullanıyor. Öyle ki dijital pazarlamanın avantajları ve kullanıcılar ile doğrudan iletişime geçme nedeniyle artık pek çok marka yalnızca dijital pazarlamaya ağırlık veriyor. Yalnızca büyük markaların değil yeni oluşumlar, firmalar ya da bireysel oluşumlarda dijital pazarlamaya ağırlık veriyor. Hatta dijital pazarlama yönünden zayıf bir çalışma gösteren firmalar neredeyse başarısız sayılıyor denilebilir.

Dijital pazarlamanın araçları söz konusu olduğunda ise akıllara Facebook, Instagram ya da Twitter gibi dev sosyal medya platformları geliyor. Bu kanallar aracılığı ile küçük ya da büyük markalar en hızlı şekilde hedef kitlesine ulaşma şansı elde ediyor. Doğru bir analiz ve devamını getirecek özgün çalışmalar da markaları hedeflerine ulaştırmada etkiliyor. TikTok for Business adında yeni bir web sitesini yayına alan platform, sosyal medyanın bu kolunda da var olduklarını gösterdi. Üstelik normal bir reklamdan daha kısa ve etkili reklamları buradan hazırlamak oldukça kolay denilebilir. Tabi ki markaların bu durumda özellikle Z kuşağının dili hakkında bilgileri olması da önemli. Hitap edeceği kitle hakkında bir fikri olmayan girişimci için hedefine ulaşmak oldukça zorlayıcı olabilir.

TikTok gibi sosyal medya platformlarını reklam aracı kullanmanın önemi her geçen gün daha da artıyor. Milyonlarca kullanıcının uygulama içindeki aktifliği de düşünüldüğünde reklam için en doğru kanalların sosyal medya platformlarının olması kaçınılmaz bir hal alıyor.

            fotoğraf: unsplash

Covid-19’un TikTok’a Etkisi Nedir?

İnternet ne kadar günlük hayatımızda büyük bir alana sahip olsa da pandemi dönemi kadar yoğunluğun olmadığı söylenebilir. Bir anda tüm dünyayı etkisine alan Covid19, canlının olduğu her alanda olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilerini gösterdi. Özellikle ilk vakaların ortaya çıkışı, insanların daha önce salgına dair bir fikri olmaması ve karantina ya da sokağa çıkma yasakları gibi durumların getirisi ile tüm dünyada internet kullanımı neredeyse tüm güne yayıldı. Normal şartlarda gün içinde 1-2 saat bilgisayarından ya da telefonundan internete giren bir insan, bu aktiviteyi neredeyse uyanık olduğu her ana yaydı.

Sağlıkla ilgili gelişmeler, pandemi etkisinden kurtulmak isteyenler ya da evde vakit geçirmekten sıkılanlar için sosyal medya platformları bir seçenek haline geldi. Bu durumu e-ticaret siteleri büyük bir kara dönüştürdü. Mağazalarda ya da alışveriş merkezinde gezmek ya da alışveriş yapmak sağlıksız bir hal aldı. Böyle olunca da daha önce hiç internetten alışveriş yapmamış insanlar dahil herkes bir anda e-ticaret sitelerine yöneldi. Bu durum yalnızca e-ticaret platformlarını da vurmadı. Instagram, Facebook, TikTok gibi tüm sosyal medya platformları bir anda günlük en yüksek online kullanıcı sayılarına ulaştı. Daha önce paylaşım yapmamış olan kullanıcılar, paylaşım yapmaya, henüz canlı yayın açmamış kullanıcılar ise canlı yayın yapmaya başladı.

Pandemi döneminde bir platformda aranan en önemli kriterlerden bir tanesi de eğlence oldu. Zamanı daha hızlı geçirmeyi destekleyen ve eğlenceli paylaşımların olduğu uygulamalar, bu dönemde tüm dünyada ilk tercihlerden oldu. TikTok bunun için oldukça elverişliydi. Üstelik yalnızca eğlenceli paylaşımlar etkileşim almadı. Tüm dünyada anlık salgın ve karantina görüntüleri de büyük ilgi çekti. Bunun yanı sıra henüz hiç TikTok açmamış ya da hesabı olan ama paylaşım yapmamış olan kullanıcılar da aktif olmaya başladı. Ünlüler, fenomenler, sunucular ya da mankenler dahi tek tek video paylaşımları yapmaya başladı. Zaten çok fazla indirmeye sahip olan uygulama bu dönemde indirme ve kullanıcı sayısını da artırdı.

Pandemide kullanıcı sayısında artış

Pandemi döneminde yalnızca büyük şirketler kazanç sağlamadı. Aynı zamanda pek çok yeni girişimci, hedefine ulaşma imkanı elde etti. Sosyal hayat gibi vakit alan zaman dilimlerini girişimlerine yönlendiren kişiler bu dönem hedeflerine adım adım yaklaştı. Siz de bir girişimci ya da girişimci adayı iseniz TikTok gibi büyük hedeflere ulaşabilirsiniz. Önemli olan çalışmanız ve hiçbir koşulda pes etmemenizdir. Bu kötü dönemi kendi adınıza en verimli zamanlara çevirebilirsiniz.