Blake Mycoskie 2006’da Arjantin seyahatinde ayakkabısız çocukların yaşadığı sıkıntıları gördü. Bu sebeple, her bir satılan çift için ihtiyacı olan çocuğa bir çift ayakkabı verme fikri ile yarının ayakkabıları anlamında olan TOMS şirketi kuruldu. Şirket yedi sene sonra sonra ciddi şekilde büyüyerek, binlerce ayakkabısız çocuğa ayakkabı bağışı yapıldı.

TOMS şirketi, 2009’da uluslararası kalkınma, sağlık alanında çalışmalar yapan Bağış Ekibi’ne yatırım yapmıştır. Bu ekip on sene içinde 80 ülkede 200’den fazla sivil toplum ve insani yardım kuruluşuyla çalışmıştır. 2011 yılında ise tıbbı tedavi, ihtiyaç sahiplerine tıbbi tedavi, görmeyi koruyan cerrahi ve reçeteli gözlükler temin etmeye yardımcı olmak sebebiyle Seva vakfı ile beraber TOMS Eyewear başlatıldı. 2014’de ise TOMS Roasting Co açılmıştır.

YAZI: Dünyanın En Değerli Markaları Açıklandı

Water for People ile beraber TOMS kahve satışları, güvenli suya erişimi olmayan topluluklara sürdürülebilir su sistemleri götürmeye yardımcı olmuştur. TOMS şirketi her bir satışında o alanda yardıma ihtiyacı olan kişilere faydalı olmayı amaçlamıştır.

TOMS şirketi ayrıca; herkesin şiddetsiz yaşama hakkı olduğunu savunarak fiziksel güvenliğe önem vermektedir. Bu sebeple, toplulukları bir araya getiren akşam bisiklet gezilerine liderlik eden Think Outside Da Block gibi kuruluşları da desteklemektedir. Bununla beraber, TOMS şirketi herkesin akıl sağlığı için üretken hayatlar yaşayabilecek ve toplumlarına katkıda bulunabilecek bir konumda olması gerektiğine inanıyor. Böylece, gençlere ücretsiz ve gizli şekilde destek veren The Mix gibi kurumları destekliyor. Şirketi ayrıca herkesin eğitim, sağlık hizmeti alanlarında fırsat eşitliğine sahip olmaları gerektiğini savunuyor. Bunun için, kızların ve erkeklerin yoksulluktan kurtulup, eğitimlerini tamamlamaları için Magic Bus gibi kurumlara destek oluyor.

TOMS Pazarlama Stratejisi

TOMS, ihtiyacı olan çocuklara yapılan her satıştan bir çift ayakkabı bağışlayacağı “ bire bir” konsept modelini sundu. Bu modelle TOMS, satışları ve itibarı arttı.

2007’de, Pepperdine Üniversitesi’ne katılan bir grup öğrenci TOMS’tan ilham aldı ve Ayakkabısız Bir Gün kampanyasını başlattı. Yedi yıl sonra, 2014’te kampanya büyüdü ve TOMS şirketi için yıllık bir etkinlik haline geldi. İnsanlar, farkındalığın artmasına yardımcı olmak için çıplak ayakla yürüyerek uluslararası arenaya katıldılar.   Herkes hashtag açarak sadece çıplak ayağıyla fotoğraf çekiyor , sosyal medyada yayınlıyor. Böylece insanlar ayakkabı alamdan bir çift ayakkabı bağışlayabiliyor.

Ayrıca, hikaye anlatımı pazarlama stratejisi ile müşterilerin dikkatini daha çok çekebilir ve daha rahat bağ kurar. Tüketiciler reklamlardan etkilenirler. TOMS gibi, iyi bir şekilde uygulanan bire bir konsept ile oluşturulan hikaye anlatımı da pazarlamada başarılı olmuştur.

Fotoğraf: pixabay

TOMS’un Devri

Pazarlama uzmanlarına göre, firma sosyal sorumluluk projelerine fazlasıyla önem verdi ancak şirket ürünler için inavosyon gibi konularda yeterince ilerleme kaydedemedi. Ve sonucunda borçlar arttı.
TOMS’un 2020’de vadesi dolacak 300 milyon dolarlık kredisi vardı. 2019’un sonlarında, bir grup TOMS alacaklısı, borcu hafifletme karşılığında şirketi Bain Capital ve Blake Mycoskie’den resmen devraldı. Business Insider TOMS’a ulaştığında bir temsilci, “Yeni sahipler firmanın gelecekteki büyümesini destekliyor ve şirkete 35 milyon dolar yatırım yapıyor” dedi. Önümüzdeki süreçte de eksik kalan yanlarını tamamlarsa şirket yeniden toparlanma sağlayabilir.

YAZI: Reklam Dünyasının Mucizesi: Viral Reklam Nedir?

TOMS’ta COVID-19 Etkisi

Markanın şu anda COVID-19 sağlık krizinin ön saflarında yer alan uzun süredir Bağış Ortaklarını desteklemek için oluşturulan COVID-19 Küresel Bağış Fonuna net kârın üçte birini bağışlayacağını duyurdu. 1 Nisan’dan itibaren, her TOMS satın alımı, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de yurtdışında COVID-19’a yanıt veren Bağış Ortakları’nı doğrudan destekleyecektir. Her 3 $ ‘lık ürün yapımı için, şu anda markanın uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortaklara bağış yapmayı destekleyen COVID-19 Global Bağış Fonu’na 1 $ bağışlayacaklar.

TOMS bağış sorumlusu Amy Smith: “TOMS, hayatları iyileştirmek için her zaman işin içinde olmuştur. Bu misyon bizim için ve toplumumuz için her gün önemlidir. Şimdi, bu küresel sağlık krizini çözmek için son 14 yılda öğrendiklerimizi uygulamaktan her zamankinden daha fazla onur duyuyoruz. Yardım etmenin en iyi yolunun, kaynaklarımızı ve müşterimizin satın almasının gücünü, doğrudan bu pandemiyi ele alan ön saflarda bulunan bağış ortaklarımıza yatırım yapmak için kullanmak olduğunu biliyoruz. Bu derin ortaklıklar için minnettarız ve müşterilerimizle birlikte COVID-19 ile mücadele çabalarını desteklemeye devam etmek için sabırsızlanıyoruz ”dedi. TOMS COVID-19 Küresel Bağış Fonu şu anda Americares, Crisis Text Line, International Medical Corps, Partners in Health ve WaterAid’i desteklemektedir. Bu kuruluşlar birlikte, ruh sağlığı desteği, el yıkama ve tıbbi malzemeler yoluyla COVID-19’un olumsuz etkileriyle mücadele etmek için çalışıyor.